> Kdyby byly čas a práce, spotřebované v bezvýchodných bitvách např. pod články na Živě, vloženy třeba do překládání dokumentace, myslím, že by to bylo pro Linux užitečnější.
Az na to, ze ti co nejvice krici, casto nic lepsiho neumi. Kdyby se nehadali na Zive, pujdou se hadat nekam jinam o Linux vs BSD, Emacs vs vi, KDE vs GNOME, X vs CLI (dobre to ilustruje takovy ten obrazek bitevniho pole operacnich systemu - kazda vec, ktera tam ma neco spolecneho s Linuxem a utoci na M$, jeste se navic reze s dalsi veci). Zvlastni, ze si nevybavuju ani jeden pripad, kdy by se navzajem takhle hadali Windowsaci.
Souhlasim s autorem. Holt se ale radim do te kategorie diletantu :o( .Vyrustal jsem na dosu, pak windowz. Ted mam na disku Windows 2000 a SuSe 7.3 . Poprve sem se setkal s Linuxem asi pred 2ma lety. A prvni reakce byla: fuj co to je?? A windows byly brzo z5. Postupne jsem ale do tohoto systemu zacal tak nejak pronikat a zacal mi byt velmi sympaticky. Ne ze bych byl nejaky machr - Tak tak si umim nastavit muj hardware tak, abych mohl na Linuxu provozovat jednoduchou praci. A kdyz potrebuju MAXe nebo Photoshop, tak rebootuju a pohoda :o))). Proste kazdy system ma sve. Windows hafo programu, svoji jednoduchost a podporu vyrobcu zeleza a Linux ten zbytek :o)
Ja jsem na tom v taky tak nejak.Win 98 + linuch.
Tech jsem si ale prosel docela dost od SuSE 6.4 pres RH 7.0 RH 7.1 ke ManDr 8.1 ten se mi docela zalibil.Akorat
mam zatim problemy s prekonanim zbytku bariery nastesti
mam kamose kterej mi pomuze.Nejhorsi vec je stim HW.
Kdyz jsem si kupoval modem tak jsem byl presvedcenej ,ze vsechny jsou Hardwarovy vecetne tech internich (tak se smejte) takze ted syslim susniky na ext. modem.Jinak jsem si zkousel rozbehnout apache na lokalu a totalne jsem si ho schodil.No tak treba jindy :)Jinak MD je docela prijemnej pro zacatecniky
Ale nekomu kdo miluje hrabani v konf. souborech se asi libit nebude.I kdyz se v nich muze hrabat taky.Jen umisteni souboru je trochu jiny.A v tom je ten problemecek protoze vetcina knih je psana pro RH a u MD.Ale jinak peknej clanek.
Velice kvalitni a trefny clanek, jenom bych doplnil ze zrejme existuji typy lidi kteri stale za neco "bojuji" se vyskytuji i na jinych polich, napr. oblibene bitky Nokiaru a Simensaku, Skodofkaru vs. zbytek sveta a urcite existuji i dalsi skupiny :-) - sonda do psychiky techto lidi by mohla byt zajimava diplomka ;-)
Predstavte si situaci, kdyby linux nebyl svobodny sw a windows naopak ano...
To by temer kazdy ze soucasnych fanatickych privrzencu linuxu na nej plyval a rikla by, ze je uplne na to h**** a windows jaky jsou supr, zdarma, co vsechno dovedou a chyby by slepe omlouval-stejne jako to ted dela u linuxu.
Skvelej clanek, ktery snad zapadne do urodne pudy. Roota ctu denne, ale az dneska jsem poslal Qcka:) Dik
Sbodný není zadarmo :-)
Nicméně pokud by Linux byl komerční OS za nimž by stála nějaká firma třeba Linux Ltd. a šlo by o plně propritální
věc, řekněme asi jako HP-UX, AIX apod. asi by hodně lidí
šáhlo po Windows, ale mezi námi, rozdíl by byl pouze v tom, že zatímco takto by byli nadšeni uživateleé desktopů, nyní jsou nadšeni správci serverů.
Na serveru chci mít vše pod kontrolou, chci aby to mělo vnitřní logiku, nemusel na to šahat jako na celý systém
prostřednictvím superkomplexních service packů apod.
Prostě ta situace by byla pouze jiná, ale ne moc. Byla
by ale o něco horší jelikož by se mohlo stát, že zájemců pracujících na opravdu svobodných OS a ne těch, které jsou jen zdarma, by bylo méně. Možná ...
Na druhou stranu by servrovou oblast rychle vyplnil nějaký jiný klon Unixu. Třeba FreeBSD :-)
Mozna mate pravdu (az na to plyvani s y). Nicmene doufam, ze nesouhlasite s p. Hlavenkou, ze se vsichni spikli proti MS z ideologickych duvodu. Je zcela normalni, ze se cela konkurence spoji proti tomu, kdo ma na dosah zisk monopolu. A MS se naivne domnival, ze muze ziskat monopol dokonce na VYVOJ JEDINEHO operacniho systemu. Tim odstrihl vsechny ostatni zajemce - vcetne VS - a bylo jen otazkou casu, kdy se oni spoji a vytvori vlastni system. Neznam mladeho programatora, ktery by v srdci nemel touhu vytvorit svuj OS nebo alespon programovaci jazyk. Casem ustupuje ze svych snu ale chut prispet alespon necim do mlyna zustava naporad. A teto moznosti se rika FREE software. Je to o tom, ze jsem myslici tvor a ne cvicena opice. Je snad TOHLE fanatizmus?
Jeste dulezitejsi nez free je je open system. Mozna jsem paranoik ale nehodlam pracovat se systemem, plnym utajenych funkci a s nekontrolovatelnou cinnosti. Vas nedesi zamer zasilat opravne patche bez vedomi uzivatelu? S existenci praskacu jsem se smiril davno. Ale proc mit jednoho doma, ze jo!
MImochodem - existuje spousta skvelych utilit pro Windows. Ale nikdy nebudou jejich soucasti, neb nejsou od MS. Skodnym jste Vy.
Opensource neni dostacujici, protoze nikdo nechce byt neplacenym zamnestancem cizi firmy (MS). Nejaka snaha by byla, ale podkud budou lidi takove chyby opravovat s vedomim, ze na tom zbohatne MS (az jim bude prodavat dalsi service pack s vyssim cislem verze) nebudou mit takovou snahu jako v pripade free software. V tom je hlavni vyhoda free software - lidi jsou mnohem vice ochotni spolupracovat.
Chci poděkovat za tento prima článek a nad úvahu, která je konečně normální a uvážená. Kdysy, před pár lety, na střední se starou 386 jsem si poprvé nainstaloval Linux RedHat 4.2! Rovnou, můžu říci, že to bylo peklo, jelikož kromě Xserveru, který si zjistil na čom má vůbec spustit Xka jsem se musel prokousat snad úplně vším od dělění disku až po instalace modemu a jiného hardwaru. Dneska jsem dokonce rad, že jsem si na různých místech knihy o RH4.2 nechal spoustu záložek, které se vlastně hodí pořád. Co si nechci zapamatovat a nepoužívám to často, tak zase vím kde to najít. Radost byla, když se mi pak projížděl Santa na saních po obrazovce. Pak byl dlouho Linuxům konec, a MS Win byl jediný použitelný OS, který jsem využíval (i na té 386). Doba šla a Linux, který jsem nikdy nezavrhl,pěkně vyspěl a já jsem se jal testovat RH7.1! Řeknu Vám, byl jsem nadšen a potěšen zároveň, ba co víc, dokonce jsem si pamatoval spoustu příkazů (teda kromě singl parametru u jádra - experimenty a poškozený soubor stínových hesel, tak už to bývá). Instalaci jsem si otestoval s různým hardwarem a několik jsem si jich udělal jen tak, aby byl Linux k obrazu mému. OS má sloužit mě a ne já jemu! Jelikož pracuji jako správce NT Serveru a všech těch lokálních stanic s MS Win, byl jsem někdy zaskočen některými drobnostmi, ale síť maká, Apache jede s PHP ruku v ruce, občas si potyká s MySQL, SAMBA si všechno pěkně hlídá a je připravena po pár krocích nahradit NTýčka. Prostě super a všechno legálně. Po ochutnáni RH7.2 jsem už nechtěl měnit a Win zmizely z mého počítače nadobro. Ale abych zde jen nechválil Linux, chci dát díky i MS (i když stojí úplně za H....), protože si neumím představit učit všechny uživatele co to znamená mount a co je to fs a kdybych pokračoval, jistě bych se zhrozil. Díky za něco tak jednoduchého i když s tolika chybama a blue death screen shoty. Nebyly to právě tyhlety drobnosti, které mě svedly na cestu k Linuxu a řekli mi, že Linux je taky plný chyb a že se umí taky kousnout. Oprav je také požehnaně, ale díky RH Webu jsem o aktualizacích informován a stahujou se v klidu ku mé spokojenosti. Ale pokud už k něčemu dojde, tak v Linuxu jsem schopen zachránit co se dá a nejsem odkázán na MS (super key shortcut) Ctrl-Alt-Del, teda pokud funguje. Já jsem spokojen a uživatelé taky. Já mám svou mašinku s Linuxem, oni s MS Win a hláška typu Program ... se bere už s rezervou a jen se prohodí: nemáš tam náhodou Windows?
Dnes mě dokonce Win překvapily tak, že jsem koukal jak péro z gauče a musím říci, že operace drag and drop jsou někdy velice podivné a že jednoduchý přesun nevratně smaže celou přesouvanou složku. Tak nevím, je to normální?
Souhlasim s Vami, ze fanatizmus nicemu neprospiva - a to ve vsech oblastech. Otazkou je, co je pricinou a co reakce na fanatizmus jinych. Muze me vzit cert, kdyz me odbornici, publikujici v masmediich presvedcuji, ze je normalni, kdyz multiuser system zkolabuje pro chybu v aplikaci, nebo ze v kazdem systemu se zakonite hromadi chyby a musi se obcas preinstalovat. To je sprosta lez! Pamatuju jeste zlatou eru salovych pocitacu. Kdyz spadl system - tak se bud polamalo zelezo nebo vypli proud - treti moznost nebyla.
Podobne je to i s uzivatelskou pritulnosti. Kdyz jsem predaval program uzivateli, vzdy jsem ho uklidnoval, ze se nemusi bat, ze znici chybnou obsluhou data. Pokud se mu to podari, je to moje chyba - ne jeho. A najednou si muze uzivatel z dlouhe chvile hrat s mysi a presouvat systemove soubory - aniz by tusil co dela a aniz bych tomu mohl zabranit. Kazdy muze delat jen to, cemu rozumi. Ma tedy 2 moznosti. Bud to nedelat, nebo se snazit porozumet. Mohu mu poradit. Ale kdyz mi rekne, ze chce jenom vedet, co ma zmacknout a nezajima ho, PROC to ma mackat, pak za klavesnici pocitace proste nepatri. A na tom zadny system nemuze nic zmenit!
Jinak by zastanci obou systemu meli podporovat predevsim prenositelne programy a jazyky - ve vlastnim zajmu. System ma slouzit aplikacim, ne naopak. V podstate by na nem nemelo ani zalezet.
hmm, mate pravdu, nektere prispevky (reportaze,clanky) dokazi opravdu cloveka nadzvednou z zidle...
treba dneska jsem se v CT dozvedel o tom, ze mi hrozi prepojeni na ISP na druhem konci sveta, a ze skutecnost , ze se tak stalo, neni mozne nijak zjistit a ze jedinou obranou je prohlizet jen duveryhodne... A pod tim clovek napsano pocitacovy expert...
Presne tak, oni tam fakt doslova rekli, ze proti tomu neexistuje zadna ochrana, mluvili o tom dlouho a nekolikrat to zopakovali. Vubec se nezminili o zavislosti na systemu, platforme, jakoby to byl problem pocitacu a internetu a ne Win.. neni to treba zalovatelne, jako sireni poplasne zpravy?
Souhlasim snad se vsim, co autor napsal.
Sam se nekdy divim, co jsou lidi schopni
provadet za myslenkovou jogu, aby
realitu prizpusobili sve predstave.
Ja to sice zazil z druhe strany, ale
davam k lepsimu, kam az se da jit:
1/ prohlasil jsem, ze pouzivam linux,
nacez bylo nadneseno, ze mam urcite
i windows
2/ na odpoved ze ne, ponevad je
nepotrebuju, jsem byl oznacen jsem
byl zasypan seznamem veci, co
linux neumi
3/ pote, co jsem zacal omyly vyvracet
jsem byl oznacen za fanatika
4/ po porhlaseni, at kritizuji neco,
az to vyzkousi, se ze me stal
fanatik, ktery ostatnim nuti linux
to vse jen proto, ze jsem prohlasil,
ze by se mi v nem lepe pracovalo
---
To neni nejak kritika zastancu windows,
jen ilustracni priklad, ceho se
vystrihat, a jak muze clovek v dobre
vire nekomu poradit byt oznacen za
fanatika.
bohužel i tak to je. Pokud pomonu ty, kteří umí jen říci, že něco je na nic, pak v poslední době mám spíše pocit, že bojovnější a fanatičtější jsou spíše zastánci Windows.
Možná, že to má i logické opodstatnění. Zapřemýšleli jste třeba nad tím kolik lidí pracující s Linuxem neví vůbec "níc" o Windows a kolik lidí pracujících s Windows neví
"nic" o Linuxu?
Dost často si třeba i v těch zmiňovaných skupinách na živě všímám, že spousta jinak i poměrně dobře argumentujících jedinců má velice krátkozraký pohled na svět a také žijí uvnitř svých dogmat. Vemte si už jen takovou věc, že Windows podporuje více hardware než Linux což je myšleno jako, že Linux podporuje podmnožinu HW, které podporuje Windows. Ti lidé si vůbec neuvědomují, že Windows nemají a možná ani nikdy nebudou mít podporu pro
architektury počítačů založených na procoseroch SPARC, takže třeba podporu pro SBUS by tam člověk samozřejmě nenašel, nebudou mít podporu pro logické partice vytvářené zOS na IBM mainframech apod.
Nicméně nedomnívám se, že problémem je operační systém samotný. Já nyní píšu z prostředí Windows2000 a kdyby se mi neodmitnula spustit IE tak bych nepoužil ani tu Mozillu. Nemám proč. Myslím, že od Windows2000 Microsoft kvalitu OS značně zlepšuje a třeba doma nemám důvod toužit po něčem jiném.
Nicméně to neznamená, že se mi libí obchodní praktiky Microsoftu, jeho monopolní jednání, PR, které umí opravdu nadzvednout (inovace je to až když to implementuje Microsoft) atd. To jsou věci, které s tou technickou stránkou nemají co společného a myslím, že pro řadu lidí jsou právě ony tím zdrojem nenávisti. Výsledek pak vidíte včetně všech "nezbytných" projevů.
Mimochodem i v článku je vidět a cítit negativní emoce vůči Microsoftu. Myslím si, že řada lidí za fanatismus považuje už přepis slova Micro$oft :-). Nicméně ten přepis nevyjadřuje technické hodnocení produktů Microsoftu, ale vztah Microsoftu k okolnímu světu :-)
Ale pokud člověk nechce vypadat jako fanatik, používat by ho neměl.
Pokud jde o to co Linuxu škodí, jsou to opravdu Ti, kteří
o něm moc neví a s naprosto jistotou ho doporučují všude.
Ono vůbec zobecňovat něco hodně zavádějící. Např. tvrzení, že se Linux nehodí na desktop (ať už je to z jakéhokoliv důvodu) bývá myšleno do domícností, malých, středních nebo velkých firem? Státních institucí, informačních stánků na ulicích nebo kde?
Další věcí, ale je IMHO velká snaha napodobovat Microsoft. A to technicky i PR atd.
"Micro$oft" jsem v clanku pouzil s lehkou ironii, normalne to vetsinou nepouzivam. Abych byl MS vytoceny tak, ze jim "nemuzu prijit na jmeno", se stava jen obcas. Lehce ironicky osten byl zamiren na ty, kdo jsou Microsoftem vytoceni neustale, takze mu na jmeno nemohou prijit nikdy. Komoleni jmena neni moc dobry zpusob argumentace ;-)
"Windows maji lepsi podporu hardware!" a "Linux se nehodi na desktopy!" jsou presne to, cemu rikam hesla na manifestaci. Z druhe strany by se dalo citovat treba "Linux je bezpecnejsi!" a "Linux je zadarmo!". Ona ta hesla castecne plati - kdyz se vezme jen nejaky vyznam, prumer na nejake vybrane skupine, trochu se zobecni...
Souhlasim a zopakoval bych, prilisne zobecnovani je zavadejici.
Zrobna teď jsem narazil na jednu takovou učelovou lež Microsoftu:
"Bohužel může být tato funkce zneužita hackerem k nabourání vašeho počítače, a tak nejen experti z FBI, ale i samotný Microsoft, varují před jejím používáním.
I přes to jsou, podle vyjádření tiskového mluvčího Microsoftu, Windows XP nejbezpečnějším OS všech dob"
viz. http://www.linuxworld.cz/lw.nsf/page/493BCFF5617A73A4C1256B2F0074B3A6
To pak člověk opravdu neví co má dodat. Mali brečet, vykřikovat nebo obviňovat. Bohužel ani vysvětlovat nemá cenu.
Pro odlehceni:) Je to uz delsi dobu, casy to skvele, kdy Billovo prohlaseni o 640kB RAMeti, ktere by mely stacit kazdemu, jeste nebylo tak vtipne. Objevil se textik, parodie na PR oznameni Microsoftu, ktery ohlasoval prechod od nazvu Microsoft na Moft. Cely krok byl motivovan laskou k uzivateli a k uspore jeho uloznych kapacit:)
Kazdopadne diky za perfektni clanek. Jedinou vytku, kterou si neodpustim, je nezmineni jisteho aspektu v dane problematice. A to, ze mnohdy je diametralni rozdil v mluve v zavislosti na tom, ke komu clovek mluvi. Kdyz se bavi dva odbornici a neminim tim ty z novin, ci televize, tak pouzivaji terminy, ktere jim presly do krve, aniz je povazuji za hanlive. Misto pocitace poč, pekac, ci plecka, apod. Teprve kdyz svou hantyrkou mluvi s nekym, kdo ji neovlada, muze byt tato mluva vnimana jako hanliva. Diky tomu, ze povetsinou uzivatele Windows jsou stran praxe a IT vzdelani nekde uplne jinde nez Linuxovi geekove, nerdi a hekři:), velmi casto dochazi k zmateni pojmu i touto cestou.
