Moje ségra se rozhodla, že si pořídí svůj první počítač. Protože do toho moc nechtěla dát, navrhnul jsem, že koupím notebook bez Windows a ušetří tím cca 2000 Kč. A nainstaloval jsem jí tam Ubuntu 9.10. Zatím se rozkoukává, ale vzhledem k tomu, že dosud se počítačům vyhybala obloukem, tak je úplně jedno, jestli se učí Windows nebo Linux. Stejně tak jako neví, co je Linux, neví ani, co je Windows. Stejně to chce jen na prohlížení fotek, koukání na filmy a internet.
Jediná věc, která mě na Ubuntu 9.10 nemila překvapila, byla, že se mi nepřipojil přes CDMA modem, což mi u mě na 9.04 funguje. Hledal jsem na internetu asi před 3 týdny a už se to řešilo. Nebyl to problém jen Ubuntu. Tak snad už je to vyřešeno. Ségra to nepotřebuje a já pro jistotu zatím zůstávám u 9.04. Já to CDMA potřebuji.
Stejně jsem postupoval u své sestřenice, která nikdy počítač neměla. Koupil jsem jí desktop s Ubuntu, připojil k netu, zprovoznil tiskárnu (resp. ověřil jsem si, že funguje) a bylo to. Po půl roce fungování si vzpomněla, že by chtěla scannovat. Jednoduše to nenašla v menu. Trochu jsem měl obavu, když začala na pracáku dělat kurs PC, ale zvládla i práci s Windows (byla hodnocena mezi nejlepšími) a zůstala na Ubuntu.
Ubuntu tedy s klidným svědomím doporučuji všem, kteří s PC nikdy nedělali.
To mohu potvrdit, kamarádka má Ubuntu už skoro rok a je spokojená. Donedávna jí tam nefungoval pořádně tisk (jen něco), ale díky 9.10 se tento problém stal minulostí a vesele tiskne. :-) Má tam i účto a nějak mi nevolá, že by chtěla ty Windows. Stačily 2 návštěvy a je spokojená. Podobné je to i u kamarádky (u které je pouze problém se skenováním) – ta už má Ubuntu přes rok nejméně. První měla cracklé Windows, druhá měla Ubuntu v práci (!!), ani jedna si nestěžuje. Jasně, Linux má své mezery, ale přijde mi, že už dávno předběhl předpotopní Windows, hlavně začátečníkům působí radost, že je vše tak pěkně přehledné a intuitivní – hlavně Ubuntu je pro začátečníky jako stvořené. I já jako podnikající ho používám a naprosto bez problémů – je to můj produkční systém. S Win mám problémy, nemám proto potřebu je používat (např. nefunkční wifi i s nejnovějšími ovladači, nestabilní běh serveru atd.).
„předpotopní windows“
„přehledne a intuitivní“
„pro začátečníky jako stvořené“
→ vy asi rád silná slova na adresu věcí o kterých nic nevíte, že? :)
„produkční systém“
→ Mohu se zeptat co na GNU/Linux pří absenci profesionálního SW produkujete? Měl jste na mysli PHP/MySQL weby? x)
Ale jděte…
Mily agisi, prijde Vam Oracle 11gR2 neprofesionalni software? :) To tedy abych vratil diplom a dal se na okopavani brambor :) Na GNU/linux bezi klicove servery ve vsech odvetvich – dal jsem priklad z databazoveho sveta, ve kterem pracuji. Platforma WIndows je pro enterprise nasazeni 24/7/365 nepredstavitelna a nerealna ;)
Sám jsem databáze natuknul (i když rýpavě). Fajn neměl bych tolik sumarizovat ale samozřejmě že na serverech a mainframech je situace uplně jiná. Mě prostě zajímal produkční systém pana Šedivého protože ne každému na rootu věřím že je správce serverového gridu nebo mainfraimu. Oblzvláště pak nevěřím lidem kteří roní takové perly jako pan Šedivý.
Člověk nemusí být správce gridu ani mainframu, aby mohl mít Linux jako produkční systém. Spousta vývojářských týmů postupně zjišťuje, že psaní C/C++ je v Linuxu pohodlnější, protože jsou na něm dostupné mnohem lepší vývojové nástroje než na Windows (hlavně systémy pro správu verzí a debugovací nástroje jako Valgrind). A dokonce je vývoj v Linuxu pohodlnější i když je vyvíjený program primárně určený pro Windows.
1) Nevím, v čem je Ubuntu intuitivnější než MS Windows. Myslím, že v ničem. Co přináší oproti MS Windows Ubuntu inovativního? A nakonec kolik toho z grafického rozhraní Windows Ubuntu kopíruje?
2) Běžný uživatel má k dispozici tuny knížek pro Windows – kolik je jich pro Ubuntu? Jedna?
3) Mám pocit, že každý kdo píše o Ubuntu (i jiných distribucích) nezapomene napsat: mám problém s… (scanner, tiskárna, wifi). Já na MS Windows takové problémy nikdy neměl. Všechna zařízení mi počínaje MS Win XP SP2 systém našel a fungují mi bez problémů.
A nezapomeňte napsat, že jste si předpotopní Windows stáhl z warezu. Předpotopní Windows přináší stále novinky v grafickém rozhraní. Ubuntu jen kopíruje. Není se svými pár sty tisíci uživateli předpotopní takhle náhodou Ubuntu?
1)Těd asi budu zase polemizovat s Vámi. GUI (druhá generace Gnome) Ubuntu je skutečně otřesna bída. Pokud chcete srovnávat v inovativním přístupu zkuste spíš k DWM ve Win přirovnat 4. generaci KDE, myslím že zde dostává nejbohatší SW firma od „free“ software nůž na krk.
Kolik kopíruje Gnome 2.xx z Windows exploreru?
→ Kolik kopíruje GUI Windows z GUI MACOS?
→ Kolik kopíruje GUI MACOS z původního vynálezu Xeroxu?
Tudy cesta nevede;)
2) Nevím kolik je tištěných knížek o Ubuntu ale o Linuxu je jich docela setsakramentsky.
3)Ten pocit mám taky.:)
P.S.: Problém v rozšíření Ubuntu a Linuxu celkově na desktopu je špíš problémem nedostatku profesionálního SW, než ve kvalitě OS, nebo máte nějaké konkrétní námitky týkající se architektury nebo kvality kernelu?
1) Na Gnome mi nešahej :) Doufám, že zůstane jaké je, dalších sto let. Blbinky nechť si přidávají do KDE. Ono výběr prostředí je super věc. To ve Widlích nedostaneš.
2) Kdo by to dneska kupoval. Vlezu na forum.ubuntu.cz a dostanu odpověď na všechno. Jinak ebookforum.cz ;)
3) Je celkem logické, že bude problém s ovladači všeho druhu, když je výrobci dělají jen pro Widle. Tady si je musíme naprogramovat sami a to není žádná legrace, když nám výrobci nedají specifikace. Naštěstí se situace na straně výrobců zlepšuje.
P.S.: Kde není poptávka, není ani nabídka ;)
Re: P.S.
Správně, začarovaný kruh. Uživatelé specializovaného software na Lnixu nepůjdou protože zde není a firmy ten SW nenaportují protože zde nejsou uživatelé. jediné řešní opět leží na ramenech komunity (paralela s počáteční situaci v ovladačích) -Budou ten SW muset napsat sami a stejně dobrý a nabídnout tak alternativu. Je tedy třeba vytvořit konkurence schopnou alternativu (příklad Firefoxu) a pak se dá nabídka do pohybu sama.
Ad 2: fakt si musím rýpnout, odpověď na všechno určitě ne – viz http://forum.ubuntu.cz/…42529.0.html
Testoval jsem převážně Mandrivu a Ubuntu. Měl jsem obecně problém s rozpoznáním některého HW. Pozitivní je, že situace se za poslední 2 roky stále zlepšuje. Přesto mnoho běžných věcí musím například v Ubuntu dělat přes sudo, což je docela nepraktický. Ano, největší problém je v nedostatku profesionálního SW. Jediný, kdo může být spokojen jsou myslím PHP programátoři (já sám jsem zde našel vše, co jsem potřeboval) + aktualizace php, mysql i apache jsou mnohem jednodušší než ve Win. Instalace aplikací je pro mnoho uživatelů řekl bych také snažší.
Otevřenost Linuxu je výhoda i problém současně. Mnoho vývojářů vytváří SW alternativy. Ve finále existují desítky programů určených pro nějaké specifické činnosti ale žádný z nich není natolik kvalitní, aby pokryl všechny požadavky. Pro obyčejného webkodéra je práce na Linuxu docela zoufalá (a je jedno jestli v jakém rozhraní). Denně dělám desítky minut v programech jako: Zoner Photo Studio, Visual Web Developer St. (příp. PSpad), Photoshop a MS Office. A můžu říct, že alternativy mi moc nevyhovují.
„Přesto mnoho běžných věcí musím například v Ubuntu dělat přes sudo, což je docela nepraktický.“ – které „běžné“ věci vyžadují sudo?
Píšete: „Pro obyčejného webkodéra je práce na Linuxu docela zoufalá…“ a následně „A můžu říct, že alternativy mi moc nevyhovují.“. Tedy ten, kdo je v zoufalé situaci v linuxu jste Vy, ne obyčejný webkoder. Ostatně, kdo je to ten „obyčejný webkodér“? Asi něco jako běžný prací prášek, že?
Nevim jak vy, ale ja jakozto (mimo jine) admin resim specielne na windowsich desktopech celkem pravidelne problemy typu nejsou ovladace, dodane ovladace nefunguji variantne nefunguji s takto opatchovanymi win variantne HW je „prilis stary“ a ovladace pro soucasne win jiz neexistuji …
Ze by neco nefungovalo od prirody na linuxu uz se mi peknych par let nestalo. Nekdy je treba to konfigurovat z shellu, ale narozdil od win to vzdy rozchodit lze. Vazne potesi kdyz mate zakaznickou kartu koupenou za parset kKc a ona v Vistach/7ckach … nefunguje, protoze nejake hovado napadlo zmenit format ovladacu. Vyrobce nejspis uz neexistuje, ale to zelezo ktere tim ovladate ma hodnotu MKc …
Vskutku úsměvné. Asi jste měl štěstí na HW. Já jsem už narazil na pár kusů, které jsem rozchodil jen pod GNU/Linuxem. Například DVB/T kartu od Asusu jsem rozcházel v MS Windows XP celý večer marně (sice mi HW manager MS Windows hlásil, že zařízení funguje správně, ale nefungovalo vůbec). Tak jsem ji holt nedal tomu, komu byla původně určena, ale rozchodil jsem si ji pod GNU/Linuxem. Dále pod 64bit MS Windows jsem nerozchodil tiskárnu od HP – prostě na 64bit MS Windows ovladač neexistoval. A našlo by se více příkladů. Takže MS Windows poněkud idealizujete.
To je divne, mi se FC nikdy nerozsypala pri upgrade … ale ani jinak.
No pokud ti doslo misto, tak opravdu mnohe programy nejdou spustit, neb si delaji tempy, ci pipe.
Kazdpadne bud rada, ze jsi jeste neupgradovala windows … ja tvrdim, ze to nejde, protoze kazdy kdo to udelal stejne reinstaloval …
Jo a nveim zda to ubuntu dela, FC teda ne, ale je treba omezit rezervaci pro roota na ext2/3/4 … neb default je 15% … coz v dobach terovych disku je moc
tune2fs -r200 /dev/zarizeni
kde r200 znamena rezervuj jen 200 bloku … pak dej df -h a neco mozna uvidis ;-))
Dakujem. DAKUJEM. DAKUJEM!!!
Robim s linuxom par rokov a nikdy ma nenapadlo zamyslat sa nad tymi percentami. V dobe 40GB diskov bolo 5% rozumne cislo, ktore nechalo demonov bezat dost dlho aj po zaplneni disku.
Teraz som sa pozrel na svoje 1.5TB pole s datami a zistil, ze tam je rovnakych 5% a pritom tam ziadna sluzba systemove data neuklada…
Ak niekedy pojdete okolo BA, mate u mna nejaky napoj zdarma ;-)
„Kazdpadne bud rada, ze jsi jeste neupgradovala windows … ja tvrdim, ze to nejde, protoze kazdy kdo to udelal stejne reinstaloval …“
Nechlub se tím, že to prostě neumíš, ano?
BTW – slečna vydržela rok, jsem zvědav, jestli za další rok bude ještě linuxačkou a nebo už zase spokojenou windowsačkou.
Kamaráde, ona se chlubí, že se to umí naučit. což řada chlapů windowsáků nedokáže. V ubuntu se občas stane že se ubgrade nepovede – mě se to u některých starších verzích taky stalo, I když si myslím že není nutný při rozumném rozdělení disku stačí jen přeinstalovat ubuntu – neformátovat oddíl /home/ a čistě přeinstalovat. Ubuntu pak sama napíše po přeinstalu co máš dělat a veškerá data a nastaveí zůstane jen pak nainstalovat oblíbené aplikace. Aplikace třetích stran – občas způsobí problém při ubgrade – v případě, že ti nestačí standardní repozitáře. K tvé poslední rýpavé otázce, znám dost dlouholetých uživatelek linuxu. A jsou to uživatelky – ne nějaké testerky. líbí se jim že je to jednoduché a funguje to – Windows je proti ubuntu opravdu o dost složitější. Shánění a instalace programů je jednoduší. rozdělení aplikací je logičtější, síť obvykle funguje vždy a všude – či se dá snadno a pohodně nastavit narozdíl od XP/Vista.
