Hlavní navigace

Žurnálovací souborový systém pro Linux

Pavel Janík ml.

Krátký výlet do světa souborových systému v Linuxu - současnost a budoucnost, vzdálená i ta bližší.

Souborové systémy jsou jednou z nejsilnějších stránek operačního systému Linux. Vždyť Linux podporuje více než 25 souborových systémů a jejich variant. Nejpoužívanějšími souborovými systémy jsou ext2 (standardní linuxový souborový systém), (V)FAT, NFS, UFS nebo např. souborový systém ISO9660, používaný pro CD disky. Existují dokonce i další projekty, které si za svůj cíl kladou vytvoření či zdokonalení souborových systémů a tak se již rýsují první náznaky toho, jak bude vypadat souborový systém ext3, následník stávajícího linuxového souborového systému ext2 (Second Extended FileSystem).

Mezi další zajímavé projekty z této oblasti patří např. souborový systém devfs (http://www.at­nf.csiro.au/~rgo­och/linux/ker­nel-patches.html) Richarda Goocha, který si klade za cíl zobecnit práci se speciálními soubory na Linuxu. Richard Gooch se jeho vývoji věnuje již dosti dlouho, ale Linus Torvalds se jeho zařazení do standardní distribuce Linuxu stále brání. Podle mého názoru již ale brzy podlehne, protože souborový systém devfs je poměrně vhodným řešením problému s alokací hlavních a vedlejších čísel speciálních souborů a řeší také další související problémy. Vývoj souborového systému devfs je sponzorován společností SGI, což má jistě také nějaký význam.

I přesto, že Linux podporuje velkou řadu souborových systémů, není mezi nimi ani jediný, který by podporoval tzv. žurnálování, tedy uchovávání záznamů o jednotlivých diskových operacích pro případ poškození disku. Tento seznam (žurnál) slouží v momentě obnovy souborového systému k rychlému napravení napáchaných škod. Je vlastně jakousi obdobou transakcí známých z databázového světa (bohužel bez podpory ROLLBACK). Žurnálování je nutností pro případ, kdy poskytujeme velké množství dat, která nejsou pouze pro čtení. Oprava poškozeného souborového systému může v takovém případě trvat někdy i řádově hodiny a takový výpadek se v mnoha případech nedá tolerovat. Proto je žurnálování velkou nevýhodou Linuxu a jedním z hlavních argumentů proti nasazení Linuxu v komerčním prostředí.

Hvězdičkou na čistém žurnálovacím nebi se stala společnost SGI (http://www.sgi­.com/), která ohlásila uvolnění svého žurnálovacího souborového systému XFS pro Linux pod licencí GNU GPL. XFS je ovšem pro Linux danajským darem – společnost SGI ještě musí vyjasnit některé licenční problémy a teprve poté může být souborový systém XFS pro Linux použitelným. Bohužel to nějakou dobu potrvá a tak je Linux stále bez žurnálovacího souborového systému.

Dalším projektem, který se snaží zanést nové myšlenky do teorie souborových systémů je projekt Hanse Reisera, nyní majitele společnosti Namesys. Jeho souborový systém s názvem ReiserFS (http://devli­nux.org/namesys/) obsahuje několik revolučních myšlenek, které předchozí badatelé v oboru odmítali kvůli pracnosti implementace či nepřehlednosti výsledného kódu. ReiserFS je souborový systém, který používá k ukládání názvů souborů i souborů samotných B*-stromy. Malé soubory tento souborový systém ukládá společně se samotnými údaji o souboru a tak dále snižuje náročnost na diskovou kapacitu. Další zajímavou vlastností je to, že soubory a záznamy o nich neukládá tak, aby byly zarovnány na hranice diskových bloků. Právě tento rys je mnohými také kritizován kvůli pomalejšímu přístupu, ale celkové srovnání rychlostí ReiserFS a např. ext2 dává za pravdu spíše H. Reiserovi a jeho spolupracovníkům. Obrovskou výhodou souborového systému ReiserFS je také jeho licence – je jí totiž GNU GPL a tudíž nic nebrání tomu, aby byl zařazen do Linuxu. Hans Reiser dokonce nabízí možnost udělení speciálních licenčních podmínek komerčním producentům operačních systémů unixového typu.

Před několika dny se jinak klidné linuxové vody opět začaly čeřit – Hans Reiser a jeho spolupracovníci ze společnosti Namesys totiž oznámili, že vyvinuli žurnálovací podporu pro souborový systém ReiserFS a aby toho nebylo málo, společnost SuSE (http://www.su­se.de/), přední distributor Linuxu, hned přidala oznámení, že toto řešení bude součástí distribuce SuSE Linux 6.3. Tiskovou zprávu naleznete na serveru LinuxPR (http://linux­pr.com/releases/627­.html).

Linux by tak již brzy mohl oplývat další vlastností, za kterou si majitelé jiných unixových operačních systémů musí hodně připlatit a majitelé jiných operačních systémů si o ní mohou nechat jen zdát.

Souborový systém ReiserFS již známe a používáme delší dobu, ale podpora žurnálovaní je horkou novinkou a tak se o ní můžete dočíst více na serveru LinuxWorld (http://www.Li­nuxWorld.cz/).

Autor je nezávislým publicistou v oboru informačních technologií a specializuje se na high-availability enterprise řešení na bázi operačního systému Linux.

Našli jste v článku chybu?

17. 11. 1999 10:48

Petr Snajdr (neregistrovaný)

.... a ano - jeste penguin.cz :-)

12. 11. 1999 9:21

Petr Snajdr (neregistrovaný)

To jsem zvedav v kolika casopisech tohle jeste vyjde :-)
Zatim ROOT, Svet na modro, jeste neco dalsiho?


Vitalia.cz: Taky věříte na pravidlo 5 sekund?

Taky věříte na pravidlo 5 sekund?

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Lupa.cz: Propustili je z Avastu, už po nich sahá ESET

Propustili je z Avastu, už po nich sahá ESET

Podnikatel.cz: Dárkové poukazy. Vaše byznys výhra

Dárkové poukazy. Vaše byznys výhra

Měšec.cz: Stavební spoření: alternativa i pro seniory

Stavební spoření: alternativa i pro seniory

Vitalia.cz: Pamlsková vyhláška bude platit jen na základkách

Pamlsková vyhláška bude platit jen na základkách

Lupa.cz: Teletext je „internetem hipsterů“

Teletext je „internetem hipsterů“

Podnikatel.cz: Podnikatelům dorazí varování od BSA

Podnikatelům dorazí varování od BSA

Vitalia.cz: Paštiky plné masa ho zatím neuživí

Paštiky plné masa ho zatím neuživí

Lupa.cz: Co se dá měřit přes Internet věcí

Co se dá měřit přes Internet věcí

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

120na80.cz: Na ucho teplý, nebo studený obklad?

Na ucho teplý, nebo studený obklad?

Vitalia.cz: Jsou čajové sáčky toxické?

Jsou čajové sáčky toxické?

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Podnikatel.cz: Udávání a účtenková loterie, hloupá komedie

Udávání a účtenková loterie, hloupá komedie

Vitalia.cz: Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Vitalia.cz: „Připluly“ z Německa a možná obsahují jed

„Připluly“ z Německa a možná obsahují jed

Podnikatel.cz: Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy