no nikdo nerika ze linux vyhraje do unoru, ale v use friendly se posunul velmi kupredu a mozna i windows predbehl …bohuzel vetsina lidi ma windows kvuli hram co kradou stejne jak zmineny os (priadne nejakym aplikacim do navigaci atd. ktere podle mne mohout byt treba v jave a jet vsude)… no a ubuntu si muzete upravit k obrazu svemu velmi lehce coz ve windows neni tak jednoduche… a gnome je take kvuli sve filozofii a je to dobre chcete neco jineo neni porblem kde, xfce, enligtment… myslim ze Vase prirovnani k 95 bylo tedy nestastne…
pekny clanek jsem rad ze si sam nemyslim ze inspirace byla znacna a ze na druhou stranu je to povedeny produkt aspon na prni omak i kdyz linux je linux
V tom případě akorát prokazuješ svůj nízký intelekt, vadu zraku, případně kombinaci obého. Pro začátek se zeptej tatínka, co znamená slovo „neustále“ a co znamená slovo „podobné“. Ještě pořád tě nevidím za ztracený případ a myslím, že když na sobě zapracuješ, můžeš se dostat na úroveň normálního člověka.
Zeptej se tatínka, co je to „nahatý“. Docela mě udivuje, že psát umíš, ale slovo „nahatý“, kterému rozumí i můj dvouletý synek, nechápeš.
Až ti to tatínek vysvětlí, požádej ho o další výklad a to sice slova „svojí“. Je faktu neskutečné, jací tupci se na netu vyskytují.
Ty nevděčný pitomče. Dělají to pro tvoje dobro. Až tě budou zavírat za šíření „rozvratných“ (a určitě pedofilských, vždyť upozornění na podvody ve vládě je skoro to samé, jako šíření DP) názorů, tak si vzpomeneš, jak ti všichni říkali, že jsi pako a možná ti to už docvakne.
"Dělají to pro tvoje dobro. Až tě budou zavírat za šíření „rozvratných“ (a určitě pedofilských, vždyť upozornění na podvody ve vládě je skoro to samé, jako šíření DP)" - Uz je jasne kam patrite... Nojo, totalita a teror. To je asi vase vize otorkarske - potazmo nadnarodni mafianske spolecnsti. NEPRACUJETE V HRADNI KOTELNE?
Uprimne receno i zapskly linuxak by si mel pripustit jeste jednu dulezitou otazku.
Kolik lidi v mem okoli (pokud nepocitam spoluzaky z FEL CVUT, coz jiste uznate, je trochu jina kategorie) pouziva Linux?
Odpoved: Ani jeden kdyz nepocitam pokladni v Tescu, ktere ani nevedi, ze jejich pokladna bezi na nejakem linuxu.
Nechci tim vyprovokovat flame, ale upozornit na to, ze kdyby byla situace opacna (tzn. majoritni a placena by byla nejaka distribuce Linuxu a Windows jen pricmrndaval), tak by i pomer kradenych systemu vypadal dost jinak.
A jeste poznamka: Podle mych osobnich zkusenosti posledni dobou dost klesa pocet kradenych licenci Windows v mem okoli. Bud maji lide strach a nebo jsou jen lini shanet PC bez OS.
PS.: Linux mam rad a na server, podle me, dokonaly system. Rodine domu zatim stale necham Windows.
Tyhle nekonecne souboje, kdo docura vyse jsou docela smesny… :D
„Kolik lidi v mem okoli (pokud nepocitam spoluzaky z FEL CVUT, coz jiste uznate, je trochu jina kategorie) pouziva Linux?“
Odpoved: Skoro vsetci, ale nikto z nich nevie, ze v ich rootri, SetTopBoxe, telefone, alebo inych beznych veciach je linux.
BTW: V Tescu maju pokladne z vsetkeho mozneho.
Videl som aj Win 3.11
Pánové, mě by zajímalo kolik z vás má mobilní telefon se systémem od Mikrošrotu? Hádám že 1 ze 100, proto je Mikrošrot tak protivný a vnucuje jidem to co je k ničemu.
PS: Já osobně momentálně používám Win 7 Pro (legální), ale jak zkončí podpora tak přecházím na Linux (i když budu nováček je to lepší než si nechat vnucovat nelegální Windows 10
Ještě je ve hře jedna alternativam byť momentálně se jevící jako silně minoritní. A tou je ReactOS.
Je to produkt komunity nadšenců o pár jedincích, kteří v C# napsali jakousi konzoli pro Wine nezávislou na Linuxu a snaží se napodobit windows v klasické podobě (v současnosti W7) která by byla alternativou pro klasická windows s veškerou funkčností, tak proti W10.
Bohužel doposud se komunita snažila stále dohánět nové verze Windows místo vývoje stávajících. To s W7 snad skončilo a vývoj v čele s kompatibilitou se pohne kupředu. Jen to chce zapojení širší komunity odborníků, kteří by pomáhali osdstraňovat problémy..
Promiňte, nicméně na té argumentaci něco je.Moje kamarádka trvala že na jejím notebooku budou Windows, které má legálně. Její odhodlání vydržet s čistě legálním softwarem ale vzalo za své velmi krátce, nejdřívě kradený MS Office, poté Nero, AutodCAD a už se to vezlo. Takto se ale chová 90% českých domácích uživatelů Windows!
Jistě, vaše kamarádka je opravdu reprezentativní vzorek.
Ohradil jsem se proti tvrzení:
vetsina lidi ma windows kvuli hram co kradou stejne jak zmineny os
Původní pisatel prostě tvrdí, že většina uživatelů pc jsou zloději. A vy sem přikvačíte s tím, že na tom něco je, že vaše kamarádka krade. A ještě máte tu drzost tvrdit to samé o drtivé většině českých domácností.
Otevřete oči, ono to tak prostě je. V českých domácnostech se příliš nesetkáte s legálním softwarem. Nejčastěji se kradou hry, MS Office, Adobe Photoshop a případně Adobe Premiere či software od Pinnacle.
Netroufám si tvrdit že většina Windows u nás jsou kradené, v mnoha případech jsou zakoupeny spolu s PC.
Z uživatelů Windows ve svém okolí neznám nikoho kdo má zcela legální software. V této zemi dám ruku do ohně za legálnost používaného software pouze za sebe!
Znám i firmy kde se na licence k software také příliš nehledí, ale v korporátním sektoru si myslím že jde spíše o výjimky.
no ja uz jsem se lekl ze si nemocny nebo tak neco…
diskuze pod clankem o widlich bez LO mi prisla rozhodne podivna …
k tve poznamce: to ze M$ neco tvrdi o linuxu neznamena ze je to pravda.
pravda pokusy toto dostat mimo zakon tu byly, ale pokud vim zadny neuspel (minimalne v EU).
vetsina lidi ma uz dlouhou dobu 64b linux a v nem zadne byt jen sporne kodeky nejsou (je to proste widle nejsou v 64b pouzitelne – nejsou drivery).
co se dualbootu tyka, to jen potrvrzuje ze vetsina kopii widli je kradena. {i kdyz ja si myslim ze se stuace uz dost meni. }
Nevím co MS tvrdí o Linuxu, a není to v kontextu důležité.
Možná o tom nevíte, ale technologie MP3, MPEG2, MPEG4 a další jsou patentově chráněné. A to i na území Evropy. Pokud se vám někdo snažil namluvit něco jiného, tak vám lhal. Pokud máte na svém počítači například MP3 kodek s možností vytváření MP3 streamu, musíte si zaplatit licenci. Jinak jde o kodek nelegální.
DeCss je nelegální podle českého AZ, §43.
64-bitové Windows mají lepší podporu HW, než jakýkoliv Linux. A že by byly nepoužitelné? Toho jsem si jako jejich uživatel opravdu nevšiml. Naopak na 64-bitovém Linuxu je dlouhá řada problémů s každou blbostí. Ani 64-bitový Adobe Flash není k dispozici. Ale protože na Linuxu neběhá pořádně ani ten 32-bitový (padá, žere CPU), tak je to celkem jedno.
Nevím jestli se dá v EU patentovat kompresní metoda, ale zaručeně lze v evropských státech patentovat technologie nutné pro tuto kompresi. Viz list patentů potřebných pro MP3. Desítky z nich jsou registrované v Evropě.
http://mp3licensing.com/…s/index.html
Teď už vážně kydáte blbosti. 64 bit. Flash pro Linux je. Sám ho používám. A že by mi spadnul jsem si zatim nevšiml. Jěště před rokem jsem používal 32 bit Mozillu a 32 bit Flash v 64 bit systému, ale to už dnes nejni nutné.
Jako uživatel 64 bit. Linuxu jsem vážně nezaregistroval problémy s každou blbostí.
Vážně vám radím, už to neberte.
Je mi jedno jak se tady hadate a vysvetlujete si neco co nema smysl. Jsem laik, lama co se snazi neco naucit od Linuxu. Nejen pracovat s nim, ale zacit i myslet tak. Preci vsechno vyviji lidi pro lidi a zadarmo! To je preci to nejhezci a rad bych se zucastnil, kdyz uz jdu na skolu s podobnou specifikaci.
K me puvodni otazce … tuknul jsem do toho 64bitoveho Linuxu (Ubuntu). Jake mate zkusenosti? Je to ciste 64bit verze bez moznosti instalovani programu napsanych pro 32bit system, nebo existuje neco jako emulator 32bitoveho prostredi a v pripade zapnuti 32 bit programu se spusti i 32bit prostredi? Mam s tim „trochu“problem, pravdepodobne svoji neznalosti.
Klidně se do me navazejte, mam Linux treti den a nestihl jsem vsechno prostudovat.
64bit Linux dokaze spustat 32bitove aplikacie v podstate nativne, akurat sa k nim musia doinstalovat 32bitove kniznice. V Ubuntu su to (pokial dobre pamatam) balicky ako vsetky ostatne a 32bitove aplikacie maju samozrejme zavislosti vhodne upravene (napr. Skype zavisi na lib32stdc++6, lib32asound2 a par dalsich) takze ciste teoreticky o 32bitovosti aplikacie ani nemusis vediet.
Jo a zelam vela uspechov, myslim, ze cas tomu venovany nebudes lutovat ;-)
Přečtěte si autorský zákon, § 43. (1) Do práva autorského neoprávněně zasahuje ten, kdo obchází účinné technické prostředky ochrany práv podle tohoto zákona. … (3) Účinnými technickými prostředky podle tohoto zákona se rozumí jakákoli technologie, zařízení nebo součástka, která je při své obvyklé funkci určena k tomu, aby zabraňovala nebo omezovala takové úkony ve vztahu k dílům, ke kterým autor neudělil oprávnění, jestliže užití díla může autor kontrolovat uplatněním kontroly přístupu nebo ochranného procesu jako je šifrování, kódování nebo jiná úprava díla nebo uplatněním kontrolního mechanismu rozmnožování.
(4) Právní ochranou podle odstavce 1 nejsou dotčena ustanovení … § 38
§ 38a Licence pro dočasné rozmnoženiny
(1) Do práva autorského nezasahuje ten, kdo provádí dočasné úkony
rozmnožování děl, které jsou pomíjivé nebo podružné, tvoří nedílnou a nezbytnou součást technologického procesu, nemají žádný samostatný hospodářský význam a jejich jediným účelem je umožnit
a) přenos díla počítačovou nebo obdobnou sítí mezi třetími stranami uskutečněný prostředníkem, nebo
b) oprávněné užití díla.
Predpokladam, ze sa (rovnako ako u nas) prehravanie kupeneho DVD poklada za „oprávněné užití díla“ ;)
To je dost levný pokus, že? I když možná to byl z vaší strany vtip, pak to beru :)
§43 odstavec citujete pěkně, ale máte tam psán §38, a následně citujete §38a. Smůla je, že §38 se týká licence pro zdravotně postižené. Proč si myslím, že jste tuto „chybu“ udělal záměrně? Protože v §43 odst. 4 hned po odkazu na §38 následuje odkaz na §38a odst. 2. Toho si přece musí všimnout i slepý.
Nuz, musim sa priznat, ze som vychadzal z autorskeho zakona platneho u nas a predpokladajuc, ze bude princip rovnaky zbezne preletel vynimky a vybral prvu vyhovujucu. Ak teda skutocne nejde o nejaku chybu v prenose, zda sa, ze je pouzitie DeCSS v CR naozaj nelegalne.
V tom pripade ste ale minimalne europsky unikat :D
Jenze DeCss neporusuje autorske pravo. Pokud tedy nepovazujete za poruseni autorskeho prava pokus o shlednuti legalne zakoupeneho dila. DeCss dela presne to: umozni uzivateli shlednuti zakoupeneho DVD. Krome toho, zakon vam dava pravo vytvorit si zalozni kopii zakoupeneho media. Nemelo by vas stvat, ze pomoci Css se vam vydavatel snazi zabranit ve vykonu tohoto prava?