Zase dalsi mamlas ktery nechape, ze diskuse je pod clankem „Zapisnik linuxacky…“ a ne pod clankem „Anglicka gramatika k Vanocum…“.
P.S. Studuj dokonale svou anglictinu a neotravuj na serveru o linuxu. Ja pochopil co chtel dany clovek napsat a prekvapive to bylo k tematu. A ty? Chapes jake je tema clanku a diskuse?
Co sa tyka instalacie programov, idesalne je pred reinstalaciou spustit prikaz
dpkg –get-selections | grep install | awk ‚{ print $1 }‘ > nejaky_subor
a zalohovat subor /etc/apt/sources.list
po preinstalovani obnovit sources.list a pouzit prikazy:
sudo aptitude update
sudo aptitude upgrade
sudo aptitude install $(cat nejaky_subor)
Princip je pochopitelne taky, ze sa ulozi zoznam programov a potom sa z neho nainstaluju na novy system :)
<cite>„Kazdpadne bud rada, ze jsi jeste neupgradovala windows … ja tvrdim, ze to nejde, protoze kazdy kdo to udelal stejne reinstaloval …“
Nechlub se tím, že to prostě neumíš, ano?
</cite>
Upgradovat Windows také neumím. Dosud jsem žil v představě, že se vloží instalační CD s novým systémem, v nabídce se zvolí „upgrade“ a instalační CD se postará o aktualizaci celého operačního systému i s aplikacemi. Je to něco, co bych musel „umět“? Nebo je to ve Windows o něco složitější?
Hrozně hezky argumentujete.:D To s tim BFU mě fakt pobavilo…
Btw proč bych měl chtít po domácím počítači, aby uměl hostovat weby? Nedělají se náhodou pro tyto účely speciální počítače, na kterých běží speciální operační systémy? Můj bratr nikdy nic takového nepotřeboval. Vždycky mu stačil prohlížeč, přehrávač videa a muziky, nějaká hra a icq.
Až budu chtít hostovat X domén pořídím si server s Linuxem (víceméně jakýmkoliv) či Windows Server nebo s něčím jiným speciálně upraveným pro tyto účely a hlavně to budu chtít připojit také trochu někam jinam než na moji domácí wifi.
Dokud chci mít systém, na kterém můžu pracovat i tam pustit někoho hrát hry, tak zůstanu u Widlí.
Hádat se s vámi asi stejně nemá cenu. I když znám spoustu rozumných linuxáků, kteří vědí, co přesně od počítače chtějí a co od něj chtít nemůžou, vy asi mezi ně nepatříte.
Ehm – vy od upgrade OS očekáváte že se budou upgradovat / zůstanou zachovány i aplikace? Dělám s oběma systémy (Lin mám na servříku – OpenWRT – jediná distribuce kerá byla natolik malá že to co si po instalaci nainstalovala byla obsáhnutelná mým ptačím mozečkem, takže jsem si postupně vystavěl malé prostředíčko sám pro sebe a Linuxu tady tleskám a klaním se až k zemi; Win na desktopu) ale z představy že po upgrade OS zůstane SW na svém místě se mi dělá mdlo u obou.
Upgrade OS je natolik významný zásah do existence stroje že jen samotná filozofie nechat věci na svém místě mi přijde dost zvrácená. Chápu že u tak navrženého OS jako je Lin je to možné, ale prostě mi to silně neleze pod fousy – kdyby Winy nebyly tak perverzně rozežrané a necpaly si do instalace snad i kabinet na drivery pro raketoplány (od Win 7 i drivery pro veškerá zařízení ISS) přišel by mi „čerstvý“ ale i „čistý“ OS přijemější než čerstvý OS „podhozený“ pod existující aplikační infrastrukturu stroje.
Samozřejmě, Když jsem posledně upgradoval, tak se kromě systému upgradovaly i Firefox, Office, Gimp a další aplikace. Pokud bych chtěl upgradovat jen systém, tak upgraduji jen systém. Pokud budu chtít novou čistou instalaci, nechám instalátor přeformátovat systémový oddíl a ostatní nechám jen připojit. Ovšem během instalace OS (nebo i po ní, to je jedno) musím znovu označit všechny aplikace, které chci ve výsledném systému mít. I tak zůstane zachováno nastavení, jako např. rozložení ikon na ploše.
Na serveru se obvykle dělají jen updaty. Pokud ovšem upgraduji desktop, zpravidla chci aktualizovat všechno.
Význam upgrade OS bych nepřeceňoval. Dělám to u každého stroje obvykle 1× za 2 roky a vždycky se těším, co nového tam bude. Mezitím (ne)pravidelně updatuji. Nestává se mi, že by mi něco nefungovalo hned napoprvé.
Já vím, vy jste jeden z těch frajerů co si nainstaluje Ubuntu a po měsíci ventiluje na fóru jaký jsou ti uživatelé Windows hovada. Za další dva měsíce si pokorně nainstalujete zpátky Windows a budete v tom lepším případě držet hubu a krok. Ušetřete nás toho, jste totiž právě ostudou uživatelů Linuxu. Děláte jim tu nejhorší reklamu, pane.
A vy ste zas psycholog, ktory dokaze odhadnut podla troch riadkov o cloveku vsetko. Ak by ste mohol, odhadnite prosim z jeho textu jeho oblubeny nick, oblubeny mail hosting a tym padom aj mailovu adresu a zaslite mi ju prosim na adresu odhadnutu z mojich riadkov. Ak by mal s linuxom problemy, aspon sa mu pokusim pomoct aj ked vysledok negarantujem, nez sa vrati k MS W. Mozno to znizi dopad frustracie sposobenej hned prvym ohlasom k jeho prispevku na jeho psychiku.
PS: O reklame radsej pomlcim.
To není o umění, ale o nekvalitě instalátoru Windows. Dokonce ani ServicePack někdy nejde nainstalovat, tak ho integruji na CD a provedu instalaci.
Linux při upgrade aspiruje na aktualizaci všech aplikací v systému, což je u Windows vyloučeno. U našeho počítače povyšuji distribuce Ubuntu od 6.04 až po aktuální a dosud se to nesesypalo. A to jsem editoval už skoro všechno k obrazu svému!
Svatá pravda. Mohu potvrdit, že příkazová řádka je pro BFU velmi vhodná. Je tedy dobrá pro každého. Lamce řeknu, ať udělá sudo blabla, zadá heslo a už to jede. Prostě NAPROSTÁ pohoda a lamka má, co chce. Dnes, v době, kdy je hafo návodů je to ještě lepší. Trochu chytřejší BFU si prostě rozjede skoro vše, co potřebuje, bez složitých návodů. ;) Mnoho práce je ušetřeno. To je u Windows jen a pouze iluze. ;) Už aby ten pravěk s dinosaury odvál. MS by se mohlo zaměřit třeba na ty jejich myšky a nefušovat do OS. ;)
sudo = runas user@domain v NT 5.0 a výš → jak říkáte, „naprostá pohoda“.
„Hafo“ návodů se dá najít i na Windows.
Pro Vás asi zůstane na MS Windows iluzí hodně věcí;)
Poslední dvě věty nezasluhují smysluplný komentář.
P.S.: Nezapoměnte po mém rouhačství odříkat 3× „Linux náš jenž si na nebesích“ a pokřižovat se před fotkou RMS. Žijte dlouho, v míru a nechte svět produkčního SW vydělávat peníze a měnit svět na OS od zlých dinosaurů, tak jako tomu bylo za posledních 20 let.
Moc návodů pro BFU na příkazovou řádku neznám pro Win. ;) Je milé pozorovat, jak zoufale se snažíte bránit váš milovaný OS, který se díky přístupu svých manažerů dříve či později odebere do věčných lovišť. 20 let staré obchodní modely přestávají fungovat a vysoké procento zastoupení udržují stovky cracklých polofunkčních zastaralých verzí.. Já Windows moc fandil, ale vadila mi nepřítupnost pro vývojáře. Na Linuxu se mi programuje mnohem snáze, intuitivněji a především levně. Tvořím jak GPL kód, tak i komerční. Prostě na Linuxu vydělávám, ale to dinosauři jako vy ještě dlouho nepochopí. Linux mám i zde v mobilu a prostě se mi dobře používá. A nepíši to zaujatě, jak jistě doufáte. Kdyby MS neznásilňoval standardy, koukám na něj jinak. Např. to, co předváděl s IE atd. (Ani nativni podporu svg jsem ještě nezaregistroval).
Vida, konečně odpověd co jste myslel produkčním systémem.
Můj milovaný OS? Jako Windows? Kam na to chodíte? xD
„Stovky“ cracklých verzí určitě, vysoké procento podle toho jak to vnímáte. Co se týče genuine Windows tak díky OEM obchodnímu modelu je na to MS asi nejlíp v historii (čistě můj odhad).
Nepřístupnost vývoje? Pokud mluvíte o komponentech samotného OS tak ano, ale asi žádný proprietální výrobce to dříve neumožnoval. Co se týče vývoje aplikací pro win32/64 tak existuje pěkná dokumentace Windows API na MSN.
To kde se vám tvoří snáze je čistě vaše věc;)
Jako dinosaurus? Aha a to proto že je moderní vychvalovat Linux a používat ho i na mobilu? Standardy jsou věčná debata která nikam nevede, plno jiných společnosti protlačili svoje řešení jako standard čistě díky svému postaveni. MS byl samozřejmě naivní když si myslel že díky IE a MS Office/Frontpage protlačí svoji verzi HTML.
To tedy byl, jsem rád, že se to snad už snaží v nových verzích napravit. Díkybohu. Já nevím, ale cesta milion pořádně nezdokumentovaných novinek opravdu není tou nejlepší, řídit se standardem je lepší (je to jen o lenosti pořádně se tu technologii naučit – přeci je lepší si napsat vlastní, že :-D :-D ). Stejně ani jako neustálý vývoj nových a nekompatibilních řešení. Já si stojím za tím, že HTML tu stále má své místo (jen mi v něm chybí stavy), CSS je docela dobré (ale už se těším na trojku, ovšem až bude nějak slušně podporovaná) – vše je to jen o spolupráci – ne o boji mezi sebou. Dnešní společnost to vyžaduje a jestli to MS nepochopí (očividně snad začíná chápat), tak končí. Proto jsem rád, že se MS alespoň trochu poučil. OEM verzemi si asi pomohli, ale mě tyto verze dost štvou. Jsem zvyklý na jiný přístup – placená podpora (ale kvalitní a ne ta, co je pro OEM, to je děs!!). Zcela jsem si zvykl, že reinstalace systému není boj s výrobcem, že mohu svou distribuci používat kde JÁ chci, aniž bych za to platil nehorázný peníze. ;) Jinak váš odhad situace v MS je pěkný, ale rád bych, abyste své tvrzení potvrdil i nějakým prohlášením MS. ;) Já ohledně cracků čerpám z čisté zkušenosti ;). Ti lidi většinou nejsou nadšený, že nějaký odborník na Windows jim nainstaloval takovou verzi – měli to sice zadarmo, ale těch problémů bylo jak čert. Vyléčil je Linux (konečně mají přehledný desktop, se třízenými programy, nepadá jim to každou půlhodinu atd.). A to, že mám Linux na mobilu, je čistě moje věc. Jen se snažím poukázat na to, že se mi používá dobře, ba lépe, než co jsem měl možnost poznat zařízení s Windows Mobile. ;) Zrovna nedávno jsem držel takový mobil v ruce a bylo mi do pláče. Holka chtěla nastavit wifinu. Nešlo, nastavení neskutečně primitivní (G1 má oproti tomu zcela intuitivní nastavení wifi), člověk aby se nípal v registrech. Takový OS tu nemá co dělat. Po půlhodince hraní jsem to vzdal. Nakonec z ní vypadlo, že jí kluci radili, aby si stáhla (jak, když nemůže na wifi? :-D) prográmek, který pracuje s registry a wifi nastaví. ;) No, tak jestli to je opravdu tak, a ne mou blbostí, tak potěš pánbůh. ;) Jo a jinak – cítím se moderní, protože používám systém, který má budoucnost a ne diníka ;). Na linuxu se moje práce konečně zefektivnila (stačil necelý půl rok na trvalé kamarádství a trvalý přechod z Windows).
Už ani ty myši Microsoft nedělá pořádně. Mám od nich hned 3 kousky. První, 11 let stará IntelliMouse 2.0 (kuličková) pořád ještě funguje perfektně. Pak mi tu leží ještě IntelliMouse Explorer 3.0, té po 3 letech odešel mikrospínač v levém tlačítku a na klik reaguje posláním několika pulzů (takže počítač to považuje za několik kliknutí rychle za sebou), a IntelliMouse Explorer 4.0, té se to samé stalo už po půl roce.
