Hlavní navigace

Seriál Suckless project

Štve vás váš software? Vývojáře projektu Suckless štve také, proto se rozhodli vyvinout takové aplikace, které „méně smrdí“, jsou jednodušší a mají mnohem méně problémů.

Surf: minimalistický prohlížeč podle pravidel Suckless

Surf je webový prohlížeč postavený na WebKit a GTK+, který se snaží držet základní unixové filozofie a pravidel projektu Suckless. Umí pouze to, co je potřeba pro prohlížení webu a ostatní funkce (jako například panely či záložky) ponechává na dalších programech. Pokud vám prohlížeče smrdí, zkuste Surf.

Doba čtení: 6 minut

Staticky linkovaná distribuce Stali, kterou svět (zatím) neviděl

Zdálo by se, že kolem linuxových distribucí se toho moc vymyslet nedá. Vždycky je to nějaký instalátor, balíčkovací systém, init skripty a pak pořád dokola tytéž aplikace v téměř stejné adresářové struktuře. Projekt Suckless už ale ukázal, že vidí svět po svém, a nejinak je tomu i u statické distribuce Stali.

Doba čtení: 5 minut

Suckless: dynamický správce oken dwm

Součástí projektu Suckless, který vyvíjí méně smradlavý software, je i Dwm. Jde o minimalistický dlaždicový správce oken (tiling window manager), který se konfiguruje změnou zdrojového kódu a jeho počet řádků kódu je shora omezen na 2000. Jde o vlajkovou loď Suckless komunity a považuje se za dokončený.

Doba čtení: 5 minut

Suckless: méně smradlavý software

Suckless je projekt zabývající se tvorbou software, který smrdí méně a je určen především pro pokročilé uživatele. Jde nekonvenční cestou, přičemž se drží základních znaků jako je jednoduchost, minimalismus a použitelnost. Zásadním znakem je také drsnost komunity, která je velmi kritická.

Doba čtení: 6 minut