Hlavní navigace

10. ročník odborné konference o informačních a komunikačních technologiích ICT ve školství se blíží

Přesun výuky do online režimu znamenal pro naše školství řadu výzev i problémů. Jaké příležitosti a úkoly to znamená pro IT specialisty, dodavatele služeb a poskytovatele ICT služeb ve školství?
17. 3. 2021

Sdílet

Ambicí 10. ročníku konference ICT ve školství je ukázat, jaké postupy a nástroje pomohou co nejlépe zvládat online výuku na základních a středních školách i univerzitách. Ukážeme si časté problémy a jak je řešit, i příležitosti, z nichž lze čerpat do budoucna. Přineseme užitečné informace všem specialistům a metodikům ICT, vedoucím i odborným pedagogickým pracovníkům, vzdělávacím institucím, dodavatelům ICT technologií a poskytovatelům ICT služeb, stejně jako představitelům státní správy a samosprávy a všem zaměstnancům škol a odborné veřejnosti. Akce proběhne online a registrovat se můžete zcela zdarma.

Mluvit budeme o využití nástrojů online výuky a jejich nastavení, o IT správě, internetovém připojení a kybernetické bezpečnosti. Probereme informační a redakční systémy, digitální vzdělávací materiály a využití umělé inteligence při vyučování. Neopomeneme samozřejmě ani legislativní pohled na online výuku. 

Co vás konkrétně čeká?

Zkušenosti vysokoškoláků s umělou inteligencí přinese Jamie Pitchforth z Juniper Networks. Ukáže, jak mohou univerzity držet krok s očekáváním studentů i jak mohou využít poznatky o chování a zájmech studentů k přizpůsobení svých služeb a zlepšování zkušenosti uživatelů. 

V České republice se po 17 letech aktualizuje obsah a pojetí informatiky pro základní vzdělání. Příspěvek Jaroslava Faltýna z Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy přinese informace o celém projektu, o jeho připravenosti, aktuálním stavu a o dalších krocích zaměřených na rozvoj vzdělávání v České republice. 

Pavel Hanousek z Code Creator představí platformu pro moderní vzdělávání Publi.cz, která umožňuje tvořit i digitalizovat materiály, obohatit je o multimediální a interaktivní prvky (audio/video, animace, cvičení, testy se zpětnou vazbou aj.) a jednoduše je doručit studentům a žákům.

Víte, jak (ne)smíte používat cizí díla ve výuce? Můžete studentům pouštět filmy z Netflixu? Smíte požadovat zapnuté kamery při online výuce? Jak je to s nahrávkami výuky? A co když se fotky učitele ocitnou proti jeho vůli na sociálních sítích? Časté legislativní nesrovnalosti v oblasti online výuky vysvětlí stručně a bez paragrafů advokátka Petra Dolejšová.

Doba akceleruje a technologie urychlují vývoj ve všech oborech. Školy musí dělat to samé, aby byly schopny připravovat současné studenty na budoucí změny. Více v přednášce Marka BeránkaUnicorn.

Jak efektivně využít projekční technologie nejen v současné době? Moderní formu výuky v interaktivní i neinteraktivní formě představí Matěj Kopecký z Epson Europe.

Sociální sítě představují neodmyslitelnou součást života dnešních „kyberdětí“. Jan Kolouch z CESNET představí projekty, které se zabývaly zranitelností dětí na sociálních sítích, a zaměří se na problematiku kyberšikany, jejích projevů a dopadů. 

Distanční výuka a sociální izolace ještě více připoutaly děti a mládež k displejům a k internetu. Znamená to i vyšší rizika z hlediska online bezpečnosti? Má rodič vůbec ještě šanci kontrolovat pohyb dítěte v online prostředí, a pokud ano, jaké nástroje může použít? Na to zodpoví Jiří Palyza z Národního centra bezpečnějšího internetu.

Na konferenci o informačních a komunikačních technologiích ve školství se můžete registrovat na stránkách akce a to zcela zdarma. Sejdeme se 25. března v 9 hodin

Generálním partnerem konference je společnost Unicorn, stříbrnými partnery pak společnosti AV MEDIA SYSTEMS, Code Creator, Epson Europe, Juniper Networks a Veeam Software. Mediálním partnerem je Asociace ředitelů základních škol a organizátorem je Internet Info.