Hello,
Dlhe roky som zil v presvedceni ze s pocitacmi maju najvecsie problemy ludia s humanitnym vzdelanim a ludia s technickym vzdelanim ten problem nemaju. Casom som spoznal mnoho ludi zo svojho okolia vdaka ktorym tato teoria proste musela ist ku dnu. Stretol som pravnikov, lekarov ktory pocitac pouzivaju ako nastroj a nemaju s nim problem – dali by sa charakterizovat ako „power user“. Zaroven som spomedzi zakaznikov stretol ludi s technickum vzdelanim (obor elektro) ktory svojmu oboru aj skutocne dobre rozumeju, ale co sa pocitacov tyka su uplne lavy. Reviznemu technikovy som musel vysvetlovat veci ktore sa deti ucia same, atd … Ponaucenie pre mna: je to o pristupe a nie vzdelani.
A proč vám tak vadí, že se někdo rozhodl používat Linux? Páchá tím podle vás snad nějakou vlastizradu? Soudě dle toho jak se na root.cz projevujete by skoro člověk řekl, že ano.
Co se týče vi, jsem si jist, že ta dívka nejspíš ani neví, že existuje – a vidíte, docela dobře si s Ubuntu žije.
Rezzo, to ti někdo hacknul, nebo tam ty lolitky máš schválně?
http://www.arth.cz/wiki/pmwiki.php?…
poznam asi 10 linuxacok – a to je podla mna malo. velmi malo.
myslim, ze kazdy clovek ma svoje schopnosti a svoju urcitu chut ucit sa nieco nove, objavovat a experimentovat. zastavam nazor ze linux sa da naucit – oblubit si ho vsak musi kazdy sam :)
rozhodne drzim palce a prajem, nech nadalej ziskavas skusenosti. pametam si co som dokazal ja po jednom roku a veru ziadna slava. a to mam stale od experta daleko.
prosim, nerobim flame na zaklade tohoto prispevku.
Ale no tak … to by moje zena nemohla byt pocitana ani mezi Windowsacky – kdyz umela spustit Win PC, kliknout na ikonu firefoxu na plose nebo pustit Word z menu …
… pred 2 lety po 3. zavirovani (uzivatelka poucena, chovani konzervativni, antivir nainstalovan, vsechno marne) dostala na vyber – Linux nebo si bude PC opecovavat sama.
Ma Ubuntu a ovlada jej stejne jako kdysi Windows: jako uzivatel.
Moji mamine jsem pred vice jak 3-mi lety nainstaloval Mandrivu (2007) s cdma modemem a se 7GB diskem. Proste pecko za 5-ti kilo i s monasem. Ta mandriva tam slape dodnes, mamine to staci na to, aby si serfovala na webu, cetla maily, otevirala ty nekonecne kolujici maily s videama prezentacema a jinyma cypovinama. Pise si tam Openoffice zivotopisy do prace, otevira dokumenty atd. atd. Za ty 3 roky sem na ten komp ani nesahl, jen se maminy obcas zeptam, jak ji to fachci.
Doma to same, mame jeden komp a na nem Ubuntu. Manzelka a ja, kazdy mame svuj profil a pohoda.
Znam dalsich 10 pripadu, od ruznych babicek az po zeny v domacnosti, kde na kompech jsou Linuxy. Neni treba v tom delat vedu. Proste ti lidi chteli Internet a tak se obratili na nekoho znameho, ten jim dotahl levne pecko s Linuxem a jsou spokojeni. Staci si uvedomit k cemu cca 90% lidi pouziva PC a tech 90% si vystaci s Linuxem. Ti kteri ohrnuji nos nad Linuxem a vermomoci chcou widle, pritom pouzivaji jen web, word, excel, outlook a Skype + icq tak at kazdou chvili votravuji nekoho nebo at si to preinstalovavaji kdyz jim to spadne na pysk. Asi tak.
Nastesti pouzivam uz 14 let tu samou instalaci Debianu jen ji obcas zupgraduju a prenasim ji cp -a na dalsi novejsi hw. Potrebu reinstalace jsem jeste nikdy nemel. Zkus se poohlednout po zkusenejsich kamaradech – ono resenim problemu se nejvic naucis – k reinstalaci sahaji jen zbabelci a hledani zdroje problemu rozhodne neni ztrata casu…
No já nevím, s tou reinstalací souhlasím jenom do jisté míry. Sám používám Slackware, kde jsem experimentálně (čti neochotou se v tom vrtat) zjistil, že reinstalace sice funguje, ale je to zdlouhavé. Čili reinstalaci beru až jako poslední možnost. Ovšem když jsem obnovoval Ubuntu na „rodiném“ počítači ze zálohy, narazil jsem na milou fíčuru Ubuntu – disky v fstab jsou identifikované přes UUID. Protože systém teď byl na jiném Filesystému, jiném UUID, tak prostě nenastartoval. Dost dlouho jsem se z Live CD (i z chrootu) snažil přepsat grub, ale čert aby se v těch ubuňtáckých grub-utilitách vyznal. Tak jsem nad Ubuntu zlomil hůl a systém přeinstaloval, což bylo mnohem rychlejší než pořád lovit informace pomocí Live CD a zkoušet a zkoušet a zkoušet… Kdyby tam bylo Lilo, tak jednoduše přepíšu zavaděč a je hotovo.
Pak mi někdo poradil, že stačilo v fstab přepsat to inkriminované UUID na /dev/sda* a jelo by to, ale po boji s grubem už jsem na to neměl sílu.
Možná je to jenom můj dojem, ale zprvu jsem z publikovaného textu nabyl dojem, že uživatelka se nějak více věnuje skutečně oprašování Linuxu (slovo „linux|~ák ~ačka“ v 90. letech označovalo spíše erudované uživatele).
Několik citací z blogu autorky…
– „Mou nadějí se stal zkušený linuxák Adam, přítel mojí kamarádky.“
– „Tohle bylo pro mě i ostatní ajťáky opravdovou záhadou. Proto jsme se s jedním z nich rozhodli přenastavit mou wifi a zabralo to!“
– „Následující dvě hodiny jsme se snažili s mým technikem, správcem a rádcem v jedné osobě zjistit, jak prekérní situaci vyřešit. Hodina pokročila, a tak jsme snahy vzdali s tím, že se ráno vrhneme na radikální řez.“
– „Hráli jsme si v terminálu tak dlouho, až jsme „něco“ pokazili. Přes telefon jsme to ale za rekordních 17 minut opravili, takže to nebylo nic vážného.“
– „Hybným bodem nebylo „spiknutí“ mých IT přátel jako v případě Ubuntu, nýbrž skvělá Vodafone akce, která svým uživatelům poskytuje na půl roku internetové služby zdarma.“
…mě však vede k závěru, že Linux je pro ni spíše stejná „lopata“ jako mikrovlnná trouba, set top box nebo mobilní telefon.
Možná se pletu, ale nehledejte za tímto článkem další Drahomíru Johanku Doležalovou (jenom s kulatější hlavou , srov. http://www.magdahankova.cz/o-mne http://interval.cz/…/johanka.png ).
Článek je super, mohu z vlastní zkušenosti potvrdit, že terminál je pro začínající uživatele/ku noční můra.
Přítelkyně si koupila napodzim notebooka, bylo to těsně před vydáním Win 7, tak jsem ji navrh aby vyzkoušela Ubuntu, s tím že Win 7 může jako OEM kopit ještě 90 dní po koupi NTbooku.
Nakonec si tam nechala KUBUNTU. Nejlepší na tom bylo, že tam měla 9.10 RC, na úplně novém železe. Trochu jsem měl obavy z kompatibility HW ale opak byl pravdou.
Dnes si nedovede představit, že by musela čekat více jak minutu, než bude ve funkčním prostředí OS. Takže prohlásila, že Win už nechce.
Jediný problém, který se objevil, je pravděpodobně chybějící MIDI interface na zvukovce, takže se muselo trochu při instalaci Tux Guitar více pátrat a zkoušet.
také že to umí. Můžeš si vybrat jestli uspat do paměti nebo uspat na disk nebo jen vypnout lcd. stejně jako u windows. Hybernace je jen o něco rychlejší než u vist – se seven nemám co se hybernace týče zkušenost o kolik to přátelé z MS urychlili – seven existuje jen na virtual boxu v mé milé ubuntu 8.04 … a to vím že 9.1 že má hybernaci ještě rychlejší. Ale – zkus si nechat windows několik měsíců běžet – jak pak bude použitelný – linux obvykle běží bez potíží. Jinak k čemu hybernovat když ti stejně naskočí do minuty – ale pro přenos a rychlí start také dávám přednost standbay – otevřít výko a za vteřinu mám své GUI
V těch zlatých časech, kdy jsem používal Windows jsem neuspával ale hibernoval. IBM na to mělo nějakou skvělou utilitu, vše fungovalo v pohodě, občas byl samozřejmě potřeba restart (cca 1* týdně). Nevím, jestli to bylo díky Windows nebo IBM.
Co mám Mac tak jsem počítač nevypnul nikdy (asi rok a půl), uspávám zásadně do RAM (a co mě dostalo, tak i po vyndání baterky naběhlo vše zpátky). Asi jednou za měsíc dva se stáhne nějaký update vyžadující restart, jinak samozřejmě není potřeba.
Jinak pokud to vaše systémy umí, tak doporučuju uspávat. Hlavně nechápu ty spory jak dlouho nabíhá který systém a jak dlouho se spouští program. Není to jedno, když mám pořád vše zapnuté a pořád vše spuštěné?
clanek mi prijde trosku okecanej- trosku te filozoficke omacky…
ale priznam se ze kdyz jsem cetl titulek clanku, bylo jasne ze jde o Ubuntu, ale proc ne- Ubuntu je fajn, sam sem ho mel pres rok…
jen se neda zit bez dual bootu, proste na Widlich jsou aplikace a moznosti, ktere proste ani vzdalene na Linuxu nejdou- at zije flame :-P
jinal to rozsipani systemu potvrzuji, to jde v Ubuntu velmi snadno u me to bylo neustalne naruseni zavislosti. Potreboval jsem nejnovejsi evince a pro ten bylo potreba instalovat dve knihovny (bo podpurny programy?) a nez byl nejnovejsi evince v systemu, zavislosti byly rozsipane a klidne i fresh instalaci muzete preinstalovat znova. To je uzasny system kdyz vam instalace aplikace jej celej poskodi, ze? :) Ale urcite bych na Ubuntu neneadaval, je to vybornej OS pokud se uskromnite se starsimi verzemi programů… Ja Ubuntu po vic jak roce/dvou zahodil a presel na rolling updates → ArchLinux. Jednoduschost sama a clovek se spoustu priuci.
Jinak uzivatelce drzim palec at ji zajem vydrzi, u me to vzdy kolisalo prave kvuli tem neexistujicim ci slabym Win alternativam programů
a znam tak druhou linuxacku (ani jednu osobne), druha je Anicka z opensuse, cte nekdo jeji web?
Jaké prográmky ti na ubuntu tak moc chybí že nemají alternativu nebo na ní neběží? snad ne Office. – uznávám že abode photoshop má o proti gimpu výhodu co se týče nastavení textů. Ale s použitím dalších alternativních programů – ne se fixovat na jeden dosáhneš stejných výsledků za mnohem menší cenu. Někteří win uživatelé používají rádi na černo autoCad závisláci, i na linux existují placená alternativa – stejně kvalitní (jen je placená). Spousta placeného softwaru co známe z win je i na linuxu – a nejedná se jen o alternativu. Osobně se v ubuntě necítím uskromněně – ba naopak se musím uskromnit mnohdy ve windows. Je to očividně věc pohledu a závislosti. Osobně dávám přednost pohodlí. Jinak ubuntu je fain – pro pohodlné uživatele.
Ve svém okolí jsem poznal několik lidí, kteří se do Ubuntu po hlavě pustili a musím říct, že ve většine případech (prakticky ve všechn slyším to samé).
1. Chci jít proti davu, nechci podporovat komerční software. V Ubuntu má uživatel jedinečnou příležitost zapojit se do dění. → Moje otázka, Magdo, jak jste se do dění zapojila? Bylo vyslyšeno nějaké Vaše přání? A co technická podpora?
2. Včera mi nefungovalo tohleto a támhleto ale už jsem to vyřešil. Dneska řeším tohleto a támhleto a nakonec to snad vyřeším. → Moje otázka zní: jak často řešíte podobné problémy? Jak často se Vám stane, že po aktualizaci prostě přestane nějaké zařízení komunikovat? Není to problém, když zjistíte, že tiskárna netiskne a nutně ji potřebujete použít? Jak často se Vám to stalo na Win?
3. Po roce používání mám stále drobné problémy ale už jsem si zvykl. → Otázka zní, má skutečně uživatel šanci „přestat řešit problémy“? Nevím jak se živíte a kolik máte času ale myslíte si, že kdybyste byla v časové tisni, trochu by Vám to neustálé řešení problémů vadilo?