Zajimave je i to, ze jsem snad nikde nenarazil na komoleni *xovych nazvu. Je to nedostatkem fantazie mezi lidem, ci tim, ze sprymari o nich ani nevedi, nebo proste vseobecnou uctou? Kdo vi.:)
Omlouvám se těm, komu chybí interpunkce. Ehm, také považujete háčky a čárky na počítači za lumpárnu a komplot? Kdo kdy slyšel o háčkovaném URL, či čárkovaném C++. Proč nikdo nevyšel do boje na obranu ASCII před útokem všemožných znakových sad?:)
> Zajimave je i to, ze jsem snad nikde nenarazil na
> komoleni *xovych nazvu. Je to nedostatkem fantazie
> mezi lidem, ci tim, ze sprymari o nich ani nevedi,
> nebo proste vseobecnou uctou? Kdo vi.:)
ale jo, co třebas
Solaris -> Slowlaris
HP-UX -> HP-SUX
AIX -> AIDX
Lidi toho vymysleli už hodně a to co jsem zmínil
IMHO komolené docela je :-)
jinak. viz. http://www.science.uva.nl/~mes/jargon/
No to opravdu je, a mooc pekne:)
Nicmene to pouzivaji spise lide z branze. Kdo je na AIXu, ten si ho nejak pojmenuje, stejne jako ostatni si komoli svoje systemy. Ja mel na mysli spis komoleni nazvu *ixu ze stran utocicich Windowsaru:) Tez lide rekneme protiWindowsovi takovato komoleni v diskusich prilis nepouzivaji.
Po pravde receno, bylo by dost divne, kdyby takove hitove komoleniny nikoho nenapadly, ale do "boju" se IMHO moc neprosadily:) Na druhou stranu konferenci a diskusi je tolik, ze jeden nikdy nevi:)
Stalo se mi neco podobneho. Stahoval jsem si nejaky CDsa s OSama (distribuce - Linux, FreeBSD). Na otazku co si to taham povidam, ze OS FreeBSD.
Bylo mi sdeleno, ze tento operak dotycny vubec nezna, ale ze to nema smysl to zkouset protoze to nema podporu hardware, a ze nez to rozchodim... On ze ma Windows a je spokojeny. Tomuhle rikam wokenni fanatizmus..
Zase jeden nechapvec :-()
Souhlasim s autorem tohoto clanku
Kazda vec nejen OS ma sve + a -, vlastne se da rict ze vsech je vycemene stejne.Linux propaguji jedni Windows za se ti druzi.
Sam jsem vlastnikem Win2000 a Linuxu Slackware 8.0.
A musim rict Windows jsem nainstaloval za 40 minut a vse funguje, ale 3x se zasekly.
Linux jsem naistaloval za 30 minut, ale s cfg se budu prat jeste aspon 1/2 dne, ale nezasekl se jeste ani jednou.
Co z toho plyne:
reseni pro vsechny neexestuje a asi nikdy nebude
V tom, že to člověk zapomene bych možná až tak riziko neviděl, i příroda některé věci automatizovala tak, aby
fungovaly bez nutnosti vědomého řízení, třeba dýchání :-).
čeho bych se spíš bál, že v další verzi budou konfiguráky vypadat dost jinak na to, aby to nefungovalo a málo jinak na to, aby se na to okamžitě přišlo :-)
> Až postupně zapomente, co v nich je :-) Systém pak > bude občas dělat pro Vás zajímavé věci. :-)
ale vdaka tomu ze az na par vynimiek dovoluju konfiguraky v unixoch poznamky a kedze pouzivam super configuracny program "vim" tak sa vzdi pozriem co za debila (to akoze ja) tam zese nieco kutil. A vdaka poznamkam viem aj preco ;)
Perfektni clanek na zaver roku, nemam nez slova uznani. Je zrejme, ze fanatismus v nejruznejsich podobach hybe lidstvem, staci se podivat do diskusi co je lepsi, Nokia nebo Ericson, kapitalismus nebo komunismus, krestanstvi nebo islam. Zaplat panbuh za to, ze pocitace pouzivaji alespon prumerne inteligentni lide, kteri se kvuli svym nazorum nepujdou strilet nebo trefovat letadlama do mrakodrapu.
Nicmene, linuxu fandim od doby, kdy mne padajici wokna na radoby serveru v nasi male sitecce dopalila natolik, ze jsem za jedinou nedeli nainstaloval SuSE Linux, rozjel SAMBU a od te doby jsem zapomnel, kdeze ten server vlastne je.. Udrzba site se mi scvrkla na doplnovani papiru do tiskarny, ucetni si lebedi ze sestava, ktera trvala dve minuty, ted trva patnact vterin..
No osobne se domnivam, ze vyvoj Linuxu a zejmena grafickych prostredi ulehcujicich praci i tem mene nadupanym, a zejmena nemravna cenova a licencni politika skoromonopolniho MaloMeku povede ke stale vyraznejsimu prirustku uzivatelu Linuxu na ukor Woknows.
Lidi, mejte se fajn, hodne stesti a malo vadnych sektoru v novem roce a pozdravujte svoje tucnaky
Jirka
Ahoj.
Hodne zajimavy clanek a hodne zajimave ohlasy.Pridam sem i svuj nazor.Pred par lety (v roce 95)jsem poprve uvidel Win95.Nemel jsem slov...prefektni,bomba,super.Dokonce jeden muj pritel prohlasil: "W95 napsal BUH, pak ho prodal Billovi a ten tam pridal par chyb, aby to nikdo nepoznal." Asi v roce 97 jsem se poprve setkal s Linuxem a prisel jsem na to, ze jsem se seredne zmylil a ze ten M$ je uplne nanic.Par mesicu jsem se pouzival napul a pak jsem win kompletne vykazal z domu :-)) Uz pres tri roky pouzivam RedHat (ted 7.1) a jsem 100% spokojen.Zrovna pred par dny jsem mel rozepri, kdy mi jeden muj kamarad tvrdil, ze pro Linux neni dost SW.Hned jsem mu rekl: "Mozna, ze ne, ale ja v nem najdu vsecko co potrebuju, nic mi nechybi."A tak to taky je.Ja vlastne inklinuju cim dal tim vice ke konzole.Vlastne programuju ve vi, pisu v TeXu, MP3 hraju v mpg123 a takkhle bych mohl pokracovat... X pouzivam jen pro xdvi.Ale ted jsem objevil dvisvga :-)))))) (Kolega v praci rika ze uz je to MASOCHISMUS :-))))).
Proste hlavni argument vsech Windowsaku jsem prekonal nalezenim vhodneho softwaru pro svou praci.
A jeste jedna vec.Znate hlasku:"System je zaneprazdnen a ceka na zobrazeni dialogu ....".Dopr..le, jak muze system na neco cekat ???? Prece ON je panem stroje a tak kdyz bude chtit, bude si delat co chce a nenecha si do toho kecat nejakym blbym GUI, ne ???
Ahoj mejte se hezky.Stastny novy rok ROOTu i ctenarum.
P.S. STOP Fanatismu, STOP Fasismu ale taky stop Windows
:-)))))))))
Hm, rad bych clankem podkopal prave to presvedceni, ze "Linux je nejlepsi" je objektivni fakt.
Celkem asi ma smysl rici "pro me je nejlepsi Linux" nebo "pouzivam Linux a uplne mi vyhovuje", nese to nejakou informaci a pokud vas clovek zna a vi, pro co a jak pocitac vyuzivate, muze to byt i dobra rada.
Horsi uz je "podle me je linux nejlepsi".
Tvrzeni "operacni system X je nejlepsi" je uhozene. V nejakem smyslu se takove hodnoceni asi rici da - "integruju od nevidim do nedivim, nejakou miru pri tom pouzivam, vysledek je -15" - ale zajimalo by me, kdyz reknu, ze FreeBSDcko je jeste lepsi nez Linux, co mi na to asi tak muzete odpovedet?
A kdyz mi odpovite, kam takova debata asi muze smerovat, co se z ni kdo dozvi?
Neodmitam srovnavani, cim vic srovnani, tim lip! Pokud je jasne, co se srovava a podle jakoho meritka.
Ze mate vetsi zkusenost s agresivnimi windowsaky je IMNSHO ciste "opticky" efekt - se zastanci Linuxu asi moc nepolemizujete, takze si pripadne agresivnich nevsimnete.
...nejlepsi je Ferda.
Nemyslím si, že s "fanatickými uživateli" windows je to optický efekt. Znám pár lidí, kteří nad Linuxem udělají obličej a řeknou... to moje FreeBSD nedělá, znám také pár lidí, kteří na vývoj Linuxu mají tozdílný názor (směry "Linus" a "RSM") a těch skupiny by bylo více. Oproti diskusím se těmi kdo umi jen Windows je to diskuse o necem jinem a na jine urovni, neni tak dlouha a byva o dost vecnejsi. Neni treba vysvetlovat nektere zakladni veci, ktere Windowsakum casto dost unikaji (problematiky multiplatformosti, vnitrni logika operacniho systemu apod.). Drive tak pred 4. roky jsem si vsimal toho, ze vsude bylo spousta "linuxukau", kteri andavali na Windows, ale nevedeli o nem temer nic. Ted si vsimam praveho opaku.
To, ze je Linux nejlepsi, je ciste subjektivni. Nemyslel jsem tim zadne dogma.
Pro vsechny autory clanky na zive, kteri nevi, jak dal: pokud jsou zdrojem rozbroju jen windowsaci, lze to osetrit jednoduse: if(EReg(".*MSIE.*"))Die() ;o)
Puvodne jsem se tomu chtel vyhnout, ale nemuzu nereagovat na odpor k Linux evrywhere. Samozrejme ze to neni cernobile, ale rad bych to ilstroval na cerstvem prikladu. Pred nekolika dny jsem se bavil s tatou, ktery ma malou firmu o 40 zamestnancich se zakl. jmenim 100 000. V kancelari maji 4 pocitace, na vsech M$ Windows 98SE, za ktere spolu s Officy a nekolikerym upgradem vyhodili z wokna necelych 60 000 (jen za SW). Plus plati 2 spravce site a systemu, kteri taky nejsou zadarmo, kdyz co chvili preinstaluji spadla wokna. OS reseni by firmu nestalo ani korunu a upgrady a havarie by se omezily na minimum, a i po upgradu by se nikdo nemusel s tim novym ucit, protoze vsechno vypada uz 10 let stejne. Jedinym problemem je to, ze nebudou 100% kompatibilni s .docem a .xlsem, ale dokument si stejne prectou, jenom nebude mit ty "pekny" wordarty. Pokusil jsem se tatinka presvedcit, aby aspon popremyslel o tomhle reseni, ale poslal me do /dev/null. Pritom jsem se snazil u vsechno popsa objektivne a presne. Jenze jiny SW nez ten od Billa se bude prosazovat jen tezko, dokud bdou lide tak konzervativni a nebudo ani _uvazovat_ o necem jinem.
Nejsem agresivni windousak ale my 98 my opravdu jeste nespadli. Zacinam posledni dobou premejslet nad Linuxem.
Vzhledem k tomu ze sem skoro prestal hrat hry, jediny argument co mi pro Win zustava je asi photoshop. Nevite o nejakem clanku kde bych nasel presne vyhody a nevyhody Linuxu pro zacatecniky + kterou distribuci si vybrat. Diky
Neber to prosim vubec nijak zavazne, nazory se muzou ruznit, ale v soucasne dobe, co se tyce nejlepsi distribuce pro zacatecnika, Mandrake ma asi neco malo navrch oproti SuSE a Redhat, pokud vim tak v ostatnich distribucich lze narazit na problemy s cestinou, ktere zacatecnikovi muzou prijit jako neresitelne. Co se tyce Photoshopu, sam jsem jej nikdy nepouzival, tedy to opet nemusi byt objektivni, ale vetsina inteligentnich (opet, inteligentnich z meho pohledu, vis jak) lidi co jej pouzivali a presli na Linux dosli k nazoru, ze i kdyz to neni totez, vetsina jeho funkci lze nahradit GIMPem (popr. v kombinaci s jinymi programi, to je asi pro zacatecnika taky dost nezvyk, ze k jednomu ukolu co by se pod win logicky delal jednou aplikaci, se v Linuxu dela vice aplikacemi, je to tak i dobre protoze se daji ruzne kombinovat a funkcnost peti programu co mas moznost pouzivat tak muze byt vyssi nez soucet jejich funkcnosti kdyby byly individualne samy o sobe..)
SuSE nemá problémy s češtinou. Je to nejlépe počeštěná distribuce ze všech. Dokonce všechny manuály v krabici jsou česky a je to kolem 900 (možná víc) stran.
Jediná SuSE diostribuce má svou vlastní verzi SuSE CZ, udělanou speciálně pro českou republiku, jinde se prodávaji verze "Professional" a "Personal" česká distribuce SuSE je ekvivalentem "Professional" distribuce, s tím že je plně počeštěna a má místo DVDéčka osmé CD s českými StarOffice a jinýmy programy.
Podle mě je v českých zemích SuSE pro začátečníka nejlepší (komplet česky i s krabicí a manuály). Omlouvám se Mandrakistům, Mandraka neznám. SuSE je nejsnáze sehnatelná (a navíc levná - 2310 Kč,- první nákup, 1440,kč- upgrady) krabicová distribuce v ČR (aspoń jsem nikde neviděl, že bych si mohl koupit krabicovou verzi Mandrake Linuxu - jestli někdo víte kde - mailnětemi, chci ji zkusit)
SuSE používáme u nás v práci už od verze 6.2 (ještě používáme Slackware).
Ja to pochopil tak, ze s cestinou NEmaji problem ty tri zminene(MD,RH,SUSE). Ja pouzivam RedHat a jsem naramne spokojen - mam ho zdarma, da se stahnout instalace na 3 CD, nebo nechat od nekoho za mirny obolos vypalit. Cestina - po chvili hrani mam i vlastni klavesnici (davam prednost anglictine s pridanou diakritikou). Stejny system v praci (nabuseny Duron) i doma (486). Vsestranna spokojenost. Zacal jsem s 6.4, ted mam cisty 7.1 a chystam se na 7.2 (lenost a nedostatek casu)(Doporucuji 7.2, jsou tam vychytane nejake dalsi drobne problemy s Konquerorem).
Je-li mezi pritomnymi Mandrakista, necht doplni zbyvajici roh trojuhelniku pohledu ;-)
Tak jsem tu :-)
Zacinal jsem s RH4.2, pokracoval az do 7.0, zkusil Suse 6.4 a kvuli nekompatibilite rpm jsem zkusmo sahnul po MDK 8.0 ted setrvavam u 8.1.
Je to docela pekna distribuce a v dobe kdy jsem si stahoval sva 3 inst CD mne zaujala pomerne slusna frekvence updatu (nemyslim jen opravy chyb, ale nove verze balicku) a vubec deni okolo. Dnes je to trochu jinak, ale mam nainstalovano a jsem spokojen.
Nejsem ale asi zastupce typickeho koncoveho uzivatele teto distribuce. Vselijaka graficka udelatka nejak nehodlam objevovat, uz nemam duvod - ale vypada to zajimave :-)
mejte se fajn, clanek se mi libil a ani diskuse neni zrovna zla
Co sa tyka cerstvych balickov, tak po par mesiacoch aktivneho pouzivania rpmfindu som dospel k zaveru ze najlepsi je Polish(ed) Linux distribution http://www.pld.org.pl Az na to ze ma trochu inu strukturu adresarov (napr. mandrake ma kniznice (a pluginy) do mozilly v /usr/lib, PLD v /usr/X11R6/lib). Asi je to prehladnejsie. Len skoda ze este nemaju instalacny program :-(
Ukazkovym linuxovym fanatikem je pan Petr Bren. Nainstaloval Linux Mandrake 8.1 na verejny pocitac v nejmenovane statni organizaci s OS Windows tak, ze zabral vetsinu disku. Na zabrane misto nainstaloval uplne kompletni Mandrake 8.1 vcetne automatickeho logovani. Pocitac pak implicitne bootoval do Linuxu. Uzivatele windows byli zmateni a ja jsem to po nem musel jit opravit.
Odpovedi kritiku (pravda, trochu ostrejsi, ale opravnenou) byl dopis, kde psal, ze nechape proc propaguji Windows a ze rozumny clovek muze pouzivat jedine Linux.
A vidite. Ja zrovna Windows temer vubec nepouzivam. Ani je nemam nainstalvany.
>Windowsaci se nehadaji, protoze nemaji volbu. Linuxak >ma vi nebo emacs(nebo...), windowsak notepad nebo >notepad. Linuxak ma kde, gnome nebo window maker a >windowsak proste windows nebo windows. Je pak tezky >hadat se, co je lepsi :o)
vsechny vyse uvedene programy existuji i pod windows. nedelejte z uzivatelu windows debily! ja pouzivam pod windows TeX a zdrojaky pisu v Emacsu, grafiku delam v GIMPu atd..
"Za Linuxem stáli od počátků především jeho uživatelé" - to je prave ten problem... Za Linuxem stali od pocatku predevsim programatori. Proto je Linux programmer-friendly, ale v zadnem pripade ne "user-friendly". To posledni, na cem maji programatori zajem, je dokumentace, o napovede nemluve.
