Hlavní navigace

Atos Hackathon: Internet věcí – pivo, klimatizace a poloha nákladu

 Autor: Atos
Zajímavá a prakticky využitelná zadání, nové kontakty, znalosti, zkušenosti a dva dny intenzivní práce. To vše přinese říjnový Atos Hackathon, kde bude jedním z témat také Internet věcí (IoT), který je dnes již běžnou součástí života každého, ať po tom touží, nebo ne.
13. 9. 2021

Sdílet

 „Aniž bychom si to uvědomovali, internetem věcí jsme obklopeni na každém rohu, a to zdaleka nejen ve svých smartphonech. Síť zařízení, která posílají, přijímají a vyhodnocují data má dnes skoro každý hromadný dopravní prostředek, stejně tak je běžný sběr dat z domácích spotřebičů, či wearables, neboli nositelných zařízení. Výzvou současnosti je však umět data využít ke svému prospěchu a zároveň zamezit jejich zneužití,“ zmiňuje Radek Šimek, který je odpovědný za track IoT na nadcházejícím Atos Hackathonu. Z možností prospěšného využití nasazení IoT technologie pak jmenuje například nemocnice, kde lze pomocí nejrůznějších vzájemně propojených zařízení pozorovat, vyhodnocovat stav pacienta, či s ním komunikovat a zajistit mu větší komfort. Benefity vnímají také firmy, které si za účelem (nejen) inovací tvoří prototypy či digitální dvojčata svých výrobních strojů, postupů nebo nových produktů a simulují tak jejich provoz, optimalizují výrobu či na nich testují modelové situace.

Právě fenoménem IoT se bude zabývat jeden z tracků Atos Hackathonu, který proběhne 23.-24. října 2021. V rámci tohoto tracku budou mít účastníci na výběr ze tří oblastí, které mají za cíl ukázat, že IoT lze smysluplně využít kdekoliv – od klimatizace až po vaření piva. Týmy si mohou daná témata i kombinovat.

Týmy o 5 lidech budou mít v rámci IoT tracku za úkol:

  • využít měřitelná data o teplotě, vlhkosti, CO2, TVOC a dalších ukazatelích ke zlepšení kvality vzduchu v místnosti, vizualizovat, vyhodnotit a řídit případný systém větrání, klimatizace či topení, či je využít i k nepřímému měření využití místnosti, řízení pohybu osob apod.;

  • dynamicky monitorovat polohu vozíku v hale a umístění nákladu s cílem optimalizace dráhy a stylu jízdy a ve výsledku přinést ekonomickou výhodu takovéhoto způsobu řízení vozového parku;

  • navrhnout a vytvořit domácímu pivovarníkovi asistenta pro vzdálené vaření piva.

„Hackathon jsme zaměřili více na edukaci, vyzkoušení si programování pro IoT s konkrétními cíli. I když samozřejmě na autory nejlepších řešení čekají pěkné ceny, našim cílem je, aby se účastníci něco nového naučili, nebo inspirovali se od zkušenějších, či přinejmenším poznali nové prostředí a kolegy z branže. Proto je IoT track postaven tak, že se jej mohou zúčastnit i začátečníci,“ vysvětluje Radek Šimek z Atosu a dodává, že právě hackathon je dobrou příležitostí, jak se v oboru posunout, poznat něco nového, či si vyměnit své zkušenosti. „Domnívám se, že pokud jde o IoT, ale celkově i IT, lepší, než sedět nad knihami či procházet tutoriály, je daleko efektivnější i zajímavější sám začít tvořit, i když jde o něco zdánlivě triviálního. Pomoci může třeba zapojit se do komunity či klubu a potkávat se tak s lidmi nadšenými pro stejnou věc. To vše nabízí i účast na hackathonu,“ doporučuje.

Příležitost pro všechny IT nadšence

Hackathon, neboli hack marathon, je zajímavou možností, jak se mohou IT nadšenci, třeba i s nižší úrovní znalostí, v tomto oboru rozvíjet. Účastníci si vyzkouší práci pod tlakem, během necelých dvou dnů totiž bude potřeba vytvořit celistvý produkt. Kromě získaných znalostí a praktických zkušeností si účastníci odnesou také spoustu zajímavých kontaktů i navázaných přátelství. Nedílnou součástí hackathonu bude i zajímavý doprovodný program koncipovaný formou přednášek. Ti nejúspěšnější zároveň odejdou se zajímavými cenami. Kromě IoT připravil Atos také tracky zaměřené na umělou inteligenci, DevOps a tzv. Tenderton, hackathon zabývající se soutěžením a zpracováním státních IT zakázek. 

Zjistěte více o Atos Hackathonu. Spuštěny jsou již i registrace na jednotlivé tracky.