Nemusel … :], ještě je možnost nainstalovat ty win do vmwaru a pouštět hry přes unity … (funkce, při které se aplikace tváří, že běží nativně v hostitelském systému). Jediné omezení je podpora maximálně DX9, což prozatím nevidím jako vážný problém a člověk má zaručený, že spustí vše co pod win normálně běhá … (už jenom proto, že to prakticky bude pouštět na win …).
Urcite. Ja jsem si dokonce postavil dedikovany Windows pocitac na StarCraft2 (bohuzel uz stihl zastarat, hra jeste stale neni a bezel vseho vsudy nekolik hodin). Na druhou stranu, pokud mam vsechno na Linuxu, tak je trosku pritazeny za vlasy mit dual-boot, nebo dokonce druhy pocitac (jako ja) kvuli jedne hre.
Ja som nemal problem rozbehat hry ani pod klasickym wine.
Takze ked ide o peniaze :)) A myslim ze ked je rozbehana 3d akceleracia tak tie hry bezia slusne a to som skusal na Athlone 3200+
Vsetko mi tam vzdy islo okrem jednej hry – Stracraft BroodWare :)
Hra samozrejme isla spustit po vseliakym krkolomnych postupoch aj s Bnetom
ale nikdy to nebolo hratelne :) lagovala tam strasne mys a nikdy som nezistil preco. To napriklad take w3 tam slo v pohode.
Zajímavé, zrovna StarCraft mi jede bezvadně, včetně datadisku BroodWar i pod čistým Wine. Bohužel se mi nepodařilo rozběhat hru po BattleNetu – ta mi funguje jen pod Cedegou (CrossOver jsem nezkoušel, ale mám licenci, tak se k tomu snad časem dostanu), kde ale zase nechodí čísla, takže nemohu označovat a vyvolávat jednotky zkratkovými klávesami.
Jinak obecně nejde říct, jestli je lepší Wine, CrossOver, nebo Cedega. Většinou mám zkušenost, že pokud vám něco nechodí třeba pod Wine, tak pod Cedegou se to rozběhne a opačně.
Mne isiel aj Bnet v SC1 – pod cad pod cistym wine tam bolo rozhasene menu. Klavsesnica fungovala Hra bezala rychlo ale mys klikala o pol sekundy neskor co sa mi nedalo hrat nikdy som neprisiel na to preco to robi. Robilo mi to aj cez wine aj cez virtualne pc, Pritom taky w3 tam slapal svizne bez problemov aj CS :)) Aj vsetky tieto 3d hry len jedine co som chcel bol starcraft :)) musel som mat multiboot skrz to
Dovolim si nesouhlasit. Windows pouzivam uz leta letouci bez firewalu (a s vypnutym vestavenym firewallem) a bez antiviru (vsechny akorat desne zpomalujou). Vzdycky jsem jenom dusledne aktualizoval a hlavne DAVAL BACHA NA CO KLIKAM. To je myslim jadro pudla. Virus jsem mel jen jedinkrat, kdyz jsem si sam spustil nejakej crack co nebyl crack :)
Pro BFU je FW/AV urcite dobry napad, ale mistni uzivatelska obec se bez nich urcite bez problemu obejde. Jak uz nekdo zminil, MSSE je zdarma a funguje dost dobre.
To jen takova poznamka v ramci zachovani objektivity :)
Piit, velky fanousek Debian GNU/Linux :)
No, pokud jste za NATem, na PC pracujete sám a nezapojujete ho do cizích sítí, tak možná… Ale běda, jak se dostanete s takovým PC do sítě, kde je nějaký nakažený systém (praktická zkušenost, byť ne přímo na mém PC). A mimochodem, předpokládám, že nemáte v prohlížeči flash plugin a používáte něco jiného, než IE. Ony jsou breberky, které se dovedou dostat do systému bez toho, že by jste je vůbec vědomě pouštěl.
Tak neviem, ja mam pc zapojeny do siete asi 3000 pocitacov bez fw, a problem s virusmi nemam. Pes je zakopany hlavne v deravej implementacii SMB/CIFS serveru, takze na WAN interfejsi (robi mi NAT pre moje ostatne pocitace) pekne staci odkliknut Files and printer sharing do haja a je po 99.9% problemov. A samozrejme neklikat na kazdu viagru na nete :)
Kupuji hru, až když si ověřím, že skutečně pod Wine funguje, klidně si i pár let počkám, stejně nemám čas ani železo na novinky. Mám štěstí, že z toho co hraji (Sid Meier's Civilization, Fallout, StarCraft, Warcraft, Diablo2 atd.) funguje všechno bezvadně.
Co se týká peněz, tak MS bych raději kopl do koulí, než jim cpal svoje prachy, ať už z jakéhokoliv důvodu. Ostatně mám na svém ThinkPadu Visty, protože se nedal koupit bez a podpora her (které hraji) je tam pěkně mizerná, zlatý Wine, tam jde s trochou snahy rozjet skoro všechno.
Ne – není lepší investovat do Widlí. Windows mám na jednom počítači, ale pokud to jde tak raději hraji na Linuxu. Duvody?:
* Na Linuxu spustím i to co už na Windows nespustím (zejména starší hry).
* Každá hra (a program obecně) má vlastní prostředí (C: apod). Na Windows pokud nainstalujete 10 her současně ta po instalaci té desáte vám už bude blbnout ta první, protože si vzájemně lezou do knihoven.