(dokumetace = pro odborniky, napoveda = pro uzivatele)
Uvedu priklad: nainstaloval sem si RedHaty a ze si je pripojim k netu (nastesti mam pohodovej modem, takze se rozpoznal sam). Dam neco jako "Dial configurator" (nebo tak neco). Klasika - tel. cislo, username, pass. Kliknu na Ladit (coz snad melo vyzkouset pripojeni) a vono ukaze par krasnych zkratek (ATZ, ...) a pak to rekne ze "Neni rozpoznan oznamovaci ton". Tak nabootuju do win a stahnu si nejaky manualy z www. Jeden popisuje praci s Minicomeme a ja razem zjistuji, co znamenaji ty prikazy ATZ, AD, atp. Pak zjistim v cem je chyba. Modem ceka na oznamovaci ton podle neevropskych norem. TO TO NEMOHLO BYT PRI LOKALIZACI NASTAVENO? no dobre, tak si reknu, ze to sexy prikazem AT X3 zmenim na ceske normy... KAM TO AT X3 MAM NAPSAT?
Pak si vsimnu napovedy "TAM TO URCITE BUDE, V LINUXU JE VZDY VELMI DETAILNI DOKUMENTACE...", kliknu na tlacitko napoveda (nebo help, nevim) a tam se objavi SOKUJICI DOKUMENTACE, ... KE KAZDEMU TLACITKU JE TAM JEDNO SOUVETI. Tak to mi fakt pomohlo...
Takze sem zkusil prohledat harddisk, protoze ten program URCTIE MUSI MIT konfiguracni soubor, ve kterem jsou ty prikazy napsany, takze budu postupovat takto: najdu ten konfiguracni soubor a pridam tam prikaz AT X3. Problem je v tom JAK ten konfiguracni soubor najit. Urcite ma v soube retezec ATZ nebo 0971103333 (tel. cislo na i-net).
Tak sem zkusil prikaz find, ... JAK SE V NEM SAKRA HLEDA... tak dam "man find" a zjistim, ze je to sice krasna 20 STRANKOVA dokumentace, ale ty 4 radky, ve kterych by bylo nejcastejsi pouziti prikazu find, se asi do souboru nevesly. To neni moc user friendly. Tak sem s tim 2 hodiny experimentoval, zkousel jsem nejaka presmerovani vystupu, roury, prikazy typu "find / | grep" (
Mylite se. (Jinak doporucuji precist si clanek cely.)
Linux muze byt rajem pro uzivatele. Vas problem byl v tom, ze jste se k Linuxu posadil a zacal jej "pouzivat". Podivejte - ja jsem ucenim se prikazu find a ctenim tech dvaceti stranek stravil, secteno za cely muj kratky zivot, prinejmensim hodinu a pul. Vysledkem je, ze si pamatuju par zakladnich parametru (tak 10) a mam celkem presnou predstavu, co vsechno find umi. Diky tomu dokazu v prumeru tak asi do minuty napsat prikaz, ktery mi vyhleda, cokoli me napadane (ve smyslu, podle jakychkoli kriterii, ktera me napadnou) a s vyhledanymi soubory pripadne i neco provede. Jinak receno, problemem vyhledavani souboru stravim v dalsim zivote asi tak pocet hledani * 1 minuta.
Oproti tomu ve Windows 95 mam funkcni vyhledani souboru snadno pristupnou a nemusim se ji ucit pouzivat, funkcnost je jasna okamzite. Formulaci jednoduchych pozadavku stravim tak pul minuty. formulace slozitejsich pozadavku je nemozna, pokud chci vyhledavat podle slozitejsich kriterii, musim najit a stahnout si sharewarovy programek. Pokud chci s nalezenymi soubory neco slozitejsiho delat, mam smulu. Musim hledat sharewarovou utilitku na kazdy specialni ucel, kdyz neexistuje, tak bych si ji musel napsat, pokud to neumim, tak proste nemam sanci. Nejde to. Prekonvertovani vsech souboru podle nejakych kriterii z jednoho kodovani do druheho proste nepremava.
Myslim, ze kdyz by se to zprumerovalo, tak jedno hledani ve Win95 me bude stat tak 10 minut. Navic ctvrtina ukolu, ktere resi find, nebude vubec uskutecnitelna, a dalsi ctvrtinu radeji nebudu hledanim resit, ale pekne klikat na jednotlive soubory.
S tim, zda je nekdo programator, to nema _naprosto nic spolecneho_.
1) clanek si urcite prectu... nekdy
2) ta dokumentace k prikazu find by sla udelat lip. Na prvni radce by byl nazev prikazu, pak mezera, na treti radce kratky popis ("prikaz find prohledava disk"), pak zase mezera a na dalsich 5ti radcich by byla nejcastejsi pouziti (nalezeni souboru s urcitym jmenem, nalezeni souboru s urcitym jmenem v urcitem adresari, nalezeni souboru, ktery obsahuje nejaky text, ... uz me nic nenapada). Je dulezity, aby tam byly konkretni priklady - napriklad jsem asi 5 minut (coz je celkem dlouha doba, az budu umirat, tak bych byl za tech 5 minut vdecnej) zkousel jestli se parametry pisou takhle find -e "parametr", find -eparametr, find -e parametr, ... problem nastava, kdyz je v PARAMETRU znak "-" nebo " ".
3) zatim sem nezjistil, ze by mi moznosti vyhledavani ve Windows nestacily, ...
Copak je tak tezky udelat system ve kterym bude naprosto vsechno evidentni (no dobre, tak ne uplne vsechno, ale vetsina veci)? "Uzivatel by ve skutecnosti vubec nemel vedet, ze nejaky operacni system existuje. Mel by si jen sednout a zacit pracovat" (to rek nekdo z Applu).
Opravdu si myslite, ze by normalni uzivatel dokazal nainstalovat v Linuxu pripojeni k internetu? (Predpokladejme, ze ma normalni modem). Mozna reknete, ze mu to nakonfiguruje admin, ale to je (velka) blbost...
Docela by me zajimalo, jestli Linuxaci chapou Linux, jako "finalni" system, kterej chtel opravdu rozsirovat, nebo jestli ho chapou jenom jako takovou "rozcvicku", pred tim, nez si napisou uplne novej system nezatizenej zpetnou kompatibilitou, alternativama, ...
Mimochodem pekny stranky.
1. :-)
2. Vše jde udělát líp, jistě by pomohla i kompletní lokalizace apod. Myslím, že nejlepší postup by bylo sednout, najít toho kdo onu stránku má na starosti a popsat mu problém.
3. Tak to já zase ano, ale nemyslím si, že by normální uživatel potřeboval např. najít všechny soubory, které mají nastavený nějaký atribut a změnit ho.
4. "Copak je tak tezky udelat system ve kterym bude naprosto vsechno evidentni". Ano,to je a nemám pocit,že se to daří i Microsoftu. Zkuste si vzít člověka, který s počítači nikdy nedělal a posadit ho ke KDE a Windows. Bude z toho přibližně stejně zmaten :-)
Připojení k Internetu - myslím, že ano, ale nesmí zabřednout do nějakých marnch pokusů. Osobně si myslím, že by si začátečník měl koupit SuSE a použít jejich manál.
Na "finálnost" systému se ptejte spíše tvůrců distribucí. To o čem v zásadě píšete asi neovlivňují ani tvůrci jádra. tam je i zakopán pes. Pokud by jste unifikoval Linux tak jak je to s Windows, asi by přestal být použitý jako serverový OS jelikož by byl dost nepružný. Je třeba si vybrat komu vyjít vsříc, to jak se to prezentuje navenek ovlivňují právě tvůrci distribucí ...
1 a 2) v hodne vecech mate pravdu. Asi by pro zacatecnika bylo skutecne lepsi si koupit SuSE s tou jejich krasnou tistenou dokumentaci, kde to vsechno zrejme bude popsano. Ja jsem ji nevidel, tak nevim.
3) V RedHatu taky je nejaka utilitka, pomoci ktere se da vyhledavat a ktera je jednoducha a v GUI (ne v konzoli). Ale - dal jsem ji za ukol prohledat vse pocinaje /, nazev souboru mel byt * a mel obsahovat retezec "a". Temer kazdy souboru obsahuje pismeno "a". Ten programek (ktery je stadartni soucasti RedHat) ale zadny soubor nenasel. Hledal asi 5 minut a furt neukazal, ze by neco nasel. Tak sem to stronoval... mozna chtel vysledek vyhledavani ukazat az po dokonceni prohledavani, coz je ovsem strasa blbost.
4) ne, ve Windows se dostane dal. Minimalne bude umet najit na svem disku soubor, ktery obsahuje urcity retezec. Jinak nevim, jestli maji Windows nejake vazne defekty, co se tyce GUI (to ze padaji je jina otazka).
"To o čem v zásadě píšete asi neovlivňují ani tvůrci jádra" - ja o tvurcich jadra nic nerekl. Operacni system > jadro. Kvalitu operacniho systemu ovlivnuji tvurci jadra, tvurci vseho kolem toho jadra (X-Server, shelly, ...), tvurci dokumentace, ...
Tu nasledujici vetu ("Tam je i zakopán pes.") sem nepochopil.
S tim unifikovanim mate pravdu, trochu sem to prehnal.
ad 4) znam dosti uzivatelu, kteri pracuji (?) s Windows nekolik let, ale dat jim takovyhle ukol, maji dalsich nekolik let co delat. Spousta lidi na pocitaci dela to, co jim nekdo nalinkoval a o dalsim nepremysli. Kdyz nekomu reknu, tady klofnes, pusti se Ti outlook a tam si napises mail, udela to a bude to presne tak delat, dokud mu nereknu, aby to delal jinak. A stejne tak by to dopadlo, kdybych rekl, tady klofnes a pusti se ti KMail a tam... A kolika lidem jsem uz rozbehaval modem uz ani nepamatuju. Svete div se, na Windows.
2) Sla by zlepsit, priklady pouziti byvaji ve spodni casti manualovych stranek, nekde chybi.
3) Me ano ;-) Ted by slo vest plameny soboj o to, zda Uzivateli staci moznosti find ve Win.
"Copak je tak tezky udelat system ve kterym bude naprosto vsechno evidentni (no dobre, tak ne uplne vsechno, ale vetsina veci)?"
Strasne tezke az nemozne. Kdyz ma prikaz 3 parametry, tak je jejich pouziti asi celkem evidentni, ale neni tam "vsechno". Kdyz ma prikaz 27 parametru, jejich pouziti evidentni neni. Kdyz ma prikaz ve skutecnosti 27 parametru, ale uzivatel zadava jen 3, je evidentni jejich vyznam, ale neni evidentni, co program dela a zbylych 24 se odsouva do oblasti magie.
"Uzivatel by ve skutecnosti vubec nemel vedet, ze nejaky operacni system existuje. Mel by si jen sednout a zacit pracovat" (to rek nekdo z Applu).
Hm, myslim, ze kdyz to nejde u aut, nepujde to hned tak ani u pocitacu. Ale je hodne co zlepsovat.
Diky.
add 2, (dokumentace)
nevim jakou dokumentaci k find jste cetl, ale ta spravna je pristupna pres program info (tedy: info find) a ta je clenena velmi dobre (napr. obsahuje sekci Common Tasks, ktera mimochodem obsahuje presne to, co jste hledal). Jedinou nevyhodou je pro nasince nutnost znat anglictinu.
Uznavam, ze find neni ten nejjednodussi prikaz, ale to zadavani parametru je unifikovane docela dost a je to spis zalezitost prikazove radky (takze "-", "lekce-jedna" atd.)
Instalace a uzivani systemu jsou dve ruzne veci.
Chapani Linuxu: Linux je "finalni" system tim zpusobem, ze funguje a neni planovan jako "predehra" k necemu lepsimu, "co se napise, az se to bude umet". Je jasne, ze je stale co zlepsovat a tak to asi bude porad, protoze se porad vynoruji dalsi a dalsi potreby (napr. DVD, ze ano).
Linux se pouziva uz delsi dobu, ve spouste soukromych i prumyslovych aplikaci, nase firma na nem jede uz prez dva roky, nejen servery, ale prakticky vsechny pocitace.
Mozna by to chtelo podotknout, ze Linux NENI jediny system, ale je spousta distribuci, kazda z nich ma svou vyvojovou radu (napr. ja pouzival RH 6.2, 6.4, 7.1, 7.2) a s timto trendem se pocita i do budoucna. (Podobne jako W3.0, W3.1, W95, W NT, W2K, WXP ...).
Ta otazka je podobna otazce, jestli MS chape Windows jako "rozcvicku", nebo "finalni". Taky ho porad vylepsujou a kazdy krok je ve sve dobe "finalni"
Uznavam, ze find neni ten nejjednodussi prikaz, ale to zadavani parametru je unifikovane docela dost a je to spis zalezitost prikazove radky (takze "-", "lekce-jedna" atd.)
Instalace a uzivani systemu jsou dve ruzne veci.
Chapani Linuxu: Linux je "finalni" system tim zpusobem, ze funguje a neni planovan jako "predehra" k necemu lepsimu, "co se napise, az se to bude umet". Je jasne, ze je stale co zlepsovat a tak to asi bude porad, protoze se porad vynoruji dalsi a dalsi potreby (napr. DVD, ze ano).
Linux se pouziva uz delsi dobu, ve spouste soukromych i prumyslovych aplikaci, nase firma na nem jede uz prez dva roky, nejen servery, ale prakticky vsechny pocitace.
Mozna by to chtelo podotknout, ze Linux NENI jediny system, ale je spousta distribuci, kazda z nich ma svou vyvojovou radu (napr. ja pouzival RH 6.2, 6.4, 7.1, 7.2) a s timto trendem se pocita i do budoucna. (Podobne jako W3.0, W3.1, W95, W NT, W2K, WXP ...).
Ta otazka je podobna otazce, jestli MS chape Windows jako "rozcvicku", nebo "finalni". Taky ho porad vylepsujou a kazdy krok je ve sve dobe "finalni"
1) clanek si urcite prectu... nekdy
2) ta dokumentace k prikazu find by sla udelat lip. Na prvni radce by byl nazev prikazu, pak mezera, na treti radce kratky popis ("prikaz find prohledava disk"), pak zase mezera a na dalsich 5ti radcich by byla nejcastejsi pouziti (nalezeni souboru s urcitym jmenem, nalezeni souboru s urcitym jmenem v urcitem adresari, nalezeni souboru, ktery obsahuje nejaky text, ... uz me nic nenapada). Je dulezity, aby tam byly konkretni priklady - napriklad jsem asi 5 minut (coz je celkem dlouha doba, az budu umirat, tak bych byl za tech 5 minut vdecnej) zkousel jestli se parametry pisou takhle find -e "parametr", find -eparametr, find -e parametr, ... problem nastava, kdyz je v PARAMETRU znak "-" nebo " ".
3) zatim sem nezjistil, ze by mi moznosti vyhledavani ve Windows nestacily, ...
Copak je tak tezky udelat system ve kterym bude naprosto vsechno evidentni (no dobre, tak ne uplne vsechno, ale vetsina veci)? "Uzivatel by ve skutecnosti vubec nemel vedet, ze nejaky operacni system existuje. Mel by si jen sednout a zacit pracovat" (to rek nekdo z Applu).
Opravdu si myslite, ze by normalni uzivatel dokazal nainstalovat v Linuxu pripojeni k internetu? (Predpokladejme, ze ma normalni modem). Mozna reknete, ze mu to nakonfiguruje admin, ale to je (velka) blbost...
Docela by me zajimalo, jestli Linuxaci chapou Linux, jako "finalni" system, kterej chtel opravdu rozsirovat, nebo jestli ho chapou jenom jako takovou "rozcvicku", pred tim, nez si napisou uplne novej system nezatizenej zpetnou kompatibilitou, alternativama, ...
Mimochodem pekny stranky.
Jen poznamka k tomu modemu. Prikazy AT... jsou v prirucce k _modemu_!
V dokumentacich v pocitaci bych se to radsi nepokousel najit. Mimochodem, ATX3 znamena _vypnout_ priposlech (ano, ano...oblibeny NO CARRIER). Proc bych mel na homologovanem modemu v siti CT vypinat priposlech nemam zdani. Podobne nemam zdani, proc musim nekde v siti CT pouzivat pulzni namisto tonove volby (ATDP vs. ATDT) - a to jsme na digitalni ustredne, nedavno nas precislovali. Ale co by clovek mel chtit od telekomunistu...
Mimochodem, a ve windows vam nalezeni radku, kam je potreba pripsat ATX3 trvalo jak dlouho ;)? (Me asi 25min ;)
Kecas a ani nevis o cem. Ano, je to zalezitost modemu, ale s priposlechem to nema nic spolecneho, k tomu slouzi prikaz ATMx, pomoci ATLx se pak meni hlasitost. ATXx definuje rozpoznavani tonu z ustredny, treba ATX1 zpusobi, ze modem nebude rozpoznavat nejen dial-tone, ale ani signal "BUSY". K tomu "NO CARRIER" - to je hlaska, ktera znamena, ze neni nosna (signal CD = Carrier detect). Ach jo, skoda ze kazdy, kdo plka do modemu, k nim nepricuchnul jeste v dobe, kdy k jeho uspesnemu rozchozeni musel znat alespon par AT prikazu a kdy jeste neexistovaly takove zhuverilosti, jako "ovladace" k modemum (coz je de facto blbost, ovladac ma seriovy port, na kterem je ten modem pripojen, "ovladac" modemu - a ted myslim _modem_, ne bazmeg na PCI bez DSP procesoru - je stejne pouze soupis AT prikazu pro tu kterou cinnost).
>> Mimochodem, a ve windows vam nalezeni radku,
>> kam je potreba pripsat ATX3 trvalo jak dlouho
>> ;)? (Me asi 25min ;)
me to trvalo 30 vterin. Odkliknul jsem policko "CEKAT NA OZNAMOCAVI TON"
Jinak dokonale ilustrujete filozofii linuxu - "pokud nevis jak to funguje na nejnizsi urovni, tak nemas sanci to rozchodit"
No hodne z tech strasnych diskuzi o kterych se tu pise probiha pod mymi clanky. Nesnasim je, nenavidim je, ale co s nimi proboha delat?