DeCss autorské právo porušuje. Zákon vám také nedává pravo vytvorit si zalozni kopii zakoupeneho media. Zkuste si ten AZ přečíst.
On je totiž značný rozdíl mezi „Do práva autorského tak nezasahuje ten, kdo pro svou osobní potřebu zhotoví záznam, rozmnoženinu nebo napodobeninu díla“ a „pravem vytvorit si zalozni kopii zakoupeneho media“. Možná to pochopíte, a něco vám to i dá. První případ říká „pořízením kopie neporušujete autorská práva“. Druhý případ říká „máte právo na pořízení kopie“. V prvním případě pokud nemáte možnost kopii pořídit, je to v pořádku, protože žádné právo na tu kopii nemáte. V druhém případě musíte mít možnost si kopii pořídit, protože na ní máte právo.
Ještě jednodušeji: mějme A) právo na život, B) právo nebýt nikým usmrcen. Pokud umřete na infarkt, tak bylo porušeno vaše právo A (otázkou je jen odpovědnost), ale ne vaše právo B. To čemu se běžně říká „právo na život“ je ve skutečnosti „právem nebýt nikým usmrcen“. První definice je pozitivní, druhá negativní. Práva je dobrým zvykem vymezovat negativně.
Je to nyní jasnější?
Jestlize zakon povazuje pouziti DeCss za nelegalni, tak mi ten zakon zakazuje divat se na moje vlastni DVD, protoze pouziti DeCss je pro mne jedina moznost, jak se na ta DVD podivat. Nebudu si kvuli uchylnemu zakonu kupovat televizi, kdyz se na televizi nikdy nedivam a ani DVD prehravac jenom proto, ze nekdo povazoval za vhodne sestavit zakon v duchu americkych zakonu zakazujicich cunilingus.
No jasne. A k nemu televizi, abych to mel do ceho pripojit. A to jenom kvuli tomu, abych neporusil nejaky na hlavu postaveny zakon, stojici proti veskeremu zdravemu rozumu. Nebo bych si mohl poridit Widle a pouzit nejaky tamnejsi prehravac. Na Widle je na DVD uplne vsechno, napriklad vetsina nastroju na kradeni DVD. Ne, dekuji, spokojim se s porusovanim zakona. Dodrzujte si ho sam. Predpokladam, ze s vasim pristupem jste za bolsevika byl tak ctnostny obcan socialisticke vlasti, ze jste ani politicke vtipy nevypravel.
Kodeky jako takové vesměs u nás nelegální nejsou. Nejde totiž o porušení licence, tyto jsou obvykle v pořádku, GPL nebo LGPL rozhodně běžný uživatel porušuje těžko. Problém je s patenty k algoritmům, a ty se vesměs týkají osob za oceánem. DeCss je pravda asi jiná kategorie, ale vzhledem k neochotě(čti neschopnosti) vydavatelů dodat ochranu takovou, aby obstála i při znalosti algoritmu (open source), se s tímhle dá těžko něco udělat. Nikdo mě ovšem nenutí takovou knihovnu mít.
Jinak s těmi kodeky je to velmi podobné i na těch Windows. Windows XP pokud vím vůbec nepřehrají v základní instalaci DVD, protože jim na to chybí kodeky. A doufám že opravdu nečekáte, že úplně všichni mají ty kodeky na svých windows získané vždy legálním způsobem :-) Takový kodek na h264 je kvalitní, ale ne zadarmo. Pravda, ve Windows 7 už mají celou řadu kodeků ve výchozí instalaci, což je jistě plus pro Windows.
Patenty se zjevně týkají i lidí v Evropě. Tady máte link na MP3 patenty, a desítky jsou jich registrované v Evropě.
http://mp3licensing.com/…s/index.html
DeCss vás jistě nikdo nenutí mít. Pokud ho ale máte, je to nelegální. Samozřejmě lze koupit legální kodeky, a „dokonce“ i legální DVD přehrávač.
Vista Home Premium a Windows Vista Ultimate obsahuje DVD dekodér. Pro WinXP si ho můžete koupit. Dostanate ho zvlášť, nebo například s Nero Burning Rom. Ceny začínají na USD 15.
Netvrdím, že mají uživatelé kodeky ve Windows vždy legálně. Tvrdím, že je mají často nelegálně na Linuxu.
http://mp3licensing.com/help/index.html
5) Do I need a license to distribute mp3, mp3PRO or mp3surround encoded content?
Yes. A license is needed for commercial (i.e., revenue-generating) use of mp3/mp3PRO in broadcast systems (…)
However, no license is needed for private, non-commercial activities (e.g., home-entertainment, receiving broadcasts and creating a personal music library), not generating revenue or other consideration of any kind or for entities with associated annual gross revenue less than US$ 100 000.00.
I tak ale pokladam za velmi nepravdepodobne, ze by bol niektory z tych patentov vymahatelny. Napokon, ziaden nieje registrovany v SR/CR a vacsina z nich bola registrovana skor, ako bola prijata aktualna legislativa ;-)
Nevím jestli je algoritmus na (de)kompresiu zvuku je v ramci EU nepatentovatelny. Pokud to tvrdíte, z čeho vycházíte? Jestli jsem si stačil všimnout, tak celá diskuse o SW patentech v EU se týkala možnosti podat jeden patent pro celou EU.
Podle citované odpovědi nepotřebujete licenci na šíření MP3, pokud si vyrobíte doma soubor pro svou potřebu. Neříká NIC o potřebě (nebo nepotřebě) licence na MP3 kodér a dekodér. Zkuste to číst lépe.
Ono to tak už není, od doby co M$soft zavedl upgrade po ověření a windows genuine advantage… se situace dost změnila. Už několik let za mnou chodí klienti, abych jim tam něco dal – já se jich vždycky zeptám, kde mají cédečka – aha tak to si musíte skáknout koupit, za hoďku jsou z města zpátky s widlemi a ani moc neprotestují.
Skalní příznivci cracklých woken většinou vydrželi tak do SP2 u WinXP a pak to taky vzdali, přeci jen 1500,– za kvalitní OS není tak moc. Ve svém perimetru odhaduju nelegální widle na <10%, zato M$Oppice 100% – ale to je jejich blbost…
Když se nový uživatel rozhoduje, jaký si pořídí OS, tak asi nemá nemá dosud žádný zvyk a nové bude zkoušet tak jako tak. Takže důvod bude evidentně někde jinde.
Výrobcům hadráků nejde do hlavy, proč si lidé kupují drahé oktávky. Vždyť ty velorexy jsou tak alternativně levné …
V roce 2008 (novější info mi Google bohužel nevyhodil – viz: http://www.lupa.cz/…prilezitost/) bylo ČR 39% SW instalováno nelegálně. Vzhledem ke skladbě kradeného SW lze říci, že kolem 39% uživatelů MS Windows jsou zloději. Není to většina, ale i tak je to celkem slušné. Těžko se to dá dokázat, ale na základě toho, že pirátství ve firmách je větší riziko, lze dojít k závěru, že značnou částí se na tom podílejí uživatelé, kteří si nelegální SW instalují na domácí počítače. Troufám si odhadnout, že nelegálních instalací MS Windows je v českých domácnostech více než polovina.
Hmm, to není jenom otázka o Linuxu, to je také o uživatelích, bojících se vyzkoušet něco nového, o školách kde se učí pouze MS Windows a pak samozřejmě už se lidé nechtějí učit nic nového, když se něco naučili a tak nějak to stačí, o výrobcích HW a SW, z nichž někteří tvrdí jak Linux podporují a skutek utek. Příliš to zjednodušujete. Netvrdím, že Linux, či obecně Unix-Like OS, musí sednout každému, ale moc nevěřím tomu, že by neseděl 99% lidí.
O linuxu to nevypovida temer nic, spise o lidech co tohle delaji: radeji kradou, nez aby si zvykali na nove veci..
Bohuzel je to obraz dusevniho upadku spise nez upadku linuxu.
Doma mam dual boot a budete se divit.. Mam legalni win 7.
Vy na svem pc nemate ani 1 nelegalni mp3? Ani na prehravaci/mobilu??
Aha. Lidé raději kradou rohlíky A, než by si vzali rohlíky B zdarma. O rohlících B to nic nevypovídá. Tedy podle vás ;)
Máte legální Win7, dobře pro vás. Co z toho podle vás plyne? Je to nějak v rozporu s mými tvrzeními? Když napíšu „většině lidí nesmrdí nohy“, tak můžete psát „mě nohy smrdí“, ale nebude to nijak v rozporu s mým tvrzením. Disclaimer: smrdící nohy jsou pouze příklad, bez vztahu k vaší osobě. Dobře se na nich ale demonstruje princip.
Ale no tak Laeli, jste výrazně demagogický. Jak mi například vysvětlíte, že procento Maců je v USA výrazně vyšší než kdekoliv jinde na světě? Čím to, že v ČR se z aut prodá nejvíce Škodovek a ve Francii nejvíce Peugeotů a Citroenů? O používání produktů rozhodují výrazně jiné faktory, než je cena a kvalita. I v oblasti OS tu máme dobré příklady. V roce 1994 přišla IBM s OS2/Warp, která byla výrazně lepší než ještě neexistující Microsoft Windows 95. Plně 32-bitový systém, který uměl virtualizaci Windows 3.11 takovým způsobem, že pod ním aplikace MS Windows chodili rychleji a stabilněji. Stejně vyhráli MS Windows 95. A k těm rohlíkům – co kdyby náhodou měly rohlíky B (ty zdarma) načervenalou barvu a lidé kolem vás říkali: „Už jsem ho párkrát držel v ruce, ale radši jsem nekousl, mají divnou barvu a navíc jsou zadarmo, to je podezřelé. Radši bych to ani nezkoušel.“ Kousl byste si, abyste zjistil, jestli třeba nechutnají lépe než rohlíky A? A jestliže ano, kolik lidí by si kouslo taky?
O používání produktů rozhoduje dlouhá řada faktorů. Zrovna cena a kvalita jsou zjevně velmi důležité faktory. Situace, kdy lidé nenahradí produkt A produktem B, i když za A je třeba platit a B je zdarma, je dost extrémní. Jasně svědčí o tom, že produkt B jim nevyhovuje. Možná jsou to modré rohlíky, které lidem nejedou. Nakonec zkuste obarvit brambory zelenou nebo modrou potravinářskou barvou, a dát je lidem ochutnat – nebude se jim chtít. U tržních firem podobný přešlap vede ke změně vlastností produktů, protože když zákazníci nebudou produkt kupovat, tak se firma složí. Ve světě open source je nejspíš možné do nekonečna produkovat modré brambory (a klidně s hřebíky uvnitř), a tvrdit že zákazníci jsou nevědoucí idioti, modré brambory jsou stejně nejlepší atd.
MS v roce 1993 přišel s Windows NT, které byly na rozdíl od OS/2 opravdu moderním systémem. Problémem byly vysoké HW nároky a omezená kompatibilita s DOSem, které vedly MS k vydání „přemosťovací“ verze Windows 95. Že budou Win95 tak populární, a přechod na NT se protáhne na řadu let, to tenkrát nikdo nevěděl. BTW Windows NT byly kompatibilní s OS/2, naopak to neplatilo.
OS/2 Warp měla podobné HW nároky jako NT, ale byl to daleko horší systém (monolitický kernel, neportabilní, mix 16– a 32-bitového kódu). Podpora DOSu byla proti Win95 mizerná. Ve Win95 například nebyl problém používat drivery psané pro DOS; zkuste si to v OS/2. Podpora aplikací pro Windows byla dist děsně: používala se nainstalovaná instalace Windows. Velmi špinavé, velmi HW náročné. Jako hřebíček do rakve přičtěte, že Software Development Kit pro OS/2 jste si musel zaplatit, kdežto pro Windows byl zdarma. MS vůbec provedl ve vývoji revoluci: místo aby vývojáře svazoval a nechával je platit, šel jim na ruku. A přinesl revoluci i pro výrobce HW: místo závislosti na IBM mohli jít vlastní cestou. To vše proto, že jde o otevřenou firmu založenou vývojáři.
MS s Windows 95 uspěl samozřejmě jak díky funkčním vlastnostem (skvělá kompatibilita s DOSem a Win3×, velmi nízké HW nároky), tak díky marketingu. Společnost IBM to dost možná mohla dobrým marketingem zvrátit. Jenže IBM odjakživa trpěla marketingovou idiocií. Ono při vymývání mozku zaměstnanců povinným nošením IBM uniforem a zpíváním IBM songů to jinak dopadnout snad ani nemůže :)
Příběh Win95 a OS/2 ale hlavně není paralelou k situaci Linuxu.
