Hlavní navigace

Seriál Arch Linux

Arch Linux je sice mladá, zato však velmi populární distribuce. Vyznačuje se jednoduchou textovou konfigurací, optimalizací pro i686 procesory, BSD-like initem a velmi kvalitním balíčkovacím zázemím. To obsahuje nejen skvělý balíčkovací systém Pacman, ale také ABS, který umožňuje velmi snadnou kompilaci balíčků, Aurbuild pro snadnou práci s komunitními zdroji i několikero grafických frontendů.

Arch Linux: balíčkovací systém

Arch Linux již máme nainstalovaný i nakonfigurovaný, už zbývá jen naučit se využívat jeho možností správy software. Dnes tedy nahlédneme do tajů archovského balíčkovacího systému, povíme si, jak psát PKGBUILDy, jak vypadá archovský balíček a čím si lze již tak dost jednoduchou práci ještě více usnadnit.

Doba čtení: 5 minut

Arch Linux: konfigurace systému

V minulém díle jsme si řekli, co že to ten Arch Linux vlastně je, dnes si jej náležitě nakonfigurujeme. Na začátek si povíme pár slov o jeho initu, posléze se přesuneme ke globálním konfiguračním souborům, vypneme otravný speaker a zpřístupníme si zvukové zařízení a CD mechaniku.

Doba čtení: 3 minuty

Arch Linux: rychleji už to nejde

Poslední dobou se stále více a více mluví o půvabné distribuci Arch Linux. Přáli byste si mít rychlost Gentoo, odladěnost Slackwaru a balíčkové zázemí Debianu? Chcete mít absolutní kontrolu nad systémem? Jednoduchost a přímočarost v každém bytu?

Doba čtení: 3 minuty