OpenBSD neumí Xen jako dom0 vůbec.
OpenBSD se realizují naplno v jejich VMM: https://www.root.cz/clanky/virtualizace-v-openbsd-prakticky-vmm-a-linux
FreeBSD to sice umí, ale má to hodně nedoladěné, oni to moc neprovozujou, spíš se soustředí také na svůj virtuální stroj B-hyve: https://wiki.freebsd.org/bhyve
Xen nejlépe běží na Linuxu a NetBSD.
To je strašně komplexní otázka, Xen a VMWare se používají ve velkých korporacích a cloudech asi nejvíc, to do jisté míry implikuje, že vývoj bude aktivní, bezpečnostní patche budou dostupné a virtuální stroj bude spolehlivý a výkonný. O KVM nevím skoro nic, VirtualBox je v některých komparativních recenzích označován tak trochu jako desktopová nebo neprofesionální varianta.
Doporucuju venovat cas Proxmox (KVM & LXC) - https://www.proxmox.com/en/proxmox-ve
XEN je trochu mimo a na plne nauceni se vmWare nemas doma HW
Akoze vsetci tu riesite XEN a KVM a ine 'skutocne' virtualizacie a kde tu sa spomenie LXC co je uz teda uplne nieco ine a nikto to neriesi? A co take 'neskutocne' virtualizacie skor veduce ku cloud computing ako napriklad Docker a Kubernetes. Pripadne veci ako Mesos a OpenStack ktore iba transparentne vyuzivaju tieto sluzby. Su to rozne urovne sluzby IaaS, PaaS a SaaS ale nikto to tu nespomenul. Toto co tu preberate je pre mna zalezitost tak 10 rokov dozadu. Dnes potrebujete uz cluster a cloud platformu nie riesit jednotlive vrstvy virtualizacia na najnizsej urovni inac ste uplne mimo trend. A viem teraz mi nalozite ze ved musite ovladat ten spodok aby ste sa mohli zaoperat tym hore a prezradim vam tajomstvo, nemusite. Mnohe tieto riesenie cloudu uz iba vyuzivaju KVM alebo XEN a LXC absolutne transparentne bez toho aby ste sa o to starali nehovoriac o sietovej vrstve, routovani, DNS, ... mnohemu dalsiemu zaujimavemu obsahu namiesto toho aby ste sa venovali veciam ktore uz za vas davno niekto vyriesil.
"...Xen a VMWare se používají ve velkých korporacích a cloudech asi nejvíc..."
To je poněkud odvážné tvrzení, u těch korporací by se s tím asi i dalo souhlasit, ale ty cloudy jsou úplný úlet. V cloudech jednoznačně dominuje kvm a teď díky Azure možná bude na druhém místě dokonce Hyper-V.
VirtualBox je technicky na tom najhorsie, ale je to ich zamer. Zamerne sa snazia nevyuzivat hw virtualizaciu ale odchytavaju volania os softwarovo, aj ked podporuju uz tusim aj hw virtualizaciu. Ako keby to bolo ako prve verziu Vmware. A to preto aby to bezalo aj na starsich strojoch. Plus napr. zariadenia vytvaraju cez sw a .. tusim.. neumoznuju pridelovat skutocny hw. Pisali to v dokumentacii, tusim sa to volalo "Ako to funguje pod povrchom".
Pěkné čtení.
S *BSD kamarád nejsem, zatím jsem spíš Fedorista, ale rozběhal jsem Xen na Fedoře bootované přes UEFI a ovládané virt-managerem. Trochu jsem se s tím pral, ale přepral jsem to a chodí to, včetně třeba virtualizovaných WIndows. Jsem v Linuxu v zásadě věčný začátečník. V dohledné době bych si rád víc osahal i Debian. Z virtualizací nejvíc funguju asi na KVM (na linuxu), ale přijde mi, že je tam dost velká brzda na diskovém subsystému.