Jak se rychle naučit německy pro práci v zahraničí: Průvodce pro začátečníky

Autor: Pexels.com
Učení se novému jazyku může být náročné, zejména pokud jste dospělý člověk, který se s jazykem nesetkal vůbec nebo jen málo. Můžete si připadat jako při pití z požární hadice – je třeba vstřebat a zapamatovat si tolik nových informací. Jak si to usnadnit?
31. 10. 2022

Sdílet

Tento příspěvek na blogu vám poskytne několik užitečných tipů, jak se rychle naučit německy, abyste ji mohli používat i v práci, a nejen na cestách. Pokud čtete tento článek, je pravděpodobné, že vaše práce vyžaduje znalost němčiny.

Možná jste se nedávno přestěhovali za prací, možná vaše firma otevřela v Německu novou pobočku nebo možná vaše firma o otevření této pobočky uvažuje – ať už je důvod jakýkoli, potřebujete umět německy natolik, abyste se v práci domluvili. V tomto příspěvku na blogu najdete několik skvělých tipů, jak se rychle naučit německy, abyste mohli začít pracovat.

Proč je učení němčiny tak důležité pro práci?

Jazyk je důležitou součástí naší vzájemné komunikace a s rozvojem vaší kariéry budete potřebovat znát stále více jazyků. Učení se novému jazyku může mít řadu výhod, například vám pomůže zlepšit schopnosti řešit problémy, pomůže vám kreativněji myslet a rozšíří vaši globální síť kontaktů.

Znalost více jazyků může být také skvělou dovedností, kterou si můžete uvést do životopisu a která vás může učinit atraktivnějšími pro zaměstnavatele. Pokud chcete pracovat v Evropské unii (EU), je znalost němčiny velmi výhodná. Budete schopni komunikovat nejen s německy mluvícími zeměmi, jako je Rakousko nebo Švýcarsko, ale také s mnoha dalšími zeměmi EU.

Němčina je úředním jazykem Rakouska, Belgie, Švýcarska a Lichtenštejnska. Ačkoli je angličtina dominantním jazykem v EU a úředním jazykem některého z jejích členů, je důležité poznamenat, že mnoho členů EU je ze zákona povinno poskytovat veřejné služby ve svém národním jazyce. Pokud neznáte jazyk, kterým se v dané zemi mluví, nemusíte být schopni získat správnou lékařskou péči, finanční služby nebo si dokonce koupit jízdenku na vlak.

Vzhledem k tomu, že mnoho zemí EU investuje do svých vlastních jazyků, angličtina se stává stále menší prioritou. Pokud chcete pracovat mimo EU, může být znalost němčiny také velkou výhodou. Jazyky jako němčina, francouzština a španělština (tzv. „románské jazyky“) jsou velmi užitečné, protože se jimi mluví v mnoha různých zemích. Pokud některý z těchto jazyků ovládáte plynně, máte mnohem větší kariérní mobilitu; to je důležité zejména v případě, že plánujete pracovat v mezinárodním měřítku.

Co potřebuje student němčiny znát?

To je ošemetná otázka, protože každý člověk je jiný a to, co jeden zvládne za šest měsíců, může jinému trvat rok i déle. Existuje však několik obecných pokynů, které vám mohou pomoci. Německá slovní zásoba: Jako u každého jazyka je třeba se nejprve naučit slovní zásobu. To lze provést pomocí kartiček a online zdrojů, jako jsou aplikace, například Memrise. Můžete začít se základy, jako jsou dny v týdnu a měsíce.

Pak se pomalu učte klíčová slova a fráze používané v každodenním životě. Gramatika: Zatímco se učíte slovní zásobu, je dobré věnovat nějaký čas opakování základů gramatiky. Nemusíte se stát jejím expertem, ale je užitečné mít základní znalosti, abyste mohli tvořit správné věty. Na internetu můžete najít bezplatné gramatické příručky nebo použít aplikace, jako je Babbel, které obsahují gramatické moduly.

