Hlavní navigace

Seriál OpenWRT

Jak nainstalovat a nakonfigurovat OpenWRT

OpenWRT 10.03.1 RC5: nové webové rozhraní a bugy

Poslední není úplná novinka, nicméně OpenWRT má jednotlivé RC tak daleko od sebe, že tento článek jen tak nezastará. RC5 přinesla pár změn v dobrém i zlém slova smyslu, ale v kontextu s naším seriálem to je vydání, které si zaslouží pozornost, dostalo se do něj LuCI 0.10 a multicast funguje bez problémů.

Doba čtení: 5 minut

OpenWRT: naklikáváme firewall

Od doby co jsme si naposledy povídali o OpenWRT, uplynula dlouhá doba, a tak trochu záměrně jsem se vyhýbal tématu s firewallem. Sice vám nic nebrání použít klasické iptables a všechno si nakonfigurovat ručně, ale OpenWRT nabízí k iptables frontend, a i přesto, že to není láska na první pohled, svoji práci udělá.

Doba čtení: 7 minut

Zřizujeme webkameru s OpenWRT

Dnešní díl se nebude točit ani tak kolem OpenWRT jako takového, ale kolem jednoho balíčku, který nám velmi jednoduše umožní nakonfigurovat webovou kameru tak, aby byla přístupná pro naše přátele na síti. V minulém díle jsme si představili RouterStation s USB portem, tak proč toho teď nevyužít.

Doba čtení: 5 minut

Malý a výkonný router RouterStation

Minulý rok jsme si představili routovací desky, tzv. RouterBoardy od firmy Mikrotik. Ty mají v sobě RouterOS a politika firmy je spíše uzavřená, i když využívá Linux. Máme tu ovšem ještě jednoho výrobce, který by neměl být opomíjen a k Linuxu se chová mnohem vstřícněji, Ubiquiti Networks.

Doba čtení: 5 minut

OpenWRT: DHCP, firewall a webové rozhraní

V dalším díle seriálu o distribuci OpenWRT si ukážeme, jak nastavit DHCP a také jak vypadá webové rozhraní. To sice není nic extra, ale OpenWRT se s ním nakonfigurovat dá a některým uživatelům třeba bude vyhovovat víc. Ani k jednomu není moc dokumentace, takže některé věci si musíme domýšlet nebo hledat jinde.

Doba čtení: 5 minut

OpenWRT: konfigurace

OpenWRT máme zkompilovaný a nainstalovaný z dřívějších dílů našeho seriálu, proto nastala ta správná chvíle pustit se do jeho konfigurace. Ukážeme si základní nastavení WiFi karet a samotné síťové vrstvy. Také si řekneme, na co si dát pozor a představíme si způsob, jakým se OpenWRT konfiguruje.

Doba čtení: 8 minut

OpenWRT: MetaROUTER v RouterOS

V diskusi pod minulým článkem jeden z čtenářů zmínil funkci RouterOS MetaROUTER, a jelikož je to dobrý způsob jak RouterOS doplnit o funkce OpenWRT nebo se s ním jen seznámit, tak jsem se rozhodl seriál trochu rozšířit. Ukážeme si, jak nainstalovat OpenWRT jako MetaROUTER v RouterOS a zkusíme si také přidávání aplikací přímo při kompilaci.

Doba čtení: 5 minut

Plnohodnotný Linux na RouterBoardu s OpenWRT

Dnešní routovací krabičky mají bohužel velmi málo funkcí. Často je potřeba přidat třeba sdílení USB disku nebo tiskárny, případně podporu IPv6 nebo dynamického routování. Naštěstí není nic ztraceno a máme tu projekt OpenWRT, který dokáže naše požadavky splnit do puntíku. Naneštěstí, nemusí být zcela jednoduché OpenWRT na router dostat.

Doba čtení: 10 minut