Hlavní navigace

Nejmodernější technologie vyvíjejí kousek za Prahou

 Autor: Conti
Continental Brandýs nad Labem: elektronika pro světové automobilky
27. 10. 2021

Sdílet

Trendy v automobilovém sektoru se mění a zážitek z jízdy se posouvá mnohem dál, než je jen vyhánění otáček. Například displeje přes celý kokpit auta s 3D designem už dávno nejsou utopií. Tedy alespoň ne pro jeden z největších závodů na výrobu elektroniky na světě, který se nachází, co by kamenem dohodil od Prahy – v Brandýse nad Labem. Právě tam vyvíjejí nejnovější technologie, díky kterým bude ovládání auta tak snadné jako třeba používání chytrého telefonu.

Digitalizace kokpitu je jedním z hlavních témat, kterým se v závodě Continental v Brandýse nad Labem věnují. Pro světové automobilky tu vyrábějí multimediální systémy a jejich přední displeje, palubní přístroje, ovládací panely klimatizací, eCall systémy, autorádia nebo řídicí jednotky palivových systémů.

Osobní strážce v autě

Se svými dlouholetými zkušenostmi v oblasti přístrojové techniky je dnes Continental předním inovátorem automobilových displejových řešení. Díky plynulé integraci více displejů do 3D tvarovaných ploch přestává být displej malou částí v obzoru řidiče, ale stane se jedním velkým po celé délce předního kokpitu vozu.

Continental jde ovšem ještě dál a do budoucna plánuje třeba začlenění hlasového asistenta Alexa od Amazonu. Už brzy se tedy strážcem vaší bezpečnosti v autě stane vysoce výkonný počítač, který bude propojen se všemi sítěmi, najde správnou cestu, pustí oblíbenou hudbu, a ještě než dojedete domů, si díky ovládání hlasem možná i nakoupíte.

Digitální výrobní závod 

Digitalizace se v Continentalu propisuje do všech oblastí. Kromě nových technologií ve výrobě a logistice se týká i administrativy. Vzniklo proto i speciální oddělení Digital Factory, které všechny procesy plánuje a propojuje.

Konkrétní příklady? Třeba interně vyvinutý systém na testování zaměstnanců na covid-19. Do budoucna plánují v Continentalu zavést individuální QR kódy, které budou zaměstnance i návštěvy opravňovat ke vstupu do areálu. Nebo využívání sdílených pracovišť, firemní přepravy nebo pracovních stolů – zaměstnanci si tyto prostředky zarezervují snadno ze svého počítače nebo telefonu. 

Efektivním pomocníkem se stala také aplikace na plánování směn. Společně s autory aplikace Směny.cz v Continentalu vytvořili vlastní systém umožňující nejen správu směn, ale třeba i sledování kvalifikace zaměstnanců na jednotlivých výrobních linkách nebo rezervování parkovacího místa v areálu. 

 

Chytrá automatizace

V brandýském Continentalu se digitalizace netýká jen koncových produktů, ale i jejich samotné výroby. Od minulého roku zde funguje tým Smart Automation, který se zaměřuje na efektivitu výrobních procesů. Intenzivně se věnuje začleňování robotů a cobotů do výrobních linek.

Při projektování linek řeší, jak zabránit kolizím robotických ramen, jak definovat správné odebírací a odkládací pozice nebo jak minimalizovat náklady na údržbu celé linky. Pro simulaci výrobních linek využívají virtuální realitu, díky níž mohou ověřit vzájemnou provázanost všech zařízení a systémů. Dají se tak snáz odhalit možné nedostatky, kvůli kterým by později bylo nutné výrobu přerušit nebo úplně zastavit. 

„Analýza všech kroků výrobního procesu je v reálném provozu velmi časově náročná – se stopkami v ruce sledujete videozáznam a zapisujete, kolik času operátor věnuje skutečné výrobě a kolik času tráví třeba manipulací s materiálem. Virtuální simulace nám umožňuje udělat takovou analýzu dvěma kliky myší i s exportem do tabulky pro další zpracování. Následně můžeme virtuálně upravit konfiguraci linky a vyzkoušet, zda tato úprava přinese očekávané výsledky. Na jedné z výrobních linek se nám již takto podařilo optimalizovat pohyby cobotů natolik, že jsme výstup linky zvýšili o 1 000 kusů výrobků za týden, tedy celkem na 16 708 kusů,“ říká Petr Bařina, šéf týmu Smart Automation.

Plně automatické skladování

Digitalizují se i skladové systémy a materiály pro spolupráci s dodavateli i zákazníky. Sklad se letos promění v unikátní robotický koncept AutoStore, a Continental se tak stane první firmou v Česku zavádějící tento systém. Představte si vertikální skladování boxů, kde nejčastěji užívané díly jsou v krabicích v horních částech. Ale jak se k nim dostat? S naprogramovanými roboty to půjde snadno. Těchto neživých pomocníků zaměstná Continental celkem třináct a společně zvládnou uložit až 18 000 boxů. 

AutoStore představuje dosud nejefektivnější variantu skladování a mikrologistiky. Výhodou je, že skladovací plocha může mít jakýkoli tvar. Tedy v případě, že se zachová čtvercová síť pro pohyb robotů. Zároveň se tím ušetří místo, které by za normálních podmínek zabíraly uličky mezi policemi. 

Čím dál větší

Díky efektivnímu fungování a vynikající kvalitě produktů má Continental u svých odběratelů stále větší úspěch. Nedávno firma ve svém areálu zahájila stavbu dvou nových hal, čímž pokračuje v rozšiřování výrobních kapacit započatém už loni. Dnes tu pracuje asi dva a půl tisíce lidí a celý areál patří mezi největší závody Continentalu na výrobu elektroniky na světě.

Ruku v ruce s tím jde poptávka po nových zaměstnancích. Firma hledá zejména ty s elektrotechnickým vzděláním a na další technické pozice. Díky spolupráci s technickými univerzitami tu najde uplatnění řada talentovaných studentů.