Hlavní navigace

Ximian - Gnome v luxusním balení

29. 1. 2001
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Zatímco dnes už téměř nikdo nezpochybňuje dobré postavení Linuxu na trhu internetových a aplikačních serverů, situace na poli desktopů a pracovních stanic už není tak růžová. Může za to především specifická orientace open-source programátorů, kteří se soustředí zejména na funkční vlastnosti svých programů a poněkud stranou nechávají jejich uživatelské rozhraní a dokumentaci. Je otázkou, zda-li se v této oblasti dočkáme posunu. Naději, že se tak stane dává projekt Ximian.
Ximian Gnome

, dříve Helix, je pokus o vytvoření výhradně desktopové distribuce. Nejedná se však o klasickou distribuci jako třeba Debian nebo Red Hat, ale spíše o balík programů a technologických součástí, které se instalují do vaší stávající „velké“ distribuce. Důraz je kladen na bezešvou integraci celého balíku do vašeho systému, čehož je dosaženo použitím obvyklých instalačních součástí, běžných v dané distribuci. Proto je Ximian k dispozici v mutacích pro různé verze Red Hatu, Debianu, Caldera OpenDesktopu, Mandrake, SuSE, Turbolinuxu, LinuxPPC, ale také Solarisu.

Tento způsob šíření má jednu velkou výhodu. Perioda vydávání nových velkých distribucí je poměrně dlouhá v porovnání s rychlým vývojem desktopových programů. Za „života“ distribuce se zpravidla aktualizují pouze balíčky, u nichž došlo k opravám kritických chyb nebo bezpečnostních děr. Jenom zřídka dochází k updatům, které přidávají do distribucí nové funkce nebo vlastnosti. Tento přístup vychází vstříc majoritnímu Linuxovému trhu – trhu víceuživatelských a serverových systémů – kde je zájem uvolnit pouze verzi, která je dostatečně stabilní a odzkoušená. Pro desktopy je naopak výhodnější mít k dispozici vždy nejnovější stabilní verzi daného programu, která obsahuje nové vlastnosti a opravuje staré chyby. Díky aktualizačnímu systému Ximian je možné mít novou verzi oblíbeného programů již pár dní po jejím uvolnění. A navíc přeloženou a zabalenou přesně pro potřeby vaší distribuce.

Jádro Ximianu je založeno na desktopovém prostředí Gnome (GNU Network Object Model Environment). Ačkoliv zastánci KDE budou tvrdit něco jiného, tak v současné době jde pravděpodobně o nejvíce propracovaný a použitelný desktopový systém na Linuxové platformě.

Jako window manager je použit Sawfish (dříve Sawmill). Osvědčil se jako stabilní, použitelný a díky svému skriptovacímu jazyku odvozenému od LISPu také snadno konfigurovatelný správce oken. Sawfish je přímo navržen pro Gnome, podporuje práci na více virtuálních desktopech, přiřazování klávesových zkratek a má spoustu dalších užitečných vlastností. Na adrese http://sawmill­.themes.org/ lze nalézt několik desítek „témat“, kterými můžete přizpůsobit vzhled Sawmillu podle své chuti.

Součástí Ximianu je i Glade – RAD nástroj, který vám umožní „myší“ navrhnout grafické rozhraní vašeho programu pro prostředí Gnome nebo GTK. Program umí generovat přenositelný zdrojový kód pro C, C++, Ada95, Eifell a Perl.

Z dalších programů najdeme v Ximianu například přehrávač zvukových souborů XMMS, grafický editor GIMP, editor technických schémat Dia, klienty ICQ a AOL – GnomeICU, GAIM, IRC – XChat, FTP – gFTP, Napster – Gnapster a prohlížeč Usenetu – Pane. Uživatelé digitálních fotoaparátů a skenerů jistě ocení sane, xsane a program gPhoto pro snímání obrázků z těchto zdrojů. Program Grip umožňuje grabování kompaktních disků a převod audiostop do formátu MP3. Velmi se mi líbil i gEdit – jednoduchý textový editor podobný například programu Notepad z Windows.

