Hlavní navigace

XFree86 pod Windows

14. 5. 2001
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Sem tam se v konferencích stále ještě objevují dotazy ohledně X serverů pro Windows. Existovala pouze komerční řešení, která buď nebyla příliš funkční (MIX), nebo měla jiná omezení (X-win-32 2 hod, atd). Ta doba je naštěstí již minulostí, jelikož se v rámci projektu Cygwin podařilo portovat XFree86 4.0 do prostředí Win32.

Oproti komerčním řešením je to sice cvalík (zabírá cca 80 MB), nicméně je plně funkční a free. Plnou funkčnost neberte tak úplně doslova, diakritika se zobrazí bez problémů, horší ale je, že instalace zatím nepočítá s lokálním nastavením a tedy neumožňuje česky psát. Což až tak na závadu není – pokud používáte Emacs nebo nové GNOME 1.4. Je ale, doufám, jen otázkou času, kdy se na tuto distribuci zaměří naši Xwin guru a distribuci počeští. Bylo by příjemné, kdyby se objevila například jako součást české mutace Red Hat Linuxu.

skoleni

Pod Win98 a 95 jsem tato X nezkoušel, pod NT4 a 2000 pracovala bezchybně (je dobré si přečíst Readme, Xserver padá pokud mají Windows jiný počet barev, než s kterým se startuje, a také mu nevyhovují všechny barevné režimy), a to jak pod administrátorem, tak i pod obyčejným uživatelem. Jelikož se jedná o klasické XFree86, je podporován protokol xdm. Pouze je třeba upravit v dávce startwin.bat spouštění serveru XWin.exe o parametr -query server, popř. -broadcast. Cygwin obsahuje podporu tunelování X-protokolu skrz ssh (tj. s parametry -X, doporučuji ještě -C), a tak si můžete, pokud máte k dispozici alespoň ssh protokol, pouštět i aplikace za firewallem. Na Netscape to sice nestačí, s GIMPem (pokud jste na pevné lince) se pracovat nechalo.

Instalační soubory najdete zde.

Autor článku

Pavel Stěhule je odborníkem na relační databázový systém PostgreSQL, pracuje jako školitel a konzultant.