* na Linuxu si mnohem jednodušeji přimountuji obraz CD než ve Windows, kde holt musím tahat CD z šuplíku nebo shánět nocd crack. Na Linuxu mám za pár minut hotovou instalaci, a nepotřebuji se starat o ty stříbrné placičky.
* a pak jsou tu ty politické důvody…
Ahoj Mirku,
ad 1 – ok
ad 2 – ale no tak
ad 3 – ale no tak!
ad 4 – ok
Chapu bod 4, ale podrizovat mu objektivni fakta, to prece je pak bod pro konkurenci, kdyz se kazdy muze presvedcit o tom, ze tomu tak neni. Nejsem zadny fanda MS, ale body 2 a 3 nejsou pravdive.
Jinak kdyz hraju na windows, tak prevazne starsi hry – pres dosbox a funguje to hezky. Nedavno jsem rozbehal Crusader no remorse a srdce nostalgika zaplesa ;)
Zdravim
M.
2) změna WINEPREFIX, ať už ručně, nebo automaticky pomocí cedega/crossover. S tím, že když si pár programů vleze do knihoven, tak vznikne maglajz souhlasím, už se mi to stalo.
3) mount hra.iso /mnt/ -o loop mi přijde mnohem důvěryhodnější a elegantnější, než instalovat pofidérní daemon tools(či něco jiného), který stejně žere systémové prostředky.
„* na Linuxu si mnohem jednodušeji přimountuji obraz CD než ve Windows, kde holt musím tahat CD z šuplíku nebo shánět nocd crack. Na Linuxu mám za pár minut hotovou instalaci, a nepotřebuji se starat o ty stříbrné placičky.“
Tomu nerozumím. Chcete tím říct, že image hry s ochranou po vás v linuxu nechce medium, ale ve win ano? To mi přijde jako nesmysl. NOCD je potřeba na hraní bez media tak jako tak.
Stejně si myslím, že snaha rozcházet win hry pod linuxem je směšná. Je to jako tůnit Š120 na závody – jde to, ale ztracený čas a peníze rozhodně nevyváží výsledek. Navíc za celkem nevysoký peníz máte winxp, na kterých si zahrajete všechno s aktuálními ovladači na grafiku (historické dos hry nepočítám). Že nechcete restartovat? Smůla. Buď hry nebo práce. Já mám taky dualboot. A politické důvody? To snad ne… Když něco funguje (=ty hry jedou fakt nejlíp pod win), tak proč to zatracovat.
Jinak pěkný článek, stručně shrnuje praktické zkušenosti.
Tomu nerozumím. Chcete tím říct, že image hry s ochranou po vás v linuxu nechce medium, ale ve win ano? To mi přijde jako nesmysl. NOCD je potřeba na hraní bez media tak jako tak.
Ano. Chci říct že to funguje. Je pravda že na hry které vyžadují hry jenom kvuli té ochraně řádně aplikuji nocd crack, protože to je šetrnější k místu na disku. Virtuální disk řeším pro hry které mají instalační CD a hrací CD. Pak pomocí „dd“ a „mount -o loop“ si připojím obraz hracího disku a krabička putuje do šuplíku. Na to samé existuje sice nějaká utilita do Windows, ale rozhodně mi to nepřišlo nějak jednoduché.
ty hry jedou fakt nejlíp pod win
Muha ha. Tak mi prosím přijďte rozjet například Pathologic na mým počítači s WindowsXP, které má všechny aktualizace.
– Vzpomínám si, že hry se staršími verzemi Securom a Safedisc šly zkopírovat do image i s ochranou, když se zadařilo. Ale určitě to nejde říct všeobecně. A pokud to jde u konkrétního titulu přes dd v linuxu, tak nevidím důvod, proč by to nezvládnul alcohol nebo daemon tools ve win. Váš původní argument prostě neberu.
– Pathologic, 2005, Buka Entertainment, platform Microsoft Windows. Pokud byla myšlena tahle hra, tak k tomu není co říct. Oficiální platforma je win, ať už to někomu jede nebo ne. A když vám to funguje pod „emulátorem“ v linuxu, tak jen líp.
Pokud myslíte multiplatformní Pathologic od John-Paul Gignac, tak u takového projektu si nelze stěžovat na win.
Nemá cenu se hádat. Článek to byl užitečný, to srovnání zkušeností s programy se hodí.
Nevím zda je to pravda, ale tady http://www.uesp.net/wiki/Oblivion:Linux#Oblivion_Game_of_the_Year_Edition jsem se dočetl, že wine má od nějaké verze podporu Securom…
Dual boot se dá možná aplikovat na desktopu s dostatkem diskového místa, ale ne v notebooku, kde nejde připojit druhý disk. Problémy s místem na disku, kdy v jednom systému je spousta prostoru nevyužitého a v druhém se nedostává, aby to o týden později bylo opačně jsou značně iritující.
Některé hry běží pod wine lépe, než nativně ve windows.
Windows XP si už koupíte leda OEM s netbookem a i to je už hodně těžké sehnat. Visty a 7 znamenají nutnost silnějšího HW (viz doporučené konfigurace u her: např. 1 GB RAM pro XP a 2 GB RAM pro Vista/7).
A na konec nechápu to vaše „Že nechcete restartovat? Smůla. Buď hry nebo práce.“ Ta možnost použít wine tu je a lidé o to mají zájem, takže bude i dál. Pokud máte pocit, že by se mělo více věnovat vývoji něčeho jiného, můžete na tom začít pracovat sám. Nám ostatním, kteří jsou líní restartovat, nechte wine.