Hlavní navigace

Win4Lin Desktop 4.0 - recenze

16. 1. 2003
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Ačkoliv počet nativních linuxových aplikací den ode dne roste, stále ještě je spousta uživatelů nucena používat programy určené výhradně pro Windows. Program Win4Lin Desktop umožňuje pohodlně provozovat regulerní instalaci Windows a většinu aplikačního softwaru v linuxovém prostředí, a to bez nutnosti dvojího bootování.

Důležité je, že Win4Lin se na rozdíl od jiných programů (např. Wine) nesnaží emulovat Windows, resp. jeho systémové knihovny, ale vytváří emulované virtuální prostředí, do kterého je možné nainstalovat plnohodnotná Windows a další programy. Tato instalace Windows pak běží jako úloha v Linuxu (oba systémy běží současně a můžeme se mezi nimi přepínat).

Win4Lin ani neemuluje kompletní virtuální počítač, jako to dělají třeba vmware nebo bosch, ale tam, kde je to možné, převádí fungování systému Windows na odpovídající rozhraní Linuxu. Je tedy jakousi kombinací přístupu vmware, které se snaží Windows co možná nejvíce oddělit od hostitelského Linuxu, a Wine, které se s ním snaží integrovat pomocí „falešných“ ovladačů a DLL knihoven.

Windows s MSIE v KDE

Provozování programů v okně Win4Lin má samozřejmě některá omezení. Jsou jimi zejména tato:

  • emulovaná Windows nemohou přímo pracovat s reálným hardwarem počítače (s výjimkou zařízení připojovaných k sériovému a paralelnímu portu) a většinou ani instalovat žádné speciální ovladače
  • není možné provozovat programy používající DirectX (tedy zejména multimediální programy a hry)
  • současná verze Win4Lin podporuje pouze Windows 95 (OSR2), 98 (SE) a anglické ME
  • nelze přehrávat Audio CD ani zapisovat na CD-R/RW média
  • emulovaná zvuková karta neumí přehrávat MIDI soubory, pořizovat zvukové záznamy, dokonce ani měnit hlasitost jednotlivých zvukových kanálů.

Co k tomu potřebujeme?

Především dostatek paměti. Kapacita RAM počítače musí být dostatečně velká, aby uživila oba současně běžící operační systémy. Pokud položíme 32 MB RAM jako vhodnou základní velikost pro běžné aplikace systému Windows a k nim si připočteme dalších min 64 MB pro Linux, získáme 96 MB jako vhodné minimum pro provozování Win4Lin.

Požadavky na pevný disk a rychlost CPU jsou naproti tomu individuální a lze je odvozovat podle potřeby té které aplikace. Samotná výkonnostní penalizace spojená s emulací virtuálního počítače není nijak veliká a na rychlosti běhu běžných kancelářských programů se nijak výrazně neprojevuje, spíše naopak – odezva aplikací je velice svižná. Například Windows bootují neuvěřitelně rychle – od zadání příkazu „win“ na konzoli až po kompletně připravený systém jsem naměřil neuvěřitelnou dobu 4 sekund. Ukažte mi počítač s windows, který bootuje tak rychle.

Dále potřebujeme některou z podporovaných verzí Windows. V případě české jazykové mutace budete muset použít Windows 95 OSR2, Windows 98 nebo Windows 98 SE. Stojí za zmínku, že nejsou podporována originální Windows 95 CZ, Windows ME CZ ani upgrade nebo rescue disky, které občas nalezneme u některých předinstalovaných počítačů.

Instalace

Instalace Win4Lin předpokládá používání speciálního linuxového jádra, které je součástí Win4Lin. CD s programem obsahuje mnoho verzí jader uzpůsobených pro různé distribuce. Jejich nejnovější verze lze nalézt na stránkách technické podpory Win4Lin. Podporovány jsou aktuální a další běžné verze distribucí Red Hat (vč. verzí AS), SuSE, Mandrake, Caldera, Connectiva a holá (vanilla) jádra. Firma Netraverse sleduje aktualizace jader v jednotlivých distribucích a přizpůsobené verze nabízí brzy po jejich vydání.