Máte sice pravdu, že Win95 byly HW nenáročné, ale vydávat za přednost to, že DOSovské ovladače chodily i ve Win95, to je dost přehnané. Sám tím říkáte, že Win95 byly jen vylepšená nadstavba DOSu. A přitom s DOSem zase tak skvělá kompatibilita nebyla – například některé DOSovské hry pod Win95 nechodily. Kompatibilita s Win3.x byla i se všemi nevýhodami Win3.x – v podstatě bylo emulováno jedno kompletní prostředí Win3.x, takže když spadla jedna 16-bit aplikace, vzala sebou i ty ostatní 16-bit aplikace. Emulace na OS/2 byla HW náročnější, ale robustnější. Připadáte mi jako dost rozporuplný člověk – někdy podporu starých věcí vydáváte za nevýhodu (když se to týká Linuxu), někdy za výhodu (jedná-li se o MS Windows). A mimochodem, mnohem lepší paralela je ta s Macem, protože co se týče prostředí, je Mac OS X daleko před Windows 7, přesto mají větší podíl na trhu pouze v USA.
Vy zapomínáte, že v roce 1995 například pro velké procento tehdy velmi drahých CD mechanik neexistovaly jiné drivery, než pro DOS. Co byste dělal na OS/2?
Narazil jsem na několik aplikací pro DOS, které ve Win95 nechodily. Řešilo se to triviálně: režim MS-DOS. Ten provedl restart počítače do režimu DOS.
Kompatibilita s Windows 3.x byla zásadní věcí. Samozřejmě za nízké HW nároky musíte nějak platit; v případě Win9× stabilitou. Přesto šlo proti Win3× o velkou změnu k lepšímu.
Zpětná kompatibilita je vždy žádoucí věc. Kritizoval jsem někdy Linux za zpětnou kompatibilitu? Já ho kritizoval spíš za její absenci. Vždyť si zkuste na dnešní distro nainstalovat 5 let starou aplikaci. Jak nemáte balíček pro svou verzi svého distra, je to problém.
MacOS X je ohledně prostředí daleko před Win7? A jak se to prosím pozná? Podle vašeho subjektivního dojmu, nebo to lze změřit metrem? Pokud to měříte metrem, tak jakým?
Tržní podíl všech verzí MacOS srovnáváte s Win7? Proboha proč?
Pokud si pamatuji, tak toto byl problém mechanik s exotickými řadiči (třeba Panasonic). Já měl IDE Mitsumi a žádný problém. Co se týče kompatibility s Win3.x – jako VŠ student zaměření matematika/informatika jsem od první instalace Win95 (1996) používal pouze 32-bit aplikace nebo DOS aplikace. Netechničtí lidé co jsem znal používali převážně pouze 32-bit aplikace a DOSovské hry. Jedinkrát jsem viděl Win3.x aplikaci pod Win95 – klon hříčky, kde podobné byly i pro Win95. Drtivá většina komerčního SW měla 32-bit verzi prakticky s vydáním Win95. Takže tak důležitě bych to s tou kompatibilitou s Win3.x neviděl.
Samozřejmě že v porovnávání používám subjektivní pohled – ale to dělá každý, včetně vás. Jsem přesvědčený, že v mnoha věcech se Win7 inspirovali právě u Maců.
Tu poslední větu jsem napsal nešťastně. Myslel jsem podíl všech aktuálně používaných verzí MacOS vs. všechny verze aktuálně používaných MS Windows na PC.
S tou marketingovou idiocií IBM souhlasim. Jinak pokud je mi známo, tak IBM i MS vyvýjeli ten systém společně. MS se pak odtrhl a vytvořil NT. Takže v podstatě maji společný základ-vývoj. Nedá se asi jednoznačně říct kterej je lepší. Každý má svoje mouchy. Myslím ale, že OS/2 mohl být celkově lepší. Určitě na to měl. Nebýt debilního vedení IBM, mohlo být všechno jinak. Ale nechme toho. Každý stejně ví, že nejlepší byla je a navždy bude Amiga :-)
Nějaké info o OS/2:
http://www.pooh.cz/…historie.asp
http://cs.wikipedia.org/wiki/OS/2
Ano, IBM a MS vyvíjeli OS/2 společně. Bohužel se hodně používaly koncepty MS-DOSu, společnost IBM trvala na podpoře procesorů 80286 atd. Proto Microsoft šel do vývoje moderních a portabilních Windows NT. Samozřejmě spousta kódu v NT byla převzata či inspirována OS/2, jen to bylo pročištěno a budouváno s ohledem na budoucnost (což se zjevně vyplatilo).
Asi jsem exot, ale OS (win XP home a win7 (mame tri pocitace, na jednom je Open SUSE)), hry a OFFICE jsem si KOUPIL !A nemyslim si, ze by to bylo nejak drahe.Hry se daji koupit ve vyprodeji, nebo z druhe ruky do 500Kc (a kolik her asi tak kdo hraje, co ?), a tech asi 1500 za OFFICE pro domacnosti (openoffice je bohuzel stale jen hracka pro nekoho kdo si vystaci s malou tabulkou a par vzorecky.To co potrebuji proste zatim neumi) take nikoho nezabije (a navic jsou to hned 3 licence).Naproti tomu se stale setkavam s „uzivatelem“ vzor: Pubertak s nadupanym komplem (nejlepe dve grafiky, neony a X chladicu aby mu to nezfajrovalo), kteremu bylo za tezko dat 2200Kc za wokna, tak ma ilegal (o linuxu nechce slyset, pac chce HRAT) a vesele siri viry.Nejsem zadnej prachac, ale obcas si proste udelam radost a koupim si hru, nebo film na DVD.Mam pak mnohem vetsi radost z originalu a vic si ho vazim, nez kdybych to mel na fixou popsanem mediu…Tot muj nazor…
„no a ubuntu si muzete upravit k obrazu svemu velmi lehce coz ve windows neni tak jednoduche…“
Ja myslim, ze to je naopak. Windows maji stale mnohem vice klikatek a moznosti pripadne produktu tretich stran na upravu vzhledu, nez je tomu v Gnome, KDE, Xfce… A pokud „snazsi“ = „uprava zdrojoveho kodu v C++“, tak zijeme kazdy v jinem svete. :)
Toto pisem z winXP ktore je na nerozoznanie od kubuntu. Rozhodne to nebolo lahke spravit, kedze win sa da customizovat, ale len tolko, kolko vam povoli M$.
Najprv som musel instalovat patch ktory umozni importovat do windowsu ine tema ako z produkcie M$ a potom nahravat kopu suborov do roznych adresarov rozmiestnennych v systemovej zlozke. Grafika, tony, fonty a tak dalej. Vysledok je ten, ze to teraz fici ovela sviznejsie ako pred tym a to som mal temu windows standard, ktora sa asi od win95, nezmenila. Dokonca v programe HPSD funguju veci ktore pred tym nesli, alebo robili problemy.
GNU/Linux si můžeš přizpůsobit bez pomoci třetích stran, nějakýho zběsilého programování a taky na pár kliknutí (to kvůli WINařům) :)
Jinak pro info, mám Visty (légálně), jednu hru na nich (LineAGE2) a nic víc nepotřebuju.. WIN7 mi po vyzkoušení jako žádnej zázrak nepřišel. Líp mi běhají dobře odladěné VISTY (a to dá daleko větší práci než nainstalovat tučňáka a udělat si ho k obrazu svému ;)
A další dva stroje jsou už jen čistě Linuxovou záležitostí (Debian a Ubuntu) :)
spíš bych to viděl tak, že Widle si MŮŽETE upravit
ale linux MUSÍTE! jenom rozhození touchpadu, aby měl alespoň 50% funkcí z woken, instalace kodeků, přehrávač co nekurví české titulky, úprava oprávnění – každá linuxová distribuce je po nainstalování zabedněná jak pro pentagon a né Máňu co to má na noťasu společně s děckama a žádný hesla nechce, podpora webkamery, nekončící zápas s nepodporovaným skenerem, připojení wokeních disků s win1250 jmény …
bohužel výmluvy – to je chyba proprietálních uzavřených ovladačů – běžného uživatele nezajímají
navíc pokud se projdete po kancelářích, tak 90% lidí má standardní modrý skin z win XP a tak maximálně si mění plochu. Pokud někde vidíte lin – tak je zaručeně úplně jiný, než ve výchozí instalaci – nebo ne?
Mám Fedoru. Defaultní téma pro gnome. Vůbec nic jsem neupravoval, prostě ji používám. Touchpad nemám. Instalace kodeků – z rozšířených repozitářů (pohoda). České titulky ve VLC i Kaffeine v pohodě. Jediné oprávnění, co jsem musel měnit, bylo pro jeden konkrétní svazek. Wokenní disky nemám, ale soubory s českými názvy z FAT32 z USB klíče se čtou v pohodě. Z periferií které používám – tiskárna v pohodě, USB klíč v pohodě, digitální kamera (firewire) v pohodě, digitální foťák (PowerShot A75) v pohodě, veškerý HW (včetně 3D akcelerace s proprietárními drivery nVidia) v pohodě. Jediné, s čím mám problém, je navigace TomTom, která se sice připojí jako USB mass storage, ale MS Windows verze TomTom Home není schopna zařízení identifikovat. Toto je ovšem chyba společnosti TomTom, že mi nedodala funkční SW pro ovládání mého zařízení pro můj operační systém. K aktualizaci TomTomu tedy používám pracovní notebook (což mi firemní pravidla umožňují). U MS Windows 2000/XP jsem míval dost často problém s funkčností driverů dodávaných k HW výrobci.
No jo, jenže problém je, že pod MS Windows jsem některý z toho mála HW co mám, nerozchodil. Např. DVB-T karta (Asus, což je v mých očích slušná značka), mi v Linuxu chodí, ale v MS Windows jsem ji nerozchodil, ačkoliv mi HW manager tvrdil, že je karta nainstalovaná a funkční. Takže HW původně zamýšlený jako dárek pro uživatele MS Windows skončil v mém Linuxovém počítači a jako dárek jsem koupil jiný DVB-T přijímač, o kterém jsem si nejdříve nastudoval reference, že lidem chodí pod MS Windows bez problémů. Ještě že jsem upustil od původního záměru koupit rovnou dvě DVB-T karty. Takže i když kupujete HW pro MS Windows, musíte být opatrný, i když se jedná o zavedenou značku. Jo a neinstalujte si 64-bitovou verzi MS Windows – pro mnohý HW pro ně nejsou ovladače.
Please don't feed troll. http://bookreviewsbybobbie.files.wordpress.com/…08/troll.jpg
Mozno ze nie, ale skor ano :) Ja mam win7 legalne, teda zatial kedze mam RC na rok, ale je pravda, ze ho mam len koli upiratenym hram. WarCraft III ktory mam origo, bezi v pohode pod wine. Vacsina win instalacii aj tak zostava legalna, kedze pocet piratov, sa neda ani zdaleka prirovnat k tym co si win kupili, mali ho predinstalovany pri kupe PC, alebo maju firemne PC/NB kde je win taktiez legalne.
ale zde se bavíme o celém PC, tedy OS a sw, s holým windows můžeš tak zavírat a otvírat okna (a browsit na netu abych windows nekřivdil), jinak potřebuješ správce souborů, přehrávač hudby, vypalovací sw, přehrávač videa, nějaké editory, často kancelářský balík, antivir, atd… dost toho jde pořídit i jako freeware ale smažící sw většinou každý má nero ( i když někdy ho dostanou k palírně), atd…
dost lidí má snahu si pořídit sw legálně ale ne každý si ten fotokrám domů zaplatí nebo když vám někdo pošle logo v cdr a vy ho jen někam potřebujete doplnit, tak si corel určitě nepoběžíte hned koupit ale zkusíte ho odněkud sosnout, když klient nemá to logo v pdf nebo něčem jiném…
Pardon omlouvam se vetsine pubertaku, studentu, uzivatelu jimz pc skladal kamarad, spouste malych firem a dalsim zcela jiste jedou na placenem OS,maji legalne kancelarsky balik, CAD, hry, antiviry a spoustu jineho software :D neuvedomil jsem si ze cesky clovek je tak cestnym ze softwarove piratsvi je pod jeho malomestackou uroven… :D
tak to je moc ono si ani nikdo neprizna, ze to tak je :D ano spousta os je na zeleze od prodejce jj ono je problem pouzivani treba studenstkych verzi pro firmu atd… a spousta stroju je koupenych jako home ale jedou na profi verzich…a ten dalsi soft tam originalni neni…
Ty si videl naposledy asi win 3.11 :o)
Dnes mozes s holym windows riesit okna, browsovat web, spravovat subory, prehravat hudbu, vypalovat a prehravat video (zalezi od kodeku, ale to je to iste aj na linuxe). Kancelarsky balik mi staci vo firemnom notasku. Z domaceho PC si pracu robit nemienim. Oblubeny browser mam Operu, ktora ma mailoveho klienta celkom v pohode a je zdarma. Z antivirom mas pravdu, lebo ziadny poriadny nieje zdarma a linux ho nepotrebujue vobec.