Svůj pokrok si můžete kdykoli ověřit testy z němčiny online zdarma.

Nejprve se naučte nejdůležitější slovíčka a fráze

Než se začnete učit slovíčka, musíte se nejprve rozhodnout, která slovíčka a fráze se chcete naučit. To bude záviset na tom, jak plánujete němčinu používat ve své kariéře. Pokud například plánujete komunikovat s kolegy, kteří působí v Německu, budete se chtít naučit slovíčka a fráze, které jsou pro německou kulturu důležitější.

Pokud doufáte, že budete cestovat do německy mluvících zemí, můžete se zaměřit na některá slovíčka a fráze, které vám pomohou orientovat se na letištích, v hotelech a v dalších věcech souvisejících s cestováním.

Využijte technologie ve svůj prospěch

Jazykové aplikace: Existuje mnoho aplikací, které vám pomohou naučit se německy. Babbel je jedním z nejlepších nástrojů pro studenty jazyků. Pomocí jejich bezplatné aplikace se můžete začít učit základní slovní zásobu, gramatiku a výslovnost. Jejich placená aplikace je také skvělá, pokud hledáte strukturovanější výuku. Velmi užitečné jsou také stránky jako Duolingo, které jsou přístupné z počítače nebo mobilního zařízení. Duolingo je webová stránka založená na aplikaci, která využívá gamifikaci, aby bylo učení jazyků zábavnější.

Je k dispozici ve více než 30 jazycích a ukázalo se, že je jedním z nejefektivnějších způsobů, jak se učit jazyk. Mnoho jazykových aplikací a stránek umožňuje budovat slovní zásobu, učit se gramatiku a poslouchat výslovnost na jednom místě. Poslech němčiny: Pokud chcete získat představu o tom, jak zní skutečná němčina, můžete začít tím, že si najdete nějaké německé podcasty nebo audioknihy. Můžete také poslouchat německé rádio nebo vyzkoušet některé německé kanály na YouTube.

Dělejte si krátké přestávky ve studiu

Abyste nevyhořeli, je důležité udělat si od studia přestávku. Možná zjistíte, že se nejlépe učíte při krátkých úsecích studia, po kterých následuje přestávka. Můžete také zkusit změnit studijní prostředí, aby nebylo tak rutinní. Můžete se projít, zajít do kavárny nebo dělat něco jiného, abyste se vymanili z monotónnosti každodenního studia na stejném místě.

Také je užitečné se čas od času dostat na čerstvý vzduch. Vyjít ven a změnit prostředí vám pomůže uvolnit se a načerpat nové síly. Můžete také zkusit změnit svůj režim tím, že budete chodit spát o něco později nebo vstávat o něco dříve. Vaše tělo má rádo stálost, ale také rozmanitost.

Cvičte, cvičte, cvičte!

Tento tip je poměrně přímočarý – nejlepší způsob, jak se naučit německy, je cvičit! Musíte se však ujistit, že procvičujete správné věci. Nechcete přece neustále opakovat stejnou slovní zásobu a gramatiku, kterou jste se naučili před dvěma týdny. Stejně tak se nechcete učit pouze to, co plánujete používat v práci. Místo toho musíte najít rovnováhu mezi opakováním a procvičováním. Ujistěte se, že si opakujete to, co jste se již naučili.

Můžete to udělat tak, že si uděláte cvičné testy nebo si zopakujete flashkarty. Pak se ujistěte, že si procvičujete němčinu a používáte naučené znalosti v reálných situacích. Procvičování s kamarádem, používání aplikací, jako je HelloTalk, nebo mluvení s učitelem jsou skvělými způsoby, jak si osvojené poznatky vyzkoušet v praxi. Pokud nemáte kamaráda, se kterým byste mohli procvičovat, můžete také provádět simulované konverzace online.