Hlavní navigace

XBlockOut - populární hra pro Xka

29. 4. 1999
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Svého času jsem se ještě pod DOSem občas odreagovával hraním 3D varianty Tetrisu - BlockOutu. Když jsem narazil na linuxovou verzi nazvanou XBlockOut, celkem rád jsem si zavzpomínal.

Pokud hru neznáte, tak alespoň stručné představení:
Principem hry je (stejně jako u Tetrisu) rovnání kostiček tak, aby do sebe zapadaly a ‚nepřerostly vám přes hlavu‘. Jenže Tetris je pouze dvojrozměrný a na výběr máte pár druhů kostiček. U XBlockOutu se vše odehrává ve 3D tunelu a i kostičky jsou prostorové a lze jimi pohybovat a otáčet do všech stran, takže u hry se musí i přemýšlet a ve výšších levelech to není žádná ‚brnkačka‘.

Po spuštění hry se vám objeví dvě základní okna, jedno ‚herní‘ a druhé ‚navigační‘. Jak vidíte z obrázku, hrací okno se téměř neliší od dosovské verze, ale máte zde více variant pohybu kostiček (k tomu se dostaneme později).

 

Hrací prostředí (Klikni pro větší obrázek)

CS24_early

Více o hře a jejích možnostech prozradí druhé okno, ve kterém provádíte veškerá nastavení. Za zmínku stojí i to jak se autoři ‚vyblbli‘ s tlačítkama v menu – každé se po stisknutí animovaně rozplyne a zase složí s novým nastavením.

Úplně vlevo vidíte barevný sloupeček, který signalizuje posloupnost jednotlivých vrstev, které již máte uložené na dně tunelu.
Score a High Score asi není třeba vysvětlovat.
Cubes značí počet jednotlivých kostiček, které již byly uloženy a Blocs je počet uložených těles (každé těleso se skládá z několika kostiček).
Dále máte možnost si zapnout zobrazení tělesa, které bude následovat po tom, které se právě snažíte usadit.

Prostředí pro nastavení hry

Horní tlačítko

v prostředním sloupci slouží k volbě velikosti tunelu. Máte na výběr malý a velký nebo zvolíte User land a pak můžete definovat své vlastní tunely – šířku, výšku a hloubku.
Dalším tlačítkem volíte jak složitě tvarovaná budou tělesa, máte na výběr tři obtížnosti.
Start level nastavuje rychlost padání kostek, od které chcete začít.
Tlačítko Training play/Normal play je pro mě tak trochu záhadou – při volbě trénink se totiž score počítá a při volbě normal ne. Myslím si jen já, že je to přesně naopak?
Show zoo vám ukáže všechny tvary, které vás mohou ve zvolené obtížnosti potkat a Show score vám (nečekaně :) ukáže dosažené rekordy.
Poklepem na největší button přepínáte způsob ovládání, opět je na výběr několik variant. Já osobně preferuji variantu QWERTY, ale to je čistě věc zvyku.
Co dělá Sound volume není snad třeba vysvětlovat. Zajímavější je rozhodně tlačítko To smooth drawing/To hard drawing, to vám totiž umožní zvolit jak se budou tělesa v tunelu pohybovat. Buď skoky nebo mnohem zajímavěji – plynulým pohybem. To transparent faces/To wire frame zase umožňuje volbu průhledných těles (drátěný model) nebo poloprůhledných stínovaných. Já osobně doporučuji volbu plynulý pohyb v kombinaci s poloprůhlednými tělesy, podle mě je to nejpřehlednější varianta.
No a až se hry nabažíte, zbývá už jen tlačítko Quit.

Pokud jste unaveni všemi Doomy, Hexeny a podobnými hrami zabírajícími bez problémů několik CD, je 220 kilový XBlockOut přesně to, co potřebujete. A nakonec samozřejmě to nejpodstatnější – kde se dá XBlockOut sehnat. Například tady. Přeji vám příjemnou zábavu.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

V roce 1998 jsem s Michalem vymyslel a založil Root.cz. Poslední článek na Roota jsem napsal v roce 2007. Teď píšu spíš na tomaskrause.cz a tvořím si bitcoinvkapse.cz.