4. Začal jsem se věnovat jednomu oboru ale zjišťuji, že na Linuxu není dostupný software, který bych potřeboval. Jen alternativy, které nesplňují mé požadavky. → Magdo, máte podobný problém? Používáte Linux na brozdání netem, luštění křížovek, čtení receptů a psaní blogu, nebo i v nějaké specifické oblasti.
5. Po tom co se s uživatelem dva roky nevidím nebo o tomto tématu nemluvím k němu přijdu a na jeho PC je nainstalován OS Windows. Ptám se, ty už nemáš Linux? Odpovědí je: už mě to nebavilo. → Nemám otázku, jen bych rád věděl, zda budete příští rok uzavírat také spokojená, nebo budete psát na Windowsech, jako většina z lidí, které jsem poznal.
Na otázky nemusíte odpovídat mně. Zkuste se zeptat sama sebe, zda vám tento příběh, který jsem popsal není v mnohém podobný.
Napadli mě podobné otázky a navíc mám problém v tom, že jsem článek nepochopil. (asi moje chyba, ale přesto vás s tím budu otravovat)
Pořád v článku čtu, jak jste z Linuxu nadšená, ale jediný důvod vašeho nadšení jsem našel v posledním odstavečku, něco jako „má příjemnou a jednoduchou grafiku“.
Jde o pozitivní nebo negativní článek na téma Linux. Chápu to asi tak:
- průměrně každý půl rok reinstalovat (horší jak ve windows)
- reinstalací ztratím nastavení systému, instalované programy atd. (doufám, že jsem to jen špatně pochopil)
- občas nejde wifi
- občas jabber
- musím překonat přirozený odpor k příkazovému řádku (je to sice mocný nástroj, ale žijeme ve 21. století – tj. alespoň 95% věcí (víc než potřebuje běžný uživatel) musí jít naklikat v GUI.
- má hezkou grafiku
Proč jste tedy z Linuxu nadšená?
Milí čtenáři,
děkuji vám všem, a tedy nejen Alešovi, za poznámky, rady, i kritiky :-) Linux, konkrétně mé Ubuntu, mám opravdu ráda a jsem z něj nadšená, a to i přesto, že ne vždy funguje 100%. Leč tedy musím uznat, že za některé chyby můžu asi i já, ale to se nedá nic dělat, aspoň je trocha adrenalinu. Na Ubuntu se mi samozřejmě líbí víc věcí, než pěkná grafika :-) Prostě jsem si tenhle systém oblíbila, Jabber je bezchybný (aby ne, když mám vlastní doménu) a na terminál si člověk taky zvykne.
Samozřejmě, vím, že článek není nějak odborný, ale na to tady jsou jiní odborníci :-) A jak píši na profilu, píši články z pohledu BFU. Slibuji ale, že se v budoucnu pokusím polepšit ;-)
Pěkné Vánoce všem přeje
Magda
autorka článku
Po rokoch používania GNULinuxu viem, že používateľ to (aspoň zo začiatku) rozhasí často a zvyčajne je to jeho chyba, keď niečo prestane fungovať. Ale Ubuntu samo osebe má aj svoje vlastné chyby, nezávislé od používateľa. A ostatné distribúcie tiež.
Tým chcem povedať, že iste skôr alebo neskôr na takúto chybu narazíš, tak s tým počítaj a nenechaj sa frustrovať (možno raz) zbytočným hľadaním, „kde som spravila chybu“.
Napriek tomu omnoho radšej občas riešim nejaký zádrheľ v novej verzii Ubuntu, než čo za červa alebo inej hávede, alebo čo za milú vlastnosť Windows, alebo ktorý nainštalovaný program/ovládač/patch spôsobil, že niečo nejde, alebo či to je vlastne chyba alebo to „tak má byť“, keď to nejde. Je to „defective by design“ alebo len obyčajná chyba, alebo je to „kúp si drahšiu verziu“…
Ubuntu používam pretože .deb a je to ináč celkom fajn distribúcia. Niektoré verzie boli dokonca veľmi vydarené (napr 7.04 Feisty). Som zvedavý na 10.04 lebo tento Karmic má niektoré smiešne ale nepríjemné chybky (napr. pripájanie ptp foťáku ako diskové zariadenie)
ROFL…:)) aaaa..pan je demagog..nebo neumi cist?? :)
– průměrně každý půl rok reinstalovat (horší jak ve windows)
Aha, takze tvrdis, ze kdyz das nezkusenemu uzivateli widle, a ten si je rozseka, tak je nemusis reintalovat??Tak jeste tu o karkulce:)
Ja svuj linux nepreinstalovaval uz roky.
– reinstalací ztratím nastavení systému, instalované programy atd. (doufám, že jsem to jen špatně pochopil)
ve vidlich ne???…aaaahaaaa..to jsem nevedel:) na linuxu pri spravne rozvrzeni partitions neprijdes o nastaveni ani o data. Reinstalace je o dost pohodlnejsi nez windows
– občas nejde wifi
Ono kdyz nainstalujes ciste windows..tak ti vzdy funguje hned wifi karta?? haha…delam poslednich 12 let mimo jine i podporu na vidle ve velkych firmach (stovky az tisice notebooku a pocitacu) a muzu ti rict ze mam rozhodne mensi problemy s rozchozenim wifi na noteboocich v ubuntu nez ve windows (tam se nektere verze ovladacu fakt chovaji naprosto neyzpytatelne…mohl bych vypravet).
– občas jabber
slecna psala..ze ji nevyhovuje pidgin, ze ma radeji gajim. Kdyz ja ted napisu..ze mi nevyhovuje ve vidlich miranda, reknete o mych windows, ze mi obcas nefuguje jabber a icq..? fakt divna logika :)
– musím překonat přirozený odpor k příkazovému řádku (je to sice mocný nástroj, ale žijeme ve 21. století – tj. alespoň 95% věcí (víc než potřebuje běžný uživatel) musí jít naklikat v GUI.
To neni nutne, vse jde v ubuntu udelat i pres klikatka, ale nekdy je prikazovy radek k nezaplaceni. Treba unrar vsech archivu v ruznych adresarich, ktere maji v nazvu part1.rar s naslednym prekopirovanim rozbaleneho souboru jinam a smazanim vsech part[1234].rar souboru. Ty to budes v gui klikat tak dve hodky, ja to udelam za par sekund. Ano..zijeme ve 21 stoleti a to neni nic pro blbce..ze ?:)
Kazdej blbec pochopi, ze to je jen priklad, ja to treba potrebuju casto. Nekdo jiny potrebuje neco jineho. Kdyz radku nezna, tak klika, ale ja si troufnu rict, ze jako adminovi mi to znacne zvysuje produktivitu prace.
Situaci kdy je rychlejsi/jednodussi pouzit prikazovou radu nez gui aplikaci je mnozstvi vetsi nez male:)
Například když uživatel volá na helpdesk při nefungujícím připojení k Internetu, tak se tam občas ptají, co tyto programy hlásí. Bohužel traceroute
není v základní instalaci Ubuntu, což mě posledně docela namíchlo. Neměl jsem ho jak doinstalovat, protože jsem neměl CD ani připojení k netu. Pořád mi vysvětlovali, že mám spustit tracert.exe a já jim vysvětloval, že traceroute nainstalovaný nemám a ani ho v danou chvíli nemám jak instalovat. Pro BFU by tento dialog byl neřešitelný. Samozřejmě byla závada u nich (ping nakonec stačil) a po zprovoznění jsem traceroute ihned doinstaloval.
Každý BFU nechce zůstat stát na místě.
O kvalitě help desk by se dalo napsat mnoho knih, mám taky své zkušenosti. Takový základ jako ping a traceroute by Help desk snad měl umět poradit i pro příkazovou řádku. Podle nápovědy to zvládne i BFU bez ohledu na systém.
„Každý BFU nechce zůstat stát na místě.“
Kéž by to platilo pro všechny.
1. pán je i demagog i neumí číst
2. schválně jsem to trochu přehnal, abych upozornil na rozpory v článku
3. s tím jabberem se omlouvám, nechal jsem se unést
4. asi záleží na tom co pužíváte za stroje (třeba moje IBM sem poprvé otevřel a vše fungovalo s wifi nikdy nebyl problém)
5. chápu, že pohled IT profesionála bude vždy jiný, ale jak sama autorka píše, jde o pohled BFU, tam bych čekal, že naopak zmíní, že terminál vůbec není potřeba
6. takový úkon bych skutečně v GUI Windows dělal velice špatně. Musím podotknout, že k mojí práci jsem nic takového v životě nepotřeboval. Chápu, že při správě serverů se najde podobných případů mnoho. Troufnu si tipnout, že v GUI OS X bych to naklikal rychleji než vy napsal v terminálu, ale to je čistá spekulace. Navíc mám i terminál :-)
7. Nevím proč tak útočně, já neměl za cíl nikoho znevážit nebo urazit. Zkrátka jsem nepochopil, proč má autorka Ubuntu tak ráda. Chtěl jsem jí pošťouchnout k tomu, aby příště vyzdvihla spíš pozitiva systému. Když si tohle přečte BFU, tak si musí myslet, že se zbláznila.
Nejsem odborník přes Ubuntu ale po instalaci když si přidám kompletní LAMP a chci si například změnit nastavení PHP, nepustí mě to k souborům (nemohu zapsat provedené změny). Nevím o tom, že by to šlo dělat jinak bež přes příkaz. To je jen jeden problém na který jsem narazil 20 minut po prvním spuštení Ubuntu.
Taky mě článek moc nenadchl. Jinak co se terminálu týče – tak většina věcí téměř 99% věcí lze řešit za pomocí myši. Obyčejný win uživatel nepotřebuje terminál poznat tímto duchem je ubuntu tvořená. Čím novější distro tim méně konzolu používám a testuji co se jak pohodlně ovládá v gui – než to nasadím obyčejným uživatelům. v 9.10 mě nic nedonutilo použít terminál. Jinak ve Win taky občas použiji s pohodlnosti příkazovou řádku – je to někdy rychlejší. – ale pro instalaci programů nastavení uživatelského prostředí – připojení k síti wifi, GPRS/3G, dial up, nebo klasická lan – se dá pohodlně řešit pomocí gui nástrojů v nové verzi integrovaných do jednoho mocnějšího nástroje než je u win. Osobně ze zvyku také dávám přednost nakonfigurování pppd – ale není to třeba – funguje to i pomocí gppd a dalších klikátek – fungovalo to už v roce 2004 na KDE 3.2 – pomocí kppd :D v slackware.
Zdravím,
rovněž děkuji za reakci a na vaše otázky vám klidně odpovím, v tom nevidím problém :-)
1. Nepatřím zrovna mezi ty uživatelky, které, jakmile někdo vysloví Windows, zastihne dávicí reflex. Nicméně jsem si říkala, že je čas zkusit i něco jiného, a vzhledem k tomu, že mám mnoho kamarádů, ajťáků, kteří používají Linux, má volba byla jasná. Líbí se mi na něm hlavně ta otevřenost a propojenost s uživatelem.
2. Co se týče aktualizací běžných, pouze jednou se mi stalo, že přestal fungovat zvuk. Vývojáři si však pospíšili a problém byl vyřešen do 24 hodin. Co se týče upgradů na vyšší verzi, tam se mi přihodil problém teprve nedávno, ale jak jsem zjistila z různých fór, nebyla jsem jediná, které se upgrade nepovedl. Nejsem zase ten typ, který by odsoudil něco v okamžiku, jak to přestane na 100% fungovat, takže jsem udělala reinstalaci a jsem opět spokojená.
3. Pokud se jedná o malé problémy, ty jsou snad ve všech systémech. Časově jsem sice vytížená poměrně dost, ale na opravu problémku si čas vždycky udělám. Kromě toho mám přátelé, kteří jsou také ochotni přiložit ruku k dílu, když je nouze :-) Kdybych byla v časové tísni, nevím, nakolik by mi vadilo řešení problémů, naštěstí jsem se s podobnou tísní ještě nesetkala.
4.Linux používám neustále, to znamená, že jej používám na všechny aktivity, jak ty pracovní, tak ty studijní. Samozřejmě, že brouzdám netem, píši na blog, ale také v něm píši a formátuji práce do školy, sleduji filmy a zkrátka vše, co dělá běžný uživatel :-) Do nějakého těžkého programování apod. se ale nepouštím, přeci jen nejsem ajťačka, takže by to systém nemusel přežít :-)
5. Pevně doufám, že i za rok budu moci napsat pochvalný článek o Linuxu. Rozhodně neplánuji, že bych se vrátila k Windows, snad i díky tomu, že se chystám Win odinstalovat a do „zálohy“ si nainstalovat jen Virtuál XP. Windows jsem aktivně nepoužívala víc jak rok a vůbec mi to nechybí, jsem spokojená s Ubuntu :-)
…pro guru, kterych je to fakt mnoho:
jak v ubuntu zaridit, aby se mailto:, mp3, a pls pri kliknuti v ff spustili asociovane aplikace?
ve win neni nic jednodussiho.
v ubuntu trosku problem.
pro prudice (in gui):
upozornuji ze asociace jsou nastaveny, a stejne se uzivateli stream ve vlc nespusti (musi ctrl c+v linku streamu s pustit rucne v vlc).
mailto ve tb je upresnen, ale z ff se stejne otevre okno ‚co s tim?‘
prehravani dvd? ve win zadny problem. v ubuntu? problem. triky? 100+1 nesmyslu.
rada od guru?…vetsinou zadna.
kde ma uzivatel zvykly na win, hledat aplikaci, kterou svaze s typem?
demagogie skalnich linuxaru je nekdy fakt k placi.
pochopte obycejne uzivatele.
pak bude linux skutecne svobodny software.
