Hlavní navigace

Z redakční schránky (4. 6. 2007)

4. 6. 2007
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Občasník, v němž odpovídáme na dotazy čtenářů, které se ocitly v naší redakční schránce. Přečtěte si, co čtenáře zajímá a co si o tom myslíme my. Máte-li nějaký dotaz nebo problém ohledně fungování Roota, neváhejte nám napsat. Dnes o psaní článků, prodeji v butiku a antispamu v diskusích.

Líbí se mi vaše trička, obzvláště „binární“. Rád bych si jich několik koupil, ale v černém tričku na sluníčku v parném létě to musí být o život. Zkuste inverzi barev (černé písmo na bílém podkladě) a budete mít dalšího vděčného zákazníka.

Dříve jsme v našem butiku měli i bílá nebo modrá trička, ale zájem o ně nebyl nikterak velký a příliš se neprodávala. Drtivá většina čtenářů si objednávala černá trička. Proto jsme zatím od výroby těch ostatních upustili a dodáváme jen černé varianty. Pokud ale zaznamenáme zvýšený zájem o jiná barevná provedení, jsme samozřejmě ochotni o jejich výrobě uvažovat.

Již delší dobu (bezúspěšně) přemýšlím nad logikou informace o počtu názorů pod články. Jak napříkad vznikne  15 názorů (12 nových) 15 kvalitních (4 nové)?

Aktuální systém má skutečně některé mouchy, které místy zobrazují chybně počty kvalitních názorů. Během léta by se na Rootu měl objevit nový systém, který bude zobrazovat jen dvě čísla (nové a celkem). Nekvalitní příspěvky zůstanou sbalené a čtenář si je bude moci volitelně zobrazit. Zároveň hodláme upravit a zjednodušit systém hodnocení příspěvků.

Ráda bych se zeptala, jestli neuvažujete i o prodeji trik ve velikostech S nebo M pro něžné pohlaví zabývající se Linuxem.

Dříve jsme v našem butiku měli k dispozici tanga a dámská trička. V současné době skutečně v nabídce nejsou, protože jsou beznadějně vyprodána. Mám pro vás (a ostatní „linuxačky”) ale dobrou zprávu – do léta se objeví nové slušivé modely určené pro dámy. Těšte se!

Jak je to vlastně se spamy v diskusích na Rootu? Několik jsem jich objevil a jsou docela nepříjemné. Používáte nějakou formu ochrany proti spamu v diskusích?

Samozřejmě používáme antispamové řešení pro ochranu diskusí před spamujícími roboty. Pochopitelně i přesto se může stát, že občas nějaký ten „šikovný” bot projde a svůj text vloží. O našem antispamu jsme se zmiňovali v jedné ze starších redakčních schránek. V podstatě jde o automatizované vyplňování údajů JavaScriptem, který boti obvykle neimplementují.

Snažíme se pochopitelně stále antispam ladit a vylepšovat, před několika dny jsme například nasadili novou upravenou verzi. Pokud přesto nějaký spam naleznete, napište nám na e-mail redakce.

Chtěl bych se zeptat, jaké jsou podmínky psaní článků pro Root.cz? O jaké články máte zájem, v jakém formátu je zasílat, popřípadě jaká (pokud nějaká je) je provize za ně.

Cloud23

Kromě zajímavého obsahu nejsou podmínky nijak přísné. Preferujeme články z následujících oblastí, ale iniciativě se samozřejmě meze nekladou:

  • novinky okolo operačních systémů unixového typu – Linux, FreeBSD, atd.
  • recenze softwaru pro tyto systémy (aplikace, hry…)
  • recenze hardwaru (v souvislosti s provozem pod Linuxem, FreeBSD…)
  • upozornění na zajímavé open source projekty u nás i ve světě
  • programátorské tipy a triky
  • rozhovory se zajímavými lidmi
  • komentáře aktuálních událostí u nás i v zahraničí
  • překlady a upozornění na zahraniční články

Ideální je zasílat články v jednoduchém formátu HTML, ale poradíme si i s jinými formáty. Autorský honorář samozřejmě udělujeme, a to individuálně mezi 400 a 600 korunami za článek. Pokud chcete začít psát, je vždy lepší se předem dohodnout na konkrétním tématu. Vyhneme se tak duplicitám a můžeme snadno dohodnout případné detaily zpracování. Další informace naleznete v našem návodu Jak psát pro Root.cz.

Chtěli byste tričko jiné barvy?

Autor článku

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.