Vsetky veci co pises mas vo Win zadarmo hne dpo instalacii alebo volitelne na strankach Microsoftu / Windows Live. Iste vypalovanie nie ja ako v Nere, ale na normalnemu cloveku co chce napalit CD/DVD s fotkami to staci, prehravac hudby a videa je, antivir tiez, na zakladne upravy fotiek mas tiez k dispozicii soft.
Už mi leze krkem, jak všichni pořád dokola omílají, že W7 je určeno také na slabší stroje. Stačí si přečíst třeba http://windows.microsoft.com/…requirements
Paměť 1GB není to, co bych u slabších strojů čekal. Jestli ve skutečnosti zvládne běžet i na míň (ale 128MB (nebo i 256) určitě ne, což bych bral jako minimum v pojmu „slabší stroj“, aby to nebyl už „muzejní kousek“), ale výrobce sám prostě udává toto.
Já svůj vlastní stroj (ten nejlepší z nich) považuju za dost výkonný a to mám přesně to 1GB, tak je to až urážka :)
Mmchdm: jak jsou na tom vlastně netbooky s pamětí ? Není mnoho z nich s 512MB pamětí, nebo i míň ?
Veď to, dáš tam „lehký window maker“, nesmieš v ňom však spúšťať žiadne KDE/Gnome aplikácie, o takých žrútoch ako je OO a FF ani nehovoriac :-)
Takže máš systém pre systém a si happy. Hoci moje skúsenosti s WindowMakerom hovoria, že bol aj pomerne nestabilným prostredím pre beh aplikácií a chýbala mu väčšina dnes bežného komfortu.
Pravda je taká, že moderné desktopové OS sú náročné na systémové zdroje, aj Linux, aj Windows…
mě to připadá jak diskuze: všichni chtějí na silnicích moderní auta, nechápu co jim připadá divného na mojí šáde 1000?
proboha co na těch 128MB ram děláte za práci?
jen firefox má po hodině v paměti >100MB. Matlab 7 po spuštění 370MB, a co openoppice a další soft
rád bych tu vaší práci viděl.
Pokud ale pracujete stylem sudo, terminál, bc, links, vim – tak si asi vystačíte
PS: 1GB stojí cca 500,– to na to fakt nemáte?
Nekdy lide treba maji nejaky starsi notebook, ktery sice jeste beha docela pekne a vzhledem k tomu, ze ten notebook pouzivaji jen prilezitostne, tak jim staci. Potiz ale je, ze vzhledem k zastaralosti toho notebooku se da pamet rozsirit jen do urcite miry. Jeden takovy mam. Vic, jak 196 MB pameti nevezme. Moznost instalace lehkeho grafickeho prostredi ten notebook muze zachranit od popelnice a na spoustu veci jeste muze stacit.
Teraz urobim LO velku radost :o)
Win7 ficia velmi pekne aj s mensou RAM. Pokial teda neleziem na hodnoty ako 128MB. Vadi vam, ze nevidite co a ako nabieha pri boote? Skuste Win7 a jeho vynoveny msconfig! kde sa da toho nastavit ovela viac ako pred tym! Ja to mam osekane az tak, ze mam len black screen, ale o to skor mam login.
Koniec reklamy … Prosim nekamenujte ma a nehlaste to ako spam :D
obycajny Inspiron ma 4GB v odporucanej zostave..
http://www1.euro.dell.com/…n-17/pd.aspx?…
Budiz, ale kdyz jsou ve stroji 4GB pameti, nemelo by to byt jenom kvuli tomu, aby Widle mene funely, ale na to, aby to clovek vyuzil v aplikacich. Clovek si neporizuje HW kvuli provozovani Widli, ale kvuli provozovani aplikaci. MS na tohle casto zapomina a patrne se domniva, ze spousteni Widli je uzivatelovym smyslem zivota.
Ja mam na laptopu 4GB a visty se chovaji stejne jako kdyz tam byly 2GB. Rozdil nepoznam, system je to celkem stabilni (vice nez XP) ale nabootuji do nej jenom tak jednou za mesic. Mám pouze jedinou aplikaci ktera mi nejede pod wine (anglictina) a linux mi vyhovuje mnohem vice. Legalni alternativou Nera byl pro me InfraRecorder, antivir Avira, firewall Comodo atd. Veci zdarma a kvalitni existuji, ale kdo by to Tamagotchi jmenem windows drzel nazivu, kdyz v linuxu se s temito vecmi nemusim vubec obtezovat.
Visty mam legalne, laptop bez nich koupit nesel nelegalni sw nepouzivam. Na hry mam Xbox360 a tech par her co hraju si koupim nebo pucim od znamych.
Kde je ta inspirace?
- Akcelerovaný správce grafického rozhraní ve Windows 7 konečně pracuje tak, jak má – jak se to pozná? Mě funguje jak má i ve Vistě, a zrovna na Linuxu je s akcelerací desktopu hromada problémů. Inspiraci Linuxem ani jinými systémy nějak nevidím.
- Přepínání oken ve 3D – to měla už Vista, opět tedy těžko hledat inspiraci mimo svět Windows
- silně připomíná dock z operačního systému Mac OS X – nebo interface Windows 3.1, který to měl podobně.
- Microsoft ve Windows 7 zintenzivnil práci s domácí složkou uživatele – tam se ukládají dokumenty snad již od Windows 95
Takže nesouhlas s následujícím: „Je překvapivé, na kolika místech se jeho tvůrci inspirovali Linuxem v desktopové podobě, a vůbec jinými operačními systémy.“
Neviem ako k tomu doslo ale vynimocne s Vami musim suhlasit. Win 7 skutocne neprinasa nic nove. Vsetko uz fungovalo tak ako uvadzate uz vo Windows 3.1. Je zname ze nieco tak dokonale ako boli Visty sa uz neda dalej nic vylepsit. Cely clanok je uplne zbytocny.
Ziadam redakciu o zmazanie celeho clanku aj s diskusiou. Nazory LO zverejnite na nejakom separatnom webe – fgrep LO diskusia > /dev/null
Mezi Windows Vista a Windows 7 je asi podobný rozdíl, jako mezi Windows 2000 a Windows XP. Pokud si na ty rozdíly Win2k/XP vzpomínáte, tak jich nebylo moc.
Ano, samozřejmě. smažte článek o Windows, a vůbec ukamenujte všechny, kdo nemají stejný názor jako vy. Vy se dovedete projevit :/
jelikoz jste se mi pred nedavnem snazil pomoci ve foru, tak mam vuci Vam jakes takes sympatie, takze to neberte tak, ze Vam oponuji jen proto, ze jse LO (cili ze zvyku:) . Ale napsat, ze se MS se svym „Areo“ neinspiroval v Linuxu je opravdu hloupost. Ac tihnu k tucnakovi, musim rict, ze Windows 7 jsou vseclku povedene a Tux to bude mit slozitejsi, ale je to snad bez debat, kde MS hledal inspiraci.
Windows ME byly systém z řady Win9×, hybrid mezi 16– a 32-bitovým systémem, neportabilní, bez podpory SMP, s monolitickým kernelem. Windows 2000 byly běžné Windows řady NT, rozdíl oproti WinME byl obrovský.
Windows XP byly prostě vyšší verzí Windows 2000. Měly atraktivnější interface, změnilo se pár dialogů, tu a tam se něco vylepšilo a optimalizovalo.
Windows 7 jsou vyšší verzí Windows Vista. Mají atraktivnější interface, změnilo se pár dialogů (v řadě případů lze říci „konečně“), tu a tam se něco vylepšilo a optimalizovalo.
: Windows 7 jsou vyšší verzí Windows Vista. Mají atraktivnější interface, změnilo se pár dialogů
Leal neverim ze si to ty. Pretoze touto vetou si vyvratil vsetko co si doteraz pisal. Vlastne si sa priznal ze W7 nic moc len premalovane Vista.
Inak Ubuntu ma podobnu buducnost ako Firefox. Este pred 5 rokmi ste sa vsetci smiali ze FF ma 1–2% (vraj pod prahom vnimania) a ze sa nikdy nepresadi. Dnes len v EU cez 30% a rastie dalej.
Za 5 rokov bude Ubuntu vsade. 50% ako primarny system. 50% ako dualboot s W7.
Windows jsou „přemalovaná Vista“ asi podobně, jako WinXP byly „přemalované Win2K“. Uživatel samozřejmě vidí jen ty změny interface, pod kapotou jsou další rozšíření a změny.
Jasně, za 5 let bude Linux na 50% strojů :). V roce 2003 tvrdili lidé ze Siement Business Services, že v roce 2008 bude Linux na 20% strojů. Víte jak to dopadlo? Za 5 let se podíl Linuxu na desktopu skoro vůbec nezměnil. What crack were they smoking?
http://www.linux.com/…ticles/30873
http://news.cnet.com/…8644-16.html
Firefox je webový browser, tj. celkem primitivní aplikace která umí interpretovat pár set HTML tagů. Ty samé stránky můžete v principu prohlížet v jakémkoliv browseru, který umí těch pár set tagů. Přesto stálo Mozilla Foundation a jejich macenáše Google mnoho let a mnoho stovek milionů dolarů, než se podařilo firefox alespoň trochu rozšířit. OS je ohledně náročnosti trochu jinde. Nelze nevzpomenout na to, jak firmy koncem devadesátých let hromadně uváděly počítače s Linuxem, aby pak prodělaly a jejich nabídky stáhly. Na titulky „rok XXXX bude rokem Linuxu na deskoptu“, kterým se po 5 letech už nedalo ani smát. Na prohru Linuxu i na trhu netbooků. Ještě pořád to vidíte tak optimisticky? ;)
Těžko by se mi hledaly 10 či více let staré odkazy na uvádění a stahování počítačů s Linuxem. Nicméně si na to jistě vzpomínají všichni. Například Dell uváděl (minimálně v USA) počítače s Linuxem, tuším s RedHatem nebo SuSE. Po čase z toho Dell i ostatní vycouvali, a Linux nechali jen tam, kde se alespoň trochu prodává. Proč to asi tak dělali? Protože na Linuxu hrozně moc vydělávali, a chtěli se těch peněz zbavit? :)
Ale na nalezení jednoho linku jsem si čas udělal:
http://archives.cnn.com/…g/index.html
Podívejme se raději do současnosti:
Kdyby jste se do těch článků podíval, zjistil by jste, že tam jsou odkazy na stránky Dellu a jejich vyjádření o prodeji a reklamaci linuxových netbooků. Jinak nechápu, pro lezete sem, když je takové prostředí pro vás nevěrohodné.
Linkovat recentní články smysl má. Že vy žijete minulostí je váš problém. Z toho co bylo před 10 lety nemůžu vyvozovat závěry pro současný stav Linuxu.
Nic nemažme.
Názory jsou to normální.
A propos – mám SuSe 11.2 od jeho vydání na svém stroji a nemám, milý LAELI, žádné problémy s akcelerovaným desktopem ani aplikacemi.
A věřte mi – jsem náročný uživatel.
Windows pouštím ve VirtualBoxu. A mám je legálně koupené. Kompletní sada na samoinstalačním DVD mne vyšla na 500 RUR (mám k temu i doklad).
No dual boot, no real windows.
Vivat la revolution == sláva volnosti volby == vpřed linuxáci ⇒ linuxáci všech zemí spojte
příjemný den v záplavě sněhu. Tady v Moskvě je ho dost.
Čus Bus.
Rozdiel medzi Vista a 7 je ten, ze mi pod win7 neblbne sietovka Atheros L1 ktora pod Vistami fakt nesla rozbehat, nezozerie mi to po nabootovani 1.5GB Ram, da sa lepsie konfigurovat, bootuje podstatne rychlejsie a mohol by som pisat este tak na 100 riadkov. Nepride mi to ako mala zmena a k tej medzi 2000/XP sa neda prirovnat.
Akcelerovany desktop mala uz nejaka druha alebo tretia verzia OS X a Compiz pokial viem svoju 3D existenciu tiez zapocal davno pred Vistou. Takze inspiracia je pomerne pravdepodobna.