> jak v ubuntu zaridit, aby se mailto:, mp3, a pls pri kliknuti v ff spustili asociovane aplikace?
V nastavení v záložce Aplikace (tam, kde jsou asociace) vybereš MIME-typ (ten, co se ukazuje po kliknutí na ten odkaz se streamem), pak vpravo vybereš spouštět „/usr/bin/xdg-open“. Je i nějaký „obecný“ MIME-typ (už si nepamatuju, jak se jmenuje), který pokrývá všechny – tomu se dá nastavit otevírání „/usr/bin/xdg-open“ a ostatní smazat – pak bude otevírání vždycky respektovat asociaci v systému. (xdg-open je standartní příkaz na otevření souboru asociovanou aplikací)
mailto: system → volby → preferovane aplikace (v gnome) tam si nastav postovni program
typy souboru – otevres si nautilus, naklikas si nejakou slozku, kde mas nejaky takovy soubor ulozeny, prave mysitko → vlastnosti → otevrit s → vyberes program, ktery se bude nadale pouzivat pro vsechny soubory daneho typu
proste je to jenom trochu jinak, neni to vubec slozite
Díky, že ses pustila do debaty pod vlastním článkem :-)
A měl bych už jen jednu otázečku. Doporučila bys Ubuntu svojí kamarádce, která nemá jako ty kamarády, kteří jí v případě potřeby pomohou? Myslíš, že kdyby nebyl po ruce žádný kamarád, poradila by sis sama nebo měla kam zajít pro radu (obchod, helpdesk…)?
Děkuji, že jste si našla čas na mé odpovědi. Nyní bych rád napsal ve zkratce pár důvodů, proč nechci opouštět MS Windows. Nechci tím na Linux útočit, jen bych rád ukázal můj pohled na věc uživatelům, kteří jsou nerozhodní.
1. Na vývoji MS Windows pracují desítky kvalifikovaných vývojářů. Prakticky denně jsou dostupné různé záplaty a aktualizace. Uživatel má možnost odesílat hlášení o chybách a může se tak podílet na zlepšování systému. Prakticky bez toho, aniž by ho to stálo čas. Nic víc nepotřebuje, protože sama jste uvedla, že nejste natolik proaktivní, abyste posílala nějaké tipy nebo přímo vyvíjela vlastní řešení. MS Windows navíc uživatelům nabízí plnou technickou podporu.
2. NIKDY se mi nestalo, že by mi na MS Windows něco nefungovalo (od MS Win XP, SP2)… Všechna zařízení vždy správně fungovala. Aktualizace mi NIKDY nijak nepoškodily systém. I kdybych se dostal k nějakému problému, díky bodům obnovení jsem schopen vrátit systém zpět do stabilního stavu. Jsem technický typ, vývojář, často instaluju programy ale Win XP jsem nemusel přeinstalovat více než 1 za rok a to jen proto, že jsem chtěl mít „vyčistěno“. MS Windows Vista (na který si všichni tolik stěžují) jsem nikdy nemusel přeinsalovat, mám jej koupený jako OEM verzi k NB rok a půl.
3. Neřeším žádné problémy a například ani moje přítelkyně si nikdy nestěžovala, že by měla problém, na který sama nestačí. Je to příležitostná uživatelka PC, používá běžné programy, Internet…
4. Grafici, webový designéři, kodéři, redaktoři, fotografové aj. se kterými jsem denně ve styku používají MS Windows ve specifické oblasti. Až na vyjímky (někteří grafici milují Mac a pár hardcore PHP programátorů Linux) všichni pracují na OS Windows. Nestěžují si, že by je to stálo nějaké velké peníze. Živý se specifickou prací a jednou jedinkrát si koupili program, který jim spolehlivě funguje. Program, ke kterému dostali opět podporu. Živou osobu, která čeká na druhé straně telefonu až se ji někdo ozve se svým případným problémem. Grafici mají svůj InDesign, Illustrator, Photoshop, Corel… kodéři a vývojáři PSPady, Visual Studia a redaktoři pracují spokojeně v MS Office. Fotografové mají Photoshop, případně Lightroomy nebo ZPS Professional a všichni jsou spokojení. Nemám představu, jak by svou profesi vykonávali v Ubuntu.
5. Windows na virtuále je často ideální cesta k tomu uvědomit si, že Windows ve skutečnosti není špatný systém.
Pro čtenáře: uvědomte si nejdřív, co vám na současném OS vadí a zda to například Ubuntu vyřeší. Jít do jiného systému jen proto, že nechcete patřit do davu 98% ostatních lidí je hloupé.
Tak tohle mne dostalo a musim zareagovat :-D
1) Pokud mate licenci OEM a to ma drtiva vetsina lidi (pokud uz maji vubec licenci), tak nic z toho co jste napsal neni pravda. Nejake hlaseni o chybach atp. to je jen sranda a konci to v /dev/null to jsem videl prakticky a i pokud jste obrovska firma, tak zrovna moc vstricnych kroku se od MS ocekavat neda. Pravda posledni leta se to meni, protoze Unix je proste pro ne konkurence, i kdyz pro verejnost hraji jine divadlo a vetsina jim to zere. Aktualizace jsou jednou za mesic kdyby neco ;-)
2) NIKDY… to jste v tom pripade jeste doopravdy Windows nepouzil, protoze v kazdem systemu nekdy neco nefunguje i kdyby jste se na hlavu stavel
3) se zadnym systemem nejsou takrka zadne problemy pri beznem pouzivani pokud system pripravi nekdo kdo tomu rozumi. Nemehlo dokaze zmrvit jak Windows, tak klidne i HP-UX
4) A???? Vybirate snad OS podle toho co potrebujete delat a co nejlepe splni danne pozadavky a ne podle toho co rekne nejaky frikulin nekdy v televizi v reklamce nebo nejaky sasek z PR oddeleni v nejakem magazinu ne? Kdyz jsem grafik/designer, tak mam na vyber Windows, Apple, Linux, je webovy designer a webovy designer, jeden typ je tzv. prase co dela webove stranky ve Frontpage a pak je web designer, ktery umi a dela bud ve Windows, Apple, Linux nebo jinde, koder co dela programy pro Windows asi nebude pouzivat Linux, ze? I kdyz tohle je uz ted diky Sun a jejich DTrace taky sporne. Samotny MS pouziva Solaris pro nektere vyvojare i kdyz samozrejme nepisi programy pro Windows. Pouzivaji to diky DTrace, neni pro to alternativa a to ani v komercnich nastrojich. Clovek co dela aplikace pro iPhone to asi nebude delat na Windows, ze? Navic by musel byt prasteny, kdyz ma k dispozici na Apple taky DTrace a to navic s uzasnym GUI. Znam profesionalni fotografy co pouzivaji Gimp a uspesne se zivi, stejne tak znam takove co pouzivaji Photoshop na Apple nebo Windows, tohle je o umu, stejne tak znam lidi co delaji profi 3D obrazy/animace/videa v Blenderu na Linuxu/Windows a stejne tak i takove co delaji ve 3D Studiu na Windows. Vsimnete, ze zminuji Windows, Linux, Apple a uspesne je to zivi. Nekteri si umi predstavit ze svet je pestrejsi a neni jen jedno reseni.
5) Windows jsem doma nikdy nemel a to ani ve virtualce. Skoda penez, kdyz to same dokazi s necim jinym. Penize posilam radeji primo projektum co mne nejak zaujmou a vidim, ze to k necemu je. V zamestnani je to tak po ruznu smes Unix-like, pripadne Windows atp. Fanatismus je pouzivat na vsechno jeden system.
PS: Linux pouzivam minimalne :-) Ale Windows taky a Apple jen vyjimecne.
Popravde receno, vasemu usili moc nerozumim. Jestli jsem to spravne pochopil, autorka necelych 18 let pouzivala Windows, a posledni rok Ubuntu, ktere ji prislo lepsi. Takze asi vedela, co s cim porovnava.
Nevim, proc lidem radite, aby si neco nevyzkouseli. Vetsina lidi pouziva Windows. Linux si muzou vyzkouset zdarma. A pak se rozhodnou; treba prejdou, treba ne. Nevidim duvod jim to takto vymlouvat.
Hodně úspěchů s GNU/Linuxem.
Taky jsem začínal na Windowsech. Konkrétně W ME. Proto nyní používám GNU/Linux. Nikoho bych ale neodsuzoval proto, že používá jiný OS. To je přece každého svobodná volba.
Vyskoušel jsem jich několik desítek, live i na HDD. První byl Mandrake 10.1 PP. Používal jsem ho asi 2 roky. Nyní mám GNU/Linux Debian u kterého chci zůstat.
Osobně bych doporučoval nepoužívat tzv. based distribuce, ale originály.
A raději nekomerční.
Takže OS GNU/Linux – Debian, Gentoo, Slackware.
Nebo OS BSD – FreeBSD, PC-BSD.
Ostatně, někde jsem četl zajímavou „rovnici“. Kdo jede na Windowsech, stejně nakonec přejde na GNU/Linux a kdo jede na GNU/Linuxu, stejně jednou skončí u BSD.
Když se podívám na čísla tak mohu svědomitě říci, že tu „rovnici“ napsal idiot. Kdyby byla pravda, tak by se číslo s počtem uživatelů Linuxu zvyšovalo mnohokrát rychleji. A světe div se, pořád je přilepené téměř k nule. A to jen protože ho deset lidí zkusí, zjistí, že je ho shit a zase se vrátí zpět k MS Win. Takže 0,5% uživatelů jsou stálý Linuxáci a dalších 0,5% jsou lidi, co si zrovna zkouší na nějakým Live CD, jaký je Linux špatný systém… Jejejej a to mají lidi na výběr přes 100 distribucí. Podle mě to o něčem vypovídá.
Vážený, nevím podle čeho jste usoudil, že „rovnici“ napsal idiot. Třeba byl inteligentnější a vzdělanější než Vy a měl daleko více zkušeností.
Dále co se týká počtu uživatelů GNU/Linuxu na světě, tak dle statistik jich je už přes 1%. Před 5 lety to bylo asi 180 milionů.
Kolik jich je dnes by se určitě dalo zjistit. Spíše by se mělo porovnávat, kolik je uživatelů Windows/OS/2 a GNU/Linux/BSD/UNIX/Solaris/Mac.
A co se týká počtu distribucí, tak jste se opět mírně seknul. Je jich přes 500. Jen GNU/Linux Debian má kolem 130 based distribucí.
A co se týká názoru, že Linux je shit, tak jen pro zajímavost, Linux je jen kernel-jádro, nikoliv OS. Zrovna tak BSD, Solaris, atd.
Učit se, učit se,...... platí holt všeobecně, ne jen......
Teď jste mi to nandal. Takže Linux nepoužívá 1% ale 1,1%. OK. A vybírat si mohou z více než 500 distribucí. To je hodně. Takových variant… to by si měl vybrat každý ne? A ještě zadarmo, no neber to. A přesto v něm pracuje 1,1%. Není to divné?
Promiňte, že jsem tak nevzdělaný a používám pojem Linux k označení těch více než 500 distribucí. Určitě si sám domyslíte, že těch 500 „operačních systémů“ pak souhrně házím na jednu tlející hromadu ;o)
Můj příspěvek zde na fóru jsem nepsal proto, abych se tu zase 4 dny dohadoval s nějakým Ubunťákem, který místo aby zareagoval k jádru věci začne rozrýpávat každé mé slovo.
Ne. Pointa je, že 500 distribucí systému, který je dokonalý a zdarma nepoužívá po několika letech více než 1%. Na to reagujte. Čím to je? V Tescu dají 20% slevu na shnilé brambory a lidi si div nepřelámou hnáty aby si nahrabaly. Proč se nepřetěžují sítě z toho jak uživatelé nadšeně stahují jednu z těch kouzelných distribucí?
Vas priklad s temi bramborami je, jak to u prikladu byva, vic zavadejici nez objasnujici. Neexistuje druh brambor, ktery by kupovalo 99% obyvatelstva, brambory se kupuji denne a ne jednou za pet let apod.
