Hlavní navigace

AMD připravuje nové ovladače, uzavřená část se výrazně zmenší

Sdílet

Petr Krčmář

Podle informací, které od AMD získal server Phoronix, připravuje společnost novou podobu svých ovladačů pro grafické karty. Teď existují dvě varianty: otevřená Gallium3D a uzavřená Catalyst. V budoucnu by se měla podoba uzavřených ovladačů Catalyst zajímavým způsobem změnit. Společnost je totiž chce co nejvíce zmenšit tak, aby obsahovaly jen skutečně nezbytný proprietární kód.

V systému tak zůstane jen ta část binárního ovladače, která běží z uživatelského prostoru. Proprietární jaderný ovladač zmizí a i Catalyst bude využívat jeho svobodnou variantu, která je součástí jádra. Cílem je zjednodušení vývoje, zrušení zbytečného duplicitního kódu v otevřených a uzavřených ovladačích a otevření cesty k těsnější spolupráci vývojářské komunity a AMD. Zároveň to zjednoduší život uživatelům, protože zmizí licenční problémy při distribuci binárních jaderných modulů a zároveň nebude třeba sestavovat binární moduly pro konkrétní jádra.

Vypadá to jako velmi dobrý nápad, ale AMD zatím neslíbilo, že to bude opravdu fungovat. Zřejmě se to totiž neobejde bez velkých zásahů do uživatelské (uzavřené) a jaderné (svobodné) části ovladače a není zatím jasné, jak se na změny budou tvářit vývojáři jádra. Plán je to ovšem velmi smělý a chvályhodný.

Našli jste v článku chybu?
Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?