Hlavní navigace

Ruby v příkladech (1) - Úvod

Programovací jazyk Ruby u nás sice není (zatím?) tak rozšířený jako třeba Python nebo Perl, ale jeho čistě navržená objektová orientace, jednoduchá, ale mocná syntaxe a v neposlední řadě i pokročilost standardní knihovny z něj dělá jejich důstojného konkurenta.

Doba čtení: 7 minut

Nová softwarová sklizeň (10. 8. 2005)

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Tento týden se podíváme na web server na CD, na to, jak přidat kontrolní soubor na CD/DVD, šifrovat zálohy, řešit Sudoku, získat data z BIOSu o základní desce, a představíme si velmi malý NAS.

Doba čtení: 3 minuty

Je perl ještě na pořadu dne?

Na O'Reillynet.com vyšlo zamyšlení Tima O'Reillyho nad osudem jazyka perl. Perlu prý škodí dlouhé čekání na perl6, jeho pozici zabírají jazyky jako PHP a Python. Článek dokonce zmiňuje Ruby a WWW/SQL framework Ruby on Rails. Nebylo by nejlepší, aby se Perlem verze 6 stalo Ruby?

Zpovědnice: Adam Covex Přibyl

O novém projektu proc.linux.cz, o dalších projektech, o dostupnosti Linuxu běžným uživatelům, o konkurenci, ale i o Adamově přezdívce. O tom všem je následující rozhovor.

Doba čtení: 5 minut

Vyšel mod_perl 2.0.0

Nový mod_perl 2.0.0 se oficiálně objevil v archivu CPAN. Mezi novinky patří podpora vláken a perlového rozhraní v Apache Portable Runtime. Modul potřebuje k běhu alespoň Perl 5.6.0, ale mnoho funkcí je dostupných až s verzí 5.8.0 a vyšší. Více informací naleznete přímo v CPAN.

PL/Perl, PostgreSQL (2) aneb jak na aplikační server

Tímto článkem navazuji na svůj článek Krátce o PL/Perlu, který vyšel na Root.cz vloni v březnu. Zatímco vloni mne inspirovalo k sepsání článku úspěšné použití regulárních výrazů, inspirací k tomuto článku byl modul dbilink. Tento modul umožňuje přímý přístup z PostgreSQL do všech databází, ke kterým existuje DBI rozhraní.

Doba čtení: 14 minut

Bezpečnostní souhrn 2. 11. 2004

Mají viry na Linuxu šanci?, Perl Archive::Zip je krátký na zlomyslně upravené hlavičky, na Sun Java System Web Proxy hrozí vykonání libovolného kódu, HTML::Merge dovoluje vykonání příkazů shellu.

2. 11. 2004 11:32

Freshmeat kritizuje vývoj Perlu 6

Freshmeat.net vydal článek kritizující směr, kterým se ubírá chystaný Perl 6 (nebude například zpětně kompatibilitní s pětkou).

18. 10. 2004 11:46

PERL od A po Z, 3. část

Na Devnet.sk vyšla tretia časť seriálu PERL od A po Z.

PERL od A po Z, 2. část

Na Devnet.sk vyšla druhá časť seriálu PERL od A po Z.

IDE Komodo ve verzi 3.0

ActiveState vydává Komodo 3.0 – IDE postavené na Gecku s podporou Perlu, PHP, Pythonu, TCL a XSLT.

ActiveState se zaměří na dynamické jazyky

Firma ActiveState prohlašuje, že svoji pozornost ještě více zaměří na podporu open-source dynamických jazyků (Perl, TCL a Python). No jen houšť a větší kapky. :)

PERL od A po Z

Určite sa vám už mnohokrát stalo, že ste potrebovali nejaký nástroj, na čo awk nestačil, a na čo by bolo C/C++ až príliš zložité. Na to všetko ale aj na omnoho viac vecí slúži PERL - Practital Extraction and Report Language (Praktický jazyk pre výbery a tlačové zostavy). Otcom PERLU je Larry Wall ktorý ho vytvoril v roku 1987.

Doba čtení: 5 minut

GNOME Platform Bindings 2.6.0

Bylo uvolněno GNOME Platform Bindings 2.6.0 (obsahuje C++, Java a Perl API pro GNOME 2.6).

Krátce o PL/Perl

Tento článek stručně, leč s užitím názorných příkladů, přibližuje programovací jazyk plperl, jejž lze využít při práci s databází PostgreSQL.

Doba čtení: 4 minuty

Parrot 0.1.0

V neděli vyšel Parrot 0.1.0, univerzální virtuální stroj a zároveň základní pilíř mýtického Perlu 6.

