Hlavní navigace

Chromecast: co je uvnitř novinky od Google?

30. 7. 2013

Sdílet

Google minulý týden představil několik novinek a mezi nimi i zařízení Chromecast, které z běžné televize s HDMI udělá chytrou televizi ovládanou z tabletu či telefonu s Androidem. První zásilky už dorazily k nedočkavým odběratelům, mezi kterými jsou i tací, kteří hned začali zkoumat softwarové vybavení miniaturního počítače.

Původně se hovořilo o tom, že by se uvnitř měl nacházet Chrome OS, ale teď to vypadá spíše na Android. Nejde ovšem o plnohodnotný systém, jak ho známe z mobilů, ale o silně očesanou variantu běžící původně v Google TV. Byly odstraněny naprosto zásadní součásti, jako je třeba běhové prostředí Dalvik. Běžné androidí aplikace tedy v Chromecast nepoběží. O veškerou funkčnost se stará jedna velká binárka.

Zbytek ale pochází z upraveného Androidu pro Google TV: zavaděč, jádro, init skripty i systémové binárky. To vše běží na jednojádrovém procesoru Marvell DE3005. K dispozici už je první exploit, který modifikuje zavaděč a otevře rootovský terminál na portu 23.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.