Hlavní navigace

Mobilů je na trhu nespočet, jak vybrat ten pravý?

 Autor: Unsplash
Mobilní telefon se pro mnohé z nás stal nepostradatelným. Neustále ho nosíme při sobě, máme ho v ruce, čteme si zprávy, chatujeme s přáteli, zjišťujeme, co je ve světě nového. Už dávno neslouží jen k telefonování nebo posílání SMS. Taky se vám ten starý začíná zasekávat, občas se z ničeho nic vypne, nebo toho, s kým mluvíte, neslyšíte? Nejvyšší čas pořídit si nový!
14. 1. 2022

Sdílet

Bez mobilu ani ránu

Otřepaná fráze, která ale náš vztah k mobilním telefonům nejlépe vystihuje. Většina z nás s telefonem v ruce uléhá do postele, ráno po probuzení hned kontrolujeme, co je nového, přes den na tom nejsme jinak. Aby splnil všechna naše očekávání, je důležité si ten mobil dobře vybrat.

Jaký mobil si koupit?

Když nastane čas pustit se do výběru nového telefonu, je na místě nejdřív popřemýšlet, jaký vlastně potřebujete. Dáváte přednost tlačítkovému telefonu, nebo jdete s dobou a pokukujete po smartphonu?

Na čem při výběru mobilu záleží?

První krok už máte za sebou, vybrali jste si, zda chcete tlačítkový nebo chytrý telefon. Co dál?

K čemu chcete telefon používat?

Chcete ho využívat výhradně na volání a posílání zpráv, nebo vám má částečně nahradit i počítač a budete přes něj „googlit“, řešit e-maily a další věci? Má vám telefon nahradit i fotoaparát? Na všechny tyhle otázky si odpovězte dřív, než se vůbec pustíte do výběru.

Jak velký by mobil měl být?

Dalším důležitým parametrem jsou rozměry zařízení. Menší telefon se lépe drží a snadno ho strčíte do tašky i kapsy, na druhou stranu se vám z něj možná bude hůř číst. Větší telefony se hodí hlavně pro ty, kdo na telefonu sledují videa a další multimédia, případně brouzdají na netu.

Víte, že velikost telefonu určuje i velikost displeje? To je další důležitý parametr, který je třeba vzít v potaz. Na trhu totiž najdete smartphony s úhlopříčkou do 5,5 palce i vyšší.

Rozlišení telefonu

Chytré telefony se liší i rozlišením displeje, standardem je 720 pixelů na šířku, kdo chce kvalitu, ten by měl vsadit minimálně na Full HD s 1080 pixelů na šířku. Další možností je QHD (1440 px) a UHD (2160 px).

Celkový výkon telefonu ovlivňuje operační paměť RAM

Čím větší bude operační paměť, tím víc operací telefon naráz zvládne a bude svižnější. Nejlevnější telefony disponují 1–2 GB RAM, což ale na dnešní aplikace rozhodně nestačí. Standardem jsou 3–4 GB, ideálem ale 6–8 GB RAM. Pak už se nemusíte bát ani náročnějšího provozu. No a pro opravdové fajnšmekry tu je 12 GB a víc.

Procesor je mozek telefonu

Běžný chod, rychlost a provoz aplikací ovlivňuje procesor telefonu. Standardem jsou čtyřjádrové procesory, některé telefony ale disponují těmi osmijádrovými.

Víte, že důležitá je i frekvence, která vypovídá o počtu instrukcí, které procesor zvládne za 1 vteřinu? Udává se v GHz a čím je vyšší, tím je lepší i výkonnost procesoru.

Výdrž baterie

Kdo by chtěl telefon několikrát denně nabíjet a bát se někam vyrazit? Výdrž baterie nepodceňujte, na její vybíjení totiž má vliv třeba i velikost displeje a výkon procesoru. Standardem je 4 500 mAh, což vystačí zhruba na jednodenní používání.

Náš tip: Čas potřebný k dobití zkrátí klidně až o polovinu podpora rychlonabíjení.

Odolnost telefonu

Pracujete v prašném nebo vlhkém prostředí? Pak jistě nebude od věci, když si vyberete některý z telefonů odolných proti prachu a vodě, což se označuje certifikací IP. Hrozí i nějaký ten náraz? Pak sáhněte po mobilu s robustní konstrukcí odolnou i proti nárazům.

Nepotřebujete náhodou 2 SIM?

Mnohé telefony dneska disponují podporou dvou SIM karet označovanou jako DUAL SIM. To je fajn třeba když často cestujete i mimo Evropskou unii, kde se vyplatí mít i předplacenou kartu místního operátora.