Hlavní navigace

Blokování dezinformačních webů není porušením síťové neutrality, říká ministerstvo

1. 3. 2022

Sdílet

Stop Autor: © Coloures-pic - Fotolia.com

Ministerstvo průmyslu a obchodu rozesílá prostřednictvím peeringového sdružení NIX.CZ poskytovatelům připojení dopis, ve kterém potvrzuje, že blokováním dezinformačních webů nedochází k porušování síťové neutrality. V současné mimořádné situaci a na základě přímé výzvy příslušné složky Vojenského zpravodajství je zamezení přístupu na tzv. dezinformační weby uvedené na seznamu v zájmu obrany národní bezpečnosti nutné a nelze ho považovat za porušení pravidel síťové neutrality, uvádí ministerstvo.

Česká republika je podle sdělení vystavena bezprostřednímu ohrožení hybridním působením ruských bezpečnostních entit proti zájmům ČR a jeho partnerů v NATO a EU. Samotné nařízení o síťové neutralitě obsahuje výjimky, které jsou aplikovatelné na tuto mimořádnou situaci. Jednou z těchto výjimek je i možnost blokovat přístup ke konkrétnímu obsahu, aplikacím nebo službám v případě, že se opatření týká veřejné bezpečnosti a je v souladu s právními předpisy na národní a mezinárodní úrovni.

K problému se v dalším dopise dodatečně vyjádřil i ministr vnitra, Vít Rakušan, který potvrdil vyjádření ministerstva průmyslu a obchodu. V této souvislosti potvrzuji Vámi formulovanou domněnku, že v současné mimořádné situaci, a na základě přímé výzvy příslušné složky Vojenského zpravodajství, je zamezení přístupu na tzv. dezinformační weby uvedené na seznamu v zájmu obrany národní bezpečnosti nutné a nelze jej považovat za porušení pravidel síťové neutrality.

Národní centrum kybernetických operací (NCKO) v pátek požádalo členy NIX.CZ o zablokování 22 dezinformačních webů. Osm dezinformačních webů ze zóny .CZ vyřadilo v pátek také sdružení CZ.NIC. Umožňují mu to jeho pravidla registrace domén [PDF], které se výslovně vyjadřují k situaci, kdy dochází k ohrožení národní či mezinárodní počítačové bezpečnosti.

(Zdroj: Lupa.cz)

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.