Hlavní navigace

Seriál ConTeXt

Seriál seznamuje s komplexním balíkem maker zvaným ConTeXt, jeho instalací počínaje a interním využití MetaPostu konče. Co ConTeXt umí? V čem je lepší než „ti ostatní”? Je mnohem přizpůsobivější než LaTeX, je moderní (podporuje jak snadnou práci s barvami, tak práci s hyperTeXtovými odkazy), velmi schopný co se grafiky týče (spolupracuje například velmi úzce s MetaPostem) a umí přímo sázet XML soubory. A při tom všem ještě zvládá sám překládat dokument kolikrát je nezbytné.

ConTeXt: makrujeme

V dnešním díle seriálu o typografickém systému ConTeXt se naučíme základy psaní maker v TeXu, naučíme se jim předávat argumenty, efektivně předefinovávat již existující struktury a povíme si o problémech a literatuře, již by žádný správný TeXpert neměl přehlížet.

18. 6. 2007 0:00
TeX
Doba čtení: 3 minuty

ConTeXt: stránkové zlomy, informace o dokumentu

V dnešním díle seriálu o ConTeXtu se budeme zabývat nejrůznějšími druhy stránkových zlomů, vynecháváním pevně daného volného místa na stránce, pružnými mezerami a ukládáním informací o dokumentu PDF. I na dnešek je připravena ukázka k aktuálnímu tématu.

Doba čtení: 3 minuty

ConTeXt: poznámky pod čarou, řádkové zlomy a citace

V dnešním díle seriálu o typografickém systému ConTeXt se zaměříme na sazbu poznámek pod čarou, na citace a na řádkové zlomy včetně souvisejícího automatického číslování řádků zdrojových kódů a podobně. Kromě teorie nás však nemine ani praktická ukázka na uvedené téma.

Doba čtení: 3 minuty

ConTeXt: plovoucí prostředí

V moderní typografii se dnes již bez plovoucích prostředí neobejdeme. Proto si dnes řekneme, co jsou, čím nám mohou být užitečná a jak si s nimi poradí ConTeXt. A protože k plovoucím prostředím patří neoddělitelně křížové reference, bude řeč i o nich.

Doba čtení: 4 minuty

ConTeXt: tabulky

Dnes, v době statistik, propočtů a grafů, se tabulkuje doslova na každém kroku. Samozřejmě pro ConTeXt není problém si s tabulkami poradit, a tak se dnes vrhneme právě na ně a ukážeme si alespoň základy práce s tabulkami a tabulkám podobných prostředím v ConTeXtu.

Doba čtení: 3 minuty

ConTeXt: sloupcová sazba a drobné grafické elementy

Protože sloupcová sazba je dnes nepostradatelná a používá se snad na každém kroku, v dnešním díle se budeme věnovat právě jí. Od sloupcové sazby se posléze přesuneme k drobným grafickým elementům, jako jsou rámečky, čáry a podobně. Nakonec to celé završíme dlouho očekávanou ukázkou.

Doba čtení: 4 minuty

ConTeXt: nastavování a definování

V dnešním díle doženeme teorii a řekneme si něco o nastavování stávajících entit a definování entit nových. Vše si hned vyzkoušíme prakticky a naučíme se měnit vzhled nadpisů. Rovněž se podíváme na nastavení výčtových prostředí a prozradíme si zase něco zajímavého o barvičkách.

Doba čtení: 3 minuty

ConTeXt: psaní TeXnických textů

V dnešním článku o systému ConTeXt se budeme zabývat psaním technických textů, tedy různými způsoby zápisu programového kódu a zvýrazňování jeho syntaxe. Povíme si také, jaké znaky TeX nerad vidí použité samostatně a co dělat s tím, abychom je vůbec v běžném textu mohli používat a zobrazovat.

Doba čtení: 4 minuty

ConTeXt: píšeme jednoduchý dokument I

Dneska se do toho vrhneme konečně naostro a naučíme se poradit si se základními elementy dokumentů. Svou pozornost zaměříme na hierarchickou strukturu dokumentu a s ní souvisejícími obsahy, seznamy, řezy písma, no a místo takovéu třešničky na dortu se trochu namlsáme barvičkami.

Doba čtení: 5 minut

ConTeXt: jak to všechno rozchodit

V dnešním díle našeho seriálu se podíváme na instalaci, stručně se seznámíme s různými distribucemi TeXu, a naší pozornosti rozhodně neuniknou ani výstupní formáty nebo správné nastavení kódování dokumentu. A samozřejmě protože máme rozhled, podíváme se na to hezky v širším ConTeXtu.

Doba čtení: 4 minuty

ConTeXt: seznámení s typografickým systémem

Chtěli byste dělat kvalitní sazbu? Příjde vám LaTeX moc neohebný a plain moc složitý? Chtěli byste ovládat snadnou a zároveň kvalitní typografickou sazbu, která musí být zároveň moderní a graficky atraktivní? A zkoušeli jste už ConTeXt? Že jste to nikdy neslyšeli?

Doba čtení: 4 minuty