Ja to vidim tak, ze tam je vzdy par lidi, kteri problematice rozumeji a maji co rict. Rekneme, ze to je clanek o tom, co vedlo Stallmana k zalozeni GNU, rekneme, ze je to treba 10. dil serialu o SVOBODNEM SOFTWARE. Velka cast diskutujicich jsou uzivatele windows, ktere nejaky Stallman vubec nezajima, clanek vubec necetli a prisli tam do diskuze napsat, ze GNU/Linuxu chybi ucetnictvi.
Na nejakem ne-Linux serveru, jako je treba Zive (ok, nekdo by mel psat o Linuxu i na normalnich serverech), je naprosto nemozne udrzet diskuzi, ktera by se tykala clanku. Proste to nejde. Ja uz dotycnym lidem pisu, at me clanky nectou, at je ignoruji, prece co bude dleat zaryty windowsak v desatem dile serialu o svobodnem software? Kolikrat jsem je uz vyhazoval. Nejde to, oni vam tam stale budou lezt a budou kazit tem o mnoho slusnejsim a vzdelanejsim diskuzi prispevky, ze Linux nema ucetnictvi.
Podle mne se tohle u clanku o vetsine ostatnich temat (vyjma nejlepsi GSM operator, nejlepsi procesor apod.) nedeje. Ja si vklidu pisu desaty dil pro uzivatele svobodneho software, nebo lidi, kteri to zvazuji, nebo lidi, ktere to zajima, vubec v clanku MS Windows nezminuju, a hned prvni komentar je o tom, ze GNU/Linuxu chybi to a to a proto jej dotycny nebude instalovat misto Windows 2000. At si pouzivaji co chteji, mne je to jedno.
Poradi nekdo zoufalemu autorovi clanku o svobodnem software na Zive, co s tim ma proboha delat? Vzdyt ti zbyvajici by tam mohli vest velmi peknou diskuzi. Mozna by tech prispevku bylo jen par, ale byl bych mnohem radsi. Takhle nemaji nejmensi sanci.
Ja poradim - nelzi a nevymejslej si v tech clancich. Sam uznavas ze se ti to stalo az u x-teho dilu, nebude to tim ze ty pretim byly v pohode? Ale pokud zacnes prekrucovat fakta tak se holt nekdo ozve. Co se tyce navrhovany cenzury ala Netem - typicky pristup jiste nejmenovane komunity - budeme vsichni rvat ze lidi ignorujou nase argumenty ale zaroven budeme argumenty proti nam zakazovat v nasich diskuzich. Znam par lidi kterym prispevky na Netem proste mizely, vubec se neobjevily, ani oznaceny jako nezadouci. Ona ta svoboda je bestie.
Na netem je to zcela opravnene - to neni server pro priznivce m$! a me osobne unavuje pod kazdym clankem cist stejne argumenty pro/proti linuxu/woknam a jejich vyvraceni... BTW, docela by me zajimalo, kdy HH prekrucoval fakta - jeho clanky jsou jedine, co se na zive da cist - ostatni je neco ostresneho (zvlasty ty clanky o linuxu, co kdysi vychazeli)...
Napsal jsem jednu recenzi pro Zive, resp PCTuning. (Komunikace s redakci, me mj. primela k uvaze o sepsani clanku "Kultura v e-mailove komunikaci", snad se k tomu brzy dostanu) Reakce ctenaru me opravdu dojaly:) Chteli by, aby k recenzi mysi, byly pridane testy her a nejlepe i benchmarky jak moc to zpomali jejich stroje pri hrani kvejkaren. Jejich nepritomnost pak zcela jiste nevyvazi ani informace pro Linuxaky. Tezky to osud autoru na serverech CPressu.
RADA: Hynku, tato zkusenost me vede k tomu, ze pokud pred clanek a na jeho konec prilozis nejaky sporny benchmark, stoci se diskuse tupejsi casti cenarstva k tomuto benchmarku. Zbytek pak bude moci pokojne debatovat o vlastnim clanku a vse bude zachraneno:)
BTW: Udelal nekdo pruzkum veku ctenaru Zive? Velmi by me zajimaly vysledky:)
... oko me zahledlo Jerryho III ... slza se zaleskla ... toz nazdar do tej emeriky ...
to Hynek Hanke - na Linux je ucetnictvi a to navic ceske - ABRA :o)
Ad prispevatele do diskuzi - vzdycky se najde nekdo kdo to rozhodi do flamewaru - a neni to tezke, staci pod jakykoliv clanek napsat treba "Linux je shit a nic neumi". Nektery z Linuxaku se ohradi a uz to jede.
Ja uz si odvykl se ohrazovat, nikam to nevede a nema to smysl. Pracuju jako admin s Win 95/98/98SE/NT/2000 a Linuxem, takže znam problemy obou systemu, ale kdyz v diskuzi ukazu Windows userum, ze ani jejich system nepostrada chyby a ma potize s hardwarem, softwarem, bezpecnosti a vypisu jim jake presne ty chyby jsou (znam je z praxe jako kazdy kdo se musi starat o MS Windows) tak jsem Linuxovy fanatik.
Napriklad v jedne diskuzi jsem odpovidal cloveku na to ze Linux mnepodporuje temer zadny hardware tim, ze jsem vypsal namatkovych asi sedm, nebo osm PC sestav + dva notebooky ktere mame v praci a na kterych jede Linux bez jakychkoliv problemu - jeho odpoved - Jooo a co TV karta ATI - ja na to kolega se doma na PC s ATI diva s manzelkou na televizi. Atd.. atd.. atd..
Podle mne by bylo nejlesi tem lidem ukazat funkcni Linux v praxi jak to vypada a jak to funguje, mam zkusenosti z prace, ze lidi kteri Linux znali jen z doslechu, po te co ho uvideli jak vypada v realu (SuSE v soucastne dobe 7.3 s KDE) ho chteli taky - taqk jsem jim ho nainstaloval a jsou spokojeni.
Jo a jeste jedna poznamka na zaver - my u nas pouzivame Linux i na desktopech a UZIVATELE S TIM NEMAJI PROBLEM - oni na pocitaci pracuji, oni ho nekonfiguruji, neinstaluji atd... . Oni si knemu sednou, naloguji se do sveho prostredi a pracuji s databazemi na intranetu (jako prohlizec pouzivame Konqueror a Mozillu), a nebo v StarOffice (standatdne 5.2CZ, ted zkousime 6.0). A nemaji s tim nizadny problem. Jo jeste v Linuxu hraji hry, ted zrovna jsou v kurzu lode a Mahjong :o)
Mount a podobne veci taky nepotrebuji umet - staci kliknout na ikonku diskety (CDecka, ZIPky) a dane zariseni se namountuje automaticky.
S tim ukazovanim funkcniho Linuxu v praxi je to vyborny napad.
Pracuju v jedne male firme, ktera prodava hardware. Vetsinu casu sice travim u zakazniku, ale obcas musim vypomoct na prodejne. No a na prodejne jsou dva pocitace a na jednom (mene vytezovanem) mam nainstalovany SuSe Linux 7.2, takze nekterym zakaznikum, ktere to zajima, ukazuju co Linux umi a v cem je odlisny. Divili byste se jak se pristup takoveho cloveka k Linuxu meni.
Takovy "bezny uzivatel" totiz vetsinou hodnoti system podle prvniho dojmu - KDE 2.x.x vypadaji hezky, video (MPlayer) to prehrava plynule i s titulkama, na tiskarnu to tiskne normalne atd .... Tohle je to co muze uzivatele prilakat. Pokud pritom neopomenu zminit i obecne zname problemy/nevyhody/vyhody/prednosti Linuxu (vyvazene i obecne znamymy problemy/nevyhodami/vyhodami/prednostmi Windows), neni problem. At si uzivatel sam vybere, nikdo ho prece k nicemu nenuti (tedy snad krome natlakove politiky Microsoftu).
Tak tak, já se k Linuxu dostal taky takhle - uviděl jsem SuSE 6.1 (nebo 6.2) kdysi na INVEXu na stánku INTACu (http://www.intac.cz) a byl jsem z toho nadšen - mohli jsme si to na tom PC ošahat a vyzkoušet a bylo to super (tehdy KDE 1.1) navíc tam byl naistalovaný VmWare a v něm Windows a já viděl jak si Windows šlapou v Linuxu. Hned jsme tam s kolegou koupili krabici SuSE 6.2 do práce a už to jelo.
Instalace - zvládli jsme téměř bez zádrhelů, jak v práci, tak doma, jak na PC, tak na notebooky. Pak to pokračovalo, a pokračovalo - nadšení pro Linux vzrůstalo, a dnes díky tomu kompletně přecházíme na platformu Linux (částečně už na ní jsme). A to nejen na naší pobočce, ale na všech pobočkáv v celé republice - PC které se budou kupovat letos už budou mít předinstalovaný SuSE Linux. Servery na SuSE Linux přejdou kompletně v prvním čtvrtletí (ne na normální SuSE, ale na "SuSE Linux Groupware Server s Lotus Dominem R5", protože používáme celosvětoě Lotus jako komunikační software) Databáze jedou na Sybase SQL to je taky v pohodě, a intranetové databáze na MySQL/Apache/PHP, a StarOffice používáme už dávno.
(tomu rozhodnutí o přechodu z Win na Linux přispěla taky součastná polika MS - posílání černých pytlů a kazet, neustálé obtěžování dopisy o výhodách nové licenční politiky, nesmyslný způsob registrace u WinXP a Office XP, zvýšení cen atd...)
A všechno to začalo tím, že jsme viděli jak Linux vypadá a funguje a mohli jsme si ho na místě "omakat".
Bohuzel na Linuxu bezi pouze aplikacni server. Klient je stale pouze pod Win. Mam pocit, ze firma, ktera by udelala slusne ucetnictvi pro Linux, by na tom musela slusne vydelat uz proto, ze bude prvni. Jenze kdyz jsem se na Invexu ptal, kdy bude/zda bude klient na Linux tak mi odpovedeli: "Az to po nas klienti budou pozadovat".
Hmmm, víte že ani nevím? My máme na střediscích síťovou ABRU a kolega zkoušel klienty a standalone aplikace pod WINE a ve Win4Lin jak tam tam mu to jelo. Takže myslím, že ano, měla by jet i standalone instalace ABRY. Naše aspoň jede, protože používáme DOSovskou verzi. (raději se na to kolegy přeptám)
Ale jak jsme na INVEXu mluvili s lidmi s AKTISu, tak plánují v případě zájmu i klienty pro Linux. Mimochodem AKTIS byl v ČR první, kdo si koupil KYLIX :o)
Jo a taky jsme mluvili s lidmi z Tinysoftwaru - jejich firewally budou taky portované na Linux (už se těším)
Co to je za divnou otázku "K čemu to bude dobré?"
No asi k tomu, že jsou lidi, kteří to používají ne? Kčemu je například KDE, kdxž je přece v Linuxu Gnome? Proč požívat VI když je v Linuxu Emacs? Proč udělali K-Office, když je už dávno StarOffice? Proč máme různé druhy ftp serverů a klientů, SQL serverů, groupwarů atd. Asi proto, že každý používá to co mu vyhovuje, co mu sedí, co se mu hodí a v neposlední řadě - co se mu líbí.
Tiny Software dělají dobré firewally a u nás v práci je určitě použijeme.
Ja myslim, ze uzivatele Windows take zajima svobodny software a proto ctou vase clanky. A kdyz v nem vyjadrite nejaky svuj nazor ci doporuceni, napisou do diskuse, co si o tom mysli oni. Pokud je jejich nazor opacny nez vas, dockaji se pouze hystericke reakce.
Kdyz napriklad oslavujete prikazovou radku a editor vi a pisete, jak je vase prace s timto softwarem efektivni a uzasna, nemuzete se divit, ze nekdo napise, ze jemu to napriklad nevyhovuje, ba dokonce ze vi mu prijde zcela nepouzitelne a programy ve Windows jsou mnohem lepsi. Ctenar ma pravo se dozvedet obe informace, nez to zacne instalovat.
Podobne na tom byl clanek o TeXu a jeho dokonale typografii. Rad bych videl nejaky vami vytvoreny dokument, jak esteticky vypada. Domnivam se totiz, ze dokument vytvoreny prumerne znalym clovekem v TeXu vypada hur nez vytvor prumerneho Wordisty. TeX je velice slozity a narocny program a abyste jej dokazal vyuzit ke tvorbe opravdu kvalitni typografie, musite ho velmi dobre znat. Opet, kdyz v diskusi zaznelo neco podobneho, dozvedel se pisatel misto argumentu pouze neco jako "tahni zpatky za Wordem a neoxiduj tady".
Treti priklad je clanek "Windows versus prikazova radka". Pote, co nekdo poznamenal, ze ve Windows je prikazova radka taky a docela dobra, misto abyste napsal "jasne vole, mas pravdu", zacal jste se vymlouvat, ze jste temi Windows nemyslel vubec Windows, ale X Window nebo obecne GUI, coz je zcela smesne a nedustojne.
Shrnuto - clanky pisete pekne, ale logickeho argumentu v diskusi se od vas clovek jen tak nedocka.
Ja bych si dovolil pouze poznamenat, ze Word narozdil od
Wordu neni WYSIWYG... Proto se mi toto prirovnani moc nelibi. Spis bych srovnaval Word vs Quark apod. Vi, ze myslenka je za tim dobra, ale pod Linuxem mam napr. WYSIWYG StarOffice a ten je potreba srovnavat s Wordem. Typografie je pomerne slozita, ale nadruhou stranu uz s minimalnima znalostma (kdyz jsem se ji zacinal ucit)jsem byl schopen vygenerovat nádherně vypadající dokument. Dnes všechno, co má k něčemu vypadat samozřejmě dělám v LaTeXu, protože to zkrátka mám rychleji naformátované.
Píšu to jen proto, aby se srovnávalo jablko s jablkem a ne třeba s ananasem :-)))
>>Domnivam se totiz, ze dokument vytvoreny prumerne znalym clovekem v TeXu vypada hur nez vytvor prumerneho Wordisty.
O tom lze s uspechem pochybovat. Vas prispevek jasne ukazuje, ze jste TeX neokusil. Je potreba si uvedomit princip prace s TeXem, to je ale na delsi debatu...Pokud se koukneme jen na hladkou sazbu, dokaze lehce pouceny uzivatel vytvorit typograficky prijatelne dokumenty, ktere mu neudelaji ostudu. Naopak dosahnout dobreho vystupu z Wordu je ukol na docela dlouhou dobu a napriklad dosahnout solidni upravy odstavce je v tuto chvili neresitelny.
Naprosto souhlasim s autorem clanku. Je neskutecne kolik casu jsou lide ochotni obetovat debilnim hadkam esi je lepsi kobyla nebo kun. Jsem velky fanda OS soft., zboznuju Linux, kdyz se na mne v nejakem komplu usmeje bash jsem nadseny. Nicmene na moji masine honim
RH 7.1 a Win 98 - SE. Ve win parim na netu, a delam www v Dreamweaveru protoze nesem takovy fanatik abych si kupoval drazsi modem enom kvuli tomu abych internetil v Linuxu. V Linuxu delam to ostatni, 3D modelovani, grafiku, typografii.
Byl by to dobrý článek, kdyby se autor alespoň na pár řádcích zmínil o obchodně-politickém pozadí a praktikách Microsoftu. Nazvat někoho fanatikem je děsně jednoduché a často dosti zavádějící, a jenom proto, že se oldišuji od ostatních a nepoužívám Windows, tak jsem FANATIK? Ano, možná jsem fanatik, ale v tom smyslu, že ho fanaticky používám a mám své vlastní přesvědčení o Operačním Systému. Naopak, já mohu prohlásit, že všichni, kdož používají Billova Okénka jsou fanatičtí zaslepenci a blázni. Ne, to neudělám, ať si každý sám je strůjcem svého bytí a tedy i OS. Představa dokonalého operačního systému je na hony vzdálena jak Linuxu, tak Windows i Mac. Jenomže to je jenom představa, ale vlastní operační systém nebude asi "nikdy dokonalý", přesto si troufám tvrdit, že Linux a Unix obecně, je kromě her, o 1000% lepší systém než-li Windows ve všech sférách. Nevím jak jsou na tom nová XP, ale s Win9x jsem při současném přehrávání mp3 souborů a kopírování dat na floppy disk vždy docílil stavu, kdy se právě přehrávaná skladba na několik sekund zastavila a pokračovala až po skopírování oněch dat na tu disketu. A to jsem v té době vlastnil PII - 400Mhz a 128Mb RAM. Že by Microsoft použil věšteckou kouli, a dopředu nás připravoval na éru kdy floppy disk bude z našich strojů vytlačen? Nebo je to opět jedna z mnoha dalších slabin "multitaskového" systému? V Linuxu jsem se tohoto stavu nikdy nedočkal a to jsem to zkoušel na podstatně slabších strojích.
Nechci zde tvrdit, že Linux nemá mouchy, - má, má jich až až, ale alespoň vím, kde je hledat a určitě mám větší šanci na jejich odstranění.
Dilema. To je to co má spousta nových uživatelů při rozhodování, jaký, že si to pořídí stroj a na jaké platformě to ten jejich mazlíček pofrčí? WIntel, nebo LIntel? Pravda je taková, že téměř ve všech obchodech s výpočetní technikou, vám vnucují Microsoft, ale o Linuxu vás už nikdo informovat nechce. Je proto celkem logické, že my "fanatici" budeme prosazovat Linux, kde to jen bude možné, ale rozhodně ho nikdy žádný "zasvědcený" Linuxák, nebude nikomu vnucovat, jako to dělají kameníci.
Autor tohoto článku se umě a "opatrně" pohybuje na křehké hranici dvou světů, kde na jedné straně má jeden OS a na straně druhé jiný OS, s cílem nespadnout tam ani tam, a zachovat si tak určitý nadhled nad věcí. Přesto ve mě budí dojem nespokojeného Microsoftího uživatele, který ještě nestačil překonat onu zmiňovanou bariéru, která by mu otevřela brány do světa jemu zatím nepoznaného. Ale i snaha se cení a proto jsem rád, že jsou takovéto články, protože podporují diskuzi a ta je velice důležitá pro komunikaci mezi lidmi a to nejenom v oblasti OS. Závěrem zde chci ještě poznamenat, že jsem hrozně rád za to, že jsem jedním z mnoha Linuxových "fanatiků", a že jako jeden z mnoha jsem měl možnost se svobodně rozhodnout pro "svůj" operační systém. Narozdíl od uživatelů Windows, já svému systému věřím a to je to co oni postrádají.