Duvodu, proc se nedari nejakemu produktu prolomit monopol je vzdy nekolik, ten hlavni ale zustava – totiz ten monopol. A tento monopol je hrozbou pro nas pro vsechny, protoze nejakych par hlavounu v Redmondu rozhoduje o tom, jakym zpusobem mame pouzivat pocitac. To je pro nas skodlive a rada lidi si to podvedome uvedomuje a rada by, aby nastalo zlepseni. A rada z nich si mysli, ze pouzivanim nejakeho u*ixu se da tato situace zlepsit. Delaji to hlavne mladi lide, kterym je naivita vlastni. Ale tak to ma byt a ja jsem mladym lidem vdecen, ze alespon oni maji jeste idealy. A proto tyto prevazne mlade lidi nekritizuji, kdyz bojuji proti monopolu tim, ze kopiruji pouzivani monopolniho systemu vyrobce, ktereho chteji vlastne potrestat.
Díky za kvalitní odpověď. Debata má konečně nějaký smysl. Brambory stranou…
Microsoft je ve výhodě. Je logické, že získat nějaký podíl na trhu, kde je jeden produkt tak dominantní není jednoduché. Na druhou stranu je v dnešní době velice jednoduché propagovat kvalitní produkt. K Internetu má přístup prakticky každý, stejně tak většina uživatelů je na různých sociálních sítích. Firefox měl na svém začátku také konkurenci (slabší konkurence ale i menší možnost prosazení). Dnes má vysoký podíl mezi prohlížeči, který zřejmě ještě poroste.
Linux se pouze snaží přiživit na MS Win. Nikdy by nedosáhl ani toho jednoho procenta, kdyby přišel s výrazně odlišným grafickým rozhraním než MS Win. Linuxové distribuce se staly alternativou a existuje jich skutečně spousta. Kdyby byli uživatelé skutečně spokojení, nemyslíte, že by se číslo začalo hýbat? Představte si spokojeného uživatele, který prostřednictvím FB, Twitteru apod. dá desítkám uživatelů vědět: „Používám Ubuntu, nemám problémy, je skvělý a doporučuji jej.“ Takový virál by měl vyústit ve stále rostoucí, dokonce dramaticky rostoucí počet uživatelů. Ale nefunguje to tak… Proč?
Protože běžný uživatel brzy narazí na problémy s nefunkčním hardwarem. Zjistí, že MS Office je pohodlnější kancelářský balík než Open Office. Lidé rádi fotografují a na MS Win mají dostupnou hromadu kvalitních programů zdarma. Dnes si koupíte fotoaparát a dostanete k tomu ZPS. Uživatel Linuxu obdobně kvalitní produkt prostě nenajde. Kvalitní prohlížeč Firefox funguje i na Win a plno lidí je zvyklých na IE. Zdrojový kód XHTML, CSS… co je lepšího na Linuxu než Visual Web Developer Studio na MS Win, který mohu v domácích podmínkách používat zdarma? Nebo PsPad? Na poslech hudby a videa jsem v Ubuntu neviděl jediný graficky přívětivý program. Lidé tu grafiku prostě mají rádi. A intuitivita WMP nebo WinAmpu jakýkoliv Ubunťácký přehrávač předčí. Co grafici? Skutečně chcete lidem, kteří pracují v Adobe Illustratoru podstrkávat nějaký Inkscape nebo lidem pracujícím v Adobe Photoshopu Gimp?
Lidé prostě do žádné Linuxové distribuce jít nechtějí, protože jsou spokojení se současných systémem. Nic jim nechybí a Ubuntu ani jiná distr. jim nic navíc nedá. Jasně, pár lidí ho občas vyzkouší, po měsíci se prohlašuje za velkého Ubunťáka, opruzuje na fórech a dělá Linuxu ostudu až nakonec zjistí, že na to nemá a vrátí se zpět k MS Windows. To je ta měnící se polovina lidí z toho 1% aktuálních uživatelů Linuxu.
Jediný, kdo mohou být z Linuxu nadšení jsou například PHP programátoři. A to ještě zdaleka ne všichni.
Pane Holec, nechte si sva traumata z toho, ze numite linux pouzit. Snazite se otravit ostatni, protoze jste sam z neceho otraveny, uzijte si radsi svatky a budte spokojeny se svym podvratackym systemem.
Jestli chcete pomoct s linuxem, napiste post s prosbou, tady jsou lide dobrosrdecni a radi Vam pomohou.
Pan Holec totiž ještě nepřišel na to, že třeba crontab (plánovač úloh) se dá využít i k jiným účelům, než jen ke spouštění antivirového programu (který je mimochodem ve své podstatě zbytečnost). Že se velmi snadno na pár řádek dá napsat vlastní GUI aplikace. Že lze při náročných výpočtech v jedné úloze zaměstnat všechna čtyři jádra procesoru. Že není problém smazat otevřený soubor. Že ve správci úloh vidím všechny procesy, ne jen ty, které chtějí být viděny. Že si mohu prohlédnout, které soubory mají otevřeny a naopak. Že …
To jsou všechno záležitosti, které uživatelé Windows považují za zbytečnosti. Problémy s hardwarem? Ano, bývají. Stačí si koupit kousek nestandardního hardwaru a problém je na světě. A o těchto problémech se píše, tyto problémy se řeší. Pokud se ve Windows setkají dva nestandardní kousky, kdy jeden má ovladače pouze pro WXP a druhý pouze pro Vistu, je to neřešitelné. Často se to dá zjistit až po zakoupení nové licence a kompletní reinstalaci.
Asi takhle.
GNU/Linux je od základu přepsaný UNIX Linusem Torvaldsem, který použil předlohu Tanenbaumova Minixu. Minix vychází UNIXu přímo.
Proč to používá málo lidí? Asi znáte agresivní obchodní politiku Microsoftu a fakt, že dříve nebylo možné koupit PC bez OS. Navíc, GNU/Linux byl ze začátku víceméně terminálový a pro běžného BFU dost obtížně použitelný. Pokud vím, tak ani instalace nebyla jednoduchá a průlom v ní udělala distribuce Mandrake, která byla první distribucí s grafickým instalátorem. To v době, kdy ani Windows nebylo snadné instalovat a musela se použít disketa. UNIXy si při instalaci udělají vše samy, včetně formátování HDD, atp. Ne každý, samozřejmě. O instalační kompilaci OS Gentoo a dalších, které jsou tzv. LFS, nemá smysl psát. Ty jsou spíš pro programátory a ostatní „guru“.
Co se týče přetěžování sítí, tak už se mi také nejednou stalo, že mi stahování „spadlo“. Kdoví, čím to bylo.....?
Jinak si zadejte v googlu -historie GNU/Linuxu-, nebo -historie unixu-,
najdete tam zobrazení jak OS vznikaly a navazovaly na sebe.
Jinak používám GNU/Linux Debian. Based distribuce jsou mnohdy nekvalitní rychlokvašky, nebo mají speciální zaměření.
A pokud bych měl mít ještě jedno PC, tak bych na něm měl PC-BSD.
Jinak ať si každý používá OS jaký chce. Nepovažuji se za fanatika. Ostatně jsem na svém prvním PC měl Windows ME. A to bylo žůžo.......
A proč taky nezkusit třeba openSolaris......
Pane Holec, čtu tyto vaše příspěvky a začínám nabývat dojmu, že vás strašně rozčiluje, že někdo používá něco jiného, než ten paskvil z Redmondu. Budete si na to muset zvyknout, pokud již někdo věnuje čas k přechodu a „naučí se“ některou distribuci plnohodnotně používat, nemá žádný důvod vracet se zpět a zbytečně se omezovat. Moje zkušenost spíše říká, pokud takový uživatel přejde a není to jiná distribuce, která lépe splňuje jeho nároky, pak je to na MacOS X.
Hovoříte o nějaké pofidérní statistice, i kdybychom ji přijali jako postulát, pak i 1% v kontextu všech počítačů na světě je to obrovské číslo a vzhledem ke každoročnímu nárůstu počítačů se ani nejedná o stagnaci, ale růst i když pozvolný. Nicméně jakmile dojde k určitému bodu – dostatečný počet uživatelů – dojde ke zlomu a situace se radikálně změní, viz např. vyvoj penetrace Mozilla Firefoxu.
Faktem je, že Microsoft tragicky zaspal a ujel mu vlak, který se nyní snaží ve Win7 dohnat kopírováním idejí a technologií z MacOS X, Linuxu a dalších OS.
Navíc penetrace systémů založených na jádře Linux je už dnes obrovská a setkáváme se s nimi prakticky na každém kroku, aniž o tom víme, viz internetové a další servery, síťová zařízení všeho druhu, mobilní telefony, spotřební elektronika, různá jednoúčelová zařízení a mnoho dalšího, včetně desktopů a ačkoliv můžeme o řadě věcí spekulovat a diskutovat, jedno je jisté – jejich počet se bude už jen zvyšovat.
Děkuji za článek. UNIXákem jsem už cca 15 let, zavrhnul jsem tehdy stále padající Windows 3.11 a začal na vše používat UNIX. Už tehdy jsem měl názor, že Windows mají lepší takové to pozlátko pro BFU a že je v nich více aplikací, zvláště těch speciálních – takže jsem razil na server UNIX, na desktop Widle. Myslel jsem si tehdy, že se to do 5 let zlepší, no trochu se to zlepšilo, ale aby byl jakýkoliv volně šiřitelný klon UNIXu univerzálně použitelný pro koncového uživatele, který není IT profík, tak to pořád ne. Navíc v komerční sféře v posledních letech UNIX vyklidil hodně velké pole právě Windows Serveru. Dost mne to děsí, teď jsem zjistil že u nás ve městě je v učilišti – pardon integrované škole služeb – učební obor Správce sítě. Tam se asi rekrutují správci Windows serveru, vše se řeší klikošinou a když už nic nezabírá, tak se Widle přeinstalují, vždyť je to tak snadné. Konzum a přístup „věci na jedno použití“ už dorazil i do serverové sféry.
Takže k novému roku chci popřát všem UNIXovým vývojářům, aby pochopili, že doby, kdy počítače mohl používat jen IT profík schopný debugovat program, napsat patch a poslat jej do komunity, jsou dávno pryč.
K Vánocům pak všem UNIXářům přeji co největší filesize:
$ dd if=/dev/jesus-baby of=$HOME/.my_gifts
dalo se to cekat, po tom, co M$ zavedl napr. tu politiku, kdy za nejaky smesny peniz (myslim 8k Kč / rok) dostanou postou firmy do 10 zamest. nejnovejsi CD/DVD s libovolnyma Windowsama a libovolnym produktem typu Visual Studio (tady si nejsem jist), office a serverovy wokna taky…
jestli podobny „akcni slevy“ delaj i vetsim organizacim, nemuzete jim mit za zle, ze je trend tam prechazet, kdyz je to uz tak levne
Teda dávám ti palec, aj dva. Třeba je vaša fakulta trošku jiná v tomto směru,ale aspoň na téj našéj (FAI) je to buzerace kohokoliv kdo nemá Windows i učitelé co učí linux používají Windows :D nemluvě o tom, že spousta učitelů nutí studenty používat windows only SW. Takže dva palce za článek a dva za UTB :D
Ahoj Martine,
právě v prvním ročníku máme informatiku a úkoly musí mít koncovku .doc, takže máme všude taky jen Windows :) Linuxu se bohužel asi nedočkáme no :-( A právě kvůli úkolu jsem po dlouhém roce zavítala do Windows, no, kvůli zápočtu jsem se musela obětovat, nedá se nic dělat :D
Kamarád se mi nedávno pochlubil, že si nainstaloval MS Office do Linuxu. Byl překvapený, že celý instalační proces trval jen minutu. Pokud skutečně potřebuješ MS Word, není nutné kvůli tomu měnit OS.
Samozřejmě je nesmysl si kvůli školním pracem kupovat MS Office, když stejnou službu odvedou OpenOffice. Učitelé nemají právo si vynucovat používání MS Office a dokonce ani ukládání do souborů DOC. Pokud ta práce má být precizně vysázena, nejlépe se hodí formát PDF, který se dá vyrobit v mnoha programech.
My jsme víceméně dostali zákaz používat Open Office či jiné alternativy. O PDF nechtěl ani slyšet, když tam někdo něco namítl, řekl nám, že na univerzitě je hodně PC, kde mohou úkoly udělat :-) Nevím no, a tak výhodou je, že IT už (snad) mít nebudu, takže tohle nebudu muset řešit.
Jak už jsem psal, MS Office jdou nainstalovat na Linux bez potíží. Pokud máš na ně licenci, tak by už žádný problém neměl být.
Ještě je jedna cesta: V OpenOffice uložíš dokument jako DOC, ten na univerzitě otevřeš ve Wordu a opět uložíš.
Stejně nechápu, jaké vychytávky Wordu jsou nezbytné pro humanitní obor. Word by se na psaní textů používat neměl.
