Hlavní navigace

X window systém pro malou kancelář

Michael Polák

Logickým krokem při prosazování operačního systému Linux je jeho (alespoň experimentální) nasazení do "kancelářského", či jiného silně zasíťovaného prostředí (například do internetové kavárny)...

Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

… kde ho budou mít možnost – v horším případě povinnost ;-) – používat i zcela nezasvěcení uživatelé, obeznámení – v horším případě ;-) – maximálně tak s prostředím Windows. Jediným schůdným řešením je nabídnout jim práci v systému X11, a v následujících řádcích se zaměřím na dvě kritická témata: reprezentativní přihlášení do sítě a bezproblémový český tisk.

Současné distribuce Linuxu (např. RedHat 6.x) už nabízí automatický start X11 včetně grafického přihlašovacího promptu (tzv. X Display Manageru) v rámci instalace, a počeštěné verze Linuxu vycházejí vstříc nám neschopným a jsou dodávány s předinstalovanou českou klávesnicí pro X11 (přepíná se pomocí obou Shiftů nebo pomocí klávesy Scroll Lock; kontrolka Scroll Lock také slouží jako vtipný indikátor české klávesnice). Řadu dalších aplikací pro X11 lze nyní „počeštit“ klikáním myší po konfiguračních obrazovkách – např. lze nastavit správné fonty v Netscape Communicatoru, klávesnici a kódování dokumentu v „dokumentovém procesoru“ LyX, apod. Nebudu zde řešit věčné rozpory „hackerů“ s „lamery“ jestli je to dobře, a pokusím se nastínit řešení dvou problémů při zřizování X window sítě, které (prozatím) pouhým klikáním myší řešit nelze.

Jak na XDM, KDM či GDM

XDM znamená X display manager a je to prima věc. Umožní vám ve vaší lokální síti pracovat stylem, který je ve světě Unixu a X window systému běžný už 15 let, ale ke kterému Microsoftem ovládaný svět PC dospěje až někdy ve verzi Windows 2005.

O co vlastně jde: není přece žádná věda dosáhnout toho, aby na vašem PC po spuštění Linuxu naběhly X11 automaticky, místo textového promptu. Je to otázka toho, pohrát si s runlevely v souboru /etc/inittab (tradice stanoví, že textová konzole = runlevel 3, X11 = runlevel 5; to ovšem neznamená, že příkaz „startx“, na který jste asi zvyklí, změní runlevel; naopak, při správné konfiguraci systému bude „init 5“ – téměř ;-) ekvivalentní příkazu „startx“). Novější distribuce nabízí autostart X11 v rámci instalace, tak se tímto tématem už nebudeme dále zabývat.

Prvním „trikem“ je vnucení hezčího Display Manageru, než je ten původní /usr/X11/bin/xdm. V RedHatu 6.0 se rozhodli, že místo něj se bude spouštět symbolický odkaz /etc/X11/prefdm, což je docela příjemné: tento odkaz implicitně ukazuje na /usr/bin/gdm (GNOME Display manager), který je sice moc pěkný, ale já zde doporučím spíš /usr/bin/kdm (KDE Display manager) – ne proto, abych rozdmýchával válku GNOME vs. KDE, ale protože jsem se u něj nesetkal s problémy při síťovém přihlašování, a protože si ho z rootovského KDE menu můžete pohodlně nakonfigurovat – doporučuju zejména povolit grafické zobrazení seznamu uživatelů v systému, něco takového jsem v M$ Windows myslím ještě neviděl ;-) BTW: v GDM i v KDM si můžete vybrat mezi typem session GNOME nebo KDE – takže volbou Display Manageru své uživatele k ničemu „nezavazujete“.

Konfigurace X11 sítě je jednoduchá. Pro větší přehlednost budu používat názvosloví „terminálový server“ a „X terminál“ – jako X server se totiž označuje to, čemu se ve Windows říká „ovladač obrazovky“, a X klienty jsou všechny aplikace pro X11, které navíc navíc mohou být spuštěny na úplně jiném počítači v síti.

Nyní se zamyslíme nad tím, jakou architekturu pro naší X11 síť použijeme. Jednou z možností je ponechat uživatelům k dispozici výkon lokálního CPU i lokální paměť, a spokojit se s NFS mountem vybraných adresářů a souborů – například /home/ nebo /etc/passwd. Možné to je, ale v dnešní době to není to nejlepší řešení. Počítačů, na kterých X11 i s některým z desktopů poběží opravdu hladce, se přeci jen ještě tolik nepotuluje; na druhou stranu, terminálový server v konfiguraci AMD K6-II 350 MHz (nebo lepší), 128 MB paměti a 10 GB hard disk bez problémů obslouží tři X11 terminály (vyzkoušeno), a přitom vyjde levněji, než dvě typická „kancelářská“ PC (tzn. nepatrně rychlejší procesor, o hodně méně paměti, o hodně menší disk). Jako X Terminály lze v nouzi použít i počítače 386/486, ale pokud máte k dispozici „zastaralé“ stroje s taktovací frekvencí 100–200 MHz a 16–32 MB paměti, budete překvapeni, že i na 10 megabitovém Ethernetu podají jako X terminály lepší výkon, než když X11 aplikace budete spouštět přímo na nich. Nevýhodou je obtížné využití zařízení, jako je lokální disketa, CD-ROM nebo zvuková karta. Výhodou je naopak automatické sdílení disku, tiskárny a nakonfigurovaných aplikací.

Na terminálovém serveru zkrátka zvolíme start některého X Display Manageru po startu počítače. V /etc/hosts.allow musíme navíc povolit protokol gdm pro vlastní doménu. (řádka gdm: *.doména.cz). To platí pro RedHat 6.0, starší Linuxy tento protokol pravděpodobně neznají. Paradoxně GDM, tak jak je předkonfigurované, své služby po síti nabízet nezačne. XDM a KDM ano.

Na X-terminálech je místo lokálního X11 potřeba spustit příkazem „X -query server“ vzdálenou X session. Lokální X11 mohou být přitom pořád dostupné – nejlepší je spouštět je v nějakém skriptu jako první (takže obsadí sedmou konzoli, Ctrl+Alt+F7) a potom teprve spustit „X -query server :1“, takže vzdálené X11 budou dostupné přes Ctrl+Alt+F8, a zároveň zůstanou po startu systému na obrazovce. Občas je potřeba mezi start obou sessions zadat příkaz sleep (dochází zřejmě k tzv „race conditions“ při zamykání grafické konzole).

To je všechno – nyní všichni uživatelé vaší sítě mohou pracovat na nejvýkonnějším počítači, od kterého navíc doporučuju odpojit klávesnici a monitor – nejčastější příčinou pádu Linuxového serveru totiž bývá právě provoz lokálního X window systému. Výkon systému postačuje pro běžnou kancelářskou práci několika uživatelů a pro WWW browsení, multimediální aplikace bývají omezeny rychlostí Ethernetové sítě.

Příště se podíváme na slíbenou češtinu v tisku.