GNU GPL
Licence, která vznikla jako součást projektu GNU. Správné a plné označení je GNU GPL. Samotné označení GPL je nepřesné, protože zkratka znamená „Všeobecná veřejná licence”.
Správné použití: GNU GPL
Nejčastější chyby: GPL, GNU/GPL
GNU/Linux
Kompletní označení operačního systému založeného na projektu GNU, který pohání jádro Linux. Neformálně je používán zkrácený název Linux, který ovšem neoznačuje plnou podstatu celého produktu, ale pouze jádro. Rovněž zápis GNU Linux je chybný, protože Linux nepatří do projektu GNU.
Správné použití: GNU/Linux
Nejčastější chyby: Linux, GNU Linux
Open source a open-source
Pojem open source označuje širokou skupinu software, která splňuje podmínky dané uskupením OSI. Jelikož jsou tyto podmínky stanověny poměrně volně, spadá pod open source i svobodný software.
Pojem open source užíváme jako podstatné jméno, kdežto open-source jako přídavné jméno. Příklad: Toto je open-source program. Tento program je open source. Jiné použití je nesprávné.
Správné použití: open source jako podstatné jméno, open-source jako přídavné jméno
Nejčastější chyby: opensource, Open-Source
Slovník pojmů
Nerozumíte při čtení našich článků některým pojmům? Chcete se dozvědět co znamená technický termín na který jste narazili někde na internetu? Použijte náš slovník pojmů.Svobodný software
Původní anglický výraz free software je nejednoznačný, protože free znamená v angličtině jak svobodný, tak i zdarma, což ale není jeho hlavní vlastností. Proto v češtině častěji používáme pojem svobodný software, který jasně vyjadřuje důležitost svobody.
Správné použití: svobodný software, free software (v angl.)
Nejčastější chyby: free-software, Free Software
X Window system
Toto je plný název grafického rozhraní, často používaného na unixových systémech. Je možno ještě použít název konkrétní implementace, například X.org nebo XFree86.
Správné použití: X Window system, X.org, XFree86
Nejčastější chyby: X Windows
internet
Původně bylo slovo internet psáno s velkým počátečním písmenem, protože se jednalo o název konkrétní počítačové sítě. O ten se sice jedná stále, nyní je ovšem internet považován za obecné médium jako je například televize nebo rozhlas. Proto spíše preferujeme zápis malým písmenem.
Slovo e-mail vzniklo spojením zkráceného slova elektronic a mail (elektronická pošta). Píšeme jej proto takto oddělené pomlčkou. Stejně postupujeme při zápisu dalších pojmů jako e-obchod, e-podpis a podobně.
Správné použití: e-mail
Nejčastější chyby: Email, email, e mail
hardware, software
Při skloňování se v nepřímých pádech (2., 3., 6. a 7. pád) koncové nevyslovované e vypouští: hardwaru, softwaru, hardwarem, softwarem. Stejně postupujeme i při tvoření přídavného jména: hardwarový, softwarový.
patch
Slovo patch skloňujeme podle vzoru stroj: patch, patche, patchi, patche, patchi, patchem.
standard
Znamená běžnou úroveň, ustálenou podobu. V jeho tvarech i odvozeninách píšeme d, tedy standardu, standardem, standardní, standardizovat atd. Hlásku d bychom zde měli též vyslovovat. Hláska t je ve slově standarta, tj. druh praporu.
ministerstvo informatiky
Velké písmeno použijeme jen v případě, že uvádíme celý název instituce: Ministerstvo informatiky ČR. V případě použití ve větě: „Německé ministerstvo zemědělství …” píšeme malé písmeno.
Další správné pojmenování
Ještě by se vám mohlo hodit:
Root.cz, Lupa.cz, Měšec.cz, DigiZone.cz, NAVRCHOLU.cz, Internet Info s.r.o.