Hlavní navigace

Seriál Gnuplot

Každý, kdo někdy vypracovával nějakou technickou dokumentaci, se určitě setkal s problémem prezentace výsledků. Není vždy jednoduché navrhnout, vykreslit a poté uložit výsledný graf tak, aby byl jednoduše začlenitelný do dokumentace. A právě pro tyto účely se výborně hodí gnuplot - "jednoduchý" program pro tvorbu grafů.

Gnuplot: vzhled grafu

V dnešním závěrečném dílu se podíváme na několik "okrajových" témat, která pomáhají zlepšit vzhled grafu. Z vlastní zkušenosti vím, že někdy není důležité, co v tom grafu vlastně je, ale spíš, jak to vypadá :).

Doba čtení: 5 minut

Gnuplot: příkaz "fit"

Na konci minulého dílu jsme se podívali na to, jak jednoduše proložit body v datovém souboru křivkou. Ukázali jsme si však jen jednodušší možnost, kdy si můžeme zvolit pouze z několika křivek. Dnes se tedy podíváme, jakým způsobem data proložit libovolnou, námi zvolenou křivkou.

29. 8. 2001 0:00
Doba čtení: 6 minut

Gnuplot: datové soubory

Informace hýbou světem. A spoustu informací tvoří nic neříkající čísla, dokud je nějakým vhodným způsobem nezvizualizujeme (vyslovte desetkrát za sebou a běžte se napít :). Dnes se tedy podíváme, jakým způsobem gnuplot pracuje s datovými soubory.

Doba čtení: 6 minut

Gnuplot: grafy funkcí

V dnešním pokračování se podíváme na to, jak se v gnuplotu vytvářejí grafy dané funkčním předpisem. Ukážeme si, jak můžeme ovlivnit vzhled grafu, a třeba také, jak dostat do jednoho obrázku více křivek různých měřítek.

15. 8. 2001 0:00
Doba čtení: 6 minut

Gnuplot: seznamte se

Jednou jsem u staršího zkušenějšího kamaráda viděl v dokumentaci nějaké grafy. Ve srovnání s těmi mými, které jsem i tak dost pracně generoval v matlabu, vypadaly lépe a jednodušeji zároveň. A tak jsem se seznámil s gnuplotem.

Doba čtení: 4 minuty