Hlavní navigace

Arch Linux: konfigurace systému

Jakub Šťastný

V minulém díle jsme si řekli, co že to ten Arch Linux vlastně je, dnes si jej náležitě nakonfigurujeme. Na začátek si povíme pár slov o jeho initu, posléze se přesuneme ke globálním konfiguračním souborům, vypneme otravný speaker a zpřístupníme si zvukové zařízení a CD mechaniku.

Začněme od začátku aneb archovské init skripty

Archovský init je nádherně jednoduchý a přehledný. Protože je dělán v BSD stylu, nenajdete zde žádné /etc/rc?.d/, žádné zběsilé symlinkování z /etc/init.d, ale jednoduše soubor inittab, skripty rc.sysinit, rc.single, rc.multi, rc.shutdown a eventuálně rc.local a rc.local.shutdown sloužící k potřebám uživatele a skripty v /etc/rc.d/ spouštějící jednotlivé daemony.

První z uvedených startuje rc.sysinit. Je-li vám init milý, neupravujte jej. Po něm startuje v případě single módu skript rc.single, v případě víceuživatelského režimu pak rc.multi, který pouští námi zvolené skripty ze složky /etc/rc.d/. Po něm se – opět v případě víceuživatelského režimu – vykoná rc.local a je nabootováno.

Hlavní konfigurační soubor

Za hlavní konfigurační soubor lze v Archu bezesporu považovat /etc/rc.conf. Jeho prvá část se týká lokalizace. Většina z vás patrně využije něco jako toto:

LOCALE="cs_CZ.utf8"
HARDWARECLOCK="UTC" # localtime
TIMEZONE="Europe/Prague"
KEYMAP="us"
USECOLOR="yes" 

Další část se týká hardware, jaderných ovladačů a podobně. Je možno využít jak pole modulů, které se načítat budou, tak ale také pole modulů, které se načítat nebudou. Tímto způsobem lze snadno vypnout například nepříliš oblíbený speaker:

# Scan hardware and load required modules at bootup
MOD_AUTOLOAD="yes"
MOD_BLACKLIST=(pcspkr) # zakazani speakeru

MODULES=(\
 # Škálování atp.
 speedstep-centrino \
 cpufreq_ondemand \
 cpufreq_powersave \
 cpufreq_userspace\

 # moduly předcházené vykřičníkem
 # se načítat nebudou
 !mmc_block \
 !tifm_7xx1 \
 !tifm_sd \
) 

Aby správně fungoval internet, předpokládáme-li DHCP, použijeme toto:

lo="lo 127.0.0.1"
eth0="dhcp"
INTERFACES=(lo eth0) 

Poslední, co je třeba provést je definovat služby, které se mají spouštět:

DAEMONS=(\
 syslog-ng \
 @hotplug \
 @network \
 iptables \
 @crond \
 !anacrond \
 @acpid \
 @alsa \
 @dhcpcd \
 !gpm \
 @cpufreq \
 !powersaved \
 !atd \
) 

Služby, před nimiž je vykřičník, se spouštět nebudou (jsou jakoby zakomentované, ale lze to použít i v rámci jedné řádky aniž by to mělo vliv na další služby na řádce) a služby, které jsou uvozeny znakem zavináče se budou spouštět na pozadí.

Soubory /etc/profile a soubory v /etc/profile.d/

Soubor /etc/profile nepatří, stejně jako soubory umístěné ve složce /etc/profile.d, ke specifikům Arch Linuxu, hrají zda však díky instalaci velkých softwarových celků do /opt ještě důležitější roli než v jiných distribucích.

Soubor /etc/profile patří k jednomu z nejdůležitějších souborů v systému. Nastavuje se zde prompt, $PATH, jazyk a podobně. Chcete-li si užívat české lokalizace, nezapomeňte zde exportovat příslušný jazyk:

export LANG="cs_CZ" 

Bude také třeba vygenerovat patřičné, tedy pravděpodobně české, locale. K tomu je třeba v souboru /etc/locale.gen odkomentovat řádku s cs_CZ.UTF-8  a poté pustit příkaz locale-gen.

Co se týče složky /etc/profile.d, znalost jejího obsahu je poměrně důležitý. Nalézají se v ní soubory, které doplňují /etc/profile. Často to bývají rozšíření $PATH po instalaci některého programu do /opt/, a také proměnné programu, třeba Javy, Enlightenmentu, KDE a podobně. Dejme tomu, že jste právě nainstalovali KDM a čekáte, že jej prostý příkaz kdm spustí. Nespustí, protože zatím není v $PATH. V takovém případě si lze buď pomoci přes for file in /etc/profile.d/* ; do test -x $file && source $file ; done nebo jej spustit stylem obvyklým pro služby:

/etc/rc.d/kdm start 

Další poznámky ke konfiguraci

Budete-li se chtít na svůj stroj připojit přes SSH, mějte na paměti, že defaultně jsou všechna spojení odmítnuta, což je třeba změnit v /etc/hosts.deny.

Velmi časté též bývají problémy se zvukem a CD/DVD, které zpravidla pramení z nepřítomnosti uživatele v patřičných skupinách:

gpasswd -a botanicus optical # CD mechanika
gpasswd -a botanicus audio  # zvuk 

Příště…

V příštím, patrně posledním díle našeho miniseriálu se podíváme na nejspíš nejzajímavější věc na celém Arch Linuxu – na jeho balíčkovací systém, včetně build systému. Aby si ale na své přišli všichni, tak se letmo zmíním i o grafických nadstavbách balíčkovacího systému. Ten totiž skrývá více možností, než se na prvý pohled zdá.

Odkazy

Našli jste v článku chybu?
30. 5. 2007 8:25
~ (neregistrovaný)
Arch Linux sice nepouzivam, ale vim, ze je to distribuce vychazejici ze Slackware a proto tedy i konfigurace Archu je (temer) shodna... Co mi trochu zchazi je strucny seznam odlisnosti oproti Slackware, nadruhou stranu ocenuji autorovu snahu rozepsat nekolik konfiguracnich souboru. Dobry clanek se momentalne pozna predevsim tim, ze v nem nikde neni slovo *buntu, mandriva, suse ci podobne =)