Nevím, nicméně musím říct, že ho tak trochu chápu. Zřejmě nepředpokládá, že by z našeho ročníku (jsme dálkaři, já jsem tam nejmladší, převažuje skupina 30+ a většinu tvoří ženy) používal „něco“ jako Linux :) dokonce si myslím, že by tenhle systém neočekával ani u mě :) Já mu nějak nevyčítám, že nás učí ve Winu, nadšená sice nejsem, ale zas tak nelogické mně to nepřijde, když můžou mít Win i ti, co přednáší na FAI o Linuxu, jak psal jeden ze čtenářů výše :D
Ale proč předpokládá, že máte všichni na svých počítačích nainstalovaný komerční produkt MS Office? A proč ho vyžaduje? Proč vám jednoduše neřekne, ať vytvoříte DOC nebo PDF. Oba formáty zcela jistě otevře. Zejména u posterů bych důrazně preferoval PostScript nebo PDF, protože DOC negarantuje přesné rozmístění objektů na stránce.
To snad je nějaká předpotopní škola, ne? Není tam nejčastější oslovení „souško“? Bylo by dobré pánům a paním kantorkám připomenout, že Vy jste konzumenti služby, která je placená z daní všech. A kdo platí, ten i poroučí. Nějak ta agresivní politika M$ přešla do myšlení učitelů. A to je velmi nebezpečné, Takto tu názorovou pluralitu nevypěstujeme.
Studoval som na nemenovanej slovenskej univerzite, kde bolo treba odovzdavat pravidelne protokoly v elektronickej forme.
Podmienkou bol format, ktory je „bezne“ citatelny. Pouzit sme mohli prakticky cokolvek (PDF,DOC,WRI,ODT,HTML…)
Ucitelovi neprekazalo nainstalovat si OpenOffice na svoj notebook. V tej dobe bol este vo verzii 1.xxx co ako vsetci vieme nebolo bohvie co.
Na moju poziadavku, ze OO pouzivam, ci by bolo mozne nainstalovat ho na to PC, kde v cvicebni sedavam mi bolo povedane, ze moze byt kludne v celej cviceni – je to bezpecny a legalny soft, tak preco nie :-)
Diplomovku som pisal v OO ale verzii 2.xx. Prezentaciu som robil v OO Impress. Na statniciach som mohol bez akychkolvek problemov pouzit OpenOffice na prezentaciu a nikto sa nepohorsoval. Obavam sa, ze pristup k tomu to problemu zavisi hlavne od ucitelov a nie od vseobacnych „MS-Friendly“ vnutornych smernic univerzit na slovensku alebo v CR.
Ako som priebezne pozoroval, cvicebne boli vybavene okrem MS produktov kompletne free a opensource softwarom. A cuduj sa svete, vsetko fungovalo a vacsina bola zadarmo :-)
Dnes nie je dovod stiepit svet na x taborov pre a proti niecomu. Prave naopak, treba hladat vzajomny konsenzus. Vyber O.S. ponuka kazdemu vyuzit PC podla svojich poziadaviek a pdla svojho vkusu. Tak rpeco sa hadat :-) Ja pouzivam Debian Linux, pretoze mi praca vi Win nevyhovuje. Tym ale nechcem povedat, ze Win je zly system. Rozsiril sa NAJMA preto, lebo sa ludom s nim dobre pracuje.
odpovědel bych na všecko v tomto topicu :D
ono sice můžeš uložit doc celkem bezproblémově v ooo, ale jednak jsou problémy s formátováním a hlavně se vzorci (nevím proč to nedělá ooo stejně jak office2007 že pokud ukládá do doc tak všechny vzorce převede na obrázky) a nejvtipnější problém nastane jako se mě stalo že sem napsal semestrální projekt v LaTeXu a učitel se na to odmítl vůbec podívat dokud jsem to neodevzdal v DOC (psal sem o tom na ABC http://www.abclinuxu.cz/…x-a-kodovani) jinak chyba je jak na straně školy tak na straně kantorů, školy, protože se o takové věci víceméně nezajímá a poskytne tak maximálně šablonu pro bakalářku ve wordu a učitelů, protože o tom často nemají ani ponětí nebo fakt nějaké alternativy ignorují a trvají na svém, protože „já jsem tu profesor a ty nejsi nic“.
Jinak zatím jsem vždy až na jeden případ ukecal PDF takže se to dá přežít. Ještě sem teda nezkoušel M$ Office pod wine,ale nevím jak by to frčelo na mojém Atomu :D
Pokud Vas to bavi jako konicek tak proc ne.
Ja po praci nemam absolutne naladu zabyvat se googlovanim kazde kraviny, ktera z ruznych duvodu nefunguje.
Ubuntu a jakakoliv distribuce bude stejne vzdycky uplne k nicemu pro common users pokud se nestane friendly ala windows. Do te doby bude jen domenou IT, hobby IT, ap. lidi.
tihle hujeri mne vzdycky dostanou. Na windows jsem rezignoval pred lety, ale nepamatuji se, ze by vw Windows vsechno slo jako na dratku.
Tu nefungujici ovladac (originalni, podepsany MS), ktery zahadne zacal fungovat po zahrabani v IRQ. Tu aplikace ktera se musela instalovat na 3× a pred upgrade MS Office, ktere totalne prekopal sdilene knihovny. Nahle ‚padani‘ aplikace A resitelne odinstalaci posledni aplikace B a reinstalaci. Zakys site ci aplikace (MS) ‚resitelny‘ editaci Registry…
nic z toho bezny uzivatel (tehdy pritelkyne, dnes lepsi polovicka) nema nejmensi sanci vyresit.
Pouceni Woknouseri, kteri uz to martyrium zvladnou, maji pocit genia co (konecne!) ovlada svuj pocitac bez pomoci. Ve skutecnosti nemaji mozkovou kapacitu nebo spis vydrz totez absolvovat jeste jednou (Linux) a treba jeste jednou (Mac – Applisti prominou) a utvori si nazor o „Linuxu pro ajtaky“…
A verte tomu, ze pokud jste nic z vyse uvedeneho nepotreboval, tak command line v Ubuntu a dalsich modernich OS nebudete potrebovat taky. Jen to chce trochu pokory a mene hujerstvi: priznat, ze Wokna nejsou vse a ucit se je treba neustale … i trea jinak barevne ikonky. Internet neni modre Ecko :)
„tihle hujeri mne vzdycky dostanou. Na windows jsem rezignoval pred lety, ale nepamatuji se, ze by vw Windows vsechno slo jako na dratku.“
Já si spíš pamatuji, jak bylo vše na draka a jak jsem rád přešel na Linux. A když si dnes občas musím sednout k Windows, tak si uvědomuji, že těch věcí, které mne vytáčely, bylo ještě daleko víc, než si pamatuji. Nedávno třeba instalace síťové tiskárny ve Windows: hodiny googlení, řešení „nestandardních“ situací, shánění ovladačů po všech čertech*, zjištění, že síťová tiskárna ve Windows funguje jen do prvního restartu, pak se tváří jako offline a je potřeba ji přeinstalovat, googlení, hledání jiné cesty… V Linuxu je připojení takové tiskárny záležitost na tři kliknutí.
*) nemluvě o tom, že v instalátoru ovladačů k tiskárně je místo češtiny rozsypaný čaj, člověku zrovna klidu nepřidá a říká si, jak to asi bude tisknout.
Vas komentar je usmevny.
bezny uzivatel: pouziva office, prohlizec netu, postaka, multimedia, hry.
1)Instalace sitove tiskarny moc nespada do cinnosti, ktere by delal obycejny uzivatel, (napr. sekretarka) :)
2)Shaneni ovladacu po vsech certech pro win??? :) hehe tohle srovnat s linuxem, pro ktery si lidi ze zoufalstvi upravuji a i pisou ovladace sami je fakt srandovni.
Ale ok, mam linux rad, proto jsem i na tomhle webu, pouzivam ho spis jako hobby.
A jednoduse receno, ten system jeste neni dotazeny do masoveho pouzivani beznych lidi. Prameni to je z jeho otevrene podstaty male podpore driveru. Az se to zmeni a po instalaci typu next next a hotovo bude system nastaven k pouziti se snad dockame i vic nez 1% jeho uzivani.
1) Ono už dávno neplatí, že by v domácnosti byl jen jeden počítač a i velká část (i levných) tiskáren je síťových. Takže si opravdu myslím, že připojit (síťovou) tiskárnu je úkon hodný běžného uživatele – měl by to zvládnout a pokud ne, tak je chyba spíš na straně operačního systému než uživatele.
2) ano, je to příklad z nedávné praxe, můžu to srovnávat, protože jsem tutéž síťovou tiskárnu připojoval jak k linuxovému desktopu, tak k windowsovému desktopu.
„Sebereflexe“ v podobě kydání hnoje je prakticky pod každým článkem ;-). Taky nejsem vždy úplně spokojený – popravdě celkem často, ale radši si to nechám pro sebe, protože… jak jsem přispěl ke zvýšení úrovně já? Zatím jedním článkem. Budu se snažit, aby to bylo lepší, každý se můžeme snažit, skoro každý…
Mam z clanku pocit, ze je naprosto o nicem, takove beztvare preslapovani na miste… Pokazilo se to, reinstall, zase se to pokazilo, reinstall… Tak trochu mi to pripomnelo Windows, ale ty se reinstalovy co rok a ne co mesic :)
Jinak co presne znamena „Vyplýtvala jsem „životní prostor“ vymezený pro Ubuntu“ ? Pokud to, ze doslo misto na disku a system se dostal do stavu, ze ani nenabehnul (coz mi prijde dost podivne, ale budiz) nestacilo by jen nabootovat z LiveCD, pripojit si inkrimonovany oddil a rucene z nej vymazat nejake to smeti? Proc rovnou reinstall?
Clanek jako takovy by se podle me spise hodil do blogu (o cemz napovida i jeho titulek), neprinasi zadne nove informace ani nijak vyrazne nepobavi.
Ano, došlo místo na disku, pokusili jsme se ho uvolnit, ale nepomohlo to, protože přestaly fungovat vstupní ovladače. Řešili jsme to snad dva dny, možná by řešení i bylo, ale akutně jsem potřebovala funkční systém (který by fungoval sám o sobě a ne z Live CD), takže jsem se rozhodla nakonec pro reinstal…
Ahoj,
reseni bylo skutecne velice snadne – boot z livecd, namountovani svazku a promazani – ale to uz pocitam dneska vis. Nevim, co myslis temi „vstupnimi ovladaci“, ale vez, ze soubory reprezentujici hardwarova zarizeni v /dev uz davno nejsou fixni a generuje si je daemon udev podle potreby. Dovedl bych si predstavit problem, kdyby treba nekdo smazal (prazdny) /dev, /proc nebo /sys – na tom by asi boot selhal. Ale neni nic snazsiho nez tyto veci z livecd opravit.
Zpatky k clanku – narozdil od mistnich skarohlidu se nemyslim, ze je ten clanek o nicem. Je presne o tom, co je v titulku – popisuje prechod z jednoho os na druhy vcetne skolackych chyb a jejich (ne nutne idealnich) reseni. Mne prisel docela roztomily a rekl bych, ze celkem verne popisuje situace, ktere hodne lidi zna z vlastni zkusenosti. Ano, clanek se vymyka obvyklym konvencim serveru root.cz, ale uz se budeme holt muset smirit s tim, ze jsou na svete i jini uzivatele linuxu, nez uhroviti pubertaci (no offense).
Kazdopadne si nic nedelej z toho, co se na mistni diskusi napise. Neni to sice jeste porad takova „zumpa“, jako treba diskuse na iDnes, ale obcas se k nim nebezpecne blizi.
Na zaver si jeste dovolim poznamku k operacnim systemum – nase firma dodava multiplatformni informacni system a z toho duvodu pouzivam rutinne vsechny tri nejrozsirenejsi platformy – linux, windows a macosx – a to jak na stolnich pocitacich tak na noteboocich. A na zabomysi valky o to, co je lepsi, se divam s pobavenim. Muzu vas vsechny ujistit, ze kazdy ze zminenych os ma vyhody a kazdy ma nevyhody a chyby. At uz v implementaci nebo primo v zakladni filosofii. Rozhodne nelze ani jeden ze systemu oznacit jako „idealni“, rekl bych, ze jsou na tom v soucasne chvili velice podobne.
„Kazdopadne si nic nedelej z toho, co se na mistni diskusi napise. Neni to sice jeste porad takova „zumpa“, jako treba diskuse na iDnes, ale obcas se k nim nebezpecne blizi.“
Já si nemyslím, že by to tu mělo úroveň jako na obecných zpravodajských serverech. To může být leda první dojem, povrchní. Naopak si myslím, že zdejší osazenstvo je nadprůměrně inteligentní (jinak by sem ani nelezli), jen mají hodně specifický smysl pro humor a někdy trochu posunutou osobnost, ale určitě nejsou hloupí.