A aj ked je naozaj zaujimave, ze si niekde videl screenshot Win3.11, ubezpecujem ta, ze tie ikonky dole neboli ziaden dok. Ked uz pre nic ine tak preto, ze sa dali po ploche volne presuvat ;-)
Jenže MS na té technologii zcela veřejně pracoval už někdy v druhé polovině devadesátých let. Nemodifikované aplikace běžely tak, že se každé okno rastrovalo do offscreen bufferu, a ten se pak pomocí Direct3D a grafického akcelerátoru kreslil po obrazovce. Jinými slovy kompozitní desktop.
http://research.microsoft.com/…chnology.htm
http://research.microsoft.com/…s/design.htm#… Structure
Z té samé doby pocházejí white papers, kde se mluví o využití grafických akcelerátorů pro konstrukci obsahu okna, a o „write-only“ grafice, kdy se za každou cenu snažíte vyhnout drahému čtení z video paměti. K tomu přidejte .NET, a máte WPF, což je zjevně nejdokonalejší grafický subsystém těchto dní.
Samozřejmě splácat příšernost typu Compiz je poměrně jednoduché, pokud už máte k dispozici co jsem linkoval výše. Dokonce si můžete udělat i efekt zavírání oken s plamenem :). Jenom takový obšleh 10+ let staré hračky od MS Research nesmíte zaměňovat s výslednou technologií, kterou je WPF.
Já nejen viděl screenshot Windows 3.11, ale také používal Windows 2.0. Ty ikony dole ve Win3× byly něčím mezi taskbarem a dokem. Možnost jejich přesouvání na tom snad nic nemění.
Ještě bych zapoměl. Připadá vám Expose z MacOS jako inovace? Podívejte se tady na poslední screenshot:
http://research.microsoft.com/…erations.htm
Není tomu tak, ikony dole ve Windows 3.11 moc nefungovaly. Ta věta o něčem mezi taskbarem a dokem považuju za podařený ftípek. Instalaci Win 3.11 na disktách mám dodnes a dlouhé roky jsem je používal (95–98). Sice chápu že fandíte Windows ale občas nás tu tak trochu taháte za fusekle…
Zaujimave poctenicko. Ale mal som trocha problem s jeho datovanim. Nakonieco som si podla spominaneho testovania na W2K odvodil, ze k pokusnej implementacii doslo najneskor koncom 1999 (druha polovica devadesatych let jak vystrikovana) Za predpokladu, ze v Apple nevyvinuli Quartz cez noc, mal MS uz cca rocne meskanie ;-)
A pokial ide o Win3.11, tie ikony predovsetkym neboli dole. Dali sa umiestnit kamkolvek na plochu a predstavovali minimalizovane aplikacie (cize ziaden taskbar) A aby nedoslo k nedorozumeniu – tento system minimalizacie okien pouzival uz VisiOn (nadstavba DOSu, ktora vraj vnukla panu Gatesovi myslienku na okienkove rozhranie)
Testovací implementace není zdaleka první fáze projektu. Tedy ne u MS :).
Nevím co kdy Apple vyvinul, ale zato si pamatuji, že první verze MacOS X žrala na grafické efekty obrovskou spoustu CPU. Fakt tam byla HW akcelerace těch efektů? Nezdá se mi to.
Ve Win311 ty ikony byly ve výchozím stavu dole. Ano, daly se přemístit.
No jo. Lael Ophir neůnavný Linuxbijce :-).
Podle vás je Compiz příšernost, podle mě je zas příšernost to na co jste sem dával odkaz. Na to jak dlouho na tom MS dělal nic moc. Ale to jsem psát nechtěl.
Nějaké efekty jsou druhořadé. Já potřebuji pořádný window management. Alespoň 4 virtuální plochy. Další věc kterou v KDE objevuji jsou aktivity. Mám třeba 2 monitory s různým rozlišením a pomocí aktivit si vytvořím 2 sady virtuálních ploch přispůsobené na míru danému monitoru. To znamená nejen rozlišení, ale i prvky na ploše, hlavně widgety. Na každém monitoru jiné podle způsobu práce na kterou daný monitor používám. Tomu už se dá říkat komfort.
Proč si myslíte, že MS nemá ve Windows po instalaci virtuální desktopy? akt si myslíte, že investuje do vývoje miliardy dolarů, ale nedokáže napsat věc, kterou napíše pro Windows kdejaký autor freewaru po večerech? Kdepak. MS prostě dospěl k názoru, že virtuání desktopy jsou špatný interface. A buďme upřímní, má to svou logiku. Například kombinace virtuálních desktopů a více monitorů je dost špatný nápad. Navíc virtuální desktop je vlastně jen víceúrovňový taskbar. Desktop 3, aplikace 2, máte okno. Ale proč tam mít tu první úroveň, když naprostá většina uživatelů vystačí s jedním taskbarem? A kdo s ním nevystačí, ten je pokročilý uživatel, a řešení snadno najde. Má kvůli takovému uživateli smysl komplikovat život všem těm dalším uživatelům?
Nejtěší rozhodnutí při vývoji SW nejsou o tom za zahrnout, ale co NEZAHRNOUT. Při návrhu auta také můžete snadno do palubní desky zabudovat mixér, automat na kávu nebo mincový automat na kondomy. Rozpočet na to máte. A možná to jednomu nebo dokonce pár lidem bude připadat dobré. Jenže naprosté většině lidí to dobré vůbec nepřijde.
jj, keď má to Linux, musí to byť vynikajúce…
Virtuálne plochy by som možno nenazval zlými, ale z môjho pohľadu tak robím len zo slušnosti. Inak sú naozaj len „dvojstupňovým taskbarom“, ktorý sa pre 95% situácií nehodí. Pre BFU znamenajú len chaos, nutnosť pamätať si, čo mám na ktorej ploche otvorené a nutnosť naučiť sa pár „trikov“ pre presúvanie a špendlenie okien. Znamenajú stres pri otváraní programov („prehoha, toto som mal otvoriť na ploche 3“) a následné korigovanie stavu. Áno, neskôr si vytvorím nejakú rutinu, takže niektoré programy budem už bez premýšľania otvárať na „správnej ploche“, ale je to až taká pomoc? Píšem čosi vo Worde, zistím, že potrebujem pozrieť niečo na internente. Normálne by som spustil browser, resp. ho maximalizoval a zagooglil. Takto musím urobiť klik navyše, ísť na tú správnu plochu a spustiť či maximalizovať browser… Čo som získal? Žeby nič?
Áno, môžem mať na viacerých plochách rozloženú svoju typickú kombináciu menších okien, ale ruku na srdce, koľko programov (a ich kombinácií) sa používa takto? Najviac sa spomína GIMP, ktorý je, paradoxne, bojovníkom proti prehľadnosti taskbaru – virtuálne plochy sa ho snažia sprehľadniť, GIMP sa ho snaží zneprehľadniť. Aj s plochou samotnou. Práve GIMP je aplikácia, ktorá potrebuje dvojstupňové ovládanie, a jeho absencia sa obhajuje práve odvolávaním sa na plochy. Všetky (takmer všetky) ostatné aplikácie majú jedno okno a drvivá väčšina z nich sa používa v maximalizovanom okne, takže je vcelku jedno, či ich vyberám z taskbaru, alebo z virtuálnej plochy. Mať otvorených zbytočne veľa aplikácií nie je ani dnes dobrý nápad, takže preplnenosť taskbaru hrozí len zriedka. A práve preplnený taskbar ma občas prinúti si „vyčistiť desktop“, čo je skôr na osoh než na škodu.
Dvojstupňovosť výberu okna sa často hodí, ale skôr na úrovni aplikácie, napr. taby v browseri (tie zas spôsobujú menšiu potrebu virtuálnych plôch). Inde sa zas opustila, napr. prepínanie dokumentov menu „winndov“ sa značne potlačilo otváraním dokumentov v samostatných oknách a málokto sa sťažoval. Ja áno, ale pripúšťam, že mať v jednom okne Wordu otvorených viacero dokumentov viedlo občas k tomu, že človek zabudol zatvoriť aj to, čo už pol dňa nepoužíval. Mať všetky dokumenty otvorené na osobitnej ploche by mohlo mať určitý význam, málokedy ich však potrebujem naraz naozaj veľa a správne je tie nepoužívané zatvárať, nie ich hromadiť.
Dvojstupňovosť na úrovni desktopu sa využíva len málo a aj väčšina pokročilých užívateľov ju nepotrebuje. Som zvedavý, či mi niekto dokáže napísať príklad využitia, ktorý by bol zaujímavý pre aspoň trochu širšie spektrum užívateľov. Ja som na taký nenarazil…
Virtuální desktopy umožňují udělat si trochu pořádek v oknech. Samozřejmě nejsou užitečné pro mé rodiče, kteří jen potřebují prohlížeč, ale pokročilejšímu uživateli dovolí rozdělit si okna podle činností nebo aktivit. Samozřejmě to předpokládá přepínání mezi nimi přes jednoduchou klávesovou zkratku (pro každý vlastní) a ne myší nebo „next desktop“.
Kdyby byly standardní součástí windows (klidně defaultně zapnutý jen jeden), jsem přesvědčený, že by to byl přínos pro pokročilé uživatele. Neznám žádného pokročilého uživatele linuxu, který by virtuální desktopy nevyužíval, většina si po krátké době najde svůj styl, který jim nejvíce vyhovuje.
Zásadní výhodou je možnost mít na ploše méně otevřených oken a přepínat se na plochu konkrétní zkratkou – koho baví procházet spoustu otevřených oken, když hledám jedno konkrétní. A myší to není o nic jednodušší.
V mém případě (používám to tak spoustu let, nikomu to nenutím):
1. file managery
2. lokální terminály
3. skype
4. webové prohlížeče
5. terminály na servery na vnitřní síti
6. windows ve virtualboxu ve fullscreenu
7. terminály na hostovaný server na páteři
8. pošta
hm, v podstate čosi na zabávanie sa.
koľko file managerov, koľko terminálov, koľko prehliadačov… normálne používate?
Ak je vašou zábavou či prácou ich testovanie a porovnávanie, tak chápem. Ale inak? Filemanager mi stačí jeden, minimalizuje do systray a rýchlo štartuje, takže potreba samostatnej plochy nie je. Terminály – však ich máte šesť len na funkčných klávesách. Skype? Pokiaľ viem, beží v jednom okne (nepoužívam ho), každopádne je asi dobré mať ho tak, aby ma upozornil na nejakú komunikáciu, ak ho mám na druhej ploche, je to asi problém. Browsery? Tie dnes majú taby, takže bežne mi stačí jedno okno. Windows vo virtual boxe, To máte spustené stále? Pošta? Chcem mať klienta, ktorý ma upozorní na prichádzajúce správy, čiže asi je vhodnejšie mať ho na svojej ploche. Každopádne je to zase len jedno okno.
Trochu mám pocit, že používanie viacerých plôch je často viac na efekt, než naozaj pre uľahčenie.
Neraďte jiným, jak mají pracovat, když víte houby, co dělají a co potřebují.
Filemanagerů mám obvykle více, protože když dělám na více věcech najednou (což je téměř vždy), tak v nich již mám nastavené adresáře (a ne opravdu to nejde bookmarky, jsou to třeba adresáře zákazníků a těch jsou stovky). Proč bych měl něco minimalizovat, když to můžu nechávat otevřené? Proč bych měl stále někam šmejdit myší, ničit si oči zaostřováním na malinké ikonky v trayi, když zmáčku Win+F1 a mám to. Prostě na první ploše píši dokumenty a dostávám se k nim.
Pro rozumnou práci v CLI na více serverech současně je nesmyslitelné, aby se terminály míchaly s jinými okny, které s tím nesouvisí. Na ploše je mám rozložené dle potřeby a potřebuji je vidět najednou. Přepínání mezi nimi – to je přesně proč nesnáším správu serverů z windows – člověk vždycky přes Alt-Tab přepne na ten, který zrovna nechtěl.
Skype má sice jedno okno, ale chci se přepnout na plochu (klávesovou zkratkou, nevím o zkratce na maximalizaci okny skypu) a vidět, kdo je v práci (tedy online). Tedy skypu musí běžet stále otevřený. Navíc běžně mám otevřeno i několik chatů s kolegy, takže těch oken skypů bývá obvykle více. Zase je nesmysl to zavírat kvůli nalezení něco na webu nebo přečtení si pošty.
