Hlavní navigace

Creative Commons konference a anti-copyright hysteria.sk

Konference je koncentrované představení tří pohledů na možnost (ne)licencování děl v českém právním prostředí. Jednotlivé příspěvky detailně seznámí modulárnost licencí Creative Commons (CC) a Open source licencí. Zakladatelé české Wikipedie nám přiblíží své zkušenosti s licencováním obsahu a plánovaný přechod ke CC, dále uvedeme překlad Free Culture od Lawrence Lessiga a večer uzavře kontroverzní přístup ke copyrightu sdružení hysteria.sk.
22. 10. 2008

Sdílet

COPYRIGHT

Na českém webu se stále více objevují stránky a projekty licencované pomocí Creative Commons, které jsou označeny příslušným logem CC. Spíše jde o náhodné aktivity autorů nebo nakladatelů. Uživatelům je zejména sympatická modulárnost nastavení licence od copyrightu až po tzv. public domain. V české praxi jde zejména o tzv. volná díla. Jaké je široké obecné podvědomí o možnosti využívání licencí CC? Kritika současného autorskoprávního prostředí vznikla s novými technologiemi, jejich potřeb a s nimi spojenými novými licencemi. Jaký je aktuální stav autorskoprávní legislativy? Umí CC řešit problémy spojené s otázky spojené s určením rozhodného práva? Jak CC chrání autora? Jsou díla licencované pod CC chráněná a jsou skutečně respektována? Lukáš Gruber stojí za pracovní skupinou pro vytvoření české verze licence CC a představí její dosavadní výsledky v této činnosti. Současná situace CC na Slovensku je v mrtvém bodě, příspěvek Dušana Baroka popíše její současný stav a otevře diskuzi nad metastázi filozofie CC do americké politiky v projektu Change-congress. CC blok uzavře praktickou ukázkou freelancer z oblasti veřejných médií Jan Mucska na komerčních i nekomerčních příkladech. Prezentace rozebírá zamýšlený dopad na publikum, spojené s důrazem na problematiku pokračující v návaznosti aplikovaného copyrightu.

COPYLEFT

Copyleft je slovní hříčkou, čímž se naznačuje, že princip copyleftu je do jisté míry opakem principu copyrightu. Zatímco autorské právo chrání práva tvůrce tím, že poskytuje kontrolu distribuce a modifikace, myšlenka copyleft uděluje svobodu sdílení autorských děl. Následující sekce detailně odkrývá další možnosti v licencování a to konkrétně Open source aplikací/softwarů. Josef Aujezdský se orientuje na obchodní a autorské právo; včetně právních vztahů v prostředí internetu a tuto širokou problematiku nám přiblíží z teoretického a praktického pohledu. Zakladatelé českého portálu Wikipedia představí licence používané v otevřené encyklopedii a v dalších projektech Wikimedia Foundation. Tématem bude jak historie a současný stav, včetně dobrých i špatných zkušeností s různými licencemi, tak i výhled do budoucnosti, zejména s ohledem na plánovaný přechod těchto projektů pod licenci Creative Commons. Adam Hazdra je motorem překladu nekomerční open-source knihy Free Culture (Svobodná kultura), který probíhá na pracovní wiki serveru Root.cz. Přiblíží hlavní myšlenky knihy a ukáže, proč je důležité, abychom se jí zabývali. Autorem knihy je profesor práva stanfordské univerzity Lawrence Lessig, který stál u zrodu licence Creative Commons.

ANTI-COPYRIGHT

Anti-copyright argumenty v souvislosti s internetem tvrdí, že dnešní zákony o autorských právech jsou zastaralé. Nedávný rozvoj digitální sítě okolo různých metod stahování warez až po dnešní peer-to-peer, bylo pojmenováno jako „copyright válka“. Je součastné hackerství pirátství nebo stále vystupuje janošíkovým způsobem jako nejstarší hackerská skupina SERT? Konferenci zakončí kontroverzní přístup ke společnosti zakladatel informačního portálu hysteria.sk Pajkus. Od roku 1998 je pravidelně vydáván nelicencovaný ezine prielom, který sami definují jako „alternativní zdroj informací v počítačové bezpečnosti”. Přednáška je také věnována historii hackerství, bezpečnosti a projektům hysteria.sk

Na autorská práva není třeba nijak upozorňovat, prostě jsou.

  • 17:00 / Lukáš Gruber: Creative Commons a česká legislativa
  • 17:30 / Dušan Barok: Creative Commons na Slovensku
  • 18:00 / Jan Mucska: Creative Commons z praktického hlediska
  • 18:30 / Josef Aujezdský: Právní aspekty Open Source licencí
  • 19:00 / Petr Kadlec: Licence (nejen) na Wikipedii
  • 19:30 / Adam Hazdra: Free Culture
  • 20:00 / Pajkus: anti-copyright hysteria.sk

Kromě prezentací je večer věnován debatě mezi autory, právníky, médií, veřejných institucí, wikipedisty, softwarovými vývojáři a designéry.

Organizuje: DigiLab AVU v Praze http://dl.avu.cz

Lokace: BIO|OKO 04/11/2008 Františka Křížka 15, Praha 7, 17:00–22:00

Vstup volný.