Hlavní navigace

Rozcestník Qt

Sdílet

Qt je multiplatformní toolkit pro práci s uživatelským rozhraním podobně jako GTK. Qt obsahuje i další knihovny, například pro práci s databázemi, thready, grafikou a další. Na Qt je založeno celé prostředí KDE.

PyQt4 – Úvod a první okno

Tímto článkem začíná nový seriál, který se bude zabývat modulem pro Python umožňujícím vytvářet grafické aplikace s knihovnou QT4V. V dnešním úvodním dílu si řekneme, co vlastně PyQt4 je a proč je dobré jej používat. Naučíme se vytvořit jednoduchou aplikaci a přiřadit jí okno, do kterého umístíme tlačítko.

Čtete článek PyQt4 – Úvod a první okno

PyQt4: Layouty, signály a sloty

V dnešním, v pořadí druhém, díle seriálu o PyQt si povíme o layoutech, které nám pomůžou s rozmístěním widgetů v okně naší příkladové aplikace. Také si vysvětlíme používání signálů a slotů, které jsou jedním ze základních stavebních prvků PyQt4. Povíme si i o funkcích, které se při práci se signály a sloty nejvíce používají.

Čtete článek PyQt4: Layouty, signály a sloty

Menu a stavový řádek v PyQt4

Pokračujeme v průzkumu možností multiplatformní knihovny PyQt4. V dnešním článku si budeme povídat o tom, jak do naší aplikace umístit tolik potřebné menu a užitečný stavový řádek. Zmíníme se také o tom, jak z menu udělat panel nástrojů.

Čtete článek Menu a stavový řádek v PyQt4

Přepínače, zaškrtávací pole a seznamy v PyQt4

V dnešním článku ze série o knihovně PyQt4 si vylepšíme náš prohlížeč textu z minulého dílu o seznam otevřených souborů. V další části článku pak prohloubíme naše znalosti formulářových prvků dostupných v PyQt4 o užitečný přepínač a často používané zaškrtávací pole.

Čtete článek Přepínače, zaškrtávací pole a seznamy v PyQt4

Práce s textem v PyQt4

V dnešním článku ze série o knihovně PyQt4 se naučíme editovat text s pomocí QTextEdit, používat ikony pomocí třídy QIcon a vytvářet roletová menu s QComboBox. Opět si vše předvedeme na praktických příkladech. Společně si vytvoříme například jednoduchý prohlížeč textových souborů.

Čtete článek Práce s textem v PyQt4

Formuláře, popisky a obrázky v PyQt4

V dnešním článku o PyQt knihovně si představíme další užitečné prvky. Povíme si především o formulářových polích QLineEdit, textových popiscích QLabel a naučíme se načítat a zobrazovat obrázky pomocí QPixmap. V praktických částech si vytvoříme jednoduchý formulář a malý prohlížeč obrázků.

Čtete článek Formuláře, popisky a obrázky v PyQt4

Programování pro X Window System (7)Náhled Detail Změna statusu

V předchozích článcích jsme probrali toolkit GTK+. Nyní se budeme věnovat druhému slíbenému toolkitu – Qt. Nebudeme se pouštět do takových podrobností jako u GTK+, protože Qt v mnoha ohledech funguje obdobně jako GTK+ a navíc je velmi dobře dokumentované.

Čtete článek Programování pro X Window System (7)Náhled Detail Změna statusu

Programování pro X Window System (8)Náhled Detail Změna statusu

V dalším článku věnovaném toolkitu Qt si ukážeme, jak jednoduše vytvořit nový typ widgetů. Podíváme se, jak navzájem spolupracují utility tvořící součást Qt. Dále probereme mechanismus přidělování pozice a velikosti widgetům a skončíme kreslením.

Čtete článek Programování pro X Window System (8)Náhled Detail Změna statusu

Programování pro X Window System (9)Náhled Detail Změna statusu

Dnešním článkem zakončíme seznámení s toolkitem Qt. Stručně vyjmenujeme základní widgety a kontejnerové třídy. Pak probereme časovače, vstupy a výstupy (práci se soubory a síťovými sokety), podporu pro čtení a zápis konfiguračních souborů a podporu pro komunikaci mezi programy prostřednictvím clipboardu a drag&drop. Skončíme návodem na lokalizaci textů zobrazovaných programem do různých jazyků.

Čtete článek Programování pro X Window System (9)Náhled Detail Změna statusu

Make up pro vaše aplikace: Qt vazba

Další pokračování seriálu věnujícího se jednotlivým modulům jazyka Python umožnujícím práci s uživatelským rozhraním. Po prvním dílu popisujícím GTK+ následuje ukázka Qt vazby PyQt.

Čtete článek Make up pro vaše aplikace: Qt vazba