Hlavní navigace

CloudFlare vydal vlastní implementaci WireGuardu napsanou v Rustu

28. 3. 2019

Sdílet

WireGuard

CloudFlare představil utilitu BoringTun, která je implementací protokolu WireGuard napsanou v jazyce Rust. Na rozdíl od původního WireGuardu neběží v linuxovém jádře, ale v uživatelském prostoru. To by mělo přinést multiplatformnost a nezávislost na konkrétní verzi linuxového jádra. Kód je dostupný pod tříbodovou BSD licencí.

V současné době probíhá prověřování bezpečnosti celého řešení, zatím se ještě opravují chyby a vývojáři doporučují s nasazením do produkce ještě chvíli počkat. Další detaily o vývoji BoringTun a důvody pro volbu Rustu si můžete přečíst na blogu CloudFlare. WireGuard je úžasný nástroj a věříme, že má šanci se stát de facto standardem pro VPN technologie. Do ekosystému přidáváme svou implementaci v jazyce Rust a doufáme, že bude užitečná.

WireGuard je moderní VPN, která láká na svou jednoduchost a přímočarost. Využívá standardních síťových rozhraní a systémových utilit, takže použití je pro správce velmi jednoduché. Kvůli auditu integrované kryptografické knihovny Zinc se zdržuje přijetí kódu do linuxového jádra, snad se na něj dostane v příští verzi 5.2.

(Zdroj: Phoronix)

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.