Hlavní navigace

Vyvážení bílé v Gimpu podruhé

14. 5. 2007
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

U bílé barvy ještě na chvíli zůstaneme. V minulém díle seriálu jsme se učili kalibrovat barvy ručně. Dnes si ukážeme jinou metodu, která umožňuje vyvažovat barvy na fotografii automaticky. V podstatě jen Gimpu řekneme, která barva by měla být bílá, a on se už o změnu postará sám.

V minulém dílu seriálu o úpravách fotografií pro začátečníky jsme se věnovali ručnímu vyvážení barev. Není to ovšem jediná metoda a grafický editor Gimp nabízí také automatizované řešení. To sice nemusí v každém případě podávat ideální výsledky a často je potřeba kalibraci ručně doladit, na druhou stranu se zase jedná o velmi rychlé a pohodlné řešení.

Na začátku předchozího dílu jsme si vysvětlovali, jak ke kalibraci barev přistupují digitální fotoaparáty. Dnes si ukážeme metodu, která pracuje na stejném principu, tedy – „ukaž mi bílou a já zařídím zbytek”.

Pro dnešní ukázku jsem vybral obrázek narozeninového dortu, který je osvětlen dvěma svíčkami. Je to jiný druh světla než lampička, kterou jsme viděli minule, ale obarvuje prostředí podobným světlem – vše dostává oranžovo žlutý nádech.

Dort1

My se nyní pokusíme provést automatický posun barev pomocí referenčních bodů. Použijeme k tomu nástroj Úrovně. S tím jsme už pracovali v části zabývající se úpravou expozice. Je to naprosto stejný nástroj.

Najdeme ho v menu Nástroje → Nástroje barev → Úrovně. Při jeho zobrazení uvidíme známý histogram s možností jeho změny. Můžeme si v něm ručně kalibrovat jas jednotlivých barevných složek nebo obrázku jako celku.

Úrovně

Nás ovšem budou zajímat tři ikonky pipetek, které se nacházejí vpravo dole. Všimněte si, že ta vlevo je naplněná černou barvou, prostřední šedou a ta úplně vpravo pak bílou. To přesně symbolizuje jejich účel. Pokud nad ně najedete kurzorem myši, dozvíte se, co s nimi.

Pokud některou z nich zvolíte, váš kurzor se změní v pipetku a můžete rovnou kliknout do obrázku. Doporučuji v dialogu zapnout volbu Náhled, abyste opět mohli sledovat aktuální dění. S pomocí tří pipetek můžete vybrat v obrázku tři různé body.

  • černý: ten opravdu nejčernější bod v obrázku
  • šedý: padesátiprocentní šeď
  • bílá: skutečně nejbělejší bod v obrázku

Pokud není na první pohled jasné, kde je černý či naprosto bílý bod, můžete použít nástroj Práh, který naleznete v Nástroje → Nástroje barev → Práh. S jeho pomocí můžete označit a nechat zobrazit jen konkrétní část bodů. Pokud ukazatele „natáhnete” úplně doleva, zůstanou vidět jen černé body, naopak vpravo zobrazíte jen světlé body. Dialog vypadá takto:

Práh

Stejným způsobem je možné získat středně šedý odstín, oba ukazatele natáhněte ke středu jasového spektra.

Výběr správných bodů je důležitý nejen pro kalibraci barev, ale také pro automatické nastavení histogramu. Musíte proto zvolit skutečně bílou, případně černou barvu. Samozřejmě je možné vybrat jen jednu z těchto barev. Nejčastěji to zřejmě bude bílá barva.

Ve chvíli, kdy kliknete do obrázku, dojde k posunu barev. Pokud se vám na první pokus nepodaří klepnout na správný bod, můžete akci zopakovat. Pozor ovšem na přepnutí pipetek. Jakmile vyberete příslušný bod, ovlivní to barevnost celého obrázku a špatná volba jednoho bodu tak může po přepnutí vézt k rozhození všech barev. Jakmile k něčemu takovému dojde, klepněte v dialogu na tlačítko Zrušit a zkuste to raději znovu.

CS24_early

S výběrem je potřeba trochu experimentovat, ale výsledek je obvykle velmi dobrý. V případě našeho narozeninového dortu bude vypadat například takto:

Dort2

Pro zajímavost jsem ještě touto metodou upravil obrázek z minulého dílu. Zvolil jsem bílou barvu na okraji hrnku a šedou na flash disku. Výsledkem je solidně vyvážený obrázek.

Hrnek

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.