Hlavní navigace

Přehled webových prohlížečů pro Android

  • Na tabletu či mobilu s Androidem už je dnes možné prohlížet plnohodnotný web jako na běžném PC. Jen si k tomu musíte vybrat ten správný prohlížeč. Těch je na trhu k dispozici celá řada a většina je jich zdarma. Který ale vybrat?

Sdílet

Na Google Play najdete mnoho různých alternativních webových prohlížečů. Některé z nich mají zvučná jména: Chrome, Firefox, Opera, Maxthon. Jiné se snaží oslovit nové uživatele na Androidu: Dolphin, UC Browser a další. Podívejte se s námi, jak dnešní prohlížeče vypadají a co umí.

Dolphin

Dolphin Browser používá otevřené jádro WebKit, které na poli prohlížečů pro moderní mobilní zařízení zcela jasně dominuje. Z technického hlediska bez problémů umožňuje zobrazovat webové stránky a pracovat s webovými aplikacemi stejně jako nejrozšířenější prohlížeče pro osobní počítače. Horší je to s jejich přizpůsobením displeji mobilního zařízení.

Čtěte: Dolphin Browser pro Android hýří zajímavými funkcemi

Firefox

Mozilla se zatím na rozdíl od Googlu nesnaží o unifikaci uživatelského rozhraní svého prohlížeče pro osobní počítače a prohlížeče pro mobilní zařízení, což použitelnost mobilního Firefoxu zvyšuje. Namísto pokusu skloubit tradiční prohlížení stránek v panelech s dotykovým ovládáním Mozilla vsadila na řešení navržené pro mobilní zařízení a dotykové ovládání.

Čtěte: Firefox pro Android je příkladem dobrého mobilního prohlížeče

Chrome

Mobilní Google Chrome podporuje prohlížení stránek v panelech resp. kartách (tabbed-browsing) v klasické podobě známé z osobních počítačů. Google sází na unifikaci uživatelského rozhraní svého webového prohlížeče, takže na libovolně podporované platformě vypadá skoro stejně a velmi podobné je i ovládání napříč různými platformami a zařízeními.

Čtěte: Mobilní Google Chrome je zatím jen průměrný prohlížeč

Maxthon

Na mobilní scéně Maxthon ještě nepatří mezi ostřílené mazáky, ale je k dispozici pro obě nejvýznamnější mobilní platformy současnosti. Vedle verze pro Android je k dispozici také verze pro iOS. Právě užití jádra WebKit čínskému prohlížeči otevřelo dveře do AppStore. Maxthon přesto dosud z tržního koláče mobilních prohlížečů neukusuje žádné větší sousto.

Čtěte: Ambiciózní prohlížeč Maxthon chce uspět i na platfomě Android

Opera Mobile

Neoddiskutovatelnou předností prohlížeče Opera Mobile je schopnost přizpůsobení zobrazení webových stránek na malých displejích mobilních zařízení. Pomocí dotykového gesta lze jednoduše zoomovat, přičemž souvislý text se ve výchozím nastavení automaticky formátuje pro co nejpříjemnější zobrazení. Nejen, že se ve výchozím nastavení automaticky zalamuje, ale zároveň si drží odstup od okrajů displeje.

Čtěte: Opera Mobile má stále co nabídnout