Hlavní navigace

Archlinux rozcestník

Sdílet

Archlinux se stal velmi populární linuxovou distribucí u pokročilých uživatelů. Je rychlý a jeho instalace je jednoduchá. Obsahuje dobrý balíčkovací systém, ve kterém je i možnost jednoduše zkompilovat kterýkoli balíček. Občas mu je vytýkána absence USE flagů z Gentoo. Jeho největší předností, krom rychlosti, jsou přehledné konfigurační soubory.

Arch Linux: rychleji už to nejde

Poslední dobou se stále více a více mluví o půvabné distribuci Arch Linux. Přáli byste si mít rychlost Gentoo, odladěnost Slackwaru a balíčkové zázemí Debianu? Chcete mít absolutní kontrolu nad systémem? Jednoduchost a přímočarost v každém bytu?

Čtěte článek Arch Linux: rychleji už to nejde

Arch Linux: konfigurace systému

V minulém díle jsme si řekli, co že to ten Arch Linux vlastně je, dnes si jej náležitě nakonfigurujeme. Na začátek si povíme pár slov o jeho initu, posléze se přesuneme ke globálním konfiguračním souborům, vypneme otravný speaker a zpřístupníme si zvukové zařízení a CD mechaniku.

Čtěte článek Arch Linux: konfigurace systému

Arch Linux: balíčkovací systém

Arch Linux již máme nainstalovaný i nakonfigurovaný, už zbývá jen naučit se využívat jeho možností správy software. Dnes tedy nahlédneme do tajů archovského balíčkovacího systému, povíme si, jak psát PKGBUILDy, jak vypadá archovský balíček a čím si lze již tak dost jednoduchou práci ještě více usnadnit.

Čtěte článek Arch Linux: balíčkovací systém