Kancelářské programy zastupuje v Ximianu textový editor Abiword. Není to špatný program. Má obvyklý rozsah funkcí a jeho uživatelské rozhraní působí celkem příjemně, avšak současné verze mají problémy se vstupem českých znaků. Navíc uživatelé budou pravděpodobně chtít lepší kompatibilitu souborů s MS Wordem, proto nejspíše stejně sáhnou po nějakém tom Star Office.

Zato velmi slibně působí tabulkový editor Gnumeric. Kvalitních spreadsheetů není v Linuxu dostatek. Program nativně ovládá formát XLS a importovat i exportovat dokáže například soubory Quattro Pro, Lotus 123, aj. Jeho funkce lze rozšiřovat pomocí pluginů psaných v Perlu, Pythonu nebo Guile. Vcelku bez problémů se mi podařilo načíst několik Excelovských sešitů.

Na rozdíl od KDE se Ximian nesnaží integrovat Webový prohlížeč do základní sady programů. Tuto funkci nechává plně na odpovědnosti příslušné distribuce. Určitě v tom hraje roli skutečnost, že zatím není k dispozici stabilní verze Mozilly ani jiného GPL browseru. Naopak velmi slibně vypadá projekt poštovního až groupwareového programu Evolution, který ve své preview verzi již dosáhl hranice použitelnosti. S jeho samostatnou recenzí se na stránkách ROOTu určitě v nejbližší době setkáte.

Pokud má Ximian nějakou výrazně slabší součást, tak je to souborový manažer. V distribuci je program gmc, což má být grafická nadstavba na oblíbený program Midnight Commander. GMC působí velmi neohrabaným dojmem a vyjímal by se spíše v nějaké rané betaverzi Windows 95 než na moderním Linuxovém desktopu. Vývoj gmc je však již nějakou dobu zastaven a čeká se na stabilizaci programu Nautilus. Nechci být pesimistou, ale myslím si, že nejsem sám, kdo pod pojmem „file manager“ očekává něco úplně jiného než to, co se na stránce http://www.ea­zel.com/ vyvíjí pod názvem Nautilus.

Instalaci prostředí Ximian můžeme provést několika způsoby. Buď můžeme použít poněkud nepříliš důvěryhodně působící příkaz: „lynx -source http://go-gnome.com/ | sh“ zapsaný na rootovské konzole. Tím spustíme program, který nás interaktivně povede celým procesem instalování. Také můžeme stáhnout celou distribuci na disk (asi 80 MB) a nainstalovat ji pomocí běžného instalačního programu nebo ručně pomocí nástrojů rpm, apt-get, aj. Nechybí ani možnost objednat si aktuální verzi na CD. Podrobný popis všech způsobů instalace hledejte na http://www.xi­mian.org/desktop/dow­nload.php3

Instalací však péče Ximianu o váš desktop nekončí. Hlavní přidaná hodnota spočívá v promptní aktualizaci všech balíčků pomocí nástroje Ximian-update, který po připojení ke vhodnému FTP serveru zobrazí seznam dostupných aktualizací, roztřídí je do kategorií „essential, suggested, minor a new“ a zeptá se, které z těchto chcete stáhnout a nainstalovat. To vše na jednom místě bez problémů se závislostmi, kompilacemi a nekompatibilitami.

CS24_early

Celé prostředí je postaveno výhradně na open-source programech podle licence GNU GPL, což zajišťuje dostupnost zdrojových kódů jednoho každého programu. Mezi balíčky nalezneme jen fungující a stabilizované verze programů, tedy nikoliv nějaké ty experimentální „0.0.2-beta3“. Distribuce Ximian Gnome je určitě správným krokem k vytvoření použitelného Linuxového desktopu schopnému konkurovat jiným operačním systémům.

Byl pro vás článek přínosný?