Ahoj.
Svobodne jsem se rozhodnul pro Windows XP; svemu systemu verim ze dela co delat ma, protoze mam overeno ze to dela. Nejste fanatik protoze pouzivate Linux; stejne jako ja nejsem mimo realitu protoze preferuji svet Windows, ackoliv to od Linux komunity slychavam velmi casto :o)
Btw: Vite, zacal jste hezky. Pouzivate co Vas bavi, co Vam vyhovuje...najednou zacnete psat o tom co presne se Vam na Windows nelibi a v cem jsou spatne....to je typicky priklad. Takle vzdycky zacina ona zminovana flamewar :o)
Nepsal jsem, co se mi na Windows nelíbí, ale co mi Windows dělali když jsem je ještě měl. A to byl jen jeden příklad z mnoha. Je mi uplně jedno co kdo používá za systém, to je jeho věc, já jsem se snažil akorát
nastínit svůj postoj k věci a řici zde svůj názor. Nemám rád Wokna, ale ne proto, že to je Microsoft, a že to jsou Wokna, ale proto, že obchodní politika této firmy je slizká, monopolní a bezohledná. Bezohledná vůči jiným softwareovým firmám a ovládající 80% trhu s OS. Proč jsme si nezachovali totalitní systém a dál žili poslušně v komunismu? Protože jsne byli omezováni, perzekuováni a neměli jsme právo volby. A to samé se dnes děje s Windows. JEDINĚ WINDOWS je legální software - zněl kdysi jeden reklamní slogan. Jedině WINDOWS vám podají maximální výkon, jedině WINDOWS ... a pořád dokola. Kdy už se konečně přestanou objevovat takovéto nepravdivé a zavádějící a manipulující nesmysly a hovadiny?
Absurdní a absolutně smyšlená obvinění BSA to jen podtrhují a vrhají na Microsoft úplně jiné světlo. Má vůbec tákováto firma zapotřebí takovéto hnusné a udavačské praktiky, má Gates o tom vůbec ponětí? Myslím si, že tímto si dobré renomé určitě nevytvoří. Co ještě chce nejbohatší muž planety? Já vím co. Chce všechny byť jen malé, porazit na kolena a mít absolutní vládu nad IT. A zatím se mu to i díky naší schnilé legislativě daří.
Proč rakušáci protestují proti Temelínu? Jsou snad díky tomu FANATICI? V Americe několik tisíc nových uživatelů PC naházelo Windows na jednu hromadu uprostřed ulice, jako protest proti monopolizaci a okupaci Microsoftu. Jsou tito lidé snad FANATICI? U nás kdyby se toto událo tak druhý dav tisíců lidí by se na tu hromadu vrhl a rozebral by ji do poslední krabice. A každý by je bral po deseti. Takový jsme schnilý a chamtivý národ.
Kdyby byl jaký koliv jiný systém než Linux, budu ho raději používat než Windows. Ne pro jeho kvality, ale pro jeho filozofii.
Až Gates uvolní zdrojové kody Windows pod licencí GNU, klidně si je nainstaluji, ale to se asi nikdy nestane.
Jen čas ukáže, která cesta je ta správná.
Priznam se ze jsem nepochopil proc jste se tak rozcertil :o)
"Kdy už se konečně přestanou objevovat takovéto nepravdivé a zavádějící a manipulující nesmysly a hovadiny? "
Vite ze docista docista vypere jen nas prasek? Vite ze jedine kdyz budete mit nase uzasne auto budete stastni? Jak jen vubec muzete zit bez naseho jogurtu se zelenymi poskakujicimi breberkami?
Rika se tomu reklama a je tu uz hodne dlouho. Problem je ze Linuxari nechapou jaky smysl a jakou silu ma reklama a misto aby ji vyuzivali tak se vztekaji a prskaji sliny a nenavist. Jejich smula; zkracuji si zivot a Linuxu nepomohou.
"Protože jsne byli omezováni, perzekuováni a neměli jsme právo volby. A to samé se dnes děje s Windows. "
Muzete mi rici jak jsem pouzivanim Windows omezovan, perzekuovan a nemam pravo volby? Hlavne si, prosim, nechte od cesty ty reci o moznosti koukat do kodu; to neni argument ktery nekoho presvedci o tom ze me tim Microsoft omezuje.
Ta veta s tim mym rozcilenim patrila predevsim reklamnimu sloganu "ze jedine software od Microsoftu je jediny legalni software" - to se opravdu objevilo a neni to reklama ale lez a prinejmensim klamava reklama. Opravdu se priznam, ze jsem tento slogan nepochopil a jak se zda, tak Microsoft si tyto nekale praktiky muze dovolit. Byt to jina firma, tak uz za to stoji pred soudem...
S tim omezovanim je to hlavne o filozofii. A o postoji Microsoftu k jeho uzivateli a ostatnim softwarovym firmam. Nikdo opravdu NIKDO!!! dnes nemuze krome Billa stoprocentne rict, co se odesila za data do Microsoftu pri registraci Win XP. Nikdo nevi co se ve "vasich" oknech deje pri pripojeni k internetu. Nikdo nevi co s vasima datama v Microsoftu kdo a co bude delat.Standardnim programem pro serfovani po internetu je program Internet Explorer. Je snad jasne, ze uzivatel nebude zbytecne instalovat treba Netscape a tim si Microsoft neustale upevnuje svoje monopolni postaveni. Ani si mozna neuvedomujete jak vas Microsoft omezuje. Pod jeho "vedenim" budete perfektne ovladat Word, Excel, Explorer a mozna Visual c++, a to je vsechno. Kdyz se vam pak nahodou naskytne nabidka jine lepsi prace u jine firmy, kde budou pozadovat znalosti Unixu a treba interbase serveru atd. tak budete v p****i. Muzete namitnout, ze to ci ono v pohode naprogramuji v Accesu, nebo v Excelu, ale to porad neresi problem vlastni omezenosti a zuzeneho rozhledu. Vy se omezovan mozna necitite ale az vam do firmy prijde postou cerna kazeta s inscenovanym zasahem BSA, tak vas prejde humor. To uz neni omezovani ale vydirani a zastrasovani.
Proc Microsoft vypustil z Win XP Javu? Proc pouziva svoje nestandardni formaty? Proc kazda dalsi verze jeho software je s tou predchozi verzi nekompatibilni?
Neni snad prave toto dost velke omezeni?
Reknete mi kdyz jste si treba koupil MS Office v te dobe za asi 14000.- a ted jsou vsechny dokumenty v novejsich nestandardnich formatech, jste rad, ze opet zaplatite asi 15000.- za verzi XP? Ktera je v podstate to same jenom je nekompatibilni s tou vasi verzi? To mate Billa asi hodne rad, kdyz mu ty penizky date. Tech prikladu by se naslo zajiste vic ale ja zase nemam tolik casu tady psat svoje nazory a komentare a donekonecna se dohadovat o tom jestli Win nebo Lin.
Pokud si nepripadate omezovan a jste se svym OS spokojen, pak jste stastny clovek a budis vam to prano. Jsou ale tisice lidi, kterym to jedno neni kteri se neztotoznuji s politikou nejvetsi softwarove firmy, ktera "vyplachuje" mozky milionum lidi na celem svete a vnucuje jim svoje produkty.
Budte si jist, ze po svete behaji tisice lidi, kteri se perfektne vyznaji ve vsech detailech Windows a Microsoftiho softwaru, kazdy ten svuj kousek. Ke zdrojakum Windows ma pristup spousta lidi i mimo Microsoft a zadna nekalost by se dlouho neutajila. Sam si rozmyslete, jestli by Microsoftu stalo za to pachat trestnou cinnost a privolavat na sebe velke problemy jen proto, aby zjistil osobni udaje uzivatelu aby jim mohl posilat spamy.
A co tyce kazety BSA, kazdy normalni clovek z toho mel velkou prdel, kdyz mu ta kazeta prisla. I kdyz znam lidi s cernym svedomim, ktere humor presel a hned vyhodili vsechna warezova cedecka :-) Ale druhy den uz se zase smali, jak jsou blbi.
Kdyz neverite internetove aktivaci - muzete telefonovat. Co se deje pri pripojovani na Internet jiste mnoho stouralu zanalyzovalo... Javu MS vypustil kvuli soudnim sporum se Sunem. Formaty v Office XP jsou shodne s formaty starsich verzi... uz od Office 97, krome Accessu. Tam byla zmena formatu nutna treba kvuli podpore Unicode. Access umi samozrejme ulozit a nacist treba verzi 2000, a pokud se rozhodnete pro konverzi posledni verze (musite sami zvolit), se objevi upozorneni. A zvlastni, prace v Office XP mi prijde prijemnejsi nez pod starsi verzi, neprijdou mi stejny :) Ze by kazde dalsi Windows byly z predchozimi nekompatibilni... zajimave, i na poslednich windows si pustim vetsinu veci z Win 3.1, kompatibilita mi pripada na to, ze se vystridalo uz nekolik zcela odlisnych jader velmi dobra... Vlastni formaty? Skoro kazdy vetsi software (AutoCAD, Photoshop, Office...) ma svoje vlastni formaty... krome obchodni politiky tam samozrejme jde i o podporu fci a optimalizaci... Pokud si pro sebe ukladam skolni protokoly a podobne, dam prednost moznosti ulozeni do 100kB docu nez mit na vyber pres 1,5MB rtf... ale ani v tom vam nikdo nebrani...
Jen trosku soudnosti...
K té Javě: když řeknete A musíte říci i B. Důvodem k těm soudním sporům něco bylo a bylo to chování Microsoftu.
Podpora formátu v Office: předpokládám, že Microsoft si uvědomil, že podruhé v tak krátké době nemůže zopakovat to co udělal mezi verzemi 6, 95 a 97. Tam ty problémy opravdu byly. Náhoda?
K těm věcem z Win 3.1, které jsou ta většína? Já mám doma pár multimediálních programů, které mi nefungovaly už na Windows98. Mám také několik programů, hlavně tedy her, které třebas pod Windows2000 běží, ale dost často padají (KINGPIN umí vzít sebou i celé Windows2000). Spousty z toho možná budou v kombinaci hardware, driverů apod. Kolik z těch spoust softwaru jste opravdu zkoušel a to v nějaké významné době? Nicméně toto opravdu není věc, kterou bych Microsoftu až tak vyčítal. Hodně z toho je problém tvůrců toho software a ne Microsoftu.
Vlastní formáty: ano, ale ano, ale ve chvíli kdy dosáhnu
prakticky monopolního postaení to začíníá být o něčem jiném.
RE: "Vite ze docista docista vypere jen nas prasek?" - pouzivas docela hustou demagogii - kolik % lidi podle Tebe vi, ze existuje i jiny praci prasek nez ten, kterej vypere docista docista a kolik % lidi vi, ze existuje neco jineho, nez jediny legalni operacni system? Tyhle Tvoje zvasty me vytaceji.
RE: "omezovan, perzekuovan" - muzes s klidem rict, ze aplikaci ABC (kterou si jiste s radosti pustis pod Winy) si muzes pustit na jinem stroji, jine architekture? Nezda se Ti treba tohle byt omezovani? Chtelo by to trochu vic rozhledu.
Mimochodem nikde se nevyjadrujes k tomu, jak moc se Ti libi za kazdou novou verzi platit MS dalsi prachy navic, zeby hlasna trouba MS tezce warezila? :) (pominu jeden Tvuj komentar o tom, ze to vsechno kupuje Tvoje firma)
Pripojim se k podekovani, za vyborny clanek. BYL jsem linuxovym fanatikem. Zamerne zvyraznuji slovicko 'byl', protoze i kdyz svobodny software a unix (neznamejsi kombinaci je prave Linux) uznavam jako dobrou cestu, tak musim uznat, ze neni pro kazdeho. O tom jsem se presvedcil v dobach, kdy jsem system doporucoval a snazil se rozsirovat v mem okoli. Tohle neni o tom byt in a pouzivat Linux. Je to o zmene, zmene pristupu k pocitaci a trosku i zmene chapani. Vzdyt je tezke vysvetlovat, uzivateli ze rozdil mezi office 97 a 2000 je jen v xstovka drobnych features, ktere sotva vyuzije a nehmatatelnejsi je zmena a integrace GUI. Nebo dalsim faktem je cena: jak muze byt linux levnejsi pro domaciho uzivatele, ktery ma stejne 100% programu nelegalnich?!?
Pominu-li domaci koncove uzivatele, tak stale nemuzu rict, ze Linux je resenim pro kazdeho. Ja osobne jsem dost narazil pri pouziti specializovanych programu. Ty se bohuzel stale v mutaci pro Linux neprodavaji. Takze je dulezite si opravdu uvedomovat, ze my tu nejsme pro operacni system, ale opracni system pro nas. At je to Windows 9X/2000/XP, Linux, *BSD, AtheOS, BeOS, Mac OS X, tak kazdy ma svou cilovou skupinu. Bohuzel jen ta skupina pro Win32 platformu je vetsi a z velke casti take 'pohodlnejsi'. Jedna OEM prodejem SW, jednak nevedomosti, jednak neochotou prijmout vec, ktera je JINAK. Ja mam svou cestu. Kdyz nekoho zajima, tak mu ji ukazu, rad mu vysvetlim co je potreba. Ale kricet ze 'Linux je nejlepsi'. Sakra, vzdyt tomu ani ja sam neverim :-)
At uz na vasich pocitacich bezi jakykoliv OS, tak preju at slouzi presne k tomu, proc jste si ho vybrali. S pranim uspesneho a stastneho roku 2002. RM
Super clanok. Presne vyjadruje to co si mysli vacsina nefanatikov..
Mozno to bude trochu nesuvisle ale:
Bolo by vsak dobre povedat si, z coho prameni vacsia agresivita uzivatelov Unixov.. Ja viem, ze taketo psychologicke ulety nie su velmi popularne, ale neda sa tomu vyhnut. Musime si uvedomit, ze kazdy, kto sa snzi najst alternativu k niecomu "pohodlnemu" a snazi sa naucit nieco nove (co urcite je pripad vacsiny Unixakov) predpoklada znacnu mieru agresivity. Nemozno sa potom cudovat, ze dochadza k takymto "kriziackym tazeniam" a to najma v pripade utokov z opacnej strany (MS). Druha vec, ktoru si musime uvedomit je skutocnost, ze volny software skutocne nie je zadarmo. "Platime" jeho dalsim rozvojom a cast komunity "plati" jeho obhajobou.
A myslim, ze kazdy kto ma skusenosti s Unixami sa svojim sposobom stava "prorokom" (autora clanku nevinimajuc ;-) ). Otazka vsak znie, akym sposobom sa prezentuje. Vyroky typu "Windows sucks" robia len zle meno komunite. Proti takemuto niecomu sa da chranit asi len "prekricanim" fanatikov rozumnou argumentaciou (aj ked zvycajne narazime na WinFanatikov). Ak sa nasa obhajoba obmedzi jen na vykrikovanie hesiel je to nanic.
Riesenie: miesto RTFM poradit a pomoct, miesto hesiel vysvetlit.
Malmo
P.S. Predsa len jedno heslo:
"Kriziacke tazenie NIE! Misionarstvo ANO!"
Rekl bych, ze $SUBJ je prave jadrem pudla. V celem sporu (pokud to ovsem spor je) jde o toto: Predstavte si, ze jste majitelem/majitelkou firmy, ktera k zivotu potrebuje informacni system. A ted rozhodli jste se rozumet, ci nerozumet informacnim systemum? Pochopitelne totez pak budete pozadovat po uzivatelich, ze. Casem zjistite, ze "nevedomy" uzivatel je neco jako casovana bomba. Pravdou je, ze v Open Source systemech "nevedomi" uzivatele povetsinou nejsou. Zkuste si polozit otazku - procpak tu vetsinou nejsou? Duvody jsou proste. Navic, malokdo si (alespon zpocatku) uvedomuje, ze "vedomy" uzivatel si je vedom sve vlastni zodpovednosti a tedy se k ni bude i hlasit. Ano, problem je v lidech ....
Dobry clanek a naprosta pravda. Take jsem parkrat zabredl do slovni diskuze Win & Linux v praci a zjistil ze to nema stejne smysl kazdej ma svoji pravdu a kazdej od PC potrebuje neco jineho. Presvedcovat konstruktera ktery potrebuje CAD at zacne pracovat v linuxu nema smysl a sekretarka chce zase svuj word a excel a take to nechce menit se slovy vzdyt to pouzivaji vsichni.
>Videl jsem zaznam z jiste prezentace Microsoftu a
>myslim si, ze si tady muzem o Linuxovem fanatismu leda
>tak nechat zdat :-)
Myslis tu konferu kde nejaky z tych poprednych haluzakov Mrkvo$rotu (asi Ballmer alebo nejaka ina trubka) asi pol minutu dookola hovoril slovo "Developers" a pobehoval pri tom po podiu ? ;-)
To bolo fakt cool ;-)
BTW1: Ked som doma (kde sa ukazem asi 1x/mesiac) instaloval na masinu Mandrake 8.0 (novsi este nemam na CD) tak otec len ziral ako sa zmenil. Predtym tam bol Suse 6.4 na UMSDOS a spustal sa z DOS bootovacky pomocou loadlin-u.
BTW2: Vyzeralo to cool ked napisalo "Starting Windows Millenium Emergeny Boot" a hned na to "Loading linux .... " ;-)
BTW3: Pomocou linuxu som zachranoval data po havarii Win XY uz nespocetne vela krat.
BTW4: Ked mi niekto povie ze som fanatik do Linuxu, tak to berem ako kompliment. Ked mi vsak niekto povie ze som windowsak, je to pre mna urazka ;-)
BTW5: Kto chce kam, pomozme mu tam ;-)
Dobré a Špatné jako _objektivní_ kategorie neexistuje.