Pokud Vám stačí jedna instance prohlížeče jen s taby, pak moc efektivně na webu neděláte. Taby jsou kvůli tématu a míchat taby různých témat je nesmysl. Od toho jsou různá okna. Takže okno pro každé téma, taby jsou obvykle otevřené výsledky jednoho hledání googlem. Z toho pohledu jsou taby super, ale ne proto, abych minimalizoval počet oken prohlížeče. Je mi líto uživatelů, kteří v zájmu přepínatelného počtu oken musí míchat taby různých témat. A nedovedu si představit, jak bych toto namíchal třeba s cca 5–10 terminály na různé servery, které mívám obvykle otevřené.
Pošta – kdyby se mi mělo při každé zprávě zobrazovat upozornění, tak by mi asi brzo hráblo. Běžně mám denně několik set mailů, pár spamů a samozřejmě většina těch mailů je jen info, na které nemusí reagovat, ale o kterých chci vědět (hlášky cronů, commity vývojářů do VCS, objednávky klientů pro obchodní oddělení, dotazy klientů na naše partnery (desíty denně), atd.)
Moje PC je jako můj pracovní stůl a ten chci mít co největší, abych měl přehled v papírech a nemusel je stále přehrabovat. Práce ve windows je jako dělat ve vlaku na maličkém stolečku.
Že to konkrétně pro Vás nemá přínos je Váš problém.
Určite nechcem nikomu nič predpisovať, snažím sa len dopátrať trochu objektívnejšieho pohľadu na to, či sú virtuálne plochy naozaj takou killer feature, ako z nej linuxáci robia. Z vašej reakcie mi vyplýva, že ďalší človek ma o výhodách virtuálnych plôch nepresvedčil.
Áno vytvorili ste si zložitý štýl práce, v ktorom nahrádzate plochami klávesové skratky. Ale to je systém, ktorý ste si prácne vytvorili a ktorý je 99,99% užívateľov celkom nanič. Osobne si napríklad nemyslím, že sa v piatich filemanageroch zorientujete rýchlejšie, než by ste využili bookmarky v jednom, a najmä si nemyslím, že naozaj potrebuje po celý deň neustále bleskovo vidieť do x adresárov. Aj ja si občas otvorím viac Commanderov, ale to sa stáva dvakrát do roka. Inak mi bohato stačia jeho bookmarky (ani taby v ňom príliš nevyužívam), funkcie forward a back. Určite sa neživím kopírovaním súborov z miesta na miesto. Súbory hľadám preto, aby som v nich robil. BTW, vo Viste stačí stlačiť klávesu Win a napísať pár písmen názvu súboru a mám ihneď zoznam všetkých súborov, ktoré ich obsahujú. Rovnako si vyhľadať súbory v zozname posledne otvorených v danom programe, v jeho otváracom dialógu. atď, atď.
Browser mi zvyčajne stačí jeden, a možno ho využívam efektívnejšie, než vy :-) Áno, občas ich mám otvorených viac, ale opäť, to sa stáva len raz začas. Mimochodom, napr. IE zoskupuje taby podľa témy. Ale akosi, kapacita mozgu aj tak nestačí na simultánne spracúvanie desiatich tém, takže na prvých 2–3taboch mám otvorené stránky, ktoré používam stále, na ďalšom nejakú tú zábavu a na zbytku otváram výsledky vyhľadávania (prevažne vedecké články), ale tam si tie zaujímavé ukladám, resp. z nich kopírujem citácie priamo, nemám ani najmenšiu potrebu mať ich otvorených niekoľko desiatok.
Ak by vadilo upozorňovanie na došlé správy, tak si ho vypnem, kvôli tomu druhú plochu nepotrebujem.
Takže, zhrňme to – dajme tomu, že vám verím, že neustále prepínate medzi 5 filemanagermi, 10 terminálmi, spravujete x serverov a súčasne vybavuje zložitý systém objednávok a medzitým stále chatujete s kolegami a pozeráte poštu, z ktorej väčšinu „len“ čítate. Úprimnú sústrasť, možno si miesto organizácie PC radšej zorganizujte prácu, inak rýchlo spejete k poruche osobnosti ;-)
Ale späť k téme – ste možno výnimočný jedinec, ktorý simultánne a bleskovo zvláda desiatky činností, ale moja pôvodná otázka znela „využitie virtuálnych plôch, ktoré by malo význam pre aspoň trochu širší okruh užívateľov“. A to ste mi neponúkli ⇒ virtuálne plochy ≠ killer feature. Pre tých pár zúfalcov, čo niečo také potrebujú vo Windows, riešenia existujú. Ale prečo by nevyhnutne mali byť už v základnej inštalácii?
Nemám potřebu se s Vámi hádat. Deset let používám virtuální plochy (od r. 2000 pracuji primárně v linuxu) a já bych bez nich neuměl produktivně pracovat. Nikdo mi nevyvrátí, že to je podstatná funkce desktopu. To vyvrací jen lidé, kteří je nepoužívají a ani se o to očividně nepokoušeli.
Vy uz jste prisel na to, jak ve Widlich nadefinovat treba klavesovou zkratku typu: „Minimalizuj vsechna okna, obnov okna prvnich peti terminalu, ale ne ty ctyri ostatni“?
Jinak virtualni plocha muze byt prinosem treba i jen pro nekoho, kdo si treba na jedne plose cumi na web a pise neco v officu, poodle toho, co vygoogloval a na druhe plose ma file manager a Nero a vypaluje si tam veci na CD. Fakt nevim, proc tohle michat na jedne plose. Clovek aby si pak vzdycky vzpominal, ktera okna si to naotviral pro tu kterou cinnost. Proc to delat, kdyz mam virtualni plochy? Krome toho, je lepsi virtualni plochy mit a nepouzivat, nez je nemit k dispozici a potrebovat je.
Laeli, to znamená – že kvůli tom – že si já == MS, myslím že není potřeba komplikovat život jiným uživatelům, budu generovat OS, který bude určen pro duševní mrzáky?
To snad nemyslíte vážně. Vy si opravdu myslíte, že traktorista z horní/dolní není schopným uživatelem?
Pardon – ale takových mesiášů už tady bylo – co si mysleli, že ví lépe než uživatel „co chce uživatel“.
Jo, tak to je už opravdu smutné. To už není MS propaganda, to už je povznesení se nad uživatele a to je krok k sebezahledění se a cestě do pekla.
Gratuluji vám, lepší to pro linux nemůže být.
Takže kdo nepoužívá při práci alespoň 4 virtuální desktopy, je duševní mrzák? Moc pěkné :)
Jak jsem psal, virtuální desktopy jsou jen dvoustupňový taskbar. Navíc s taby v browseru jde už o třístupňový taskbar. Nechcete ještě udělat další stupeň, třeba skupiny tabů v browseru? Kolik je to nejsprávnější číslo stupňů taskbaru? Jedna? Dvě? Deset?
MS si na rozdíl od vás změřil, kolik aplikací mají uživatelé průměrně otevřených. MS sesbíral data od 11M dobrovolníků z 200 zemí, celkem ze 393M sessions. Co myslíte: budeme ve věci „co chce uživatel“ věřit těm datům, nebo vašemu dojmu?
Fakta: 90% ze sledovaných sessions nemělo NIKDY otevřeno více než 14 oken. Přitom taskbar sdružuje okna aplikací. Já mám teď 24 oken, a zabírají 12 pozic na taskbaru. Kdo chce mít otevřeno 100 oken, může použít nějakou nadstavbu Windows pro virtuální desktopy.
Pro Linux by to mohlo být i lepší. Například by se mohl přes svou nulovou cenu rošířit i na více než 1% desktopů.
A zgrupovanie okien je podla teba co? Taskbar kolkateho stupna? :) A preco ho Microsoft zavadzal, ked mu ziaden dalsi stupen nebolo treba?
Mimochodom, 14 okien je na jeden standardne nastaveny taskbar vela. Pri takom mnozstve okien, 1680px sirokom displeji, 3 aplikaciach v QuickLaunch a 4 ikonach v Systray nevidim viac, nez ikonu a prve tri znaky titulku okna – a to mi je k nicomu.
Microsoft tento problem vyriesil taskbarom druheho stupna, zgropovanim. Riesenie to bolo maximalne stupidne, nakolko vo svojej pnej automatickosti prinasa iba vacsi zmatok – uzivatel si nemoze sam vybrat, ktore okno prave potrebuje a ku kazdemu sa musi rovnako zlozito prepinat.
Microsoft ale nemal inu moznost – „WM“ Windowsu totiz nic take, ako virtualne plochy neumoznuje. Proste sa s tym neratalo. Existuju rozne pokusy o implementaciu, ale ziadna z nich nefunguje na 100% a neposkytuju ani tie najzakladnejsie funkcie WM z *nixovych systemov.
Souhlas, to grupování je zhovadilost, jakou svět neviděl a byla to jedna z věcí, kterou jsem vypínal. Ale jistě bude nám hloupým vysvětleno, že jde o vrchol gui designu.
Pokud jde o ty virtuální plochy, mi se docela osvědčil VirtualWin …
PS: pro různé chytrolíny, jde samozřejmě o můj osobní názor, je mi jasné, že sekretářce s dvěmi, třemi applikacemi je to grupování celkem buřt …
Jak se bez myši přepíná mezi 24 okny? To je hodně mačkání Alt+Tab (možná i Alt+Shift+Tab), navíc když se pořadí mění. To je hodně soustředěného čtení nápisů nebo ostření na maličké ikonky ve výběrovém seznamu. A co když potřebuji dvě okna vedle sebe, pracně vyberu přes alt+tab jedno a to samé udělám pro druhé. A to nemluvím o nesmyslu typu drag&drop (což samozřejmě platí obecně pro všechny OS), který je u více oken právě z tohoto důvodu nepoužitelný.
Ve firmě sleduji, jak efektivně pracují lidé s otevřenými okny. Velice často je nejdříve zavírají, aby se dostaly na jiné. Nevyhovuje jim jich mít více otevřených. Kdyby od začátku znali koncept virtuálních ploch (tedy kdyby byl ve win), řada z nich by jej využívala.
Něco přepínám klávesnicí, něco myší. Alt+Tab je velmi praktický, protože pořadí v listu je MRU. Takže když přepínáte v daného rámci úkolu mezi dvěma aplikacemi, používáte vždy JEDEN stisk Alt+Tab. Když používáte k úkolu okna tři, mačkáte Alt+Tab nejvýš dvakrát. Kdyby bylo pořadí fixní, bylo by to peklo. BTW víte, že můžete držet klávesu Alt+Tab, vybrat si okno myší?
Když potřebujete drag and drop mezi fullscreen okny, tak přetáhnete položku myší na taskbar na okno cílové aplikace, a dál držíte myš. Po chvilce se otevře okno cílové aplikace, a můžete provést drop.
Když chcete dvě okna vedle sebe, minimalizujete všechna okna (Win+M), poté myší vyberete ta dvě okna, pravou myší kliknete na ikonu hodin na systrayi, a vyberete Show windows side by side. Moc často to ale nepoužívám. Ve Win7 jsou na to zkratkové klávesy, takže stačí tuším Win+left na prvním okně a Win+right na druhém, bez minimalizace ostatních oken.
Lidé pracují s počítači obecně neefektivně. Asi najdete i řadu kolegů, kteří se ještě nenaučili používat styly ve Wordu :)
sranda, na windows mi vzdy vadilo ze ked som mal otvorenych vela okien, uz som nevidel ani precitat co ktore okno je alebo sa vsetky zgrupli. potom som sa musel v taskbare zdlhavo preklikavat medzi oknami kym som nasiel co som chcel.
dnes mam 2–3 plochy v ubuntu podla potreby. casto mi dve nestacia a pridavam tretiu. vo windows som strateny, zatvaram aplikacie len kvoli tomu aby som si upratal plochu. kym najdem dane okno, zabudnem co som chcel robit.
ach neviem,, ja sa nestotoznujem s nazorom autora na win7. bohuzial mam win7 predinstalovany na druhom notebooku a som z neho nestastny – no davam mu este sancu. ubuntu ma totiz ako os neskutocne rozmaznava. vsetko ide tak nejak rychlejsie a prehladnejsie ako vo windows.
alebo naopak – „linux“ rozhodol, že je to killer feature, a tak tomu pritakajú aj tí, ktorí ich v skutočnosti nevyužívajú :-)
Nemá zmysel sa hádať, v určitých špeciálnych prípadoch sa môžu hodiť, ale nie je to taký významný počet, že by to hovorilo o kvalite OS.
skúsim teda jednoduchšie – vám sa nepáči, že sa niekomu virtuálne plochy nepáčia. Ale napriek tomu iní majú právo, aby sa im nepáčili. Bez toho, aby sme ich museli podozrievať, že im to niekto nariadil.