5. 3. 2004 15:51

U Nokie nakonec vyhrál Python nad Perlem

Nedávno jsme psali o tom, že Nokia bude implementovat do mobilů Perl. Nebude, nakonec vyhrál Python. (Upozornil Jirka bianco Vagner)

Nokia zkusí portovat Perl pro mobily

Nokia se chystá portovat Perl pro mobily. Zatím nejsou známy podrobnosti ani přesný časový plán, ale vypadá to docela nadějně :).

Leopard pro e-government

Před několika dny byla představena nová platforma webových služeb pro tzv. e-government. Jedná se o otevřený projekt Leopard vystavěný nad kombinací produktů označovanou někdy jako LAMP – Linux, Apache, MySQL a PHP/Perl/Python. Současně…

O'Reilly Open Source Software Convention 2003

Právě probíhá Call for Participation, tedy volání po zájemcích o prezentaci v rámci letošní O'Reilly Open Source Software Convention 2003. Zájemci mohou své nabídky zasílat do 15. února. V rámci akce paralelně proběhnou konference Perl Conference…

16. 1. 2003 9:15

ActiveState aktualizuje svůj Perl Toolkit

ActiveState vydal novou verzi populárního Open Source Perl toolkitu. Ten obsahuje Perl Dev Kit (PDK) 5.0, Visual Perl 1.7 (plugin pro Visual Studio .NET) a ActivePerl 5.8 (distribuce Perlu pro Linux, Solaris a Windows). Dále ohlásil i novou verzi…

Perličky (5)

Snad žádný větší problém se nedá řešit metodou "shora dolů". Programátor je nucen problém dekomponovat na dílčí úlohy. V tzv. imperativním paradigmatu programování (které je Perlu nejbližší) představují dílčí úlohy funkce. Dnes se budeme bavit právě o nich. Nejprve se ale podíváme na konferenci YAPS::Europe::2002.

Doba čtení: 7 minut

Perličky (4)

Jsme tu opět s naším nepravidelným seriálem o programovacím jazyce Perl. Dnes se budeme nadále věnovat proměnným, zejména hashi. Nejprve si ale něco povíme o odkazech. Úplně na začátku si však něco přečtete o zajímavostech okolo šestky.

Doba čtení: 7 minut

Perl 5.8.0

Na světě je Perl 5.8.0. Mezi nejvýznamnější změny patří zlepšená podpora Unicode, nová implementace vláken a IO subsystému, úplná podpora 64bitových platforem a také jistě potěší zhruba šestinásobný počet testů, kterými Perl nyní prochází před vydáním. (Upozornil Petr Baudiš)

22. 7. 2002 10:46

Perličky (3)

Po menší přestávce způsobené vánočními svátky a zkouškovým obdobím vám přinášíme další pokračování nepravidelného seriálu o Perlu. Dnes se pokusím shrnout obsáhlé téma o speciálních proměnných a rozsahu platnosti proměnných.

Doba čtení: 6 minut

Perličky (2)

V dnešním dílu se budeme nadále věnovat skalárům, polím a hashům. Pomocí odkazů budeme vytvářet různé zapletence a něco si povíme o kontextech, pravdivostních hodnotách a konstantách. Samozřejmě, že se v úvodu článku dozvíme nějaké ty novinky a také se budeme věnovat návrhu Perlu 6.

Doba čtení: 8 minut

Perličky (1)

Nový seriál nazvaný "Perličky" bude takovým nepravidelným ponořením do světa Perlu, který ke světu UNIXu (a samozřejmě Linuxu) neodmyslitelně patří. Budeme vám přinášet různé novinky a zprávy týkající se vývoje, ukázky užitečných skriptů a postupů a podobně. Doufám, že se mi podaří napsat alespoň jeden článek měsíčně.

Doba čtení: 7 minut

Chytrému napověz...

V tomto článku si ukážeme, jak si ulehčit práci s počítačem a některé rutinní záležitosti zautomatizovat. Sesbíral jsem pro vás pár jednoduchých skriptíků, které dokážou výrazně ulehčit práci. Jejich použití zvládnou i začátečníci a ty zkušenější z vás třeba alespoň inspirují. Konkrétně jsem se zaměřil na kopírování disket, práci se soubory a Internetem.

Doba čtení: 5 minut

Perl pro zelenáče

Dnes vám přinášíme recenzi knihy Pavla Satrapy o programování v jazyce Perl.

16. 11. 2000 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Nebojte se velblouda!

Před časem na Rootu vyšel článek s názvem "Nebojte se hroznýše!" a pojednával o programovacím jazyku Python. To mě inspirovalo zvolat podobné heslo o trochu jiném jazyku...

Doba čtení: 6 minut