Hlavní navigace

Y2K z pohledu velkých českých serverů.

13. 12. 1999
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Jedni plánují cesty do jeskyní, vybírají veškeré úspory z bank a tvoří zásoby trvanlivých potravin. Druzí jsou v klidu a říkají, že se stejně nic nestane. Kdo měl pravdu, poznáme v sobotu 1.1.2000. Jak jsou na Y2K připraveni provozovatelé velkých českých serverů a co si o celém problému myslí, vám ale prozradíme již dnes.

Zeptali jsme se známých osobností českého webu na dvě jednoduché otázky:

1. Jaký je váš osobní názor na problém roku 2000. Zbytečný humbuk nebo problém?
2. Uvidí návštěvníci vašeho serveru 1.1.2000 vše bez problémů? A jak bude podle vás vypadat český Internet minutu po půlnoci?

Odpovědi jsem seřadil podle toho, jak postupně přicházely:

Adam Hauner – Postcard, Jokes, KudyKam ad.
1. Problem existuje, ale za humbuk povazuji nakupy konzerv atpd. (Snad neumru hlady, kdyz si je nekoupim =)
2. Co se tyka nasi strany, tak doufam, ze ano. Stroje jsou nove, OS Linux a prilis jinych kritickych bodu nemame. Web bude jiny, tak jako vzdy, tak jako kazdy okamzik.

Daniel Dočekal – Svět Namodro
1. Oboje. Jak to tak obyčejně bývá.
2. Dle mého ano, alespoň co se týče našeho hardware a software, Y2K se asi moc neprojeví. Maximálně nezvykem v „00“ datu tam kde se zobrazuje datum zkráceně.

Ondřej Neff – Neviditelný Pes
1. Jak pro koho. Myslím, že problémy budou mít lidi, kteří si nakoupili někdy na sklonku vlády Karla IV. software od rukodělných řemeslníku a svěřili mu účetnictví, na příklad. Ti se budou po 1. lednu divit délce svých protažených xichtů.
2. Já si už vyzkoušel Psa z 1. ledna 2000, zkušební Pes je na adrese http://pes.eu­net.cz/cgi-bin/rb_pes_hl­avni.pl?20000101 a funguje. Jestli bude fungovat internet jako takový, pánbůh ví. Osobně si myslím, že fungovat internet bude a že minutu po půlnoci bude vypadat více méně stejně jako minutu před půlnocí. Rozhodne se o tom osobně přesvědčím, pokud půjde elektřina.

Patrick Zandl – Mobil
1. Osobni nazor: pro nektere firmy je to zbytecny humbuk, jinde to problem asi trochu bude. Soudim, ze diky komunismu jsme si zacali pocitace na dulezita mista dostazovat az v dobe, kdy byla vetsina Y2K problemu zazehnana. Ale spolehnete se na to… takze pripravit se a zustat ve strehu neni na skodu.
2. Doufam, ze minutu po pulnoci budou mit jine starosti, nez se divat na internet. Ne, ze bychom nebyli pripraveni, ale preci jen je lepsi se zrovna polevat sampanskym, nez se divat na server, ktery muzete videt i dalsich 365 dni v roce. Nicmene, i takove lidi bychom nemeli zklamat :)

Ivo Lukačovič – Seznam
1. Neco mezi. Urcite se najdou systemy, ktere nejsou na rok 2000 pripraveny, a ktere po roce 2000 nepujdou, ale podle meho nazoru zde nehrozi bezprostredni ohrozeni zivota.
2. Pral bych si, aby to tak bylo. Provedli jsme si vlastni Y2K testy, ale jestli jsme na nejakou cast systemu nezapomeli, to slibit nedokazi.

Marek Antoš – Lupa
1. Nejake problemy se nepochybne vyskytnou, ale podle meho nazoru budou mnohem mensi, nez se obcas tvrdiva. S trochou nadsazky se da rici, ze jestli nas neco muze ohrozit, je to mozna panika lidi, kteri se nechaji vyblaznit. Takze pokud jde o potraviny, klidne nakupujte jako divi, protoze pokud se stejne zachovaji vsichni, pred Silvestrem nebude v obchodech uz ani povestna „vodka a chleba“.
2. Internet bude vypadat trochu osirele, rekl bych, protoze vetsina z nas tou dobou bude mit na praci nepochybne lepsi veci, nez surfovani po Internetu. Ale jsem presvedcen, ze 1.1.2000 minutu po pulnoci pobezi Lupa ve stejne kondici, jako minutu pred pulnoci.

Oldřich Bajer – Centrum
1. Y2K je podle mne spise humbuk. ma vsak sva pozitiva – firmy se snazi dat sve IT do poradku – a to neni nikdy na skodu.
2. Zvu vas 1.1.2000 na centrum.cz – jsme pripraveni. Vse bude bez problemu – nase stroje i systemy pracuji od 7.zari 1999.

Tip do článku - TOP100

Jak je vidět, většina lidí se shoduje v tom, že nic moc dramatického se nestane a k tomuto názoru se připojuji i já. Jistě dojde k některým chybám, možná někomu přijde faktura splatná v lednu 1900 nebo upozornění, že dluží sto let za nájemné, někomu se zblázní jeho domácí počítač a prodejci výpočetní techniky nebudou v lednu vědět, kam dřív skočit, aby uspokojili poptávku po nových komponentách, které vrátí počítač zpět do života. Bude to nepříjemné, ale rozhodně kvůli tomu není potřeba zlikvidovat bankovní konto, nakoupit konzervy a odstěhovat se do hor.

Kdo měl pravdu a kdo se šeredně zmýlil se dozvíme už za necelé tři týdny a na 99% se o tom dočtete na ROOTovi.

Autor článku

V roce 1998 jsem s Michalem vymyslel a založil Root.cz. Poslední článek na Roota jsem napsal v roce 2007. Teď píšu spíš na tomaskrause.cz a tvořím si bitcoinvkapse.cz.