Hlavní navigace

Virtualizace Linuxu v Microsoft Hyper-V? Proč ne!

Virtualizační platforma Microsoft Hyper-V je vnímána jako vhodná pouze pro virtualizaci Microsoft systémů. Že tom tak již dávno není, vám ukáže tento článek.
13. 1. 2014

Sdílet

Minulý rok byl Microsoft ohlášen jako jeden z Top 20 přispěvatelů do kódu nového jádra Linuxu. Tato zpráva vyvolala vlnu poplašných i ironických poznámek, faktem ovšem zůstává, že tato snaha Microsoftu směřovala primárně na zlepšení možností virtualizace linuxových distribucí v prostředí Microsoft Hyper-V.

Současná verze Hyper-V, která je k dispozici jako integrovaná součást Windows Serveru 2012 R2, případně zcela zdarma jako samostatný Microsoft Hyper-V Server 2012 R2, umožňuje virtualizovat linuxové distribuce bez problémů. Ostatně technická dokumentace uvádí jako podporované OS mimo jiné CentOS 5.7 až 6.4, Red Hat Enterprise Linux 5.7 až 6.4, SUSE Linux Enterprise Server 11, Open SUSE 12.1, několik verzí Ubuntu a Oracle Linux 6.4. 

Termín „podporovaný OS“ znamená, že v případě potíží s virtualizací daných systémů pod Hyper-V se můžete obrátit na technickou podporu Microsoftu a dostane se vám pomoci i v případě, že problém bude v dané distribuci, a to díky smluvním vztahům mezi Microsoftem a dodavateli. Virtualizovat samozřejmě lze i další distribuce mimo výše uvedený seznam, jediné, co nebude k dispozici, je oficiální technická podpora.

Ale zpátky k příspěvku Microsoftu do Linuxového jádra. Ten se týká integračních komponent, které umožňují virtuálnímu systému bavit se s hostitelem, předávat si navzájem informace a využít tak virtualizační platformu naplno. U novějších distribucí tak stačí Linux spustit, nainstalovat a integrační komponenty můžete začít rovnou využívat. U starších distribucí jsou integrační komponenty k dispozici jako samostatný balíček, který je zdarma ke stažení.

Když integrační komponenty fungují, může i virtualizovaný Linux využít všech benefitů Hyper-V, jako je například přidělení až 64 virtuálních procesorů jednomu virtuálnímu stroji, dynamická správa paměti, zálohování virtuálních strojů za běhu, přidávání disků a změna jejich velikosti za běhu, přesun virtuálního stroje z jednoho hostitele na druhý bez přerušení provozu a mnoho dalšího.

A poznámka na konec: cloudová služba Microsoftu, Windows Azure, je rovněž založena na Hyper-V, takže Linux můžete hostovat i v Microsoft datacentru, dokonce zde již máte k dispozici šablony s předinstalovanými distribucemi.

Jak v serverovně, tak i v cloudu tedy platí, že Microsoft virtualizace a Linuxové distribuce si rozumějí tak, jak mají.

Více informací najdete zde.