Hlavní navigace

Canonical zváží začlenění Low-Latency optimalizací do jádra Ubuntu 24.04 LTS

7. 2. 2024

Sdílet

Ubuntu 23.04 Lunar Lobster Autor: Root.cz

Na duben plánovaná nová verze Ubuntu s dlouhodobou podporou nabídne jak Linux 6.8, tak novější GNOME 46. U jádra se pak poslední dobou řeší, zdali nenabídnout tzv. Low-Latency Kernel, tedy optimalizace typicky používané třeba hudebníky (a jinými).

Kernelový tým v Canonicalu nabídl nedávno sestavení s nízkolatenčním jádrem s optimalizovanými nastaveními v Kconfig za účelem lepší odezvy systému. Nyní se snaží prosadit dané změny přímo do generického jádra, přičemž hlavní obavy panují z případných dopadů na propustnost. Avšak jak konstatuje Andrea Righi z kernelového týmu Canonicalu, změna z 250Hz komunikace na 1000Hz (tedy přechod na parametr CONFIG_HZ=1000, plus navíc NO_HZ_FULL a RCU_LAZY) nepřinesla žádné zásadní negativní dopady na výkon jádra, naopak vedla v zátěži CPU k mírně nižší spotřebě. Testováno na stroji s Intel Core i7–10510U (tři a půl roku stará Comet Lake)

Nevylučuje, že existuje nějaké speciální mezní případy použití, kde negativní dopad může být, ale majorita způsobů užití Ubuntu by měla ukázat zrychlení systému a jeho větší flexibilitu. Ostatně dodejme, že vedle testů Phoronixu s AMD EPYC moc dalších srovnávacích výsledků není, a tak těžko na základě pár platforem generalizovat o dopadu. O případném začlenění těchto úprav parametrů jádra do Ubuntu 24.04 LTS se ještě nerozhodlo. Vydání finální verze 24.04 LTS je plánováno na konec dubna, tedy za dva a půl měsíce. S ohledem na povahu věci bych si spíše vsadil, že se rozhodnutí odloží až na Ubuntu 24.10.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?