Hlavní navigace

Co přinesla anketa o YASTu?

20. 11. 2007

Sdílet

SUSEPortal.cz informuje o ukončení a vyhodnocení ankety mapující názor uživatelů na program YAST. Zapojilo se přes jedenáct tisíc uživatelů. A výsledky? Zúčastnění výrazně preferují YAST nad jiným softwarem pro správu a instalaci balíčků jako například Smart či Apt a to i přesto, že YAST byl ve starších verzích openSUSE dosti pomalý. Na druhou stranu vzhledem k tomu, že anketa byla dělána mezi uživateli SUSE a openSUSE, nejsou tyto výsledky nikterak překvapivé. Pokud vás zajímají, nahlédněte do PDF s výsledky ankety.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 20. 11. 2007 9:27

  Ondřej Surý
  Četl jsem výsledky toho průzkumu a trochu mi to připomíná styl: tak si potvrdíme, jak jsme dobří. Jen tak z hlavy mě napadá, že průzkum například nebere vůbec v ohled závislost znalosti ostatních nástrojů na používání těchto nástrojů. Dále by určitě v následné analýze dat nemělo chybět zpracování závislosti mezi délkou používání linuxu a používáním ostatních nástrojů, či mezi počítačovou gramotností a používáním ostatních nástrojů.

  Určitě by se takových relevantních proměnných, které pak ovlivňují výsledek, dalo vymyslet víc. Osobně si myslím, že použití kvantitativního průzkumu v takovém případě není nejšťastnější, ale samozřejmě záleží na tom, čeho vlastně chtěli dosáhnout. Pokud byla cílem tisková zpráva na webu o tom, jak je YaST dobrý, tak taková studie svůj cíl splnila dobře.
 • 20. 11. 2007 12:32

  Jiří Suchomel (neregistrovaný)
  Ondro, takhle to napadnout mi přijde hloupé. Samozřejmě, každá statistika (přesněji její interpretace) má svá úskalí. Musí je znát ten, kdo ji vyhodnocuje. Například tady se zdá být zřejmé, že chuť účastnit se v anketě měli většinou uživatelé s pozitivním vztahem k SUSE obecně či k YaSTu zvlášť. S tím je třeba počítat, ale anketu to nečiní nevěrohodnou.

  Rozhodně tu anketu nikdo nedělal proto, abychom se mohli poplácávat po ramenou. Jak vývojáře, tak manažery opravdu zajímá, co uživatelé skutečně používají, co se jim líbí a co jim vadí.
 • 20. 11. 2007 12:49

  Ondřej Surý
  Co je na tom hloupého? Já jsem mluvil o tom, že pokud by opravdu chtěli zjistit, co je špatně, tak bylo potřeba tu studii navrhnout jinak. A i s těmi daty, které shromáždili, se dalo pracovat mnohem lépe.

  Pokud vývojáře a manažery opravdu zajímají výsledky, tak nemám pocit, že by tato studie (resp. výsledky prezentované veřejnosti) byla přínosem.
 • 20. 11. 2007 13:36

  Jiří Suchomel (neregistrovaný)
  Myslím, že víc snad bude vidět z odpovědí na ty otázky, kde se uživatelé mohli rozepsat, ne jen zašktrávat možnosti. Ale tomu, kdo to bude muset zpracovat, nezávidím (např. otázka 14 má 3317 odpovědí....)


  O tom, že by se anketa (studie se jí těžko dá zatím říkat) dala dělat lépe, není pochyb.
 • 20. 11. 2007 10:15

  anonymní
  "...YAST byl ve starších verzích openSUSE dosti pomalý..."

  No, nevim jak v OpenSUSE, ale ted jsem cerstve instaloval SLES nejakou verzi 10 a po pridani dalsich zdroju pro upgrade systemu se yast HROOOOOOOZNE zpomalil. Kdyz chci nainstalovat jeden balik, tak to asi 2 minuty laduje (mozna vic, nebavi me cekat, takze prepnu na jinou plochu a delam neco jineho) a pak teprve muzu delat. Myslim si, ze udelat jednou denne apt-get update (navic, kdyz to za me prubezne dela nagios a cron) a pak aptitude search/apt-cache search a aptitude install BALIK je o hodne rychlejsi a prijemnejsi. To uz i Ubuntu ma ten GUI nad aptem rychlejsi.

  Na druhou stranu, priznavam, ze yast je globalni konfiguracni nastroj - instalace, konfigurace baliku a systemu, proste all-in-one. Pro BFU super vec-nemusi nikde nic hledat, kdyz s linuxem zacina.
 • 20. 11. 2007 21:21

  kerala (neregistrovaný)
  Máte předplacenou podporu pro SLES/D? Pokud nemáte, tak přejděte na OpenSUSE 10.3. Je to jiný kafe.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Jakub Šťastný byl v letech 2007 až 2008 redaktorem serveru Root.cz. Mezi jeho zájmy patří Linux, programování a typografický systém TeX.