Hlavní navigace

Warzone 2100: bitva lidstva proti lidstvu

Filip Vrlík

Dnes nás čeká nepříliš vzdálená budoucnost. Temná vize osudu lidstva předpovězená nejednou autory sci-fi literatury. Další pošetilá válka o nadvládu. Přežijeme sami sebe? Podrobnosti o válečném konfliktu v roce 2100 se dozvíte v naší recenzi vynikající realtimové válečné strategie.

Warzone 2100 je zástupcem real-time strategií. Známější příbuzní jsou pro lepší představu například úspěšná série Command & Conquer. Máte-li dojem, že jste o titulu Warzone 2100 slyšeli již dříve, trefili jste se. Vyšel již pár let zpět. Bohužel se v tehdejší silné konkurenci neprosadil. Ačkoli zpracování bylo na velmi kvalitní úrovni – ale o tom bude ještě řeč. Tvůrci se rozhodli uvolnit hru jako svobodný software pod GNU GPL. Podívejme se, o čem je hra samotná.

War Zone 1

Jak bylo naznačeno v úvodu a napovídá i název produktu, jedná se o válečný konflikt. Nečekají nás žádné mimozemské rasy ani bitvy proti inteligentním robotům, sami lidé jsou si největším nepřítelem. Přeneseme se do budoucnosti. Země je vyprahlá a zpustošená. Na jinak neúrodné zemi však hojně „kvetou” továrny, v nichž se montují bojové stroje. V každé strategii je pro tvorbu staveb a jednotek potřeba surovin, a nejinak je tomu i ve Warzone 2100. Ačkoliv podobně jako v Duna, i zde se získává pouze jedna surovina. Je jí ropa. Snažíte se vlastnit co nejvíce vrtů, stavět těžící jednotky a vydělané peníze dát do výzkumu. Jednou ze silných opor titulu je právě možnost tvořit nové jednotky na základě vynalezených technologií, které čítají několik set. Setkáme se tak s několika tisíci kombinacemi bojových jednotek. To zní jistě velmi lákavě.

War Zone 2

Dalším lákadlem je stále dobrá grafika. V době svého vydání se řadila ke špičkám. Hráči je umožněna libovolná rotace kamery. Přítomno je také přiblížení/oddálení alias zoom. Dynamická kamera rozhodně přispívá na lepším herním prožitku. Celkem si můžete vybrat z pěti stran. Bohužel jejich rozdíly nejsou valné. Pouze pár odlišností, z nichž nejjasnější je barva. Warzone 2100 nabízí jak singleplayer, tak multiplayer, skrimish a méně obvyklý fastplay. Celkový počet 24 misí není nejhorší a myslím, že se máte nač těšit. Skladba úkolů je sice ohraná a žádné inovace se nedočkáme, z valné většiny půjde o rozdrcení oponenta do poslední jednotky, postavit základnu, vytvořit vojsko, ubránit se a zahájit protiútok – ale na druhou stranu se stejné schéma drží již hezkou řádku let, tak bude asi oblíbené.

War Zone 3

Ve zkratce se podíváme také na hlavní nabídku. Kromě zmíněných se nabízí ještě tutoriál, který bych s klidem přeskočil. Ovládání pochopíte i bez něj. Druhou nabídkou je Options. Zda nalezneme Game options, kde si volíme obtížnost, rychlost a barvu. Z dalších nastavení jsou zde grafika, hudba a key mapping, ve kterém jsou vypsány užitečné zkratky. Doporučil bych si je alespoň prohlédnout. Postupně se je stejně naučíte – značně vše urychlí.

War Zone 4

Jak je na tom zpracování Warzone 2100? Již jsem zmínil, že tento titul byl původně firmou Pumpkin studio vyvíjen jako klasický komerční, a jen nepřízní osudu se neprosadil. O kvalitu se tedy nebojte. Pro hráče je její neúspěch výhra. Povedená kamera, hezký design s důrazem na detaily, rovněž hudba se povedla – nejedná se o jednu monotónní skladbu s cílem zbavit vás rozumu. Hratelnost je dobrá, ovládání také. Pouze zkratky vám dají zabrat. Warzone 2100 se nedočkal zpracování do češtiny – zas tak velká ztráta to však není. Úkolům porozumíte i s nízkým levelem angličtiny.

