Hlavní navigace

Windows2000 ready?

Michal Krause

Při pročítání nového čísla Softwarových novin mě zaujala rubrika ANO/NE, kde se dva problematiky znalí protivníci snaží obhajovat svůj názor na konkrétní problém. Tentokrát šlo o to, jestli se vyplatí kupovat tzv. Windows2000 ready počítače. Musím říct, že jsem po přečtení této rubriky zůstal "koukat jak zjara". Kam ten svět spěje?

První, co mě zaujalo byla obhajoba Bohumila Herwiga. Část jeho rétoriky vyzněla ve smyslu „co dělat, když to jinak nejde“ a navíc na konci konstatuje, že nebude riskovat kvůli, cituji „malému cenovému rozdílu (pakliže bude vůbec nějaký existovat)“, že mu Windows2000 nepojedou! Pan Herwig zřejmě v poslední době nezavítal do prodejen výpočetní techniky, jinak by věděl, že i nejlevnější značkové sestavy firem jako je IBM, Dell či Compaq se cenově ani neblíží tomu, na kolik přijde srovnatelný počítač postavený svépomocí nebo třeba nějakou menší firmou. Přesto pravděpodobně pouze takovéto velké firmy budou mít reálnou šanci ono kýžené logo získat.
To, na čem se s panem Herwigem shodl i jeho protivník Ivo Minařík, je poněkud deprimující skutečnost, že Windows2000 budou pravděpodobně na kompatibilitu hardwaru citlivé podobně jako jejich předchůdce Windows NT 4.0. Ovšem certifikát shledává pan Minařík naopak zcela zbytečným, neboť prý podmínky pro jeho získání příliš nesouvisí s obsaženým hardwarem, ale spíš s tím, zda je dosaženo jisté minimální hardwarové konfigurace (např. 64MB RAM, to bych pochopil) a zda jsou splněny jisté další podmínky (například předinstalovaná Windows NT 4.0 to nechápu).

Takže pokud shrnu to, co bylo řečeno v předchozích dvou odstavcích, docházím k závěru, že certifikát Windows2000 ready je jenom šidítko a to, na čem skutečně záleží je něco jiného: tzv. hardware compatibility list. Pakliže přistoupíme na hru Micro$oftu s certifikáty a pakliže je pravdivé tvrzení pana Herwiga, že se s ním více méně nikdo na hotline o jeho problémech nebavil po záporné odpovědi na otázku, zda používá certifikovaný hardware, pak ovšem požadujme, aby byla Windows2000 označována jako operační software pro některé osobní počítače na platformě Intel.
Zanechme teď však certifikáty jejich osudu a podívejme se právě na kompatibilitu jednotlivého hardwaru. Pánové Herwig i Minařík nejsou jediní, kteří se obávají poněkud přecitlivělého přístupu Win2000 k méně značkovému hardwaru. Podobné hlasy zaznívají zejména na Internetu ze všech stran a myslím, že lecos již naznačily Windows98, které se už o dost hůře přesvědčují, aby akceptovaly tu či onu kartu.
Tady se mi neodbytně vnucuje srovnání s Linuxem, jehož vývojáři se snaží seč jim síly stačí, aby byly do kernelu implementovány další a další ovladače. Přestože je podpora od výrobců většinou minimální (doufejme, že se blýská na lepší časy), je podpora všemožného hardwaru stále lepší a nabídka driverů širší. Je zde zřejmá snaha o dosažení maximální možné kompatibility s co největším množstvím „železa“. Pravda, Linux je zřejmě poznamenán tím, že je častěji používán jako serverový operační systém, takže podpora SCSI řadičů nebo síťových karet je výrazně lepší, než třeba podpora zvukových a multimediálních karet. Micro$oft oproti tomu nastoupil zcela opačnou cestu, která podle mého názoru vede k preferování velkých výrobců a snaží se podobně jako v softwarovém světě nalinkovat tu „správnou“ cestu pro nás, hloupé uživatele.
Tento zdánlivě nelogický postoj je pravděpodobně výborně promyšleným marketingovým tahem, jehož cílem je zřejmě snaha o lepší kontrolu trhu, který by se mohl v důsledku tohoto působení zúžit a zpřehlednit. Přece jenom se lépe tlačí na deset velkých společností než na tisíc větších či menších producentů tzv. noname hardwaru, navíc většinou z asijských zemí. Pakliže se nemýlím a Micro$oftu se něco podobného podaří, přinese to možná určité zvýšení pohodlí uživatelů, ovšem za jakou cenu? Na oplátku se totiž budete muset vzdát části svojí svobody, neboť přijdete o právo volby. Mám ale strach, že to pro mnoho lidí nic neznamená…

specifikace Windows2000 ready počítače

Našli jste v článku chybu?

5. 1. 2001 16:03

Konik Blizzard (neregistrovaný)

Je uz sice rok 2001, ale ja by som k tomuto celemu povedal toto: Bol raz jeden moj kamos a ten si kupil komp jednej nemenovanej firmy Autocont, ktory ho vysiel cakom prask 100.000,ja som za neznackovy stroj dal 40. Bolo to davno, mal tam myslim Pentium 150,nejaky 3d akcelerator,kadejake bludy,zip a samozrejme certifikat,ze to bude bezat s windoze.Par dni ako to kupil mu zacal chaosit ZIP Drive,raz isiel, raz nie.Problem bol evidentne v driveroch.Neviem,kolko noci som pri tom komputery presedel,a…

6. 3. 2000 10:18

Beren (neregistrovaný)

No po posledních událostech mám neblahý pocit, že to tak Mrkvopšouk praktikuje !.o((

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

DigiZone.cz: Flix TV startuje i na Slovensku

Flix TV startuje i na Slovensku

Lupa.cz: Kdo pochopí vtip, může jít do ČT vyvíjet weby

Kdo pochopí vtip, může jít do ČT vyvíjet weby

DigiZone.cz: „Black Friday 2016“: závěrečné zhodnocení

„Black Friday 2016“: závěrečné zhodnocení

Vitalia.cz: 9 největších mýtů o mase

9 největších mýtů o mase

Vitalia.cz: Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Lupa.cz: Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Vitalia.cz: Taky věříte na pravidlo 5 sekund?

Taky věříte na pravidlo 5 sekund?

Lupa.cz: Teletext je „internetem hipsterů“

Teletext je „internetem hipsterů“

Vitalia.cz: „Připluly“ z Německa a možná obsahují jed

„Připluly“ z Německa a možná obsahují jed

Vitalia.cz: I církev dnes vyrábí potraviny

I církev dnes vyrábí potraviny

Podnikatel.cz: Udávání a účtenková loterie, hloupá komedie

Udávání a účtenková loterie, hloupá komedie

120na80.cz: Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Vitalia.cz: Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Vitalia.cz: Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Lupa.cz: Propustili je z Avastu, už po nich sahá ESET

Propustili je z Avastu, už po nich sahá ESET

120na80.cz: Na ucho teplý, nebo studený obklad?

Na ucho teplý, nebo studený obklad?