Hlavní navigace

Vysoce dostupné a škálovatelné weby využívající OSS CMS systémy

Současné weby musí mít vysokou dostupnost i při velké zátěži. V článku si ukážeme, jak během chvilky rozeběhnout web na Windows Azure, který bude automaticky škálovat podle zátěže.
2. 4. 2014

Sdílet

Jak již bylo řečeno, mezi hlavní požadavky na současné weby patří zejména vysoká dostupnost, a to i při velké zátěži. Tato zátěž může být nepředvídaná, takže v optimálním případě by měla být webová aplikace schopná automaticky škálovat podle aktuálních požadavků. Vysokou dostupnost a škálovatelnost nejlépe podporují právě cloud řešení. Pojďme se podívat, jak na Windows Azure Web Sites během chvilky rozeběhnout web postavený na Joomla, a jak u něj nastavit automatické škálování a Staging prostředí.

Co je to Staging prostředí?

Před nasazením aplikace do produkčního prostředí je potřeba aplikaci samozřejmě otestovat. Protože na počítači vývojáře vždy vše funguje, tak se používá tzv. Staging prostředí. Staging prostředí je na 100 % identické, jako prostředí produkční a vývojář na něj má pouze právo aplikaci nasadit. To ovšem vyžaduje mít vše dvakrát – hardware, software, infrastrukturu, připojení k internetu ve stejném místě jako produkční prostředí, atd.

Vytvoření webu s nasazeným Joomla

Nejdříve si ukážeme, jak si vytvoříme web s nasazeným Joomla, který bude automaticky škálovat. Jak se říká, jeden obrázek vydá za 1000 slov, takže hlavně uvidíte mnoho screenshotů.

Nyní je třeba chvilku počkat na vytvoření webu.

V tuto chvíli je web dostupný.

Automatické škálování

Otevřeme konfiguraci webu a nastavíme automatické škálování.

Web Site musí běžet v režimu SHARED nebo STANDARD, aby šlo zapnout automatické škálování a Staging prostředí.

Princip škálování je jednoduchý. Systém bude držet zatížení procesoru v předem daných mezích. Pokud zatížení procesoru překročí horní mez, bude přidána další instance webu, pokud klesne pod dolní mez, bude instance odebrána.

Škálování lze také nastavit pro různou denní dobu.

Staging prostředí

Staging prostředí je 100% identické s produkčním, ale můžete u něj samozřejmě měnit nastavení, které se pak přenáší do prostředí produkčního.

Každé prostředí má pak své vlastní možnosti pro nasazení aplikace – FTP, GIT, Dropbox atd. Aplikaci nasadíte nejdříve do Staging, otestujete a pak pomocí tlačítka SWAP nasadíte na produkčního prostředí. Staging prostředí můžete samozřejmě zapínat a vypínat podle potřeby tak, aby zbytečně nespotřebovávalo zdroje, za které platíte.

Kde je moje databáze? Databáze je na samostatném serveru a máte k ní přístup prostřednictvím běžných nástrojů. Přístupové údaje najdete na záložce CONFIGURE. 

V případě, že si chcete vyzkoušet, jak automatické škálování webových aplikací funguje, můžete využít zkušební trial verzi Windows Azure, kdy po dobu jednoho měsíce budete moci vyčerpat na Windows Azure kredit ve výši 150 EUR. Současně je možné využít projekt BizSpark určený pro start-upy, v rámci kterého pak máte k dispozici Windows Azure po dobu tří let v hodnotě 115 EUR měsíčně, a to i pro komerční použití.

Štěpán Bechynský