War Zone 5

Co dodat závěrem? Warzone 2100 je dozajista hrou překonanou moderními strategiemi. Přece jen již něco pamatuje. V rámci freeware je však jednou z nejkvalitnějších. Stále má svůj půvab, své kouzlo, na které láká stoupence rts. Příjemnou zábavu při dlouhých bitvách. Lidstvu už moc nezbývá, tak ať to stojí za to.

War Zone 6

Aktuální stabilní verze je 2.0.5 a na stránkách hry jsou pochopitelně k dispozici zdrojové kódy, dále balíček pro Ubuntu a „Linux Installer“ – což je instalátor formátu AutoPackage. Ten jsem zvolil. Soubor má asi 18 MB. Po stažení ho učiňte spustitelným pomocí

$ chmod +x warzone2100-2.0.5.package

a spusťte příkazem

$ package install warzone2100-2.0.5.package

Nemáte-li nástroje pro Autopackage, měly by se nyní stáhnout, poté se vás program zeptá na rootovské heslo (zadejte, chcete-li, aby se program nainstaloval do systému, jednoduše použitelný pro všechny uživatele). Instalátor by se měl postarat o závislosti.

War Zone 7

Bitvu započněte příkazem

$ warzone2100

Pro nějaké ty možnosti…

$ warzone2100 --help

Pro případnou odinstalaci zadejte jako root

$ package uninstall warzone2100
Našli jste v článku chybu?

16. 2. 2007 15:13

koukoloko (neregistrovaný)
prosim nezarazujte do freeware programy uverejnene pod GNU GPL. Na rozdil od freeware je k dispozici i zdrojovy kod a muzete jej modifikovat a dale sirit.

Tato hra neni freeware, je to Free Software pod GNU GPL.

15. 9. 2009 15:51

-- (neregistrovaný)

Prosím mohli by ste mi pomoct ???
Ja nevim kde sehnat editor misi a v herni složce je custom_maps .
Tak jestli nekdo vite kde se to schovalo :(DigiZone.cz: V Plzni odstartovalo Radio 1

V Plzni odstartovalo Radio 1

DigiZone.cz: SES zajistí HD pro M7 Group

SES zajistí HD pro M7 Group

Vitalia.cz: To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

DigiZone.cz: R2B2 a Hybrid uzavřely partnerství

R2B2 a Hybrid uzavřely partnerství

Vitalia.cz: 7 originálních adventních kalendářů pro mlsné

7 originálních adventních kalendářů pro mlsné

Podnikatel.cz: Podnikatelům dorazí varování od BSA

Podnikatelům dorazí varování od BSA

DigiZone.cz: Sat novinky: slovenská TV8 HD i ruský NTV Mir

Sat novinky: slovenská TV8 HD i ruský NTV Mir

Vitalia.cz: Nejlepší obranou při nachlazení je útok

Nejlepší obranou při nachlazení je útok

Podnikatel.cz: E-Ježíšek si zařádí: nákupy od 2 do 5 tisíc

E-Ježíšek si zařádí: nákupy od 2 do 5 tisíc

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

120na80.cz: 5 nejčastějších mýtů o kondomech

5 nejčastějších mýtů o kondomech

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Vitalia.cz: Jak vybrat ořechy do cukroví a kde mají levné

Jak vybrat ořechy do cukroví a kde mají levné

Podnikatel.cz: Udávání a účtenková loterie, hloupá komedie

Udávání a účtenková loterie, hloupá komedie

Vitalia.cz: Potvrzeno: Pobyt v lese je skvělý na imunitu

Potvrzeno: Pobyt v lese je skvělý na imunitu

Vitalia.cz: Proč vás každý zubař posílá na dentální hygienu

Proč vás každý zubař posílá na dentální hygienu

Podnikatel.cz: Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Vitalia.cz: Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

Podnikatel.cz: Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny