Hlavní navigace

Arduino na Antarktidě

20. 1. 2015

Sdílet

Open source hardware Arduino se již podíval do vesmíru a podle blogu ho používají i vědci na Antarktidě. Ti jej využívají na stanici Concordia pro přesnou regulaci teploty, s možností vzdáleného ovládání přes síť.

Příroda v těchto končinách je velmi krutá. Nejvyšší teploty zde dosahují –25°C. Aby výzkumní pracovníci a technici mohli pracovat v rozumných podmínkách, využívají přístřešky. Tím ale vzniká jiný problém, který by asi moc lidí nečekalo. Ten se týká přístrojového vybavení, a to konkrétně jeho přehřívání. Dobrá tepelná izolace a vysoká hustota napájených zařízení ve spojení s nízkou přenosovou tepelnou kapacitou velmi suchého vzduchu uvnitř přístřešku je pro správný odvod tepla obtížný úkol. Z toho důvodu se teplo na čipech akumuluje a výsledkem je jejích přehřívání.

Tento problém vyřešili pracovníci jednoduše – přivedením vzduchu z venčí přímo k zařízení. Jeho množství je regulováno podle potřeby pomocí ventilu.

(Zdroj: Blog Arduino)

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Michal Strnad pracuje ve sdružení CESNET, provozující národní síť vědy a výzkumu, Akademii věd České republiky a jako redaktor na serveru Root.cz. Kromě počítačů rád běhá, kuchtí a čte vše, co se mu dostane pod ruku.