I těch pár obecných 'dobrých a špatných' určuje norma
daná dlouhodobým vývojem a to ještě v každé kultuře
trochu jinak. Prostě: dobré pro mě není dobré pro tebe
a vice versa.
Pokud k tomu přistoupíme takhle, pak je valná většina
diskusí buď jen vzájemným oprašováním nárameníků, anebo konfrontačním střetem. A čím obecnější tím hůř. Zvlášť jsou-li diskutující natvrdlí demagogové... Mno, asi je to potřeba, aby se udržel tok adrenalinu.
Stejně jako hlídat si _komu_ je to dobré, taky stojí za
to vědět _k čemu_ to má být dobré. Ale to už je na dlouho.
Diskuse, jak je obyklé, oddriftovala od tématu a proto
jsem si dovolil k tomu přiložit i svoje slovo. Nebudu sem záměrně psát co používám a k čemu. Stejně sem nikdo nedočte ;)
Ja se domnivam, ze velika cast problemu, ktery zminuje autor clanku vznika ze strachu. Je to strach uzivatelu, jestli jim neujizdi vlak, jestli se stihnou naucit vse potrebne, jestli si zvolili spravny system. Strach, ktery je casto podvedomy, ale presto strach podobny tomu, ktery citi krysa zahnana do kouta. A takovyto strach pak plodi agresivitu, ktera se projevuje napadanim tech druhych. Tech, kteri jsou povazovani za agresory utocici na zavedene zvyklosti uzivatele systemu N (za N si dosadte sami). Takovy strach muze pramenit z neznalosti, nedostatku informaci, nedostatku zkusenosti a mozna i nedostatku schopnosti a proto je treba jemne a opatrne informovat. V zadnem pripade nepresvedcovat !
Druhym duvodem je proste provokace. Nejaky skolak se proste chce zucastnit v cetru deni, ale nema cim by prispel. No tak proste provokuje - nic vic, nestoji to za reakci.
Dalsi duvody ? Jiste existuji ...
- Pred par lety jsem byl nadsenym uzivatelem ZX Spectra. (To byl takovy maly osmibitovy pocitac pripojitelny k televizi.) A samozrejme jsem se v te dobe zapletl i do nekolika ostrych diskuzi o tom jestli je lepsi Sinclair ZX Spectrum, Didaktik, Atari, Commodore (C64, Amiga xxx), Schneider, Amstrad .... a dalsi. Ano, tyto diskuze nemely daleko k fanatizmu. Dneska uz mne to nebere (a v praxi pouzivam nekolik ruznych OS v praci i doma), ale asi je to v prirozenosti cloveka hadat se s ostatnimi a prosazovat svou myslenku byt by byla sebemalichernejsi.
Jo a vsem preju hezky novy rok i kdyz je to novy rok podle puvodne krestanskeho kalendare :-)
Strach z ujizdejiciho vlaku je mnohem patrnejsi u odborniku nez u beznych uzivatelu - a ani se jim nedivim. Jako kluk jsem se dostal k programovani salovych masinek. Deset let jsem se ucil. Kdyz jsem ziskal konecne pocit, ze znam vsechno potrebny a mohu delat zazraky na pockani - uz nebylo na cem. Stane-li se z odbornika pres noc amater, sranda to nejni. Jenze v tomhle oboru nikdo nemuze pocitat s tim, ze mu skolni znalosti vydrzej az do duchodu! A pokud se to nekomu nelibi - at jde vcas delat neco jineho. Ja - protoze jsem poucen - se dnes zajimam jen o systemy a jazyky, ktere jsou snadno portovatelne na jine stroje a nejsou ve vlastnictvi firmy, ktera muze zitra ohlasit bankrot.
Prave ten strach by nas mel nutit zajimat se o nove veci vcas a ne je slepe odmitat. Povolani pruvodce v pocitacovem muzeu bohuzel neexistuje.
skvělý článek, trefil se do černého, otázka jestli nějak zapůsobí.
Také držím palce Linuxu, ale sám jej nepoužívám, protože "to zatím není nic pro mě". Mám docela velké znalosti o Windows a jeho aplikacích a tak proniknutí do stejné hloubky by trvalo dost dlouho.
Myslím, že srovnání s fotoaparáty je docela trefné. A tam právě vidím také jádro pudla, proč Linux zatím není více úspěšný. Zatímco "kompakt" Windows (alespoň w2k a wxp) je v rukou profesionála velmi dobrá zrcadlovka, tak "zrcadlovka" Linux v rukou nezkušeného, respektive člověka znalého jen "kompaktů", je stále příliš složitá. Stejně jako u poloprofesionálních zrcadlovek pro masy, by mělo existovat defaultní nastavení, při kterém laik nepozná rozdíl od kompaktu, a teprve pootočením kolečka či zmáčknutím čudlíku se dostane do voleb příslušejících profesionálům.
A to už vůbec nemluvím o tom, že aby si člověk prohlédl složitější (tedy ne jednoduché) "fotky" - dokumenty, musí mít stejný typ foťáku (což je v situaci kdy je 99% uživatelů kompaktů dost problém).
A další problém je, že veškeré profi příslušenství (hry, aplikace) je primárně vytvářeno pro kompakty.
Ale svítá se na lepší časy - vzhled se stále zjednodušuje (ksakru proč ale není možnost i absolutní kopie nějakých windows, to musí být nástrojová lišta takhle přeplácaná a položky v nabídce start se musí jmenovat nesrozumitelně třeba "xlfmp" místo "Editor obrázků"?!). Kvalita rozpoznání dokumentů je také u mě tak z 70% použitelná. No a prý i programy umožnující spuštění win aplikací pod Linuxem jsou stále lepší.
Už jsem někde psal - dokuď si lidé budou vybírat mezi kradeným win+office a mezi Linuxem a šáhnou po win, pak nemá Linux moc šanci. Je 50% nelegálních instalací. Když ale přesvědčíte, že Linux+Nějaký_Office je lepší, a to nejlépe tak, že bude existovat distribuce u které laik nepozná rozdíl, pak nás tak za dva roky čeká ten pravý boom.
Hned uvodem - na rozdil od autora clanku a vetsiny prispevku jsem
zasadne jineho nazoru, co se tyce kritiky windows (a uzivatelu se
k nim hlasicich).
Zejmena jako programator ve vlastni firme jsem nucen se jiz leta
potykat s problematikou ms-windows - o nejake svobodne volbe nelze
v zadnem pripade hovorit.
Zejmena pri projednavani zakazek se vzdy objevi nejaky obvzlast chytry
uzivatel, ktery svemu managementu vypravi, jak to ci ono sfoukne
v excelu a tedy nabizena funkcionalita neni zapotrebi a vubec - nejlepsi
by bylo koupit back-office a vec je v podstate vyrizena.
Jiny priklad - syn znameho chodi na stredni skolu a jako nepovinny predmet
je nabizeno programovani - zkusenejsi jiz tusi, ze se vyucuje word a excel.
Ani jednou jsem jeste nezazil, ze by panoval duch volne souteze a
existovala moznost volby - co panuje je NULOVA tolerance ze strany windows
- autor clanku mi promine, ale obecna argumentace ve stylu - mejme se radi
- vsechno ma sve vyhody a nevyhody - nas neprivede nikam - NAOPAK - vsichni,
kteri jeste nevymnenili mozek za mys, musi vyuzit kazde prilezitosti
objasnit, ze nainstalovat OS neni know-how, ze petiradkove makro ve wordu
neni programovani, ze kdo napise dopis ve wordu neni spisovatel a kdo umi
pracovat s photoshopem jeste neni akademicky malir.
Mimochodem akademicky malir - priklad s kompaktni kamerou dokumentuje,
jak daleko to jiz doslo diky (take) windows - uzivateli je sugerovano,
ze nauci -li se dobre ovladat kompaktni kameru, muze produkovat - skoro
- takove obrazky jako umelecky fotograf.
Neuslo zde nahodou nekomu, ze umelecky fotograf studuje jeste radu let
pote co se zjistilo ze ma tu potrebnou kupu talentu - na jeho perfektnich
obrazkach se zrcadlovka podili tak 20 procenty.
A nyni to nejdulezitejsi - idea je to, co stoji na pocatku prace umeleckeho
fotografa a ne ta nebo jina kamera - kterou on ale bohuzel potrebuje.
Ale diky ms-windows,word, excel apod. ktere umi skoro kazdy nainstalovat
- pote co je z 50 procent ukradl - , beha nyni po svete miliony umeleckych
fotografu, programatoru a jinych odborniku, kteri mavaji svymi obrazky a makry
a vykrikuji jaci jsou odbornici. To ma samozrejme svuj duvod - chrani si tim
predevsim sve pracovni misto - neb az zmizi z povrchu sveta posledni
umelecky fotograf, zmizi i umelecke fotografie a s nimi i moznost dukazu,
ze prumerny uzivatel photshopu produkuje v podstate srot.
Dusledkem je - pro nas pro vsechny, kteri chteji jit jinou cesto, nez kterou
vyslapal Microsoft s pomoci ms-uzivatelu, ze zde pro nas nebude mista.
Doufam, ze je zrejme, ze ten kdo vola po tom, aby SuSE vypadala jako
ms-windows pro me predstavuje stejny problem neb blafalove
z jakehokoliv tabora nas umlati cepicema. Microsoft je pro me proto
problem, protoze vtipne vyuziva techto lidi.
Aby to nedoslo tak daleko navrhuji nasledujici:
-
kdyz uz diskutovat s uzivateli windows, tak zasadne o tom co dotycny
dokazal a ne tom co nainstaloval, a v cem se mu pracuje lepe
-
jsem z 90% presvedcen, ze jedina cesta, jak nastavit prijatelne pomery
pro uzivatele a vyvojare vede pres perfektni software, ktere ale bude
v rukou tech schopnych, (inzenyru) a proto mam trochu problem s free.
temer 100% jsem si jisty, ze toto software neni mozne pod windows
produkovat. Za tim ucelem bych rad podilel, na dalkovem seminari tech,
kteri maji podobny nazor - BEZ OHLEDU na to, jaky OS maji nainstalovan
ale BEZ UCASTI vyse uvedenych blafalu. Predstavoval bych si to napr.
na root , easylinux, zive proste nekde, kde jiz existuje odpovidajici
infrastuktura - rad zaslu sva temata nekomu, kdo se toho muze ujmout
a rad si proctu navrhy okruhu problemu, ktere tlaci ostatni - co vy
na to panove bubuss, h. hanke, event. jini
Je za 5 minut 12 - a microsoft a jeho uzivatele nespi
vse nejlepsi v novem roce
Moc hezký příspěvek. Konečně někdo zde řekl to co já neumím vyjádřit a kdybych se o to snažil asi by to dopadlo bledě. V podstatě s tím vším souhlasím akorát to neumím tak "odborně napsat". Je úplně jedno co kdo používá za OS, protože teprve kvalitní aplikace, umožní uživateli (odbornému), vytvářet kvalitní produkty a pokud to má být v oblasti free software, tak pod Windows má asi málokdo šanci. Jsou zde ovšem i jiné OS, třeba OS/2 nebo Mac OS X, ale to jsou opět komerční produkty a zde bude situace s free asi dost podobná jako pod Windows. Proto vidím v Linuxu budoucnost a určitě i když to bude komerční distribuce, tak pořád bude "linux compatible" a navíc i komerční linuxy jsou vesměs pod licencí GPL/GNU. Toliko k linuxu.
Nejsem s to hodnotit, kde by se dané semináře měli objevit, ale učitě nebudu proti, když to bude na EASYLinuxu. Problém je v tom, že můj server je úzce zaměřen právě na linux a případní "jinosystémáci" se zde asi příliš vyskytovat nebudou a tudíž se nebudou k daným tématům mít šanci vyjádřit. Asi by bylo nejlepší, tuto diskuzi vést na nějakém nestraném serveru, který nepreferuje žádný OS.
PS: Hlavně ať zvítězí rozum nad hloupostí.
Tedy, zajimalo by me, s cim konkretne v puvodnim prispevku souhlasite. Jinak mi Vase nazory prijdou trochu nekonzistentni.
"V dobe kompaktnich fotoaparatu muze vlastni server provozovat kazdy. Staci nastavit kreativni program a mit bezkonkurencne nejlepsi fotak."
http://www.easylinux.cz/article.php?sid=45
"Nemusim necemu rozumet, abych to mohl vysvetlovat ostatnim."
http://www.easylinux.cz/article.php?sid=53
"Konecne GNU/Linux, ktery je as Easy as Windows."
http://www.easylinux.cz/article.php?sid=48
(Nepolemizuju s Vami, protirecute sam sobe.)
Dobrý den.
Předně jsem reagoval na váš komentář a ne na vlastní článek. Nemám pocit se stydět za to, že používám hotový redakční systém, který už někdo vymyslel, možná by pro vás bylo lepší kdyby jste si naprogramoval vlastní operační systém a pod něj ty svoje "dokonalé" aplikace - trochu mi to připomíná komentář z WEB4U o profesionalitě. Asi vám uniklo, že článek Primitiva bezpečnosti není mým výplodem, ale má ho na svědomí beren a úplně vám asi uniklo i to, na jakou skupinu lidí je EASYLinux zaměřený. Nevím co přesně chcete po vašem operačním systému ale easylinux je pro začátečníky a ne pro profíky.
Ja proti M$ prakticky nic nemam, ale vadi mi, ze pod linuxem clovek nemuze korektne cist dokumenty M$ Office, ktere jsou na internetu docela hojne pouzivany...Clovek se sice muze svobodne rozhodnout, ale kdyz nastoli podminku, aby bezproblemu precetl dokumenty MS Office, tak ma volbu jedinou...MS...
Rád bych také přidal pár vět a budu rád, když na ně někdo zareaguje...
Na úvod: Je mi 19 studuji informatiku ale do "problematiky" Linuxu jsem ještě nijak "extrémně" nepronikl.
Doteď jsem používal Win a jsem celkem spokojen (až na nějaké ty desítky chyb), ale nedávno (2 týdny) jsem naistaloval RH 7.1 s KDE. Příjemně mě překvapil vzhled a možnosti. Akorát: XWindow pracuje poněkud pomaleji, než odpovídající GUI ve Win. Jak přimontnovat disky? A co s tou konzolou? atd... (neřešte to, já na to přijdu)
Jaké závěry jsem vyvodil?
- Windows je výborný OS
- Linux je výborný OS
- Oba systémy mají své chyby
- Za chyby Windowsu si musím zaplatit koupí nové verze (a počítače :-) )
- Nová verze Linuxu je zdarma, nebo si chybu můžu opravit sám
Bohužel je pro Windows více programů a ty mi obvykle v Linuxu neběží.
Linux je opravdu rájem pro programátory: Apache a PHP je součástí instalace, vše zadarmo, konfigurovat můžete až do zblbnutí a pak to drží. (z doslechu)
Na druhou stranu, když ve Win zvolím Otevřít soubor, tak se mi zobrazí pokaždé stejné okno Otevřít soubor. V linuxu jsem tam už viděl jak styly z Macintoshe, tak z Win, i různé jiné... Prostě co člověk (programátor) to názor (zvyk)...
Kdysi jsem slyšel argument: "Linux je lepší, protože je zadarmo!" Tehdy jsem si říkal, jaký nesmysl! Přece nebudeme srovnávat systém podle ceny, když lepší znamená kvalitnější. Ale asi na tom něco je.
Co má Windows a Linux ne? nějaké ovladače, programy...
Co má Windows a Linux mít nemůže? NIC! (aspoň myslím)
Co má Linux a Windows ne? podporu mnoha platforem, ...
Co má Linux a Windows mít nemůže? nízkou cenu :-), úpravy v jádře, velký počet "zaměstnanců"... ...
Prostě se zdá, že Linux má budoucnost. Akorát to bude chtít hodně práce a domluva bude složitá :-)
Ten argument má přece jen asi něco do sebe...
Jiná věc je, že lidé jaksi nemají zájem používat "menšinový systém".
Programátor: Vytvořím program tak, aby pracoval u co největšího počtu potenciálních zákazníků. Co mají uživatelé? Win (dělat to pro více by bylo moc práce)
Uživatel: Chci na tom používat co nejvíce programů (a her). Pro jaký OS je jich nejvíce (příp. českých)? Win
Obě strany jsou bohužel ochotny za tyto výhody platit a když už mám jednou něco koupené, tak to přece budu používat :-) -> Microsoft si mne ruce. Domnívám se, že reklama na Windows 95 pořád ještě vydělává obrovské peníze (táhne se to už roky). Ten zátah, že Win95 je nejlepší, 32-bit, s nejlepší podporou tamtoho atd. nás zasáhl a mnozí se z toho ještě nevyhrabali...
Možná, že Microsoft toleruje nelegální kopie Windows právě proto, že kdyby to u nás nedělal, tak ztratí monopol v domácnostech :-)
Někdy mě taky napadá, jestli Microsoft opravdu nedělá ty chyby schválně, aby se uživili servisní centra a správce sítě bylo možné platit za údržbu sítě v chodu. :-)
> Tak tak, já se k Linuxu dostal taky takhle - uviděl jsem SuSE 6.1 (nebo 6.2) kdysi na INVEXu na
Taky jsem viděl na Invexu počítač se SuSE a občas tam někdo přišel nějaký návštěvník, obvykle student, a spustil konzolu. :-)
Snad je to všechno. Omluvte moje poněkud omezené vyjadřovací prostředky. Slohovky mě nikdy moc nešly. Kdyžtak to vymažte...
Ahoj!
preco chodaci deti? je to len otazka pristupu. ja som moju manzelku naucil pisat v vedsine editorov bez toho abi som bol vkuse pri nej. totizto nestlaca 4 ikonku sprava na ulozenie suboru ale tu na ktorej je disketa/popis "save" alebo je hore v menu niekde polozka save/ulozit. takto som ju naucil hlavne funkcie a sama od seba vie pisat v abivorde, nedite, internom editore pine, worde, ..... a tak sa maju ucit aj deti v skolach. ale to co sa ucia je hroza. maju problemy ked sa ucili na anglickom robit v slovenskom/ceskom ci naopak a nedajboze su poprehadzovane listy navrchu. v tom je jadro pudla ze namiesto toho abi sa ucili pracovat z pocitacom ucia sa ako opice ovladat progamX verziaY.