Nutnost používání speciálního kernelu však komplikuje použití Win4Lin v případě, že používáme nepodporovanou distribuci, nestandardní jádro (například opatchované, samostatně kompilované nebo jen čerstvě updatované apod.). Proto se mi více líbí přístup konkurenčního vmware, který nabízí skript, pomocí něhož lze snadno přeložit moduly pro běžící jádro bez nutnosti restartovat nebo měnit konfiguraci zavaděče.

Dokumentace

S výjimkou licenčních ujednání není součástí Win4Lin žádná tištěná dokumentace, a tak si uživatel musí vystačit s pdf verzí uživatelské příručky (v anglickém jazyce) na distribučním médiu. Příručka má dobrou kvalitu, je doplněna velkým množstvím screenshotů a během testování mi poskytla cenné služby a rady při používání programu.

Provoz

Moje dojmy z fungování Win4Lin jsou velice příznivé. Na svém počítači PIII 900 s 256 MB RAM a SuSE Linuxem 8.1 jsem nainstaloval a provozoval české mutace Windows 98 SE, Internet Explorer 5.5, Microsoft Office 97 CZ a několik dalších programů. Fungování bylo bezproblémové, subjektivní odezva aplikací nebyla k rozeznání od Windows běžících v nativním režimu.

Instalace Windows sdílí souborový systém s Linuxem skrze adresář win v domovském adresáři uživatele. Není tedy nutné konfigurovat partitions ani stanovovat fixní limity u virtuálních disků ani konfigurovat Sambu pro sdílení dat mezi oběma OS.

Líbila se mi možnost používat nestandardní rozlišení okna Windows – např. 1008X677 nebo 1024×710, při kterých zůstává být vidět přepínací lišta v Linuxu, a je tak možné snadno přepínat mezi prací ve Windows a v Linuxu.

Práce v síti

Testoval jsem i připojení k lokální síti. Používat lze výhradně protokoly TCP/IP (IPX ani NetBEUI nejsou podporované). V okamžiku instalace se musíme rozhodnout mezi dvěma metodami přístupu k síti, a sice buď Winsock 1.0 nebo VNET. První způsob je jednodušší a Win4Lin při něm komunikuje se sítí prostřednictvím standardních funkcí Linuxu a s mateřským OS sdílí IP adresu jeho síťové karty. Tento způsob má omezení v tom, že nefungují aplikace používající broadcasty, multicasty nebo speciální IP protokoly (např. procházení okolních počítačů ve Windows, MS Exchange server nebo různé implementace VPN).

Naproti tomu VNET umožňuje rozdělit hostitelský počítač od emulovaného už na třetí vrstvě a emulovaná Windows mají přidělenou vlastní IP adresu. VNET výše zmíněná omezení nemá.

Bohužel není možné Win4Lin používat v síti Novell Netware (a to ani v IP režimu).

Závěr

Konkurenční program Vmware Workstation je sice dražší (asi $299), ale také toho více nabízí. Dokáže provozovat nejen Windows 9×, ale i NT (2000, XP) a další OS, nabízí podporu USB, propracovanější rozhraní pro přístup k síti, snazší přístup k prostředkům hostitelského počítače, stejně jako další zajímavé vlastnosti.

Naproti tomu recenzovaná verze Win4Lin je díky své ceně 3100 Kč bez DPH mnohem dostupnější individuálnímu použití a méně náročným uživatelům tedy nabízí podobnou základní funkčnost za méně peněz. Překvapila mě vysoká rychlost práce, která je skutečně obdivuhodná.

Win4Lin může být zajímavým řešením pro ty uživatele, kterým plně vyhovuje linuxové prostředí a programy, ale pro svoji práci (kompatibilitu s okolím, atd.) potřebují používat programy pro prostředí Windows.

Příště se ještě podíváme na Win4Lin terminal server.

Win4Lin k testu zapůjčila firma INTAC s.r.o.

Odkazy:
Win4lin homepage

Autor článku