Snažně prosím, jděte už s veřejným "Cloudem" do... , přenechme jej té méně bystré části obyvatelstva ať v něm sdílí a za pochybné "výhody" prodává své soukromí a věnujme se něčemu normálnímu...
I když "Cloud" - tedy s trochou zjednodušení nic jiného než trochu modernější cluster s terminálovým přístupem pomocí Webu - nasadím ve velkě firmě, kde je to užitečné a dávno používané - nic nového - jen blázen by vyvíjel firemní aplikace v bazmeku zbastleném v Javascriptu na browseru.
Fakt už je to otravné.
Plnohodnotne webove IDE mel (ma)Palm/HP pro dnes jiz bohuzel temer mrtvy WebOS
https://ares.palm.com/Ares/index.html
Kez by se JavaScript v prohlizeci nahradil Pythonem. Python ma mnohem vetsi vyjadrovaci schopnost na urovni syntaxe a semantiky, silne a dynamicky typovany, podpora pro tvorbu trid, vicenasobna dedicnost, metaclasses, deskriptory, decoratory, velka std knihovna. Proste same vyhody oproti JS.
To by bylo pěkné no.
Ale tak, třeba se dočkáme javascriptového Pythonu. Nějaké štěky jsou, třeba: http://www.skulpt.org/
vbscript byl jeden z nejhorších jazyků, se kterými jsem pracoval - sám o sobě téměř nic neuměl - na vše potřeboval COM objekty, byl nezabezpečený, nebezpečný, pomalý a chybové hlášky byly zhruba ve smyslu "spadlo ti to nebo nejde to přeložit". Do "multiplatformního" prostředí se to nemělo nikdy dostat, i když MS se to těžce vyplatilo. Vzhledem k tomu, že velká část firemních intranetů tuto technologii používala a byla na ni závislá, tak MS vyrobil vendor lock jak sviňa a velká část firemních uživatelů mu to sežrala i s navijákem - a žraly by mu to dodnes, kdyby nepřišel Apple s cool Macem, kde není podporováno IE. V ten okamžik webaři konečně začali psát multiplatformně.
no to tak ked programujes v cecku a kasles sa s ponitrami a podobnymi blbostami, normalne sa da kodit aj bez debuggera, ked zrovna neprogramujes nejaky trivialny algortimus, kedy sa celkom da vyuzit metoda "pozriem vidim". ty pracujes v NASA aby si pri normalnom programovani bol odkazany na debugger?
Metoda "pozriem a vidim" se dá použít leda tak na školní projekty Hello World, což je evidentně tvoje nejvyšší dosažená meta.
Debugger dneska používá každý kdo to s programováním myslí vážně, i poslední usoplenec při hrátkách s Arduinem, ale pro spoustu lidí je to stále Hic sunt leones :-)
Chlapče, ono skutečné programování opravdu není bastlením triviálních blbostí pro Web a to ani nemusíš pracovat pro NASA. Je na tobě vidět, že jsi ještě v životě nic opravdového nedělal.
Ale už se těšim, jak budeš jednou v Kláuááoudu dělat třeba nějaké testy (unit testy, integrační testy,...) a hledat nějakou netriviální chybu bez debugeru :-). Dej mně pak vědět, na to se rád podívám.
Vývoj ve webovém prohlížeči nemusí mít s cloudem nic společného.
Osobně dělám intranetové aplikace na bázi MySQL + PHP přes web již přes 5 let. Scripty ukládám normálně do filesytému.
Hlavním problémem přechodu není naspat či naistalovat editor či debuger.
Hlavní je naprosto změnit zažité uvažování a pravidla týmu
Programujete totiž na ostrém serveru !!! Z toho vyplývá např. naprosto jiná práce s vývojovými verzemi, dost jiný systém ladění, snažší tvorba dat pro integrační testy a spousta dalších věcí.
Čím můžete být odměněni:
Možností programovat odkukoliv.
Naprosto bleskovou navigací ve zdrojovém kódu (i starších projektů). (považuji za největší přinos)
Lapším vývojovým prostředím, která tím, že je na serveru aplikace "mnohem více rozumí zdrojovým kódům" aplikace (např. napovídání ze struktury i dat v db).
Co by bylo zásadní chybou?
Asi to co autor článku očekává - že ve webovém prostředí bude pracovat principiálně stejně jako na lokále. Takový přístup přinese akorát problémy a nic neušetří.
Co doporučuji - nejprve se zamyslet a ujasnit si co od nového systému práce očekávám. A jaké aplikace chci tímto systémem vytvářet.
To, že to jde a přináší to velké zeefektivnění práce bych kromě svého příkladu demonstroval třeba na existenci Oracle Aplication Express - čistě webový způsob tvorby aplikací založených také hlavně na db. A tento přístup doporučuji také dobře prozkoumat - je zde vidět, že jak dělat aplikace fakt rychle jen přes web (a jediným kódem jsou zde vlastně db trigery).
Další projekty, které jsem před cca 4-mi lety zkoumal:
sednaspace, Bungee Connect, Zoho Creator, longjump ale nakonec jsem se rozhodl jít vlastní cestou.
Editor jsem si napsal vlastní, včetně zvýrazňování syntaxe, autocomplementu atd... Kdo si nechce psát vlastní editor - Doporučuji Code Mirror.
A poznámka k debugeru: PHP debuger jsem si napsal v PHP tímto principem:
Laděné stránky a akce jsou na úrovni zdrojováho kódu zpracovány principiálně tak, že každý potencionální breakpoint (zhruba řečeno středník) je nahrazen funkcí která sleduje zda v tomto okamžiku zastavit (na základě seznamu breakpointů a příkazů typu jdi o krok dáln atd...).
Pokud se v daném místě běh zastaví, tak lze s funkcí v cyklu běžící v tomto laděném scriptu komunikovat jiným scriptem a to buď přes jiný port (toto řešení je někde k vidění na netu) nebo přes db (používám já).
Nepomohl by openshift.cz pri vyvoji novych aplikaci na cloudu jako jedna z dalsich "vlastovek"?