Dle meho to je cele o informacich a predevsim o pristupu lidi k informacim. Diky hledanim zdroju do zpravicek jsem prelouskal tolik clanku, a z nich vyteklo tolik spiny, kterou Microsoft dela, ze bych mohl mezi prvnimi rvat, ze MS je huj. Ale ... jaka svinstva na prirode a lidech pachaji treba chemicke koncerny? Jaka zverstva pachaji zbrojni koncerny, aby sly jejich zbrane na odbyt? Vim o tom velmi malo, ale Microsoft je vedle toho slaby cajicek. Mnoho z tech lidi co se nejvic hada ma informace z tak zasvecenych zdroju, jako jsou Lidovky, Dnes, ci televize. Vzhledem k tomu, ze jeden prebira druheho, stavaji se nesmysly nekolikrat opakovanymi a pro neinformovane snadno uveritelnymi. Ti lide maji pravdu, kdyz rikaji, ze Microsoft a Windows jsou genialni a jedina volba ... bohuzel postavenou na zaklade spatnych, ale obecne uznavanymi autoritami (televize a noviny jsou pro vetsinu lidi jista autorita), potvrzenych informacich. Je v podstate nemozne je z toho vyvest, pokud to neuvidi na vlastni oci.
Az na Invexu bude ne 5(ci kolik jich tam celkem bylo) pocitacu s bezicim Linuxem, ale 50 pro lidi pristupnych stroju se zasvecenou obsluhou, mozna to neco zmeni.
Linux a lide kolem nej maji neco jako aureolu slusnosti a nezistnosti. Nedelaji to pro penize, ale pro sebe a pro ostatni a pro zabavu. Apriori se tak nesnazi dostat do medii, ani do vseobecneho povedomi, nejsou stizeni marketingovym silenstvim. Obycejny clovek se o Open Source, Linuxu atd. dozvi maximalne v souvislosti s Warezem, ci Crackery, kdyz nejaky agilni redaktor smicha dohromady vscko co o veci slysel, napr. u prilezitosti hacku stranek nejakeho ministerstva.
Bohuzel clovek tato neinformovany, je obvykle stejne vybaveny i v ostatnich IT oblastech, maximalne je uzivatelem PC, jakozto herni konzole. Chci tim rici to, ze onen dobry misionar ani nema za co se vlastne zachytit. Lidi maji v hlavach desny gulas a bez informaci jsou strasne snadno ovladatelni. Uz jen volbou toho, co se jim v TV rekne, ci jaky film se pusti, lze ovladat masy. Kdyz se nesmysl spravne poda, jsou lidi ochotni ze sebe udelat Kamikaze, ci navest letadlo do mrakodrapu. Touto presvedcovaci schopnosti vsak linuxova komunita vubec nedisponuje. IMHO zcela zamerne, byt ke sve skode:)
BetaCam byl radove lepsi nez VHS, ale VHS melo lepsi marketing. Kdyby lidi znali BetaCam, nikdy by nesli do VHS, ale oni ho na vlastni kuzi nikdy nepoznali. Stejne tak vetsina lidi nikdy nevidela aktualni Linuxovou masinu.
A proc je to o pristupu lidi k informacim? Protoze lidi nemaji naucene pidit se po podstate, overovat si zpravy, ci hledat si dalsi zdroje, pokud nemusi. Nikdo nas k tomu nevede, spis naopak (skoly jsou toho zarnym prikladem). Jsou samozrejme vyjimky. Vetsina jich ostatne pouziva jiny system nez Windows:)
Vpravde genialni se tak jevi napad dat Wokna zdrama skolam. Jeste me napada, vytapetovat Windowsovym logem vsechny porodnice ... pockat! Proc tam radeji nedat tapety s tucnakem? Toho maji deti prece radeji:)
... nerad dikutuju, protoze z toho vzdycky vyjdou romany, toz prominte za tu delku:)
Jeden z nejlepsich clanku, jaky jsem kdy cetl, a to uz jsem zacal mit pocit, ze to je s nasi zurnalistickou/ctenarskou obci moc spatne. Mam par poznamek:
1, fanaticke diskuse se netykaji pouze Lin x Win, ale co za zverstava jsme meli moznost cist pri konfliktu
USAxAfghanistan apod. Pripada mi to trochu jako ceska povaha. Husitstvi, ktere preslo do svalnatych reci.
2, Muj vztah k linuxu je takovy, ze ho pouzivam na servery (uz jich ted spravuju pozehnane) a doma mi tam bezi StarOffice, Kylix /GPL verze/, LaTeX a par dalsich aplikacek. Co mi chybi nejvice a proc musim do windows je solidni notator. Ano, je tu musicTeX, ale preci jenom, kdyz chci udelat komplikovanou partituru v kratke dobe, je to nemozne. Kdyz jsem se na toto tema ptal linuxaku, rekli mi, at si napisu vlastni notator. To mi pripada jako blbost! Ti panove nevedi, ze napriklad firma Coda na Finale pracuje uz 10 let, a ze tak slozite typograficko/notograficke prepocty neni mozne jen tak napsat :-)
Tim chci podtrhnout autoruv DULEZITY komentar, ze linux neumi vsechno a pokud to nekomu napovidame, nejsme o nic lepsi nez Mirosoft, ktery neco rika o stabilite a zabezpeceni.
Myslim, ze nejlepsi cestou, jak propagovat Linux, je vytvoreni stranek pro obycejne uzivatele - clickaře. Začátečníka opravdu dost často mohou odradit man pages, nebo dokonce i howto's bývají komplikovaná. Myslím, že takový linux for dummies by pomohl běžnému uživateli windows mnohem lépe než skandování Linux Rulez apod...
Nějak jsem sklouzl k diakritice...oops...sorry.
pripustme, ze nejakym zazrakem ci jinym zpusobem budou vytvoreny stranky pro klikare - vsichni budou stastni az do toho okamziku, nez zjisti, ze jim chybi notator. (nebo tisice jinych aplikaci) Podle toho co pisete, trva vyvoj takove aplikace mnoho let - a vyvojari budou teprve pote vyvijet notator, az pro to pod linuxem bude existovat odpovidajici ocekavany odbyt - ten se ale nenastavi, nebot vsichni jako Vy nenasli okamzite notator a pouzivaji dale windows ?????
Pripada mi, ze jste bud muj prispevek necetl, nebo nepochopil...
To je otazka povolani. Pripustte si na okamzik,
ze budete treba hudebni skladatel, a ze Vasim ukolem je partituru prepsat do pocitacoveho cistopisu. Vas nejlepsi kamarad Vam vnuti Linux a Vy se pak budete pouze divit. Ja Linux pouzivam z 85 procent, ale jsou proste aplikace ktere pod linuxem neexistuji a nikdy existovat nebudou. (ani genialni wine nezvladne vse) Proto tvrdim, ze ackoliv mi pripada linux lepsi, stale si nemohu dovolit windows ze sveho disku uplne vymazat. Pokud bych to udelal, podriznu si vetev. Pripada mi, ze naopak Vy a Vam podobni, co skanduji za zruseni Windows linuxu uskodi nejvice, protoze clickar, ktery je zvykly na tuny aplikaci pod windows samozrejme nenajde to, co potrebuje. Proto je od prvopocatku potreba k nemu pristoupit s otevrenyma kartama a rict tohle jde a tohle nejde. Pak je sance, ze mu Linux na pocitaci vydrzi dele nez dva dny.
Po přečtení všech příspěvků musím říci jediné...
Bežte si se svými rádoby systémy hrát na píseček...
Jedinej slušnej systém je WorkBench :-)) AMIGA forever...
:-) :-) :-) Možná ještě lepší (i když to není OS) je Sinclair ZX Spectrum....
(a teď jsem zvědav kdo se ozve....)
p.s. Ten článek je super!
Ahoj,
jak se tak na to divam, napada me par veci...
add 1) dost lidi dava za pravdu autorovi, ale stejne
se tu vedou malicherne valky, viz na zacatku debata o
prikazu find versus win okenka "najit" nebo jak to
tam je.
add 2) Myslim, ze otazka nezni a nikdy neznela Windows
vs Linux. Kdyz uz, tak Windows vs UNIX. Celkem jedno
jaky, i kdyz je fakt, ze Lin ma je asi nejintezivneji vyvijen, tedy alespon co se tyce kernelu, muze byt
nejlepsi (co do implementace, jsou pouzite rychle a efektvni algoritmy, atd).
Ja osobne si myslim, ze problem neni v tom, ze
Windows jsou pro uzivatele (okenka, mysicka, obrazky,
zadne detaily...) a UNIX - Linux je pro programatory
(zadna dokumentace, clovek musi znat AT commands pro
pripojeni k netu a pamatovat si 20 parametru findu)Myslim si to proto, ze jsem videl jak Gnome, tak KDE,
tak prostredi SGI IRIXu (konkretne 5.3 i 6.5.13) a vim
ze co se tyce uzivatelske pritulnosti, jsou nastejno,
dost mozna, ze UNIXy maji navic...
Neni to podle meho ani tim, ze Win padaji a UNIX ne.
Ani to neni pravda, bracha ma NT4.0, pouziva tam
jen Word, IE, obcas Photoshop a drzi mu to.
Naopak ja trapim Linux a neni pro me az zas tak problem
to shodit ze se nevzpamatuje (ale je zase pravda, ze
pouzivam posledni verze kernelu jste patchnute neoficialnimi patchy...) Trapil jsem i
IRIX ale je fakt, ze ten mi jeste nezatuhl, nicmene
to je mozna tim, ze jen nevim, "jak na nek" prece jen
v nem nedelam tak moc a tak dlouho jako v Lin.
Odhledneme-li od financni stranky veci, ktera je
celkem jasna (sliz se strany MS, pohoda ze stany Lin
a *BSD, nevim jak jine UNIXy - IRIX, AIX, Solaris...)
tak rozdil je v tom, co je pod kapotou.
Rozdil je dle meho ale ve filozofii a architekture
systemu. Delal jsem s obema takze mam trosku tusaka.
UNIX mi prijde celkem transparentni, de facto se tam
pouziva je nekolik malo postupu, vse je dle meho
velice podobne. Clovek ma moznost jit az uplne dolu...
Jediny problem je v tom, ze clovek musi premyslet trosku
jinak. Jakmile pochopi jak to funguje, co jsou procesy
pipes, co je to inetd, prokouse se RC skripty a tak
dale, je za vodou u udela cokoliv a jednodusse, coz je podle me rozdil mezi UNIXy a Win., Tam clovek pri trose stesit take udela cokoli, ale za jakou cenu? Uceni se ale vyzaduje cas a namahu. Je mi celkem jasne, ze to bezny uzivatel nevyda, nechce se ucit. To chapu.
Tady je videt hlavni rozdil mezi UNIX a Win. Prameni
z historie obou systemu. UNIX byl nevrhovan a vyvijen v dobe, kdy jeden pocitac sdilelo mnoho uzivatelu, zelezo bylo padave, kazdy pocitac mel sveho gurua, odbornika, ktery nedelal nic jineho nez se staral o svuj pocitac.
Windows vznikly z DOSu, maleho Osiku pro PC, tedy pro
mikropocitace. Co PC, to JEDEN uzivatel, zadne nic moc
pozadavky (vic procesu najednou, sdileni IO atd)
Zaver je takovy. Unix ma jinou filozofii, k UNIXu
musite mit fundovaneho spravce, aby s nim mohli uzivatele pohodlne pracovat. Tot muj nazor.
Win jsou pro masy, clovek nemusi nic vedet
a proste naklika kde co.
Myslim, ze neni pochyb, ze po technicke strance
UNIX vitezi. Zatim se ukazuje, ze ma dost veci vyreseno.
Prava, kvoty a tak dale, vse co musi Win dotahovat,
pokud chce byti serverem...
Objasnil jsem, proc dle meho jsou Win tak rozsirene mezi
uzivateli - mohou mit win doma, nemusi nic vedet.
V praci pak vyzaduji, co maji doma...
Proc jsou ale nasazovany i na servery. duvodem muze byt
jak vazba serverovych aplikaci na win klienty, tak vseobecna nechut k UNIXu. Mnoho velkych firem
ma IT managery kolem 30-50 let. Ti samozrejme zacinali
na win, UNIX je pro ne neco tajmeneho, mysli si ze to je slozite, drahe atd. Proc? Dovod je opet historicky.
UNIX byl system na velke pocitace, drahe atd. PC byla levnejsi a na zacatky nebyl schopny UNIX na PC. Cili jedna vec je zvyk. Druhym faktorem je to, ze spravce UNIXu musi vedet mnohem vice, nez spravce Win.
Tomu staci klikat. UNIXmani maji vetsinou vetsi
kvalifikaci, unixman ktery neumi programovat, to si neumim predstavit. Winadmin neschopny napsat
mensi programek, to je dle me zkusenosti relativne bezna
vec. UNIXmani si vetsinou uctuji vice, konec koncu
ma vetsi kvalifikaci, ma na to pravo. (NERAD BYCH CETL
MAIL OD WIN ADMINA, KTERY PROGRAMUJE!!!, vim ze takovi jsou atd. Mluvim jen z vlastni zkusenoti...)
Konecne poslednim faktorem je i nase narodni povaha.
Mam znameho (40 +- let), ktery je jinak celkem rozumny, se ktery
se me ptal jak delam to a to. Rikam, no, delam vse v
Linuxu. On na to, Jo Linux, to je ten OS zadarmo...
Ja: ne tak uplne.... On: Jo, jo, jenze ja potrebuji
neco poradneho, je jen nejaky shareware, co vetsinou
umi jen ty zaklady...Proste jista generace vecim
zadarmo neveri (vim, ze linux neni zadarmo, ze to je trosku jinak, ale dovolil jsem si tuhle formulaci vzhledem ke kontaxtu, tak me nebijte.Zrovna tak bych nerad reakce jako ze Win maji kvoty a Lin muze byt tak
snadny jako Win, o tom jsem mam dojem nemluvil...)
Na zaver snad jen jedno. Vim ze text je zmateny,
ale snad pochopite, co jsem chtel rici...
Ten clanek mi mluvi z duse - a to zvlast ta cast o "informacni bariere". Sam jsem novopeceny uzivatel RH Linuxu (asi mesic), shanel jsem vhodnou literaturu i webovske stranky a nasel jen trojiho druhu: zcela primitivni "Linux for dummies", dale "Linux for guru", kteri potrebuji neco hodne specialniho, a nakonec referencni prirucky, tedy jen pamatovacky. Pritom je spousta otazek zcela trivialnich pro znale, ale zacatecnikum zpusobujicich tezkou hlavu; sam jich mohu napsat cely seznam (treba zrovna tento prispevek pisu ve Win Explorer, protoze se mi zatim nepodarilo rozchodit modem pod Linuxem; ve Win je to otazka par klepnuti mysi). Ty by mely byt poradne popsane v nejake prirucce nebo webovske strance typu "Linux pro budouci experty". Zatim to znamena pouze prochazeni diskuzi na Internetu spojene i s nerudnou reakci na dotazy (naivni? - jak pro koho!), shaneni vice ci mene znalych lidi v okoli nebo hodiny pokusu a omylu. Tady je podle mne nutno hledat nejvetsi procento zpetnych odpadliku, cili lidi, kteri si nainstalovali Linux a po case se vratili zpet k Windowsum. Ze sveta Windowsu bychom si meli vzit priklad z jejich literatury: najdete tam uplnou skalu od prirucky pro ucetni, ktera si k pocitaci sedne poprve v zivote v petapadesati, az po bichli pro spravce heterogennich siti pod W NT nebo W2000. Takze mam tema: ti zkuseni z vas, kteri mate chut, zalozte web stranky venovane budoucim expertum k co nejrychlejsimu prekonani te informacni bariery, a ziskate tim radu novych uzivatelu Linuxu. Nadavani na Windows nebo machrovani typu "kdo si neumi napsat ovladac na to a to, je blbec" nic neresi.
Pokud umite anglicky, doporucuji pouzivat Google. Napriklad: mam problem s "modemem" (ehm...) inPorte. Zadam "linux askey inporte modem installation problem". Nic se nenajde, zredukuji na "linux microcom inporte modem". Hned prvni odkaz vede na hardware.penguin.cz, kde Stepan Zechner popisuje problemy s modemem, Ivan Bibr, Medved Brtnik a David Jez odpovidaji, poukazuji na znamy problem a odkazuji na linmodems.org, kde by se melo nachazet reseni. Na linmodems.org muzete zkusit odkaz na driver a prinejmensim se dozvite, ze neni podstatne, jak se modem "jmenuje", ale jaky ma chipset. Pokud linmodems nepomohou, muzete s nove nabytou znalosti o chipsetu pokracovat opet na google. K vysledku(reseni) dospejete nanejvys po nekolika iteracich. Vysledkem samozrejme muze byt i zjisteni, ze Vas problem zatim reseni nema.
Ale je velmi nepravdepodobne, ze narazite na uplne novy problem, nebo problem, ktery je znamy a kterym se nikdo nezabyva.
Pokud ziskate ten pocit (napriklad najdete spoustu postu do konferenci, popisujicich problem, a zadne odpovedi), jako dalsi kroky muzete volit kontaktovani mistniho guru, psani do konferenci, kontaktovani globalnich guru ...
Pro Vas vhodnym typem dokumentu jsou, odhaduji, take HOWTOs, takze pokud najdete patricne HOWTO, muzete zaplesat a mate vetsinou vyhrano.
No jo, ale skutečný život vypadá takhle:
1 - reboot z CD1, partitioning, format, instalace
2 - objeví se problém s modemem
3 - bez modemu není Internet (u mě doma rozhodně)
4 - "a kruci!"
5 - máš jiný počítač s přístupem na Internet?
JO - jdi na google, nebo kam je třeba
NE - otevři okno a volej "Gůůůůůůůůůgl...."