Virtuálne plochy naozaj nie sú tak významné, že by na nich OS stáli a padali.
tak explicitně:
Až budu mít pocit, že tvoje příspěvky jsou objektivní, neřeknu ani búúú.
Ale (nejen) tvoje trapná snaha vyvrátit lidem jejich vlastní zkušenosti a tvrdit jim do očí, že to, co oni potřebují (a úspěšně používají) je vlastně špatně a vy víte líp, co je pro ně dobré, mne nutí (minimálně) k těm otazníkům.
Nehodlám s tebou ztrácet čas a hádat se o to, zda jsou virtuální desktopy „killer feature“, to tady nikdo netvrdil. Pár jedinců jen napsalo, že je to přesně to, co potřebují a tím to končí.
Nicméně, jako skoro pokaždé, pár widlákům to nedá a musí hned všem sdělit, že to vlastně není třeba a je to k ničemu. Proč? Protože to není ve windowsech …
teraz ja: ???????? :-)
Kvôli tejto roztomilej vlastnosti linuxákov má Linux tak zlú povesť, akú má. Ak si pozorne prečítaš moje príspevky, jednoducho som nadviazal na diskusiu o tom, či sú virtuálne plochy „zlý interface“ s tým, že ja ani netvrdím, že zlý (nejako mi nevadia, pokiaľ skúšam nejaké distro, tak si ich nechávam), ale nepovažujem ich za významné.
A nikto mi ešte nikdy nejaké argumenty, ktoré by mohli osloviť širší okruh ľudí, nedal. Virtuálnymi plochami sa ako s „killer feature“ často v diskusiách argumentuje, takže názory na ne môžu byť rôzne. Ale rodený linuxák iné názory počuť nechce, aj ak sú podané slušne. Veď Veľký Tux zjavil Linusovi, aký má byť OS a tak sa o takýchto veciach nesmie diskutovať :-) Najsmiešnejšie bude, ak sa jedného dňa Ubuntu odváži virtuálne plochy zrušiť, alebo aspoň ich defaultne vypnúť. Potom bude zábavná diskusia.
myslíš, že aj pri vtipe treba byť presný :-D
A že to, či viem ako súvisí Thorvalds s X Window (mimochodom, viem) súvisí nejako s mojou schopnosťou mať názor na virtuálne plochy.
Smiešny si skôr ty – nemáš argumenty v prospech plôch, ale za to máš nacvičené názvoslovie a históriu Linuxu.
Přestaň žvanit a zkus je používat, nějakou stabilní implementaci do win, protože jiný systém očividně neumíš. A přemýšlej při tom, co bys mohl dělat časově efektivněji, s menším zatížením pravého ramene myší, s menším zatížením očí při pozicování kurzoru myši na taskbar. Po půl roce přijď a můžeme pokračovat v diskusi. Takto je to mlácení prázdné slámy.
Pokud máte problémy s ostřením na taskbar, tak spíše než virtuální desktopy doporučuji brýle :). Navíc klávesovou zkratku si můžete nastavit na aplikaci i bez toho, abyste ji měl na separátním desktopu.
Vaše pojetí desktopů je podobné, jako kdybyste měl v kanceláři osm stolů. Na jednom jen ráno snídal, na druhém měl počítač s emailem, na třetím jen obědval, na čtvrtém měl sedm psacích strojů, na pátém jen položené noviny… Organizujte si svou práci jak chcete, je to samozřejmě jen vaše věc. Podle mě ale děláte něco špatně.
Prostě něco se těm freewarerum musi nechat! Kdyby vsechno delal microsoft, tak to prece neni ono.
Operacni system prece nemusi obsahovat vsechno. Ale mel by vsechno umoznovat. To co operacni system nema build-in, tam se otvira prostor pro jine autory.
Pokud Vám chybí virtuální plochy, tady jich máte nepřeberné množství.
Zřejmě dobrý matroš, prozradíš, čím přihnojuješ?
ps: Mi je vážně fuk, že „ ... Virtuálnymi plochami sa ako s „killer feature“ často v diskusiách argumentuje ...
“. Na TÉTO diskusi pár lidí napsalo o významu těch ploch pro ně a pár ms evangelizátorů jim okamžitě oponuje, že to je k ničemu, protože ms …
pps (citace): „ Virtuálne plochy by som možno nenazval zlými, ale z môjho pohľadu tak robím len zo slušnosti ...
“
ppps: Tvoje hloupá generalizace o „linuxákoch“ také svědčí o mnohém.
tvoja snaha dať iný názor do súvisu s „matrošom“.
Ak si ešte raz pozorne prečítaš obe tie vety, mimochodom vytrhnuté z kontextu, tak zistíš, že nie sú tak silné, že by si zasluhovalo argumentovať matrošom.
A ak si prečítaš svoju vetu „pár lidí napsalo o významu těch ploch pro ně a pár ms evangelizátorů jim okamžitě oponuje“, tak zistíš, že sám „hlúpo generalizuješ“ – všimni si „pár lidí“ a „ms evangelizátorů“. :-)
A ja som rozhodne neoponoval, že sú k ničomu, len som sa snažil počuť nejaké dobré argumenty pre ich používanie. Pretože tie diskusie (nie je iba táto jedna) sa väčšinou nesú vo všeobecnej rovine, ale „chválenie plôch“ sa príliš nedarí. A ani dnes sa nepodarilo – získal som jeden názor človeka, ktorý si rád organizuje počítač a má (asi) sklony trochu preháňať objem svojej práce a počet simultánne používaných aplikácií. Ak nepreháňa, úprimne ho ľutujem, zahráva sa zo zdravím. Ale každopádne, nejde o argument pre BFU.
Ty si žiadne argumenty nedal a ani na moje si nereagoval, riešiš len „ako som si to mohol dovoliť“. Tak si rieš.
Už jsem zaregistroval, že máš potíže s psaným textem.
Napsal jsem: Na TÉTO diskusi pár lidí napsalo o významu těch ploch pro ně a pár ms evangelizátorů ...
A v mém příspěvku dříve: Pár jedinců jen napsalo, že je to přesně to, co potřebují a tím to končí.
Nicméně, jako skoro pokaždé, pár widlákům to nedá a musí hned všem sdělit, že ...
Závěr ať si učiní každý sám.
Proč to tedy MS nedá jako volitelnou součást instalace? Hlavně, že tam jsou blbosti jako Hledání min, Malování a další. Řada uživatelů by to určitě uvítala. A ty méně zkušení by to neinstalovali-nepoužívali. Je to takový problém? Asi jo, protože jen velký Bill ví co je pro uživatele opravdu dobré.
„…Například kombinace virtuálních desktopů a více monitorů je dost špatný nápad…“
k tomu mohu jen dodat, ze jste s vice monitory ani s vice desktopy nikdy nepracoval.
Ja mam u pracovni stanice 6monitoru (2×NVidia Quadro440), pouzivam 6 desktopu – v prostredi KDE nad Fedorou, nikdy jsem na zadny problem nenarazil a vse funguje jak ma. Pokud potrebujete pracovat s mnoha konzolami soucasne a k tomu nekolik vzdalenych ploch nebo virtualu praci vam to dramaticky urychli a zprijemni.
Tak inspirace u Linuxu aspol. je minimálně u funkce Snap.
Srovnávat dock z OS X (taskbar Windows 7) a Windows 3.1 – to bych nečekal ani od zoufalce tvého typu. Zásadní rozdíl je ten, že v Docku (či na W7) neřeším, zda budu spouštět aplikaci nebo se přepínat do běžící, prostě zmáčknu jedno tlačítko a systém mi buď aplikaci spustí a nebo mě do již běžící přepne. V čem je podobnost s Windows 3.1?
Čili minimálně dvě věci, které ve Vistě nebyly a jinde ano, tudíž je inspirace pro W7 zřejmá, tady máš. Klidně si nesouhlas, ale to je tak všechno, co můžeš dělat.
Jakých problémů… Na slabém železe to prostě nepustíte. Stejně to funguje i ve Windows. Já vim že Linux nemusíte, ale uznejte, že novinka „WOW 3D přepínání oken“ už byla jakou dobu v compizu.
Jinak z celého článku mi je trochu zle. Mám dual boot Kubuntu 9.10 / Windows 7 a co se týče user-friendly ohledně připojování tiskárny a dalších prostředků… No zkuste laikovi vysvětlit, že si má otevřít terminál a namountovat to místo, toho aby jenom kliknul na pár ikonek. Sice v KDE (nevim jak u ostatnich) ta možnost je, ale pak se mi vždy při kopírování vyskytl nějaký problém, který jsem vyřešil až tím, že jsem to kopíroval pomocí příkazů z termu.
Já vím že mě budete kamenovat, ale musím přiznat, i přesto, že mám Linux rád a používám ho častěji, že v mnoha věcech je prostě Windows 7 lepší a měla by se (snad alespoň v případě Ubuntu a jeho derivátů) hledat inspirace v něm a základě toho zlepšovat a zlepšovat.
S dovolenim jen trochu vypichnu tu tiskarnu.
Tiskarny se nemountuji, to je tvuj veliky omyl, kde jsi na to vubec prisel?
Nevim, jak to delas ty, ale potom, co jsem po techto Vanocich nainstaloval kamosce na notebook HP 4510s Ubuntu, ona za par dni prisla s vytistenou seminarkou (nebo necim do skoly). Sama si tiskarnu zprovoznila na zaklade meho popisu cca: „otevres si v nastaveni tisk, das pridat tiskarnu a ono ti ji to samo najde“ .. a naslo.
Nezapomen dodat, zes kvuli nutnosti nekonecnych kompilaci zdrojovych kodu nemel cas se do toho nastaveni tiskaren podivat .. (tukam si na celo)
Mnohdy je jedna rozumne uvazujici slecna chytrejsi, nez hromada „odborniku“, ze?
Nejsem slečna, ale moje pokusy o tisk na Linuxu dopadaly vždy divně. Nejprve jsem u jednoho distra zjistil, že když napíšu text v KDE v UTF-8, tak jsou i v Print Preview nahrazeny ne-ASCII za otazníky. U jiného distra jsem později neměl driver své tiskárny. U novějšího driver byl, a testovací stránka měla černou grafiku v pořádku, ale barevnou grafiku dvojnásobně roztaženou.
Navíc Linux má při tisku řadu dalších omezení. Na úrovni systému není nijak podporovaný color management. Těžko můžete například v aplikaci použít CMYK barvy, a dostat je na výstup se zachováním úrovně černé (grafici vědí; CMYK 255/192/128/64 není totéž co 255/192/128/0).
Šmankote, nelži pořád. Tisk funguje normálně, tiskový dialog má mnohonásobně více voleb, než by kdy člověk u standardního tiskového dialogu ve windows kdy našel. A tahle knihovna http://www.littlecms.com/ je dlouhou dobu standardní součástí všech běžných distribucí.
Kde je ta lež? Mě prostě moje tiskárna nefungovala, tak to je. A knihovna littlecms je rudimentální CMS s API pro jazyk C, který musí aplikace explicitně podporovat. Každou transformaci si musíte explicitně vyžádat. Pokud to neuděláte, nemáte shodu barev. I Windows 95 na tom byly se správou barev lépe.
Ukazuje se, že lžete vy.
Lživým vyjádřením, že v Linuxu neexistuje na úrovni systému podpora CMS. I na anglické Wikipedii se lze dočíst: „Operating systems which use the X Window System for graphics use ICC profiles, but support for color management on Linux is still quite nascent, with only a handful of applications supporting, some through LittleCMS.“ Rozhodně tedy nic o tom, že žádná taková podpora neexistuje.
BTW, je fajn, že mě tu vyšednou jako spoustu jiných, co mluví k věci, zato blábolivé LO dostává prostor pro masáž davu i svého ega. Nejsi příbuzný s Parabollou?
Proboha nedělejte ze sebe trotla na veřejnosti. Windows mají správu barev na úrovni systému, automaticky ji využívají všechny aplikace. Na Linuxu existuje několik různých CMS, například ultra-jednoduché LittleCMS. Aplikace ale musí být napsána tak, aby dané CMS (třeba LittleCMS) používala. Nejde o žádnou podporu na úrovni systému; LittleCMS je prostě knihovna jako každá jiná.
Nevím jestli vás „vyšednou“, ale každopádně by bylo lepší, kdybyste mluvil nejen k věci, ale i se znalostí věci. Kdo nebo co je Parabolla?
Ale budliky budliky, trotla ze sebe opakovaně děláš ty. Nebyla to Parabolla, ale Parabellum (překlep vzápětí opraven) a opravdu pochybuji, že se vaše skupinka profesionálních prudičů navzájem nezná.
