Hlavní navigace

Seriál Balíčkovací systém distribuce Debian GNU/Linux

Jak funguje balíčkovací systém distribuce Debian GNU/Linux a proč je tak skvělým nástrojem všech správců systému.

Balíčkovací systém distribuce Debian GNU/Linux: apt-file

V minulém dílu jsme si mj. pověděli, jak se orientovat v nepřeberném množství balíčků pomocí programu "apt-cache". V osmé části seriálu o balíčkovacím systému se dozvíme, jak klást dotazy do databáze balíčků za použití nástroje "ara". Povíme si také něco o programu "apt-file".

Doba čtení: 3 minuty

Balíčkovací systém distribuce Debian GNU/Linux: apt-cache

Kromě toho, že se zmíníme o poměrně legrační akci programu "apt-get", která není dokumentována, si v tomto dílu také povíme něco o programu "apt-cache".

Doba čtení: 4 minuty

Balíčkovací systém distribuce Debian GNU/Linux: dokončení "apt-get"

Dnes dokončíme vysvětlování funkcí programu "apt-get" a budeme pokračovat vstříc dalším užitečným nástrojům balíčkovacího systému distribuce Debian GNU/Linux. Konkrétně si ukážeme, jak si zjednodušit práci se stahováním aktualizací distribuce.

Doba čtení: 5 minut

Balíčkovací systém distribuce Debian GNU/Linux: volby "source" a "build-dep"

V páté části seriálu o balíčkovacím systému Debianu se podíváme na to, jak lze "apt-get" využít při práci se zdrojovými balíčky. Konkrétně probereme volby "source" a "build-dep".

Doba čtení: 4 minuty

Balíčkovací systém distribuce Debian GNU/Linux: seznam zdrojů

V minulém dílu jsme si vysvětlili, jakým způsobem nám může být užitečný apt, a ukázali jsme si základní použití programu apt-get. Dnes si ukážeme, jak se konfiguruje seznam zdrojů, a podíváme se blíže, jakým způsobem funguje aktualizace seznamu balíčků.

Doba čtení: 4 minuty

Balíčkovací systém distribuce Debian GNU/Linux: apt

Dnes se podíváme na software, který se bezesporu stal jedním ze symbolů Debianu. Teprve jeho možnosti dávají balíčkovacímu systému této distribuce tu pravou sílu. Bez jeho pomoci si nedokáže práci se systémem představit snad žádný z administrátorů Debianu. Samozřejmě se jedná o mocný "apt".

Doba čtení: 5 minut

Balíčkovací systém distribuce Debian GNU/Linux, část druhá

V minulém dílu jsme se mj. dozvěděli, jak vypadá balíček Debianu uvnitř. Ukázali jsme si, jak lze s balíčky pracovat pomocí příkazů "ar" a "tar". S balíčky se ovšem pomocí těchto programů běžně neoperuje. Proto se dnes, kromě dalšího průzkumu nitra balíčkovacího systému, podíváme na základní operace pomocí nástrojů "dpkg-deb" a "dpkg".

Doba čtení: 4 minuty

Balíčkovací systém distribuce Debian GNU/Linux, část první

V dnešní době disponuje každá moderní distribuce balíčkovacím systémem. Debian samozřejmě nezůstává pozadu a nabízí velmi komfortní správu softwaru pomocí balíčků. Dnes si vysvětlíme, k čemu vlastně balíčkovací systém je a jak vypadá binární balíček Debianu uvnitř.

Doba čtení: 3 minuty