Hlavní navigace

Změny v KDE Plasma 5.20, Linux 5.8 a emulace SLC NAND flash na MLC čipech

14. 6. 2020
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

GIMP 2.10.20
GIMP 2.10.20 s lepší podporou PSD a novými filtry, SuperGamer 6 na bázi Ubuntu 20.04, Computex 2020 zrušen, velikost snímačů ve smartphonech nadále roste, AMD vydala Radeon Software for Linux 20.20.

GIMP 2.10.20 s lepší podporou PSD a novými filtry

Nová verze grafického editoru GIMP (případně GNU I.M.P.) přináší několik větších novinek. Například menu skupin nástrojů nyní může expandovat při najetí myší, implementován je nedestruktivní ořez, lepší podpora PSD (podpora exportu do 16bit, čtení/zápis kanálů ve správném pořadí), ovládání filtru vinětace na plátně, nové filtry (Bloom, Focus Blur, Lens Blur, Variable Blur) a začlenění voleb pro blending přímo do dialogů filtrů.

Opraveno je též více než 30 chyb. Uživatele novějších fotoaparátů Canon využívajících RAW formát CR3 jistě potěší, že GIMP jej konečně správně rozpozná a pošle do RAW nástroje na vyvolání. PDF plugin nyní importuje PDF stylem bottom-first, čímž sjednocuje chování s exportem a podporou formátů animací. Podrobnosti k této nové verzi shrnuje článek na domovském webu.

SuperGamer 6 staví na Ubuntu 20.04 LTS

Jednou z dalších distribucí, které staví na základech Ubuntu a které navazují na dubnový příchod verze 20.04 LTS, je SuperGamer. Tato distribuce si klade za svůj cíl ukázat světu možnosti Linuxu v oblasti hraní her, což logicky u nové verze vedle samotného základu v podobě Ubuntu 20.04 LTS znamená rovnou zahrnutí uzavřených ovladačů pro grafické karty Nvidia. Součástí jsou některé herní tituly a také nástroje pro správu/instalaci her (PlayOnLinux, Steam atd.). Pod kapotou pracuje nijak neopatchované, na nízké latence zaměřené jádro Linux 5.6.14. Opraveny jsou některé problémy s integrovanou grafikou v procesorech generace Ryzen 3.

Computex 2020 definitivně zrušen

Patrně největší světová IT akce, tchaj-wanský Computex, se obvykle koná na přelomu května a června. Letos s ohledem na koronavirovou pandemii byl předběžně odsunut na 28. až 30. září. I tento termín ale nyní definitivně padá. Prozatím si do kalendáře můžeme poznamenat, že Computex 2021 možná proběhne 1. až 5. června 2021. Nejvýznamnější událostí letošního neproběhlého Computexu tak nejspíš zůstává nechtěně humorné recitační vystoupení šéfa Intelu Boba Swana.

Velikost snímačů ve smartphonech nadále roste

Pokroky v konstrukcích optických soustav „pidiobjektivů“ pro smartphony umožňují nasazovat do tenkých těl telefonů stále větší fotografické snímače. Trendu se opět po čase věnují na Android Authority a poukazují na nejnovější telefon Huawei P40 Pro, který nese 1/1,28" snímač. Ten se velikostí již začíná blížit tradičním rozměrům snímačů v profi kompaktech a bezzrcadlovkách (1" snímač v někdejší řadě Nikon 1 či modelech Sony RX100/RX10) a dávno překonal tradiční velikost snímačů v digi kompaktech, (1/2,5" úhlopříčka). Navíc díky pokroku v konstrukcích a s využitím výpočetní fotografie v modenrích telefonech poskytuje nesrovnatelně lepší výstupy.

Druhou stranou mince také však je, že už řadu let roste podíl foto snímačů z hlediska nákladů na suroviny celého telefonu. Zatímco v roce 2015 tato hodnota v průměru činila 6 %, loni to bylo již 12 %. Křivce neprospívá ani zvyšování počtu snímačů v telefonech. Každopádně díky všem těmto dílčím trendům lze definitivně prohlásit třídu obyčejných digi kompaktů za věc minulosti.

