Hlavní navigace

Binární formát WebAssembly

18. 6. 2015

Sdílet

Na webu se dnes často používá JavaScript. Za několik posledních let se proto vývojáři snažili nějakým způsobem obejít jeho limity za pomoci kompilátorů, které překládají zdrojový kód z vybraného programovacího jazyka do JavaScriptu. Za zmínku stojí například TypeScript od Microsoftu přidávající nové funkce nebo projekt asm.js od společnosti Mozilla. 

Nyní mnoho z těchto projektů začínají pracovat dohromady na formování nového binárního formátu pro kompilaci webových aplikací, WebAssembly. Kromě společností Microsoft a Mozilla se podílí i Google a vývojáři WebKitu.

V případě použití WebAssembly vývojáři překlopí kód do tohoto formátu, který se vykoná uvnitř JavaScript engine. Na rozdíl od dekódování standardního JavaScriptu, který je typicky v plain textu, je dekódování binárního formátu znatelně rychlejší.

Hlavní myšlenka WebAssembly je poskytnout vývojářům jeden cílový formát, který se nakonec stane standardem implementovaný ve všech prohlížečích.

(Zdroj: TechCrunch)

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Michal Strnad pracuje ve sdružení CESNET, provozující národní síť vědy a výzkumu, Akademii věd České republiky a jako redaktor na serveru Root.cz. Kromě počítačů rád běhá, kuchtí a čte vše, co se mu dostane pod ruku.