No, tak je to. Ahoj.
No jo, ale skutečný život vypadá takhle:
1 - reboot z CD1, partitioning, format, instalace
2 - objeví se problém s modemem
3 - bez modemu není Internet (u mě doma rozhodně)
4 - "a kruci!"
5 - máš jiný počítač s přístupem na Internet?
JO - jdi na google, nebo kam je třeba
NE - otevři okno a volej "Gůůůůůůůůůgl...."
No, tak je to. Ahoj.
High-end software? Co to je? :-)
Původně jsem si myslel, že jste se přepsal a místo hardware napsal software, ale to nedáva smysl.
Taková řada zSeries od IBM v níž běží ve logických (virtuálních) patricích třeba 20 000 images (virtuálních počítačů) s Linuxem, HW kde prakticky cokoliv je zdvojeno a chráněno proti výpadku již v
té nejzákladnější konfiguraci, kde je možné řídit
veškeré zdroje počítačů od množství alokované paměti až po veškerá I/O....to je opravdu high/end hardware, ale
na tom Windows neběží.
Možná jste myslel nějako nižší třídu, třeba
něco jako 10 000ícovka od SUNu nebo Regaty
od IBM. Tam sice převážná většina věcí co
má zSeries není, ale přece jen je tu možnost nechat
běžet více instancí operačního systému apod.
U Regat jednou z těch instancí může být i Linux.
Obdobně i iSeries od IBM alias AS/400. Jenže
ani na této třídě počítačů Windows neběží
nebo možná max. na na nějakých "PC kartách"
do těch počítačů vložených..
Takže na high-end hardware Windows neběží, ale Linux ano. Takže jste musel opravdu myslet software, ale s jakým high-end software jsou na tom Windows lepší?
I Oracle a řada jeho uživatelů tvrdí, že na Linuxu
běží lépe než na Windows. To je high end software.
Jak to tedy je? :-)
aha, já se lekl, že to myslíte obecně. Ano, jsou jisté segmenty kde Windows nebo MacOS nabízí něco navíc, třeba aplikace :-). Povětšinou mají něco společného s prací na desktopu, třeba právě grafika apod. I když rendrování Titanicu jistě hi-tech je, asi si již rozumíme :-)
profi komercny softver: nechcem bit blbi ale oproti tomu co sa da kupit za soft na unixove riesenia nikde na win nesplasite. napriklad video to je podla mna dost hight-end na win splasite akurat nejaky softik na tu sunku co ste kupili v obchode naproti. ale je zaujimave ze filmy sa robia na unix rieseniach (pan prstenou reenderuju linuxy a postprodukciu robia na Silicon Graphics Octane2 OS je IRIX a graficke karty VproTM V12) vsetky velke trikove studia idu na unixoch, alebo sadzanie vtextu? tak to robia na unixoch ci mackoch, ci velke DB? otom tu uz hovorili zase linux. alebo JAVA enterprice riesenia? vedsina bezi na SUN-och alebo IBM a i linux je rozsireny. Velke matematicke vypocty (jadrove bomby, namahanie materialov, hvezdarske vypocty) tak to sa robi na superpocitacoch (tam vin nebezi ani ked sa poseries) alebo aspon na vypoctovych clustroch a tie najviac predava IBM a nechci vediet co tam bezi UNIX, alebo CAD systemy tie su takmer na vsetko ale tie co vedia aj viac ako nakreslit vykres a maximalne to zvizualizovat su zase unix riesenia.
99% hight-end softu bezi na unix rieseniach vzdi je to ini unix ten ktori je nato najlepsi ale vzsi je to unix. tak mi prezrad ten hight-end soft ktori je len na windowse? inak taky gimp zvlada vedsinu veci ako photoshop a moze mat aj funkcie kotore phothoshop nema ;) ale toto urcite nieje hight-end soft to je soft pre masi rovnako ako word.
S tím se nedá souhlasit. Jde o to, jaké HIGH END oblasti jsou myšleny, jak už tady padlo, v oboru DTP a zpracování 2D grafiky jsou na tom Win/Mac nesrovnatelně lépe než unixy a jako grafik při vší úctě musím konstatovat, že kvalitou výstupu se gimp na photoshop nechytá. A ve svém oboru jde skutečně o nejlepší soft. Dtto třeba QuarkXpress pro DTP. Proč to nenazvat high endem, špičkové grafické stanice s takovým softem prostě pracují:> Co se týče 3D, nepleť si Linux s Irixem nebo operákama od IBM, když to srovná, v současnosti je větší výběr highendových 3D programů a renderů pro Win než pro Linux. To není nic proti linuxu, pro který už je třeba portovaná vynikající maya, jen konstatování statu quo. Linux je dobrý, levný, ale ke spoustě věcí má zatím daleko. Takže laskavě prosím, když se někde používá Solaris, Irix nebo jakýkoli další robustní systém, nedosazuj si stejné možnosti pro Linux, zatím prostě nejsou. Jistěže do budoucna to bude stále lepší, ale zatím ne. Jo a jestli se linuxákům blbě zobrazuje diakritika... tak sorry, jedu z oken,o-)
No ja jsem shodou okolnosti takovy UNIXovy novacek. jediny programovaci jazyk co ovladam (mizerne) je PERL, ktery jsem se neucil kvuli psani CGI skriptu. Pro me byl prechod na LINUX, ve kterem jsem videl reseni vsech problemu hodne velky sok. Veskere znalosti o prikazovem radku jsem mel z DOS klienta FTP. Navic mam trosicku nestandartni hardware a jeho konfigurace byl pro me sok. Ale dneska jsem rad, protoze ze ten trictvrte šrok jsem se nejenom naucil s Linuxem samotnym, ale vubec o tom, jak pocitac samotny funguje.
S pozdravem At zije tucnak Zdravi Mithrandir :)))
zkusim to z jineho pohledu:
casto je problem vyjadrit svoje myslenky pisemne, navic ve zkratce pomerne omezeneho prostoru (nepusobi na vas tak pole pro text prispevku?) i casu (kdo ma moznost promyslet svou reakci delsi dobu) a kde bude za delsi cas diskuse? nebude muj prispevek uz mimo tema? o cestine radsi pomlcim :-)
omezeny prostor i cas pak nutne ovlivnuje prispevek (obvykle kdyz po sobe neco prectu, mam chut vratit cas).
chci tim rict, ze diskuse na internetu nutne postrada nektere moznosti osobnich rozhovoru (mimika obliceje partnera/u v diskusi, plynulejsi tok diskuse, ...), nevim, jestli je chudsi nebo ne, je proste jina. stejne jako nam "slusne vychovani" a "neanonymita" diktuje v klasicke diskusi se krotit ve vyrazech (ja vim, jak komu), jsme v prispevcich do netove diskuse mozna trosku uprimnejsi.
proc uvazovat o argumentech protistrany, kdyz muzu v uvodu prispevku napsat: "tys to necet nebo nepochopil?" ve smyslu: "ty osle"?. vyvracet logicke argumenty protistrany je obtizne, jednodussi je dehonestovat partnera (vzdyt je to winar, ne?). jestlize budeme propagovat linux agresivitou a sprostotou, pak neuspejeme. na agresivni vypad winare prece existuje cela rada reakci jinych, nez opet agresivnich odpovedi. zakladni pravo tucnaka je vybrat si. muze si vybrat, ale to musi znat varianty, z nichz vybira. jestlize nezna, nemuze si vybirat. winar tuto povinnost nema. jemu bylo vybrano. ale proc by mel byt opovrzenihodny?
omlouvam, se ale musi jit makat. takze mozna dokoncim myslenku jindy:-)))
"Fanatizmus: vášnivá, slepá horlivosť za dajakú ideu, myšlienku, politiku a pod., spojená s neznášanlivosťou k akémukoľvek odlišnému názoru" Toľko slovník cudzích slov. Videli ste už Jehovovho svedka, ktorý by bol "neznášanlivý k akémukoľvek odlišnému názoru"? Podľa mojich skúseností sa každý jeden s Vami rád a veľmi "znášanlivo" pozhovára o Vašom názore. Žiaľ veľmi často stretáva tých "neznášanlivých" k jeho názorom. Alebo je to inak?
Problém tohoto sveta je jeho amatérstvo, ktoré vládne v každej oblasti záujmu človeka.
http://www.watchtower.org/languages/czech/library/rq/index.htm
"Co od nás Buh vyzaduje"
"4. lekce, Kdo je ďábel?"
"10. lekce, Jednání, které bůh nenávidí"
"11. lekce, Názory a zvyky, které se Bohu nelíbí"
"15. lekce, Pomáhejme druhým činit Boží vůli"
Cili chcete rici, ze svedek Jehovuv je snasenlivy, nesnasenlivy je jen Jehova, ktery nenavidi smilstvo, predmanzelsky sex, homosexualy, lhani, hazardni hry, loterie, výbuchy hněvu, spiritismus, magická kouzla, opilství, nelíbí se mu Vánoce, Velikonoce, narozeniny, strach z mrtvých, učeni o tom, že zemřel na kříži, a mnoho dalšách věcí. .
"Brzy bude Jezís lidi soudit a oddelovat je, podobne jako pastýr oddeluje ovce od kozlu. Ovce
jsou ti, kdo se prokázali jako Jezisovy verní poddaní. Ti získají vecný zivot na zemi. Kozlové
jsou ti, kdo Bozí Království odmítli. (Matous 25:31-34, 46) Jezís jiz brzy znicí vsechny, kdo
se podobají kozlum. (2. Tesaloninanum 1:6-9) Chcete-li být jednou z Jezísových ovcí,
musíte naslouchat poselství o Království a musíte jednat v souladu s tím, co se dozvídáte. (Matous 24:14) "
Budiz, tedy svedek si se mnou rad a snasenlive pohovori, ale kdyz ho neposlechnu, Jehova me znici.
Myslim, ze kdyby Svedkove prevladli, vsichni, ktere Jehova nenavidi by se meli na co tesit. Obmenou pomoci bliznimu cinit, co Jehovovi libe, je pomoci bliznimu necinit, co Jehovovi nelibe.
Souhlasim s autorem, sam partim k tem, co ho nechali na lepsi casy (s mym HW jsem nemohl ani kompilovat), ale mel jsem problemy vubec neco nastavit. Je nekde (na internetu,...) uceleny prehled informaci, jak co kde nastavit ? Neco z ceho bych se naucil postavit a nastavit server, workstation, desktop,... a nemusel akorat podezrele koukat na KERNEL PANIC ? Nejakou literaturu, ktera by me (zacatecnika) provedla celym systemem, postupne od jednodusiho k tezsimu ?
Nejakou ucebnici, jak efektivne pouzivat Linux ? (ja jsem konkretne zkousel RH 5.2 - par let - MDK 8.0, RH 7.1, ale nakonec jsem tam stejne mel RH jenom proto, abych zjistil, ze mi nove stazene programy nepobezi) - nejaky seznam alternativnich programu ? vim ze na linux.com je, ale nejaky lokalizovany (nemyslim preklad, ale alternativy k programum pouzivanym u nas) ?
Nie som linuxovym fanatikom skor iba fanusikom. Pouzivam aj windows. Ak sa niekomu nepaci windows preto ze je zly, padavy, nestabilny a neviem este aky tak ho nemusi pouzivat ked sa tak rozhodne. Nastastie doby komunizmu uz skoncili takze by mala byt slobodna vola pouzivat OS aky chcem len na mne (nie ze by s tym komunisti nieco mali).
Bohuzial coraz castejsie v praxi zistujem ze to tak celkom nie je a ja som casto nuteny sa rozhodnut pre ms windows aj ked nechcem. V skole odo mna vyzaduju semestralne prace vo formate doc, nahlasovat predmety si mozem len na stranke ktora sa da prehliadat len s IE 5.0 a vyssie, ked som poslal mail - ziadost o zamestnanie do jednej agentury s prilozenym zivotopisom v html tak mi prisla mila odpoved nech im poslem zivotopis este raz a vo formate doc (???!!!). A to su len tri priklady z tisica.
Pokusam sa byt tolerantny ale stale viac nadobudam pocit ze s politikou microsoftu predsa len nie je nieco v poriadku. A nie je to len zalezitost samotneho microsoftu. Ten moze aspon tvrdit ze sa len snazi spravat trhovo (aj ked to niekedy dost prehana). Preco nehladat chyby aj v neschopnej konkurencii (napr. v pripade OS/2), zlej legislative a zadubenosti ludi ktori o IT v state, skolach a pod. rozhoduju. Apropo ked sme pri tych skolach. Ja sam som student na Ekonomickej univerzite v Bratislave a to ze ma tu stale nutia pouzivat produkty od microsoftu sa mi vobec nepaci. O linuxe a inych OS ani zmienka. Ale nejde len o ine OS. Aj co sa tyka OS windows tak nikto nepovie studentom ze su aj ine alternativy ako ms produkty. Mnohi ludia ani nerozoznavaju pojem pocitac alebo internet od pojmu windows a pojem windows od pojmu word, excell alebo office. Ked toto vidim tak je mi do placu. Nejde mi o to vyjadrit ze ms windows je zly, iba by som chcel aby ludia poznali aj ine alternativy a az potom sa rozhodli co im vyhovuje. Preco mi niekto stale tlaci do hlavy ze mam pouzivat ms office, ked existuje pre mna ovela vhodnejsia alternativa, konkretne 602Pro PC Suite. Je freeware, funkciami uplne dostacuje - nema ich sice tolko ako office, ale naco by mi boli ked z nich 90% nikdy nevyuzijem, pritom tie co najcastejsie pouzivam su v office trochu nedotiahnute do konca (napr. praca so stylmi).
Tymto som nechcel povedat, ze ms office suckz a 602 rulez, je to len moj cisto subjektivny nazor, ktory som ale ziskal dlhodobou pracou s oboma produktami (a to som poskusal aj vela inych office systemov). Vedel som ze je viac alternativ a vybral som si pre mna tu najlepsiu. Ale tam kde cloveku nikto nepovie ze existuje aj nieco ine ako windows alebo office a prave naopak mu tvrdia ze windows+office je jediny a najlepsi alebo dokonca ze ked ich nebude pouzivat tak je hacker, cracker, pirat, nezodpovedny a neznaly clovek a podobne bububu, tak tam sa neda o slobodnej voli a slobodnom rozhodnuti ani hovorit. Ale tak to dopada ked vo svete vladne lobby a zadubenost uradnikov, ktori s otvorenou narucou prijmu uzasnu ponuku microsoftackych produktov pre skoly, ktory si takto vychovava dalsich vernych uzivatelov svojich produktov. Zase, nehovorim ze by sa skoly nemali vybavovat aj ms softverom (vacsinou to dokonca pomoze ked skola nema nic), len je treba trochu rozmyslat, zvazovat alternativy a ked to inak nejde tak aspon v ucebnom procese na ine alternativy poukazovat a nerobit z ludi (neznalych) otrokov jednej firmy. To znamena neucit ludi ze na pocitaci sa pouziva word a excell ale ze sa pouziva textovy a tabulkovy procesor a ponuknut alternativy, vyzvat studentov aby ich vyskusali a povedali svoj nazor, naucit ich ze windows neznamena to iste ako pocitac, neviazat sa na konkretne produkty ale hovorit o technologiach vseobecne.
Este moj nazor k diskusii o tom, ktora distribucia je pre zaciatocnikov najlepsia. Vacsinou sa vsetci zhodli na troch hlavnych distribuciach (Red Hat, SuSe a Mandrake) a medzi tymi sa bojovalo. Tieto distribucie sa snazia napodobnit windows v lahkosti instalacie a jednoduchosti pouzivania a to je podla mna aj najvacsi problem. Treba si uvedomit ze linux ma ine zameranie a inu filozofiu prace ako windows, t. j. ked chce niekto skusit linux tak si musi uvedomit ze BUDE MUSIET ist do vacsej hlbky ako vo windowse kde sa sice dobre klika ale to je asi tak vsetko. Mozno prave preto mnoho ludi chce skusit linux pretoze chce ist do vacsej hlbky ze si chce vychutnat ten pocit byt panom systemu, ludia nechcu skusat linux aby si napisali par riadkov v textovom editore, to sa im ani neoplati opustat windows. Prave preto si myslim ze distribucie s lahkostou pouzivania na ukor prehladu o systeme su pre zaciatocnikov nevhodne. Prikladom mozem byt ja sam.
Moja prva distribucia linuxu bola od Suse. Po instalacii mi system ponukol (inac velmi pekny) konfiguracny nastroj yast, ktory konfiguracne zmeny zapisoval ktovie kam (ako novacik som to nevedel) a ked som si tie subory uz konecne nasiel tak som zistil ze v nich yast pouziva zlozite skripty ktorym som nerozumel, takze vsetka moja znalost hlbky linuxu sa sustredila na klikanie v yaste, to znamena degradaciu na system podobny windowsackemu, kde si uzivatel radostne odklikava a pritom nevie co.
Preto som tuto distribuciu coskoro zavrhol a nainstaloval som si Vector linux (ktory je postaveny na zaklade Slackwaru), malu a prehladnu distribuciu. Sice som musel vsetko konfigurovat rucne ale tak som sa najlepsie naucil zaklady konfiguracie linuxu. Takze moje doporucenie znie Slackware (resp. Vector linux) a to nechcem posudzovat Red Hat ani Mandrake lebo som ich neskusal. Podla nie je pre zaciatocnika vhodna distribucia kde si lahko vsetko naklika ale taka kde sa pekne rucne potrapi a to este stale moze byt prehladna, jasne pochopitelna a jednoducha distribucia (Vector linux je myslim toho dokonalym prikladom).
A nakoniec este otazka pre fanatickych zastancov systemu windows: Kolki z vas tento system pouzivaju legalne? A ti co ste ho mate nacierno, ako mozete vyhlasovat ze windows je najlepsi a microsoft je uzasna firma a pritom ju de facto sustavne okradat?
Tot vse, luci sa Shivan
P. S.: Aj ked su pre mna nepostradatelne oba, Linux mam predsa len radsej ako windows.