Velikosti snímačů v telefonech Huawei

Velikosti snímačů v telefonech Huawei

AMD vydala Radeon Software for Linux 20.20

Nová verze balíku Radeon Software pro Linux přináší zejména podporu nových verzí hlavních distribucí, tedy Ubuntu 20.04 LTS a také Red Hat Enterprise Linux 8.2 / CentOS. Mezi dalšími podporovanými již z dřívějška najdeme Ubuntu 18.04.4 (s HWE), RHEL/CentOS 7.8 a SUSE Linux Enterprise SLES/SLED 15 SP1. Žádné další změny v této verzi AMD neuvádí.

Připomeňme, že Radeon Software je balík zahrnující jak otevřený ovaldač AMDGPU, tak jeho uzavřenou nadstavbu AMDGPU-PRO. Tato verze podporuje grafické karty od nejnovějších Radeonů řady RX 5000, přes profi Radeon VII, Vegu, řadu RX 500, RX 400, Radeon Pro Duo, R9 Fury zpětně až k R9 3×x/R9 2×x a také R9 360. Pokud je požadováno Vulkan API, je potřeba doinstalovat minimálně verzi Vulkan SDK 1.2.135.0.

Linux 5.8 přinese podporu emulace SLC NAND flash na MLC čipech

MTD subsystém jádra dostane díky patchům od společnosti Bootlin věnující se embedded segmentu podporu emulace SLC na MLC čipech. Změna je poměrně jednoduchá v rámci dvojice bitů, které MLC buňka ukládá, bude zpřístupněn pouze jeden bit. Tento režim by dle Bootlin měl vést v případě použití k o něco větší spolehlivosti řešení na bázi MLC čipů, dodejme však, že samozřejmě za cenu nižší (poloviční) kapacity – ale v éře, kdy SLC čipy téměř nikdo nevyrábí, zatímco MLC a zejména TLC a QLC se na trh hrnou po miliónech, je to logické řešení.

Připomeňme, že MLC čipy ukládají do jedné paměťové buňky kombinaci dvou bitů, tedy papírově čtyři možné hodnoty v buňce (00 / 01 / 10 / 11), čemuž podpovídají čtyři úrovně napětí buňky. U SLC je to pouze 0, nebo 1, což se snadněji rozlišuje, zejména s postupující opotřebovaností NAND flash paměti. Současné TL čipy pak ukládají tři bity (8 úrovní), QLC pak 4 bity (16 úrovní) a rýsují se i PLC čipy (5 bitů / 32 úrovní) – s každou další generací ale klesá kapacitní nárůst na buňku, současně pak také životnost.

CS24_early

Co se chystá pro KDE Plasma 5.20

Budoucí vydání Qt desktopu KDE Plasma dostane pár příjemných novinek. Kupříkladu bude možné v Dolphinu nezávisle nastavit limit velikosti lokálních a vzdálených souborů, pro které se generují náhledy. Pokud v KDE rádi umísťujete okna např. napůl vlevo/vpravo a vadí vám, že nelze rychle klávesovou zkratkou umístit okno třeba do pravé horní čtvrtiny, pak toto bude Plasma 5.20 umět: stisknutí dvou klávesových zkratek během 1 sekundy vyvolá kombinaci těchto dvou operací (tj. např. vpravo a nahoru). Dále bude možné kliknout prostředním myšítkem na ikonu notifikací v liště a tím spustit, nebo naopak ukončit režim Nerušit.

Další energie a čas vývojářů míří na opravy rozličných chyb a vylepšení výkonu desktopového prostředí. Mění se také výchozí vzhled KDE Plasmy: lišta nově ponese jen ikony s tím, že některé hlavní budou připnuty k liště a panel bude tlustší – KDE tím kopíruje trend současné doby, který je vidět i s příchodem Windows 10 (a který kupříkladu já de facto v KDE standardně používám, ač lištu umísťuji k levému okraji obrazovky). Uživatel si samozřejmě může vše přenastavit, jak uzná za vhodné. Tloušťku panelu navíc lze nově přesněji nastavit, i přímo číselně.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.