Prostředí Ubuntu mě neoslovilo, více se mi líbí Kubuntu. Chvíli jsem zkoušel v Ubuntu dělat, ale stále jsem nemohl nalézat soustu věcí, které jsem v Kubuntu měl po ruce. Zdá se mi že Kbuntu má lépe roztřídění programy. Ubuntu má sice lepší (přehlednější!) synaptic, přesto Kubuntu vyhrává. Jinak teď K/ubuntu nepoužívám, dělám v Mandrivě a ta se mi zdá taky velice sympatická. Aspoň Firefox tam je už nainstalovaný a Konqueror se mi zdá dost o ničem. V době kdy jsem ho testoval poprvé to pořád padalo, Mozilla Firefox nikdy. K/ubuntu oproti Mandrivě má výhodu, že má Live CD a instalačku v jednom, což má vliv na dobu instalace. Mandriva to má na DVD a instalce taky trvá pěkně dlouho. Jinak u Kubuntu jsem byl zklamaný s instalátorem, který podporoval pouze režim s vysokým rozlišením… Kdybych nenastavil „Záchranný grafický mód“ tak ho ani nerozjedu. Konfigurace během instalace – moc se tam čeká mezi jednotlivými položkami. Tak to mi taky trochu vadilo, vzhledem, k tomu, že se mi to povedlo nainstalovat asi tak na 10 (?) pokus… Na mém sata disku SATAII 500G nešlo vůbec spustit, ale to nic, hlavně že na tom starém disku to jede ATA 150GB. No tolik moje zkušenosti, ale jinak Kubuntu vypadá fakt pěkně.
Mandriva ma live CD, jmenuje se Mandriva One a da se z nej rovnou instalovat
http://wiki.mandrivalinux.cz/…i-mdv-zvolit
Každý uživatel který je ochoten se učit dobrý.Začátky bývají krušné, když jsem na ubuntu nevím přesně asi 7.04 a zkoušel upgrade na 7.10 tak jsem dopadl podobně a řešil to rychlejším reinstalem, proto mě nabízený uprgade na novější ubuntu nezláká bez záloh nastavení atd… 9.04 jsem dokonce ignoroval a počkal na 9.10. upgrade bývá problém i produktů MS. U mě byl přechod na linux spíše svobodné ideologie. A jako správce sítě vím, že příspěvky typu kolik vás to stálo času ve windows vše funguje jsou úplně mimo. Pár problémů se vyřeší a pak už je uživatel spokojený. Ono že windows špehuje uživatele a dělá kdoví co se taky nedočtete ve smlouvě EULA ale někdo musel zlomit šifru. Já uživatelům svobodného OS fandím a za omezení nehodlám platit. Jen ať Magda Hanková inspiruje další uživatele.
Ještě že Ubuntu nepoužívám :-) ale openSUSE, se kterým by takový problémy jistě nebyly :-) Hehehe, to je spíš fór, nechci dělat flame. Dokonce se mi to líbilo tak, že jsem přelouskal web autorky (teda kromě těch básní, to jsem nemohl) a chtěl bych jí vzkázat že Keller je vůl a ze sociologie dělá hokej (to k tomu louskání té bichle).
OpenSUSE používám doma, Ubuntu v práci (tak jsem to PC nafasoval). Takže mohu porovnávat. Byl jsem zvyklý jen na SuSE, některé věci v Ubuntu nefungují přesně podle manuálu, ale postupně si zvykám a implementuji dobré vychytávky z jednoho systému do toho druhého. Takže nakonec asi budu mít stejný systém na obou. Nebude to Ubuntu ani OpenSUSE, ale něco mezi tím.
Mně se třeba moc líbil úvod do ssh. Bylo to srozumitelně vysvětlené a hezky shrnuté. Před několika lety se mi to hodilo při poněkud uspěchané přípravě na zkoušku. :) V manuálových stránkách jsou ty informace taky, ale takhle si to člověk rychleji osahá. V tom je taky smysl různých tutoriálů, alespoň pro začátečníky. Občas se to hodí, je to užitečné. V čem je ale užitečné sdělení, že jedna slečna používá Ubuntu a líbí se jí jeho grafika, to netuším.
Další články jsem nečetla, ale na škole jsem občas narazila na materiály, jejichž autorkou byla Johanka. A její schopnosti vysvětlit i celkem složité věci jednoduše si cením.
… kde všechno fungovalo (a stále funguje) na principu „about us without us“.
clanok bol o myte s Win, ale zaroven nas presviedca o dalsom myte – ze uzivatel Linuxu ma vsetko pod kontrolou, lebo ma k dispozicii zdrojaky :) hahaha, kolko ludi je schopnych sa v tych zdrojakoch vyznat a nieco tam skontrolovat a zmenit? Chcelo by to trochu menej otrepanych fraz…
inak v pohode
Sám jsem si nejeden zdroják pro sebe upravil. Můžeš si být jist, že kdybych narazil na nějaký backdoor nebo jinou podivnou vlastnost, dal bych to na vědomí komunitě, třeba zrovna na root.cz. A takových je spousta. Stačí jeden podnět a tisíce vývojářů si to ověří, následně dementují jako blbost nebo potvrdí.
Zdrojaky som uz tiez nejake upravoval, aj jadro kompiloval. Teoreticky to tak funguje, ako si pisal, ale v praxi TO MOZE BYT KUPODIVU UPLNE INAK, i ked su zdrojaky k dispozicii, nie je dost ludi aby sa venovali vsetkemu, a tak pre Win sa najde viac ludi ktori napr. sledovanim paketov, spatnym inzinierstvom chybu odhalia, a to len preto, lebo sa drviva vacsina zaobera Windows. To som chcel pripomenut.
Nenávist není zrovna ten nejlepší pocit pro rozhodování. Daleko lepší je vybrat si podle toho, co je pro daný účel nejvhodnější. Kdekdo tvrdil, že Fedora je ta správná distribuce, ale SuSE mě oslovila kvalitní lokalizací. Ubuntu zase oslovuje svou přístupností k masám. Každý si může vybrat podle svých priorit a následně si svůj OS upravit podle svého přání a přesvědčení.
Někdy mívám pocit, že Windows vytvořili muži pro muže. Svědčí o tom omezenost v menu. Na jednu stranu jsou tam voloviny, které nikdy nepoužiji a na druhou tam chybí podstatné věci. Tím mám na mysli kompletní software z dílny Microsoftu. Nikdo z nich neuvažuje v dimenzích, že by si někdo chtěl přizpůsobit dodaný software dle vlastních potřeb.
Na druhé straně unixové programy: Perl, AWK, Python, Apache,… Nikdo mi nediktuje, jakým způsobem je musím používat. Pouze návod, jak se ovládají. Zbytek záleží jen na mé fantazii.
Pro rejpaly: Jsem muž a nestydím se za to.
Děkuji za článek, myslím, že sice může spíše některé zájemce odradit od instalace Linuxu, ale alespoň je z něj jasné, že přechod nemusí být zdarma a výhody se projeví třeba až za rok používání. K linuxačkám bych řekl asi toto: osobně znám tři a žádná vůbec neřeší že používá Linux, prostě ví, kde má co spustit, terminál použije jen v krajní nouzi. Přesto to jsou uživatelky Linuxu a ve statistikách s nimi počítat musíme (můžeme). Ani jedna si však neprošla problémy s přechodem na Linux, protože tyto za ně řešil někdo jiný. Proto tento článek jasně ukazuje, že bez podpory okolí může být přechod dosti problematický a nikomu kdo nezná osobně nějakého zkušeného Linuxáka bych ho nedoporučil, protože výsledek může být zklamání na několik let (nebo i doživotně – např. Lael Ophir) a to by byla škoda.
Takzvaný „operační systém“ Linux není legální. Pouze operační systém Windows 7 vám umožní používat váš počítač legálně. Většina toho, na čem jsou Linux, MacOS a další podobné pirátské systémy založeny, je exkluzivním duševním vlastnictvím společnosti Microsoft™ – dvojklikem počínaje a plochou a okny konče.
Vyhněte se vězení a pokutě tím, že si zakoupíte operační systém Windows 7 ještě dnes. A navíc, pokud víte o komkoliv, kdo Linux stále používá, je vaší poviností ho náhlásit.
P.S.: To, že mám poruchu osobnosti, je jen konspirační teorie.
No nevím kde dotyčný žil, nebo jestli tento výplod jen tápání mladíka v historii, protože plocha, dvojklik atd.. tu jsem viděl i před rokem 1985 kdy vyšel windows 1.0.
tak nevím co by na to řekly jablíčkáři a amigáci, a je jen otázkou kdo od koho opisoval, asi všichni ode všech.
GNU/Linux, BSD, Solaris,…To vše jsou Operační systémy. Kromě Windows a OS/2. To je nejdražší virus. OS/2 byla alespoň napsána kvalitně a je na úrovni s UNIXem.
Jinak vše o čem se zmiňujete, a nejen to, Microsoft „obšlehnul“.
Například GUI, okna, ikony na ploše,…je vynález firmy Xerox. Ta si to ale nedala patentovat.
A tak je to asi v 90% případů „exkluzívního duševního vlastnictví“ splečnosti Microsoft.
Takže práskejte Microsoft…!
Počítače mě živí asi 16 let, začína jsem na spectru a iq 151. Linux mám rád, ale jsou prostě lidi, které na linux nepřeškolíte – prostě to nejde (nebo si tímto zaděláte na neustálé otravné telefonáty „mě ftom nejde :)“. Linux také nejde nasadit v některých firmách – některý softy prostě nefungujou, a nebo ne dokonale.
Osobně v součastnosti používám na stolním PC XP,na notebooku suse, na účetním počítači mám W2000. Funguje vše, a manželka má v netbooku win 7 – též bez problému.
Věřím v letitou pravdu, že nejvíce chyb a problémů vzniká mezi klávesnicí a židlí.A pro mě je to dobře – bezproblémovej sw a hw by mě odsoudil k smrti hladem, nebo změně zaměstnání :)
Já nazývám většinu Ubunťáků jako „prázdninové“. Protože se jich tady v diskusi několik vyskytlo, dovoluji si předat jim tímto s malým zpožděním příjemný vánoční dárek, v podobně jejich profilu a osudu: http://www.mirecek.cz/…ubuntaci-zlo
Podle mých zkušeností mají ti co přešli z Win často problém i s písmem – zdá se jim takové humpolácké (velké, moc tlusté, i po zmenšení vypadá hůře než ve win). Ten kdo ve win používá písmo bez cleartype (takové to tenké kostrbaté) má vyhráno, ale ti ostatní většinou pořád brblají.
Zatím s emně nepodařilo nastavit písmo aby vypadalo stejně, i za použití originálních win písem.
v novinovém stánku jsem si všiml knížečky, na jejímž obalu bylo napsáno „Bible Windows 7“, měl jsem chuť si ji koupit a zjistit oněch 10 přikázání pro ovečku, jejíž pastýřem se stává operační systém… Mimochodem budu slavit 10 let s Debianem (v roce 2000 o silvestru jsem slavnostně přeformátoval poslední ntfs na ext3 a swap (měl jsem v té době 128MB paměti, tak jsem nechal jádro stripovat 3 swap oddíly na 3 discích)). Jsem rád že Ti systém vyhovuje, za leta co ho používám velice vyspěl a přechod na Windows 7 chápu jako krok zpět. Mám za sebou několik zkušeností s novými Windows(pár Thinkpadů a jeden desktop, vše s Windows 7), vlastně jsou tam tytéž problémy, které řeším vždy, zabezpečení, aktualizace, ovladače, kodeky, další software raději zmiňovat nebudu, neboť uživateli Windows nestačí GIMP na úpravu fotek… Instalace 64-bit Debianu (SID a Lenny) na dva desktopy za poslední měsíc mě ujistili, že pokud je instalace Ubuntu ještě triviálnější než Debianu (už nevím, asi vymyslí i heslo pro uživatele :-) ) nainstaluje to i hráč ping-pongu náhodnými zásahy klávesnice (dobře, přiznávám že instaluji Debian v textovém expert módu, ale klikátko jsem zkoušel).
…and nothing works properly with those archaic packages contained in deb* shit. Not even Linux, which is the kernel. You're a little washed up when you call the whole operating system the kernel's name. And social workers ain't competent to write about any software, so shut up bitch and keep sucking my dick while I use the computer smarter way than you ever can.
manželka musí linux/ubuntu používat již více než 7 let a nadává jen ve chvílích, když upgraduji distribuci nebo když „něco zkouším“
jinak všechny její PC potřeby linux/ubuntu hravě zvládne (fotky, audio, video, internet, texty, tabulky, vypalování CD/DVD, …)
tvrdím proto následující: „ženy to v ubuntu umí stejně jako ve windows“!
Diskusi sleduju od vydani clanku a fascinuje mne, jak se nafoukla. Dnes je tady flamewar o 250 postech, zatimco ostatni clanky v archivu jich maji 5, 7, 15… :) A lide vytahuji argumenty typu „studentka socialni pedagogiky neni dostatecne erudovana na to, aby napsala clánek pro server o linuxu“. Desiva selekce. Muze me snad skutecnost, ze jsem zamestnancem minoritniho ISP, stavet na pozici nad/pod studentku pedagogiky? To snad ne. Slecna, ktera napsala clanek, je predevsim nadsencem. Na nadsencich je linux vystaven. Ma smysl posilat je do pekel za to, ze maji chut se ucit?
Sup, kliknete mi na minus. Jsem prece zenska.