Hlavní navigace

Anglická varianta Wikipedie je vypnutá kvůli SOPA

18. 1. 2012

Sdílet

Už včera jsme vás informovali o protestu, který chystá Wikipedie. Dnes je skutečně její anglická varianta vypnutá a uživatelé vidí jen černou obrazovku s krátkým vysvětlením. Cílem akce je poukázat na špatný americký zákon SOPA, který ohrožuje svobodu slova a internet jako celek. O zákonu píšeme podrobněji v dnešním článku.

Česká Wikipedie k tomu píše: Poprvé po jedenácti letech své existence se na 24 hodin zcela odmlčela anglická Wikipedie, největší celosvětová internetová encyklopedie. Všechny její stránky jsou pro celý svět nahrazeny černou obrazovkou s textem, který vysvětluje důvody tohoto bezprecedentního kroku. Anglická Wikipedie a její editoři tak vyslovují svůj protest proti návrhům amerických zákonů Stop Online Piracy Act (zkracovaného jako SOPA), projednávaného Sněmovnou reprezentantů Spojených států amerických, a PROTECT IP Act (zkracovaného jako PIPA), projednávaného na půdě Senátu Spojených států amerických.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.