Je celkem jedno, jak se snažíš cokoliv obrátit, prostě a jednoduše lžeš. Pochybuji, že jsi Linux kdy zkoušel, rozhodně ne v posledních cca deseti letech, což dokazují tvé „rozsáhlé“ zkušenosti, například s tiskem. BTW, ta knihovna je umístěna kde? V adresáři home? Nebo dokonce v paralelním vesmíru? To asi těžko, že, když je přímo v /usr/lib. Takže laskavě přestaň lhát. Z podobných drobných lží, které tu soustavně trousíš, se rodí velké demagogie.
Mohl bys nám všem vlastně vysvětlit, proč stále lezeš bez pozvání někam, kde o tvá moudra nestojí? A dokonce nutíš ostatní přijímat tvá pravidla (vykat, prosím!). Když jsi – jak jsi tu kdysi breptal – prožil hrozně těžký život a vyhrabal se až na ten vrchol, jaký má pro tebe, ó velkolepý, smysl ztrácet s partou poďobaných puberťáků a svůj drahocenný čas?
Blek je ten nejkrásnější a nejlepší programátor na světě!!!!!miluju ho a moc!!!!!!! a ten kdo o něm říka že je to sračka tak on sám je sračka, jedinej kdo je tady fakt in je jenom Blek a taky Eminem. Na Blekotu nikdo nemá!!!!nikdo!!miluju ho moc!!je fakt hustej!!PA
Jsem rád že konečně zazněl tento názor.
O vánocích jsem měl možnost prvně si na pár dní pohrát s Win7 a byl jsem u vytržení co všechno je „okopčené“ od mé Mandrivy. Přesto jsem shledal že v mnoha oblastech jejich „okopírování“ končí na půli cestě. Co se týká ovládání si troufám říci že běžnému uživateli z XP přinese šok. Já měl co dělat abych jisté věci našel.
Nakonec jsem Win7 spokojeně smazal a vrátil XP jako alternativu k mé dominantní Mandrivě … A jsem v obráceném pohledu stejný jako „woknaři“ nebudu se přeci učit něco jiného :-D … Snad ještě pár let vydržím s XP a potom věřim že Linux bude již 100% zastupitelný ve všech oblastech …
Článek za vzletnými obraty skrývá jen pindy, co si povídají ptáci na střeše. Např. Chyběla v něm celá řada vlastností, které byly očekávány a v důsledku opakovaného selhání při vývoji nakonec došlo k tomu, že jako klíčové byly uživatelům prezentovány funkce zcela podružného významu. Za odkazy skrývá jen prosté Visty nemají ohlášený WinFS a největší vylepšení je 3D přepínání oken.
Žádný pohled z Ubuntu na Sedmičky tam není, jen fráze bez informační hodnoty typu Tato otázka může na první pohled působit nepatřičně, ale věříme, že stojí zato si ji položit.
Ani mi, jako naprostému laikovi, který zná jen základní linuxové grafické aplikace, neřekl článek nic, co bych nevěděl. První co mě z pohledu Ubuntu na Seven udeří do očí, je absence více ploch a chudé možnosti nastavení oken. Z pohledu údržby pak Windows aktualizuje jen součásti systému, kdežto Ubuntu všechny programy z repozitáře. Jen v těchto dvou větách je více informací než v celém článku :-(
Přesně tak. Panu Bednáři bych zakázal publikovat, protože nejen tento, ale všechny jeho články, co se pamatuji, jsou jen plky a nic víc. Když vidím článek pan bednáře, tak jej jednoduše přeskočím. Tentokrát jsem udělal výjimku a lituji toho. Pokud tuto diskuzi čte někdo z vedení IInfo, pak jej prosím, aby se v redakci ROOTa a Lupy dohodli a nepříjimali články pana Bednáře. Méně je někdy více.
Článek nemá žádnou vypovídací hodnotu, nemá žádnou rozumnou strukturu, je to jen chaotická změť vět.
Přesně, už když jsem ve čtečce videl, že to psal Vojtěch Bednář, váhal jsem, jetli to vůbec číst, ale nakonec jsem se nechal nalákat na titulek. Linux používám přes 10 let, na služebním noteboku mám XP a Visty jsem viděl víceméně jen přes rameno u cca 4 kolegů, co dostali nový notebook (a to jen do doby, než si tam nechali dát XP, protože s Vistama měli všichni problémy). Tedy titulek sliboval, že bych se mohl něco dozvědět – co uživateli zvyklému na Linux bude ve Win7 chybět, co třeba už nebude, co mě může zaskočit, o co naopak v Linuxu přicházíme – ale pohled uživatele Linuxu mi v článku chybí, pokud jej nemám vidět ve spekulacích typu „Tyto a další vlastnosti (Windows Vista) vedly ve své době část uživatelů Windows XP k migraci na Linux“ – o nikom takovém nevím, a ani to nedává smysl, pokud nějakého uživatele XP zklamou Visty, že se vrátí k XP. Jo kdyby byla ukončena podpora XP, to už by nějaký důvod byl, ale to se zatím nestalo. Vlastně jsem se o Win7 nedozvěděl nic, co bych si nepřečetl někde jinde.
Jde o to, ze pokud bych ty windousi mel instalovat, instalovat SW a spravovat, tak si myslim ze by to pro me byla dneska uz spanelska vesnice a vubec asi tezky orisek. Nez jsem totiz zacal delat neco poradneho, tak jsem presel na Linux a od te doby jsem se s win setkal jen jako uzivatel. Proste bych se bal zacit delat neco s windous.
Nevím, zda to je kvůli neznalosti, ale jednou z hlavních výhod W7 v odstavci „Technika“ mělo být nikoliv to, že spousta HW funguje hned po instalaci, tím ostatně pouze W7 dohnaly Linux, ale zejména fakt, že systém je po detekci HW, který nezná, schopen sám stáhnout a nainstalovat ovladače, takže uživatel nemusí dělat nic. Absolutně nic.
Že si W7 samy najdou a zprovozní mojí TV-kartu, to mě až tak nepřekvapilo, je to poměrně dobrý model známého výrobce, ale že si automaticky odněkud dotáhne ovladače i pro starý WiFi adaptér od MSI, který je na stránkách výrobce podporován pouze do Windows XP (již pro Vistu podpora chybí) a že s tímto ovladačem bude wifina šlapat lépe než s originálním od MSI pod Windows XP, tomu říkám opravdový pokrok.
Předem upozorňuji, že nevím, jak to ve skutečnosti funguje, ale dovedu si velice snadno představit, že MS osloví výrobce drtivou většinu výrobců HW (zase tolik jich není a se všemi se dostává do kontaktu) a nabídne jim: pošlete nám fční drivery pro vaše zařízení včetně jejich identifikace a my je budeme nabízet uživatelům. Mohou to doprovodit nějakým cukříkem, na výrobce HW má MS velké páky. Každý výrobce to s radostí pošle. A ještě si možná zaplatí nějakou certifikaci. Vytvořit systém na stahování driverů nemůže být pro MS žádná věda. Takovou základní věc už měli mít dávno.
Jenže mně jako uživateli je jedno, proč to funguje. Nebo že to mělo fungovat dávno. Podstatné je, že to opravdu FUNGUJE (byť věřím tomu, že bude spousta exotického HW, na který to fungovat nebude) a to, co jsem na Linuxu nebyl schopen zprovoznit po spoustě how-to, různých wiki a rad z diskuzních fór, W7 rozběhaly samy od sebe po instalaci a prvním připojení k Internetu přes kabel.
Můžete být do Linuxu zamilovaný sebevíc, ale tohle prostě AFAIK žádná distribuce neumí a přitom pro BFU (a víceméně i pro geeky) je to fantastické plus.
Já se nehádám, že to není užitečné. Samozřejmě že win má širší podporu HW, vždyť ty drivery píšou sami výrobci HW (a věnují tomu značné zdroje), narozdíl od většiny driverů v linuxu. Já jen říkám, že to technicky i byznysově není žádné wow, ale věc, kterou MS mohl a měl udělat již před lety.
Jenže článek nepojednává o technických či byznysových wow, ale porovnává W7 s Linuxem očima uživatele. A jednu z klíčových a IMHO velmi užitečných vlastností W7 opominul.
Pokud to udělal z neznalosti, je to velká ostuda, že píše o něčem, o čem ani neví. Pokud to udělal záměrně, tím hůř pro něj i redakci, že takového člověka nechá na svém serveru publikovat.
Nechci ti nicit iluzi skveleho fungovani, ale ono to funguje jen u oficialne podporovaneho hardwaru. Pokud se jedna o starsi nebo neobvykly(rozumej ne masove prodejny) kus hardware, zkonci to hlaskou o nemoznosti instalace a at kontaktujes prodejce. Ver mi, jako servisni technik na toto narazim cca pri 50% instalaci win7.(a ze jich je denne kolem deseti). Navic i nalezene ovladace casto pochazeji primo od MS, ktere funguji tak ze funguji. Tzn jako nouzovka to staci. Ale kdyz vyrobce podporu nema a zdrojaky neuvolni, diky aspon za to :-)
Ano, moje popisovaná zkušenost s tím starým, výrobcem nepodporovaným wi-fi adaptérem, kde W7 zafungovaly špičkově, mě opravdu nadchla. Psal jsem, že si uvědomuju, že to vždy skvěle nezafunguje, ale aby nebyl HW nalezen na pěti z deseti instalací, to mi přijde hodně podivné, zvlášť když jsem už W7 instaloval celkem mnohokrát. Pravda, neživím se jako servisák, takže určitě mám těch instalací za sebou méně, ale i tak bych čekal, že na to aspoň jednou narazím a ne že těch asi 15 instalací proběhne zcela bez problémů. Včetně třeba tři roky starého notebooku.
Ale oni ten systém už mají dávno a dokonce někdy funguje i na starších systémech než Visty – tzn. najde odpovídající ovladače :-) Zrovna s tím mám čerstvou zkušenost z minulého týdne, když jsem takhle dával do kupy jeden počítač s XPčky. Jen se na to musí přes webový prohlížeč, protože to základní okenní zobrazení z Windows XP ukáže pouze důležité aktualizace.
No nevim. W7 jsem si nainstaloval do dualbootu – primarne pracuju na Solarisu ECE b122, kde mi pracuje vsechno na prvni pokus, prestoze se jedna o serverovy system. Po prvnim spusteni mi W7 stahly kdeco buhviodkud, chudak NB (SONY VAIO Z41XD, 8GB RAM, zadna plecka). Wifinu, DVD, grafiku, kameru a zvukovku jsem musel rucne preinstalovat drivery od Sony, coz byl trochu souboj, W7 me neustale upozornovaly na neexistenci cerifikatu. Po rebootu mi W7 neustale nabizely upgrade driveru na ty od MS. Po instalaci MS Office jsem byl neprijemne prekvapeny, pomale, pomale … Po aktualizaci W7 se mi bez reci „zaktualizovaly“ vsechny drivery na MS a prestala fungovat WIFI a akcelerace grafiky, takze zase rucne dodelat. Jsem ze solace zvykly na rychlost bez jakekoliv optimalizace. Provozuju na NB Oracle DB, GlassFish Enterprise Server a spoustu dalsiho SW k vyvoji. Zkusil jsem aspon PersEdOraDB nainstalovat na W7 a tim cela legrace skoncila. Pracovat se s tim nedalo, koukat se na presipaci hodiny me nebavi. Mozna doma na hry, ale na to nemam cas. Na skutecnou velkou praci to porad jeste neni.
Nemyslite, ze situace, kdy W7 driver nenajdou nebo driver od MS nefunguje jsou prave takovou situaci, kdy neni jine reseni? Pokud tedy neinstalujete drivery jenom proto, abyste mel MS podepsany driver s tim, ze vlastni funkcnost zarizeni vam muze byt ukradena. BTW, drivery, ktere clovek stahuje ze stranek vyrobcu jaksi byvaji casto, ne-li vzdycky, nepodepsane. Co s tim mam, jako uzivatel, delat?
Veškerý certifikovaný HW má drivery digitálně podepsané. Kupujte vždy certifikovaný HW. Je vyzkoušený, HW i driver musí mít nějaké zaručené parametry, a drivery budou ke stažení na Windows Update.
Když si koupíte HW náhodně, tak si můžete šeredně naběhnout. Ab absurdum totiž můžete právě vy vzít doma plošňák, napájet pár integráčů, napsat nějak driver, a pak to jít prodávat. Představte si to – kvalita HW by asi byla velmi divoká, a MS by těžko zajišťovat drivery přes Windows Update :). Podobné je to když koupíte necertifikovaný HW. Jenom ho nestavíte vy doma, ale Hyung Li Chu v bývalé továrně na obuv, do které si nechal za rodinné úspory přivést linku a integráče :)