Hlavní navigace

Rozcestník Ubuntu

Sdílet

Ubuntu je relativně mladá, ale hlavně velmi populární distribuce linuxu. Její první verze se objevila v Říjnu roku 2004 (kódové označení bylo Warty Warthog). Za poslední 4 roky již vyšlo 9 verzí. Každé dva roky vychází takzvané LTS verze, které mají podporu prodlouženou na 3 roky (pro desktopy), resp. 5 let (pro servery). Za tuto krátkou dobu už vzniklo několik odnoží, lišící se například okenním prostředím nebo sadou softwaru.

  • Ubuntu 4.10 – Warty Warthog
  • Ubuntu 5.04 -Hoary Hedgehog
  • Ubuntu 5.10 – Breezy Badger
  • Ubuntu 6.06 – Dapper Drake
  • Ubuntu 6.10 – Edgy Eft
  • Ubuntu 7.04 – Feisty Fawn
  • Ubuntu 7.10 – Gutsy Gibbon
  • Ubuntu 8.04 – Hardy Heron
  • Ubuntu 8.10 – Intrepid Ibex

Co nám chystá Ubuntu 8.10 Intrepid Ibex

Ubuntu je v současnosti nejpoužívanější linuxovou distribucí. Vývoj nových verzí je proto ostře sledován a uživatelé sledují, co nového se na ně chystá a jakých vylepšení se dočkají. Nyní je k dispozici první alfaverze nového Ubuntu 8.10 Intrepid Ibex a vy s námi můžete nahlédnout pod pomyslnou pokličku.

Čtěte článek Co nám chystá Ubuntu 8.10 Intrepid Ibex

Ubuntu 8.04 LTS: dobrý podnájemník

V minulých dvou článcích jsme se podívali, jak si nové Ubuntu rozumí s hardwarem a jak se s ním pracuje. Instalace proběhla víceméně klasickým způsobem, ale na seznamu nových funkcí přibyla i možnost instalace přímo z Windows, a to bez potřeby měnit stávající diskové oddíly, takže dnes začneme ve Windows.

Čtěte článek Ubuntu 8.04 LTS: dobrý podnájemník

Ubuntu 8.04: V ostrém provozu

V minulém článku jsme se podívali, jak si Ubuntu 8.04 LTS padlo do oka se zánovním notebookem a výsledek byl docela příjemný. Nyní nás čeká neméně důležitá část, kterou je softwarová výbava, její funkčnost a celkový dojem distribuce, který dělá zejména množství detailů vznikajících v distribuční kuchyni.

Čtěte článek Ubuntu 8.04: V ostrém provozu

Ubuntu 8.04 TLS: na Tři Léta Spolu?

Před pár lety nově vzniklá distribuce postavená na Debianu docela rozvířila už tak ne zrovna klidné vody linuxového světa. Co pul roku chrlí na svět verze s nemalou dávkou inovací a jednou za dva roky vydá verzi, která by měla být natolik stabilní a vyspělá, aby bez problému vydržela i tři roky.

Čtěte článek Ubuntu 8.04 TLS: na Tři Léta Spolu?

Založte si vlastní repositář pro Ubuntu

Ubuntu je na výsluní linuxových distribucí a společnost Canonical si to velmi dobře uvědomuje. Mnoho tvůrců software vytváří balíčky právě pro Ubuntu a zjednodušují tak uživatelům instalaci. Naprostou novinkou je ale možnost zřídit si vlastní repositář přímo u Canonical a kompilovat si balíčky tam.

Čtěte článek Založte si vlastní repositář pro Ubuntu

Nápady a myšlenky pro Ubuntu 8.04 Hardy Heron

Ubuntu Gutsy Gibbon se ještě nestihlo na počítačích ani ohřát a už se hovoří o jeho nástupci. Ten sice vyjde až v dubnu 2008, ale vývojáři už sedí nad podrobnými plány a rýsují se první novinky, které by nás mohly v budoucnu potkat. Podíváme se na některé z nich a nahlédneme tak do pomyslné kuchyně.

Čtěte článek Nápady a myšlenky pro Ubuntu 8.04 Hardy Heron