Pekny clanok i s navodom, dakujem.
Osobne som zachytil uz davnejsie, ze niekto implementoval tunel, ktory vyuzival DNS. Teda, clovek sa pripojil na wifi (napriklad vo fastfoode), kde "nic neslo", ale dns requesty prechadzaly. Nasledne spustil svoju VPN sluzbu, ktora vyuzivala na komunikovanie so serverom iba DNS requesty. Bolo k tomu potrebne mat jednu domenu a delegovat si na nu resolving. Nasledne requesty ako "chcemPoslednyRedditClanok.mojadomena.sk" sa prekladali na zaznamy, kde boli potrebne data. Malo to nic moc efektivitu, ale na gigabitovej sieti si vyskusal, ze zvladne prenasat cca 60 MBps tusim. Aktualne to mam problem vygooglit, lebo tento pristup sa zda byt udomacneny u malwaru...
Ta metoda se obecně jmenuje DNS tunneling a implementuje ji například utilita iodine. Taky o tom můžu někdy napsat, pokud bude zájem. Je to spíš taková zajímavost a hodí se opravdu jen pro nouzové použití.
Za mna to malo nadherne prakticke vyuzitie... IoT. Napriklad GPS tracker by takto vedel bez trapenia sa s "prihlasenim" do siete, rovno komunikovat na viacerych free wifi. Za nas bol ale problem v neschopnosti ludi vyrabajucich HW. Ziaden rozumny GPS tracker nemal wifi a ani chalani, co robili HW na mieru, nemali chut to tam pridat... A ked sme objavili opensource HW od rakusakov, tak sa nam uz nechcelo :/ (a bolo by to aj dost FW vyvoju, co nie je celkom nasa domena).
Zájem je. Jinak funkci trochu popisuje tento web: https://dnstunnel.de/
Je to asi dostačující na pár příkazů přes SSH/ odpovědět na email.
Ještě tak před pěti lety se dal DNS tunel pohodlně používat na placených letišních a hotelových wifi jako taková nouzovka a třeba 1mbit/s to dalo. Ale především tam, kde proběhla nějaká rekonstrukce wifi a výměna za modernější HW, tak se ty hotspot controllery tomu brání a omezují velikost DNS požadavků, případně blokují TXT nebo DNS dotazy prostě ratelimitují...
Někdy taky stačí ssh tunel + https://github.com/bryanpkc/corkscrew. Výhoda je, že pokud má člověk někde běžící ssh server, tak to nevyžaduje nic víc, než stažení balíčku a úpravu lokálního ssh na klientovi a dá se tedy rozfungovat až poté, co člověk zjistí, že je zaseknutý na http/s.
Tohle vypadá velmi slibně, jdu testovat...
https://github.com/vi/websocat