Hlavní navigace

Webová úložiště: vybíráme to pravé

2. 8. 2012
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Webová úložiště představují jednu z klíčových aplikací, které slouží v řadě organizací jako nástroj pro sdílení a archivaci dat. Na základě znalostí klíčových parametrů se pokusíme porovnat některé nabízené služby a říci, k čemu se hodí a k čemu nikoli. Jaké jsou v nich klíčové rozdíly a proč zvolit tu či onu?

předchozím článku jsme se relativně podrobně věnovali klíčovým parametrům, které je dobré u webových úložišť sledovat. Ať již jde o tvrdá data, jako je kapacita, cena nebo škálovatelnost, které zajímají obvykle ICT manažery, nebo jednoduchost, multiplatformalita či předchozí zkušenosti uživatelů, jež budou mít spíše na paměti lidé, kteří pracují na firemní komunikaci, s lidskými zdroji, nebo optimalizují inovace.

V dnešním pokračování se zaměříme na porovnání jednotlivých variant, které se nabízejí, s tím, že se pokusíme dát prostor také právě zmíněným měkkým parametrům, které jsou v organizaci a při řízení jako takovém mimořádně důležité. Výběr aplikací je spíše selektivní, s tím, že se zaměříme na ty nejznámější. Budou nás zajímat řešení, která jsou použitelná především v menších týmech do řádově patnácti lidí.

Ubuntu One

Společnost Canonical Ltd., která stojí za vývojem Ubuntu, se snaží v poslední době o vytvoření ekonomického modelu, jenž by umožnil efektivním způsobem financovat rozvoj systému. Mimo prodeje aplikací a hudby je tak k dispozici také speciální úložiště – Ubuntu One, které je ale zaměřeno především na sdílení multimediálního obsahu a domácí uživatele. Cena není nijak vysoká, ale celé prostředí v zásadě neumožňuje nějakou efektivní spolupráci.

K dispozici jsou klienti pro Windows, Ubuntu, Android a iPhone. K datům je možné přistupovat také přes webové rozhraní. Mimo obyčejného ukládání souborů je k dispozici synchronizace kontaktů nebo Music Streaming. 5 GB kapacity je zdarma, dalších 20 GB navrch přijde na 30 USD za rok.

DropBox

Zřejmě nejznámější aplikací na synchronizaci, archivaci a sdílení dat prostřednictvím webové služby je DropBox. Pokud jde o stabilitu a bezpečnost, je služba zcela odkázána na Amazon Web Services' website, na kterém je provozována. Na druhou stranu toto řešení garantuje poměrně solidní výkon.

K dipozici je klient, který pracuje pod Linuxem, Windows, MAC OS, většinou běžných mobilních platforem, dokonce i čtečkou Kindle, což může být v řadě případů velice užitečné. Na všech platformách, kde jsem měl možnost jej vyzkoušet, běžel spolehlivě a rychle. Velkou výhodou je jednoduchost použití, takže práci s ním si osvojí i začátečník, pokud je proveden počáteční konfigurací.

K dispozici je celá řada ekonomických variant. První počítá s bezplatným účtem o velikosti 2 GB, který je možné dále rozšiřovat. Placené verze se dělí na osobní (100 GB stojí 100 USD na rok; 200 a 500 GB přijde na analogických 200 a 500 dolarů ročně) a týmovou (například pro 5 členů, 1000 GB společného místa stojí 795 USD za rok). Výhodou druhé varianty je sdílená kapacita (tedy větší flexibilita dle potřeby členů), centrální správa či telefonická podpora.

Box.com

Velice dobrým nástrojem pro týmovou spolupráci je Box.com, který je určený pro Windows a mobilní zařízení (iOS, Android, Blackberry). Problémem je, že nenabízí klienta pro Mac OS ani pro Linux, což může být pro hodně společností omezující. Na druhou stranu oproti Dropboxu má řadu příjemných funkcí, jako je možnost sledovat statistiky přístupů k dokumentům, diskutovat o nich atp. Nechybí ani napojení na Google Dokumenty.

Pokud jde o cenu, pro menší týmy bude použitelná jen Bussiness varianta, která přijde na 13 eur za měsíc a uživatele s tím, že je k dispozici 1000 GB na uživatele. Limit na jeden soubor je 2 GB. Další pokročilejší funkce jsou k dispozici až ve verzi Enterprise, jako je detailní centralizovaná správa účtů, mobilních zařízení, dynamický management uživatelů či pokročilejší nastavení zabezpečení.

Osobně vidím hlavní výhodu v možnosti komentování a dalších pokročilejších nástrojích, nedostatek v ceně a absenci podpory dalších platforem.

Google Drive

Relativně novou službou je Google Drive, která do sebe integrovala Google Dokumenty. Google nabízí relativně velké množství variant, s tím, že pro firmy jsou možné tři základní možnosti – rozšíření osobních účtů jednotlivých uživatelů, což je sice levné, ale poněkud nepraktické, nebo použití v Apps, kde cena začíná na 4 eurech za uživatele měsíčně. Velkou výhodou Drive je možnost online editace a kolaborace nad dokumenty, a to bez ohledu na konkrétní platformu. Je možné snadno nastavit sdílení složek také mimo konkrétní organizaci. Samozřejmě zde nemůžeme zapomenout na další vazby na aplikace z celého ekosystému Google Apps. Podporovány jsou také pokročilé funkce jako OCR.

Klient je k dispozici pro hlavní systémy, bohužel zrovna Linux chybí, což je sice mrzuté, ale do určité míry to zde nahrazuje propracované webové rozhraní, které alespoň na textové dokumenty, tabulky či jednoduché ilustrace a databáze bohatě stačí.

Z hlediska uživatelské použitelnosti je ale nepříjemný fakt, že existuje rozdílnost mezi dvěma druhy dokumentů – vytvořenými online, které jsou na pevný disk ukládány jako odkazy, a těmi, které byly vytvořeny v klasickém textovém či tabulkovém procesoru a jež skutečně fyzicky existují a zabírají nějaké významné místo.

Závěrem

Služeb, které nabízejí podobné služby jako výše uvedené, je samozřejmě více. Za všechny je možné uvést projekt Microsoftu SkyDrive, SugarSync či SpiderOak. Přesto věříme, že se nám podařilo alespoň ukázat, jakým způsobem je možné jednotlivé služby posuzovat a analyzovat. Z mého pohledu dopadá nejlépe zřejmě Dropbox, který je mimořádně jednoduchý z hlediska uživatelského komfortu i cenově relativně dostupný. Navíc – jako téměř jediný je téměř dokonale multiplatformní a z mého pohledu také velice spolehlivý.

Autor článku

Vystudovaný středoškolský učitel fyziky a informatiky, ale dnes vysokoškolský pedagog technologií ve vzdělávání na KISKu na FF MU. Věnuje se především kurátorství digitálního obsahu, online vzdělávání a učící se společnosti.